Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Стари срещу нови маркировки на видеокартите?

Препоръчан отговор

Преди видеокартите се подреждаха по производителност по реда 1050, 1060, 1070, 1080...

Как да чета новите маркировки на видеокартите? 2060, 3070...  това не ми говори нищо. Има ли някъде популярно, леко четиво за неспециалисти, или обяснение с няколко изречения, което да даде поглед за имената на видеокартите за такива като мен, които не следят материала, но искат поне да имат някаква представа за какво иде реч?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И каква е разликата? 2060 < 3070, което пък е > 3060 (такова все още няма) и така нататък. Като искаш да сравниш 2 видеокарти, може да питаш гугъл, например:

https://www.google.com/search?q=rtx+2060+rtx+3070

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да преминат към 1050, 1060... и т.н.т., имах представа само по номера на видеокартата не точно за конкретните данни, но за серията, и за това какво да очаквам поне приблизително.

После спрях да ги следя, а сега искам пак да вляза в час.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При видеокартите няма какво толкова да се чудиш - общо взето при потребителския сегмент при Nvidia последните две числа означават къде се намира моделът като клас, а останалото - кое поколение е. Пример - GTX 280 - 80 означава почти най-високия клас (над него имаше тогава 85, 90, 95, а надолу - 75, 60, 50), 2 (като 200) означава серия 200; в този ред на мисли GTX 480 е карта от същия клас, но от по-ново поколение (серия 400) - за две такива карти можеш да очакваш, че ще струват горе-долу еднакво при излизането си. Объркването може да дойде от това, че тук-таме се пропускат серии (примерно нямаше нито пълна серия 300, затова и скок от 200 на 400, нито примерно 800, затова от 700 скочиха на 900); след 900 дойде 1000 (като на GTX 980 отговаря GTX 1080, за да се запази 10 като индикатор на серията), след 1000 - 2000, след 2000 - 3000, останалото е аналогично. По подобен начин Samsung например скочиха от Galaxy S10 на Galaxy S20.

При AMD, ако ги подкарам от горе-долу същото време, имаше подобна схема на именуване, само че с още една нула отзад - примерно HD 2900 за карта от висок клас (900) от серия 2000; нататък - HD 3000, HD 4000, HD 5000, HD 6000, HD 7000, след което и те скочиха на друга схема - RX 200, RX 300, RX 400, RX 500, RX Vega, RX 5000 (да, малко тъпо, че тук прибавят още една цифра, без да са стигнали до 10), RX 6000 (предстои да излязат до няколко дни).

При сериите за работни станции се случва да има застъпване със схемата на именуване от потребителския сегмент, но може да са и по-особени букви и числа, така че там е хубаво да провериш отделно.

Wikipedia е доста добър източник според мен, там има обобщаващи страници с много таблици, където нагледно се вижда коя карта къде се намира и какво представлява като характеристики, разбира се очаква се да се разбираш с английския.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nvidia_graphics_processing_units

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_graphics_processing_units

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря. Ще чета линковете малко по-късно. Хардуера при мен е работна станция, но съм приготвил по-бързи процесори, а видеокартата не е Куадро, а си е геймърска. Но иначе работната станция е наистина прекрасно оптимизирана откъм въздушни потоци, контрол на оборотите на вентилаторите, резервна мощност на захранването и други подобни удобства.

Гледам Z840, че има наистина много бързи процесори за нея, и работи на ДДР4, 2,4 гигахерца, но процесорите, които поддържат подобна памет, и работят на високи честоти са скъпички, та за момента няма да мисля да сменям дънната платка. Не съм проучвал задълбочено, но останалите неща всичките изглеждат еднакви. Кутия. Захранване. Конектори. Охладители. Но дъно, процесори и памет - това са нещата, които са различни.

Не съм гледал новото дъно дали поддържа М2 дискове. Ако ги поддържа - още повече ще ме изкушава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както ти казах, има сравнения в много сайтове, както и в сайта на nvidia например. Въпроса е да почетеш за 5-10 минути и ще ти стане ясно. Ето тук има сравнение на повечето от последните видеокарти: https://www.techspot.com/review/2124-geforce-rtx-3070/

преди 1 минута, Shreek написа:

Гледам Z840

Нали осъзнаваш, че това е хардуер на 6+ години, поне процесорите са от 2014? В момента има много по-производителни и евтини процесори.

преди 6 минути, Shreek написа:

Не съм гледал новото дъно дали поддържа М2 дискове

https://support.hp.com/bg-en/document/c04505606#AbT2

Така като гледам, не, но реално трудно ще намериш разлика между качествени SATA и M.2 дискове, освен при някой бенчмаркове или ако не работиш с огромни файлове постоянно (от порядъка на 5-10+ ГБ).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наясно съм, че машината, която ползвам, хич не е млада, но се държи напълно добре за всичко, за което искам да я ползвам. Удобна ми е, а това, че е стара - не ми е проблем, стига да работи.

Също така съм наясно, че ще си ги гледам от време на време 840-ките, и едва ли ще си купя, но ако се случи да ми изпадне на не много по-висока цена, сравнена с продажната цена на сегашната машина, каквато би била цената с двата процесора и с 64 гига рам - вероятността да се поддам на изкушението би била реална.

Това обаче едва ли ще се случи скоро, а може и никога да не се случи.

Съвсем лаишки - за 4К монитор, примерно за 75 херца, за 120 херца и за 144 херца каква видеокарта би била подходяща?

Нямам такъв монитор и не се и замислям да сменям монитор или видеокарта, дано да си работят добре (видеокартата е на 2 години, 1060 с 6 гига, а монитора е на 6 месеца FHD 144Hz), но само като образователно - ако някога премина на 4К - за ккава видеокарта трябва да се подготвя?

Има един монитор на Асус, 4К, IPS матрица, 144 херца, по който ми текат лигите... но само ще си го гледам. Цената не искам дори да я споменавам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Shreek написа:

Съвсем лаишки - за 4К монитор, примерно за 75 херца, за 120 херца и за 144 херца каква видеокарта би била подходяща?

Минимум RTX 3070, която е на нивото на старата RTX 2080 TI. Вече за повече кадри на по-висока резолюция, може и RTX 3090 да не е достатъчна при доста от новите игри и максимални настройки. В края на месеца излизат и новите AMD видеокарти, които обещават по-добра производиделност на половин цена, но да видим...

А относно процесора/дъното, общо-взето няма смисъл да гледаш стари компоненти, ако мислиш за ъпгрейд.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е само колкото да изкара сигнал на тази резолюция и честота, може да се мине и още по-тънко - достатъчно е да се свери какви изходи (и каква версия) има видеокартата. Вече ако е за игра - зависи коя е играта...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Shreek написа:

видеокартата не е Куадро, а си е геймърска

В днешно време това вече почти няма значение, освен ако няма да пускаш едновременно SolidWorks и Catia, и да ги скъсваш от рендиране... ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване