Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Покупка на SSD Да или не ?

Виж решението Разрешен от Потребител666,

Препоръчан отговор

преди 10 минути, vanko929 написа:

na mainboard портовете навсякъде показва само Sata като ги разгъня също сата показва

в дясната част на моята картинка се вижда какъв тип е

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 59 минути, plamen_petrov_80 написа:

Текущата ти скорост е 1,5 заради диска ти, от там всички се заблуждавате.

контролера се вижда какво поддържа, ама не видяхме картинки

472849989_Bitmap.jpg.b3bccb2e882743b5a718651739cce6a7.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да!

Аз вече го поръчах и го очаквам. Взел съм и едно "кади", както и преходник, за да мога DVD устройството да го ползвам през USB порта. 

п.п. Моя е 500GB за около 100лв. Стария ще го сложа в "кадито" за момента, а в бъдеще ще си взема и друго SSD.

Успех!

п.п. По мои наблюдения общ обем на дисковете в размер на 1TB за лаптоп е достатъчно. Хубаво е да се вземе и един външен, където да се правят архиви за възстановяване на системата, а така също и на данни. 

п.п.2 И друго ... като екстра си поръчай... преходник USB към SATA ... за да може да се прехвърли информацията от сегашния диск на новия. Да те подсетя за това. ;) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бързината на SSD идва главно от мигновенния достъп до файловете и много ниска латенция, понеже няма механични части. Дори SSD да има по-ниски скорости от механичен диск, пак ще работи по-бързо поради това.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А последно коя SATA излезе този Asus N53Jg ?

В сайта им пише че поддържа USB 3.0 с E-SATA порт и им слагат i5 процесори.

Това трябва да е поне SATA II

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Потребител666 написа:

А последно коя SATA излезе този Asus N53Jg ?

В сайта им пише че поддържа USB 3.0 с E-SATA порт и им слагат i5 процесори.

Това трябва да е поне SATA II

Този лаптоп ина 2 варианта с I3 i5 процесор в моя случай е i3 1gen и usb 2.0 

Проверих модела на дъното ASUS N53JG REV:2.2 

и си пише че интерфейса е SATA only. Иначе до 50 ле ще дам за ссд поне 240 гб. И клоня към китайско кади че са по 20-40 лв другите. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, vanko929 написа:

и си пише че интерфейса е SATA only. Иначе до 50 ле ще дам за ссд поне 240 гб. И клоня към китайско кади че са по 20-40 лв другите. 

До 50 лв поне 240 гб малко трудно в момента.

Сега на черния петък в EMAG имаше тези KINGSTON A400 240 GB за 45 лв, но в момента пак са на по 60.

А за тези кадита - да, по 10 лева ги има навсякъде. Даже не знам какви са тези по 40 лева. Може пак да идват от същия китайски склад, просто с надценка.

P.S. А ако намериш някакво наистина евтино SSD с голям капацитет и марка супер непозната, внимавай точно какъв тип е.
Има много видове. В това клипче се обяснява :

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, vanko929 написа:

имаш USB3 порт, което  за мен значи, че си със SATA3
защо не постна поне една картинка ве
баси кристалната топка...зачерви са от прегряване

Редактирано от дpъндю (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да обобщим:

- сега имаш 120GB HDD + ODD

- искаш да имаш обем

- искаш да купиш до 50 лв. 240GB SSD + още някакви пари за Caddy за да прибавиш 120GB механичен диск.

Точно до 50 лв. може би няма да намериш прилично SSD, но

- http://nikem-bg.net/computer-components/Crucial-BX500-240GB-3D-NAND-SATA-2.5-inch-SSD-CT240BX500SSD1/

- http://nikem-bg.net/computer-components/Kingston-SSD-240GB-A400-SATA3-2.5-7mm-SA400S37-240G/

а до 100 лв. имаш

- http://nikem-bg.net/computer-components/Crucial-BX500-480GB-3D-NAND-SATA-2.5-inch-SSD-CT480BX500SSD1/

Като:

- не ти трябва caddy и оптиката си остава ако я ползваш.

- Няма да се притесняваш от сътресения на лаптопа, защото механичен диск вътре няма да имаш.

Тъй като не си без лаптоп сега - набележи няколко модела SSD-та, потърси цените им (истинските) и когато дойде този черен петък и дръгите намаления - оглеждай се. Пак казвам - колкото по-голямо и качественно SSD си вземеш, толкова по-доволен ще останеш, разбира се без да плащаш нереално много пари.

Ако пък се чувстваш късметлия - търси диск на старо, но аз съм виждал прилични SSD-та за 45 лв. (256GB) и за 70 лв. (512GB) - като там нямаш гаранция.

И още нещо - ако толкова искаш да го ползваш този механичен диск - вземи му външна кутийка и го направи преносим - една такава върви около 14 лв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В предходния пост предложенията за SSD'та са от различни типове и затова поствам тези клипчета за разликите.

Също това е интересно и много хора го пренебрегват или дори не знаят че съществува.

Също този канал има точно клипче, което е по темата : What SSD To Buy As Fast As Possible

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Потребител666 написа:

What SSD To Buy As Fast As Possible

къфто има в магазиня
:lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, дpъндю написа:

къфто има в магазиня
:lol6:

Точно това клипче е доста просто обяснено, някак насочено към потребителя, който нищо не разбира.

Но според мен е важно да знаеш какво точно купуваш и как работи.

Наскоро гледах едно ревю за Intel 660p който е с доста интересна архитектура, а според мен много малък процент от хората които го купуват са наясно.

Ама истината е, че човек чете, чете, сравнява архитектури, работи, иска да е запознат, отделя един час да проучи - и накрая в последните 15 секунди купува това което е на промоция в сайта и има най-висок рейтинг :D

После ходи в някой форуми като калдата и спами на макс друг потребител с клипчета и информация, който обаче също в последните 15 секунди ще купи това което е на промоция в магазина :D

А, дежавю

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, Потребител666 написа:

Western Digital Green .. и не съм много впечатлен.

То няма и как да останеш впечатлен от такива нещастни боклуци, като дискове от зелените и сините им серии които са един дол дренки...

Вчера ти работи нормално с перфектен смарт и температура никога не надвишавала 35 градуса, а днес като си пуснеш компютъра и ти изписва че диска не е инициализиран, и каквото и да правиш не можеш да го инициализираш изобщо:angry:

Цял свят ги разбра какво представляват дисковете им Боклуци  от зелените и сините им серии.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, grizly написа:

То няма и как да останеш впечатлен от такива нещастни боклуци, като дискове от зелените и сините им серии които са един дол дренки...

Вчера ти работи нормално с перфектен смарт и температура никога не надвишавала 35 градуса, а днес като си пуснеш компютъра и ти изписва че диска не е инициализиран, и каквото и да правиш не можеш да го инициализираш изобщо:angry:

Цял свят ги разбра какво представляват дисковете им боклуци  от зелените и сините им серии.

Не всичко зелено и синьо е боклук!

От доста време дисковете не спират да работят постепенно както преди доста години - трака, стърже, но все пак успяваш да изкараш голяма част от данните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, plamen_petrov_80 написа:

От доста време дисковете не спират да работят постепенно както преди доста години - трака, стърже, но все пак успяваш да изкараш голяма част от данните.

До колкото аз знам поне с WD сериите, тези дискове които не са толкова надеждни или не минат определени тестове, отиват към сини и зелени. Останалите минават нагоре към черни, виолетови и прочие.

Говорим за контролерите им главно. Иначе различните серии имат и различни специфики нали.

Нормално е за най-ниската цена да дават най-неразчитащите се дискове, които са склонни утре нещо да им стане. То и по гаранцията се личи, ако не е особено висока.

Те са ги тествали и си знаят, че след еди колко си време, 1 на 100 примерно ще даде фира :D

П.П. И в допълнение - аз поне не съм доволен от WD SSD дисковете. Спрямо конкуренцията са назад.

WD HDD са си доста на ниво и спрямо Seagate имат много по-голям живот и нисък процент на провал.
Но и винаги съм взимал черни дискове за нещо по-сериозно, които са с огромна гаранция.
Само за някакви слаби машини слагам сините HDD серии, които просто са евтини и не ми пука, ако утре замине диска.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Да, не се изразих правилно, не всичко, ами по-точно казано абсолютно всичко!!!

В интерес на истината такива като гореописаните проблеми съм ги имал само и единствено с western digital, защо за толкова години до сега поне една друга марка не ми направи този проблем поне веднъж до сега?!:no-no:

Но всеки с опита си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Потребител666 написа:

До колкото аз знам поне с WD сериите, тези дискове които не са толкова надеждни или не минат определени тестове, отиват към сини и зелени. Останалите минават нагоре към черни, виолетови и прочие.

Говорим за контролерите им главно. Иначе различните серии имат и различни специфики нали.

Нормално е за най-ниската цена да дават най-неразчитащите се дискове, които са склонни утре нещо да им стане. То и по гаранцията се личи, ако не е особено висока.

Те са ги тествали и си знаят, че след еди колко си време, 1 на 100 примерно ще даде фира :D

Виждал съм, зелени, сини, червени, верни, само лилав не съм пипал - всеки от тях може да спре по всяко време.

Същото се отнася и за всички останали.

Дали на твоя съсед също ще спре диска или ще е само твоя, ти все пак си потърпевшия.

Зелена и синя сериа има от доста време - сигурни ли сте, че е коректно да сложите всички под общ знаменател?

Без значение година на производство, държава, конкретна партида ...

преди 3 минути, grizly написа:

Да, не се изразих правилно, не всичко, ами по-точно казано абсолютно всичко!!!

В интерес на истината такива като гореописаните проблеми съм ги имал само и единствено с western digital, защо за толкова години до сега поне една друга марка не ми направи този проблем поне веднъж до сега?!:no-no:

Но всеки с опита си.

Е не може само ти да теглиш късата клечка, явно друг също ги тегли.

Seagate не са по-различни. Maxtor - как бяха? Quantum?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Виждал съм, зелени, сини, червени, верни, само лилав не съм пипал - всеки от тях може да спре по всяко време.

Същото се отнася и за всички останали.

Дали на твоя съсед също ще спре диска или ще е само твоя, ти все пак си потърпевшия.

Зелена и синя сериа има от доста време - сигурни ли сте, че е коректно да сложите всички под общ знаменател?

Без значение година на производство, държава, конкретна партида ...

Всичко има значение - да.
Но те вече WD са ги сложили под общ знаменател - нали затова са на серии :D

И всяка серия мината определени тестове, които примерно по-евтината серия не може да мине.
Даже би трябвало да имат и унифициран стандарт, който да е еднакъв навсякъде без значение в коя държава е произведен диска. Но едва ли.

Като и годината има значение. Моя черен WD HDD от преди 5 години сега е по-бавен от един нов син WD HDD, който взех.
Нищо че черния се води перформънс серия с повече кеш и прочие. Технологията се е променила и затова.
Но смятам, че в момента ако бях взел черен WD HDD - щеше да е по-добър от синия. Нали това им е идеята на сериите.

В случая обаче аз вече нз дали се говори за SSD или HDD.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Потребител666 написа:

WD HDD са си доста на ниво и спрямо Seagate имат много по-голям живот и нисък процент на провал.

Тук вече можем и да поспорим малко, до сега нито един Seagate не ми е надживял някой western digital зелен или син а и не на мен само.

А и статиските които до сега съм виждал го доказват това също.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, grizly написа:

до сега нито един Seagate не ми е надживял някой western digital зелен или син а и не на мен само.

Я пак!

Кое хвалиш тук?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Я пак!

Кое хвалиш тук?

Е объркал се е човека.

Очевидно не харесва WD и явно със Seagate е нямал проблеми.

Whatever floats your boat - както казват.

Аз пък исках да видя дали човек сам може да си направи SSD - така наречените DIY (Do it yourself) и пак излезе клипче на Лайнъс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Я пак!

Кое хвалиш тук?

Ами да взема да ти го напиша на друг език пък дано ме разбереш тогава, и не - не съм се объркал изобщо.

За мен Seagate са си в пъти по-добри от western digital.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, grizly написа:

до сега нито един Seagate не ми е надживял някой western digital зелен или син а и не на мен само.

За мен Seagate са си в пъти по-добри от western digital.

и не - не съм се объркал изобщо.

Без коментар!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:)Сега видях че съм объркал - грешката е моя, искал съм така да го напиша:

До сега нито един western digital зелен или син не ми е надживял някой Seagate а и не на мен само.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване