Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 7 и Windows 10 на едно РС

Препоръчан отговор

Могат ли двата Windows-а да съжителстват на едно РС?

В момента има 7-ца, на нов хард да се инсталира 10, ще е проблем ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Могат разбира се, режеш по едно парче от харддиска/SSD-то за всяка ОС или пък на два различни носителя даже е още по-добре и действаш по познатия ред.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, RudeBoy написа:

Може, няма да е проблем.

Ама няма и смисъл.

За първото си прав! Второто е ... въпрос на вкус (както казало кучето и си облизало ...).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все още има едни около 5% от разни специфични програми, които работят само под Windows 7, защото са разработени специално за него.

Windows 10 се опитва с опцията за съвместимост за симулиране на настройки да ги излъже, че все едно е Windows 7, но не винаги става.

Преди време на едно старо дъно така програмата за овърклок от производителя GIGABYTE работеше само под Windows 7.
Под 10 просто не и зарежда драйвера, който е някакъв супер специален и не става.

Също човека може да иска да тества производителност между двете операционни системи. Аз определено съм го правил.

Пък и понякога просто искаш да си носталгичен. Да отвориш стария Windows 7 и да се почувства отново млад :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, Потребител666 написа:

Пък и понякога просто искаш да си носталгичен. Да отвориш стария Windows 7 и да се почувства отново млад :D

Ела, да ти „отворя“ Windows 3.11, и да се почувстваш ... не знам какъв. Лично аз - млад!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, jhoro написа:

Ела, да ти „отворя“ Windows 3.11, и да се почувстваш ... не знам какъв. Лично аз - млад!

И дедо Жоро погледна неохотно към стария килер, където най-старателно беше съхранил последната флопи дискета с цели три неприлични снимки на Мерилин Монро.
След това впери далечен поглед през таванския прозорец, отронвайки една дълбока сълза само от лявото око.

"Дедо Жоре, плачеш ли?" запитах притеснено аз.

А той гръмко отвърна "Не, чадо, не, истинските мъже никога не плачат! Сетих се просто за когато и аз бях млад..."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Потребител666 написа:

И дедо Жоро погледна неохотно към стария килер, където най-старателно беше съхранил последната флопи дискета с цели три неприлични снимки на Мерилин Монро.

Да, ама ... не е в килера. Във фирмата е машинката. Даже работи и управлява гравираща машина!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на мен ми се иска да махна таа грозотия 10 и да се върна на 7, ама пустата антивирусна ще спре да поддържа ОС-ма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на мен ми се иска да махна таа грозотия 10 и да се върна на 7, ама пустата антивирусна ще спре да поддържа ОС-ма.

Какво беше АВ (антивирусна)???

Пп. А на бас, че има достатъчно АВ - дето хем са фрее, хем поддържат „Седмицата”!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен ми се наложи да се изисква да се стартират разни древни програми под win10 специално работещи с последните си версии за windows 7. Е стана и с виртуалка на която се инсталира уин7, нямаше проблем. И нещо много странно за  мен, каквото и исо да слагах все един вид се инсталираше, май беше уин 7 стартър. Но всичко си вървеше, без разните гимнастики с разделяне на диска, и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега и аз да попитам щом няма проблеми с инсталация на Windows 7 и 10 възможна ли е същата гимнастика но със XP и 7? Питам защото скоро точно това възнамерявам да направя на един комп който има инсталиран XP и аз да мму направя друг дял за инсталация на 7.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно е, разбира се. Колко сме я правили тая гимнастика едно време, когато Windows 7 беше все още нова ОС, и хем ни се искаше да я пробваме, хем не ни се разделяше с доказаното и добре работещо XP . Едно време, когато в Калдата се пишеше, за да обмениш информация и опит, а не за да трупаш лайкове, да доказваш колко си велик и да се заяждаш с другите. 

Хубави времена бяха ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Ivan Zangagolev написа:

Сега и аз да попитам щом няма проблеми с инсталация на Windows 7 и 10 възможна ли е същата гимнастика но със XP и 7? Питам защото скоро точно това възнамерявам да направя на един комп който има инсталиран XP и аз да мму направя друг дял за инсталация на 7.

Преди да започнете все пак е добре да се запознаете с параметрите на системата ви и какво да очаквате като работоспособност на W7 върху нея. Не е лошо предварително да свалите нужните ви драйвери и да заделите достатъчно място за нейния дял (лично аз предпочитам една OS на един физически диск, но там вие най-добре си знаете с какво разполагате). Винаги е добре да имате копие на важните ви файлове от твърдия диск, особенно преди инсталацията на нова OS върху въпросния носител. Добре е копието на OS да е от сигурно място или поне копие което сте ползвали няколко пъти (и много ви допада как е пипано).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но всичко си вървеше, без разните гимнастики с разделяне на диска, и т.н.

Това не го разбрах???
Две ОС на един дял ... да го видя - няма да повярвам!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, jhoro написа:

Това не го разбрах???

Той май говори за виртуални машини ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...
на 25.11.2020 г. в 15:43, Потребител666 написа:

Пък и понякога просто искаш да си носталгичен. Да отвориш стария Windows 7 и да се почувства отново млад

И за момент да забравиш за телеметрията... 😀

на 25.11.2020 г. в 16:29, jhoro написа:

А времето, когато DOS6.0 беше най-новия и трудно се намираше помните ли го?

на 25.11.2020 г. в 20:40, Eclipse2G написа:

Че какво ти пречи? Колко компютъра имаше около мен, които бачката на ХР доста години след спиране на поддръжката му и нищо не им стана. Същото ще бъде и със седмицата, освен ако микромеките не я пре**ат.

Четох преди време, че последният ъпдейт я скапвал, та се наложило микромеките да го свалят от сайта и да направят нов - този път работещ.

Попадал съм и на списък с ъпдейти за седмицата, които са непрепоръчителни или направо нежелани.

Още съм на седмица, и вероятността да остана на седмица е 50%. Другите 50% е да си персонализирам една десятка и да видя как ще се държи. Персонализацията ще се състои само в изключване на всяка възможна телеметрия, която успея да открия как се изключва.

на 27.11.2020 г. в 0:52, jhoro написа:

98 и ХР вървяха на един дял заедно. Имал съм го. Имаше обаче един недостатък - ако се скапе нещо по едната - преинсталираш и двете.

Сега си мисля на два отделни диска и с превключване през BIOS от кой диск да зарежда, дали няма да е удачен вариант. Или през функционалните клавиши превключването на буут ордер.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо: Никакъв проблем не е! Наскоро го направих. 

Успех!

:offtopic_s:

на 25.11.2020 г. в 21:40, Eclipse2G написа:

грозотия 10

Това е защото не можеш да го "облечеш". ;) Да, 10-ката е като "капризна" жена, но не е като вид дистрибуция  ... :)

п.п. Въпрос на време е да си настроя иконките и определено на пръв поглед не ще разбереш, че е 10-ка. ;) А що се отнася за прозорците, то имам вид идея и променяйки едни модули за под DOS, хм ... почвам да фантазирам ... :) Да не говоря, че на вид може да е като '98, но да е дистрибуция на друга ОС ... ;) 

на 27.11.2020 г. в 1:52, jhoro написа:

Може ... просто правиш виртуална машина ... ;) 

п.п. Между другото за своя занимавка може да спретна една виртуалка такава за 3.11 ... :) VM с DOS си имам ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ... просто правиш виртуална машина ...

И да, и не!
Макар физически - диска на виртуалната машина да е в същия дял, на основната ОС - логически не е така. За основната ОС това е са.о един файлов запис. Не дял/диск.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, jhoro написа:

И да, и не!

:offtopic_s:Знаем ... ;) 

Основната концепция на Windows е: Да е сам на устройството. 

Аз лично не "надградих". Оставих и двете версии, а така също и друга ОС .... Въпрос на избор ... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, jhoro написа:

Макар физически - диска на виртуалната машина да е в същия дял, на основната ОС - логически не е така. За основната ОС това е са.о един файлов запис. Не дял/диск.

Това означава ли, че на практика мога да работя на седмица, а на виртуална машина да си кача каквото поискам? Server 2019 или 10 Workstation? Последното определено искам да го опитам как се държи.

Виртуалната машина на 100% като реалната ли се държи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Shreek написа:

Не точно, зависи какво визираш ти и какво точно мислиш да ползваш там.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Shreek написа:

Това означава ли, че на практика мога да работя на седмица, а на виртуална машина да си кача каквото поискам? Server 2019 или 10 Workstation?

Да - може да имаш физически инсталирана една ОС, а на виртуалка - да стартираш друга, съвсем различна! Линукс, MacOS, FreeDos ...

Лошото за хардуера е, че „една върху друга“ работят няколко платформи. Физическата ОС, отгоре - виртуалната машина, отгоре - виртуалната ОС ... И вътре (във виртуалната ОС) ако има някакъв тежък приложен софтуер ... 

Последното определено искам да го опитам как се държи. Виртуалната машина на 100% като реалната ли се държи?

На ... 99,99% - ако издържи!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо се научи да се справяш с реална машина. Реално може да имаш няколко ОС на една реална машина. Определено за обикновени машини е по-добрия вариант от да си "играеш" на виртуални машинки. 

Виртуални машини не са подходящи за обикновени компютри. Всяка една такава взима реални ресурси от компютъра в зависимост как ще бъде конфигурирана = брой процесори, големина на оперативната памет, както и големина на реално дисково пространство. И определено не ги пускаш едновременно да работят, ако реалната ти машина е ограничена. :) Целта на въпросните е да се пробва вид софтуер при различни измислени ресурси. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

Първо: Никакъв проблем не е! Наскоро го направих. 

Успех!

:offtopic_s:

Това е защото не можеш да го "облечеш". ;) Да, 10-ката е като "капризна" жена, но не е като вид дистрибуция  ... :)

п.п. Въпрос на време е да си настроя иконките и определено на пръв поглед не ще разбереш, че е 10-ка. ;) А що се отнася за прозорците, то имам вид идея и променяйки едни модули за под DOS, хм ... почвам да фантазирам ... :) Да не говоря, че на вид може да е като '98, но да е дистрибуция на друга ОС ... ;) 

Може ... просто правиш виртуална машина ... ;) 

п.п. Между другото за своя занимавка може да спретна една виртуалка такава за 3.11 ... :) VM с DOS си имам ... :) 

Не искам да пипам шел-а зарад едната визия. На времето играх така на XP-то и си е#@  мамата. Просто аеро интефейса е красота, в която и система да е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване