Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Свободен софтуер и хардуер !

backinblack

Препоръчан отговор

преди 2 часа, cybercop написа:

Прати ми връзка направо да го погледна.

Не съм го свалил и качил никъде още превода Френде, защото не знам дали ще е по-лесно и удобно на този, който ще превежда да го прави на файла качен в гита или директно в панела, а после да се експортни и даде. На теб мога да ти дам и админски вход в панела на виртуалката и там да го правиш. Струва ми се, че ще е по-лесно, ако се прави директно в админ панела. 

Колеги, говорим за БИЗНЕС МОДЕЛ ! Говорим за бизнес и печалба от него и това, че и от безплатното може да се печели в зависимост от стратегията! Ето Гугъл примерно! Реализира огромни печалби от безплатни за потребителите неща. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, backinblack написа:

Ето Гугъл примерно! Реализира огромни печалби от безплатни за потребителите неща. 

По-точно - частично безплатнни!
Защото безплатна е само ограничена функционалност. „За без пари - толкова!“ За повече - се плаща!“
Пример - Google Drive се предлага с безплатни 15 GB пространство. Който иска повече - си плаща.

Пп. Услугите на Google са пример за ограничено безплатен, но не и СВОБОДЕН софтуер!

Цитат

За да може дадена програма да бъде определена като свободен софтуер, лицензът, под който е публикувана, трябва да гарантира на всички потребители следните свободи:

• Свободата да използват програмата за каквато и да е цел;
  • Свобода да изучават начина на работа на програмата и да я променят и пригаждат според собствените си нужди (за това е необходим достъп до изходния код);
  • Свобода да разпространяват програмата, така че да помогнат на друг потребител;
  • Свободата да разпространяват променените версии на програмата. По този начин те дават възможност на цялото общество да извлече полза от промените (за това е необходим достъп до изходния код).
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

По-точно - частично безплатнни!
Защото безплатна е само ограничена функционалност. „За без пари - толкова!“ За повече - се плаща!“
Пример - Google Drive се предлага с безплатни 15 GB пространство. Който иска повече - си плаща.

Еееее, чакай сега, няма как да ти е колкото искаш безплатно, защото тези дискове пари струват, па и имат определен живота! Но ето, имаш 15ГБ безплатно, ползваш поща безплатно, ползваш Андроид безплатно...... още много други неща. Печалбите на Гугъл идват основно от реклама, която е платена за рекламодателите, а Гугъл инвестира в неща, с които да привлича потребители на рекламата. Авдроид е безплатен за производителите на телефони, но пък те са задължени в те телефони да поставят сървисите на Гугъл. Безплатен обяд никъде няма! Няма такъв цирк само да получаваш без и да даваш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, backinblack написа:

Еееее, чакай сега ...Безплатен обяд никъде няма! Няма такъв цирк само да получаваш без и да даваш.

Първо - виж послеписа в предния пост!

преди 3 минути, backinblack написа:

Безплатен обяд никъде няма! Няма такъв цирк само да получаваш без и да даваш.

Второ - и това го има!

„Всяко нещо струва ... друго нещо!“ - Мечо Пух
Никой не е казал, че другото е пари! Може и „вътрешно удовлетворение“ за даващия!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, jhoro написа:

Първо - виж послеписа в предния пост!

Второ - и това го има!

„Всяко нещо струва ... друго нещо!“ - Мечо Пух
Никой не е казал, че другото е пари! Може и „вътрешно удовлетворение“ за даващия!

В момента масова практика е за доста фирми дев версиите да са безплатни и потребителите, които не плащат се ползват за тестери, а платените потребители ползват стабилните версии. И това е много добра практика! Все пак, всеки трябва да допринася с нещо.

Ето примерно Федора е дев версията на Ред Хат. Всичко най-ново и още не толкоз стабилно се пуска във Федора, а, когато се изчисти влиза в Ред Хат Ентърпрайс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, backinblack написа:

Свободен хардуер е същото като свободен софтуер. Конструираш една машина на някаква кад система и споделяш чертежи и елементи. Всеки може може и сам да си я направи, като има вече чертежите и да си купи компонентите за нея, а може и от теб да ги купи и само да си я сглоби.

:D

Приятел, това няма как да се случи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, RudeBoy написа:

:D

Приятел, това няма как да се случи.

Ами случва се, че даже и набира скорост :) ! То и за софтуера е същото, ама както виждаш, много са фирмите, които плащат заплати на програмисти, а софтуера, който предлагат е безплатен! Просто не разбираш как работи този БИЗНЕС МОДЕЛ ! 

Аз в момента дето влагам този труд за направа на страници, популяризиране на идея, изграждане на структура........ мислиш ли, че не очаквам печалба някаква!!!!? Ами за мен това е труд, че дори и вложения на средства, които други ще ползват безплатно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 часа, backinblack написа:

Тъй-като действам по малко, до колкото ми стигат силите и по няколко други проекта, започнах да си правя нова виртуалка на която да си хоствам личните домейни, а и евентуално домейните на мои клиенти. Оказа се, че почти всички безплатни и под GPL лиценз уеб хост панели са или зарязани проекти или почти не се развиват, освен платените такива. Само ISPConfig 3 и Virtualmin са живи се развиват доста добре дори. Ползвал съм Виртуалмин и ми е доста познат, но заложих на ISPConfig за новия си проект. Работи доста по-бързо и организацията ми харесва повече от една страна, а от друга, не ми харесва варианта с версия GPL и друга платена. Над 50% е локализиран и на български. 

Започнах да търся и билинг система, но се оказа друг проблем! Разнобразие има голямо, но...... тези системи се интегрират с хост панел и всички се интегрират с платени панели :( ! Намерих една руска и доста интересна билинг система, която се интегрира с ISPConfig и VestaCP, но пък и тя е зарязан проект :( . Писахме с колегата на разработчика, но не отговаря. Форкнах я към моя гит и желанието ми е да я развиваме по правилата на GPL бизнес модела, като направеното или платено от мен, да се ползва и от други, които имат интерес, за което имам нужда от съмишленици. 

Доста е тегава инсталацията на ISPConfig и няколко човека са направили скрипт за автоматична инсталация, но все за стари версии дистрибуции. С един от тези скриптове го инсталирах на Дебиан 10, защото няколко пъти омазвах ръчната инсталация, а със скрипта ми се получи, но и той си има кусури. Бих желал някой да се включи с уменията си да го подобрим. 

Доста хора се занимават с направа на сайтове и ги хостват като рисейлъри към някоя по-голяма хост компания. Панела с билинг системата би бил перфектното решение за такива хора и би им дало много добри възможности да предлагат и допълнителни услуги, за които в момента са ограничени от хост компаниите, които пък в момента почти не предлагат безплатни панели за VPS хостинг плановете си, а само платени или менажирани сървъри.

Не знам какви са ти клиентите и колко са сериозни, но лично аз, ако видя някой кодер да хоства проектите на т.нар. безплатни панели и почвам да бегам бате. Дори и личните ми проекти не бих хоствал там. Повечето от тях са бъгави и с изключително много пропуски в сигурността, не че и платените нямат, ама там си има екипи, където се занимават само с това и много бързо се издават обновления след намирането на такъв проблем. Свободните панели имат лоша документация или изобщо нямат. В повечето случай разчиташ на съпорт от техните форуми (групи), където проблемите в 90% от случайте няма да си ги решиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, bageorgiev написа:

Не знам какви са ти клиентите и колко са сериозни, но лично аз, ако видя някой кодер да хоства проектите на т.нар. безплатни панели и почвам да бегам бате. Дори и личните ми проекти не бих хоствал там. Повечето от тях са бъгави и с изключително много пропуски в сигурността, не че и платените нямат, ама там си има екипи, където се занимават само с това и много бързо се издават обновления след намирането на такъв проблем. Свободните панели имат лоша документация или изобщо нямат. В повечето случай разчиташ на съпорт от техните форуми (групи), където проблемите в 90% от случайте няма да си ги решиш.

В тези форуми се предлагат и съвсем професионални услуги, както и на мен и теб със сигурност ни се е налагало да ползваме срещу заплащане :) ! Когато си плащаш, всички проблеми се решават бързо и лесно :) ! GPL е преди всичко бизнес модел и свободен софтуер не е свободна бира :) .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, backinblack написа:

Точно този скрипт съм инсталирал и форкнал, ама има трески за дялане за инсталацията на Дебиан 10, а за Убунту 20.04 изобщо няма добавена. Преди време съм го пробвал за Nginx и нищо не се получава както трябва. От друга страна имам и други идеи за него. Затова направо съм го форкнал.

А какви точно трески има? Убунту 20.04 може да се  добави много лесно  просто в инсталл трябва да се добави директория за Убунту 20.04 а в папката дистро да се създаде директория Убунту 20.04 и да се копират скриптовете от директорията Дебиан 10 :) Nginx е малко по така за настройка :)

преди 13 часа, дpъндю написа:

за какво има предупреждение, че проврките са неуспешни?
пп
https://github.com/servisys/ispconfig_setup/runs/1469557929

О това не знам защо е, скрипта не е мой :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, petie1 написа:

А какви точно трески има? Убунту 20.04 може да се  добави много лесно  просто в инсталл трябва да се добави директория за Убунту 20.04 а в папката дистро да се създаде директория Убунту 20.04 и да се копират скриптовете от директорията Дебиан 10 :) Nginx е малко по така за настройка :)

Аз колкото и да не разбирам от скриптове, успях да разчета принципа как и кой скрипт какво прави. Ако ти се занимава да го подобрим, ще ти обясня какви промени трябва да се вкарат, а аз ще ги тествам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, backinblack написа:

Аз колкото и да не разбирам от скриптове, успях да разчета принципа как и кой скрипт какво прави. Ако ти се занимава да го подобрим, ще ти обясня какви промени трябва да се вкарат, а аз ще ги тествам.

Кажи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гости Тамболианеца
преди 53 минути, backinblack написа:

GPL е преди всичко бизнес модел

До гуша ми е дошло от бълвочите за великата полза от GPL и мантрите за него от откачения брадясъл.
Напротив, точно обратното е - GPL e основната спирачка за развитието на софтуера под Линукс.

Да, в началото GPL е имал смисъл, когато Линукс е бил едно голо ядро и не е имало никакъв системен или потребителски софтуер. В днешния обаче свят на сложни софтуерни технологии GPL e безумие!
Хора, фирми, организации вложили от хиляди и до стотици хиляди човекочасове проучване и разработка да тръгнат да лицензират под GPL? Ми чакайте Чудото. Даже и да се случи - следващите  след тях също не са гламави да продължат тази глупост, защото и те трябва да лицензират под GPL разработките си.
Какъв е резултатът? Лавинообразно увеличение на запустени и почти гарантирано с ниско софтуерно качество проекти с GPL лиценз, който няма експирясване и поражда юридическия казус, че наследниците на някой от създателите може да те съди и след 50 години, че си ползвал основата му без твоят продукт да с GPL лиценз също.
Кой друг освен Red Hat може да си позволи GPL в днешно време? Но те са корпорация, която има индиректни икономически ползи от налагане на технологиите си в Линукс света.
Затова и се появи по-омекотеният LGPL вариант, затова и създателите на софтуер се насочиха основно към други лицензи - Apache, BSD, MIT, MPL и т.н, чрез които и разработката на софтуер под Линукс е вече във възход.

Свободен хардуер, това пък е глупост на квадрат.
Да си сглобите собственоръчно компютър даже и да имате всичките чертежи на компютърни схеми и части - не можете.
Можете най-много да си сковете свободни щайги на село с лети от вас пирони по GPL лиценз.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Тамболианеца написа:

Да, в началото GPL е имал смисъл, когато Линукс е бил едно голо ядро и не е имало никакъв системен или потребителски софтуер. В днешния обаче свят на сложни софтуерни технологии GPL e безумие!

Позволих си да Ви цитирам, защото преди малко разглеждах един сайт "educba.com" и ровейки се прочетох това. Стана ми интересно и намерих това.

Извинявайте @backinblack за офтопика! :wors:

:cheers:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

BSD и еко системата около ФриБСД са друг бизнес модел, но отново говорим за бизнес модел и как безплатен обяд няма. БСД лиценза е тъй да се каже истински свободен, защото не задължава направеното под този лиценз да се споделя, а също така и дава право на други, да вземат нещо вече направено, да го напарфюмират с по-добър дизайн и свои си допълнителни неща и да го продават като затворен продукт. Този лиценз има смисъл, когато някой ти плаща за развойна дейност. Плаща ти, правиш нещо и го пускаш в обръщение, а той го ползва и продава. То и затова тази еко система сериозно изостава от Линукс еко системата.

Между другото, и ISPConfig панела под BSD лиценз, а не под GPL. Също така и билинг системата, която съм харесал и тя е под BSD лиценз.

Но аз лично съм привърженик на GPL лиценза. Склонен съм да инвестирам и го правя, до колкото ми позволяват силите и имам личен интерес именно в GPL лиценза.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...
преди 32 минути, dkt написа:

Всичко е ясно, само не разбирам какво е заплащането, ако някой направи нещата, които искате? 

Искаш точни цифри, колко ще е заплата на работниците?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 18.12.2020 г. в 11:31, dkt написа:

Не, искам да ми каже каква сума е слконен да отдели, ако се хавана да направя нещата, които иска. Интеграцията на билинг система не е нещо тривиално.

А като гледам - той има нужда от още доста неща, освен билинга - скриптове за инсталация на панели, преводи и т.н.

т.е. нищо чудно да му излезе по-евтино просто да си плати абонамент за cpanel, но си е негова работа какво ще ползва за системите на клиентите си.

Както много мразя някой друг да оценя моя труд, така и аз не се опитвам да оценям труда на другите. Всеки според поставеното задание сам си оценя труда, а клиента приема или не приема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване