Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Премахване на рутера от виваком

Препоръчан отговор

преди 3 часа, No Pain, No Gain написа:

Точно това което съм написал, това съм искал и да кажа. Нека пак да повторя, втория UTP кабел който излиза от рутера на виваком (нокията) влиза в моя рутер, но не в WAN порта му, а в някой от всичките LAN портове и за да работи това нещо, трява да му пусна access point mode. След това лаптопа ми ми го връзвам към мрежата на моя рутер и на практика нямам нито 1 кабел който ми стига до лаптопа, а и това няма как да стане защото рутерите стоят в коридора пък лаптопа ми е в мойта стая, капиш? Тоест имам два рутера с две техни си wi-fi мрежи, като ползвам мрежата от моя рутер а не тази на вивакомския.

Всичко което ми се искаше да направя @Емил Костов почти го каза: "Съответно как ще накараш едно ОНТ като това , където WAN портър му е оптичен да стане рутер", мислех си че може да сложа някакво малко адаптерче/преходниче на оптичния кабел и самото преходниче да е с WAN порт в единия му край и да го вкарам директно в WAN порта на моя рутер, но явно не може да стане... 

Относно скороста, пак казвам, че скороста е както и ти се изрази дори повече от тази в договора и съм доволен, обаче свържа ли се към техния чрез wi-fi към техния рутер, пада на 30, в някой случей и под 10 ми ги мереше, докато през моя рутер е над 100, дори 200 стига, което е окей, разбирам че има някакви загуби и няма как да е колкото е и на кабела. И ако си чел внимателно ще стигнеш до извода че вивакосмия рутер ми е напълно излишен и за това искам да го махна.

Не можеш да елиминираш устройството на Виваком, защото то не е рутер. Това е комбинирано ОНТ, през което ти минава ТВ и интернет. Да има и част от възможностите на рутер, но не всички. Който каквото иска да си говори. Единственият вариант, който съм ти предложил е по-горе. Искаш от Виваком да ти доставят чисто ОНТ и TP Link суич, след което ще можеш да си използваш само и единствено твоя рутер. 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 73
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Популярни дни

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

То в тая "кухня" и готвачите не знаят къде се намират... 😄

Уникален си , признавам 😄 ... ех онзи денк съм се прецакал със закупуването на микроик CCR2004-1G-12S+2XS ... ми той не е рутер - няма етернет портове 🤣 Спирам, че нещата придобиват трагикомични

Айдя влезна "коня у ряката" или в кухнята 🤣🤣

Публикувани изображения

Емоооо - недей толкова категорично!
Няма да кажем на шефа ти!

Не можеш да елиминираш устройството … на Виваком …

Да - не може да се елиминира ТАКОВА устройство, но никой не казва, че трябва да е Виваком-ско!
Няма нужда да казваш „Да” - само … замълчи.
Do we have a deal?
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, jhoro написа:

Емоооо - недей толкова категорично!
Няма да кажем на шефа ти!

Да - не може да се елиминира ТАКОВА устройство, но никой не казва, че трябва да е Виваком-ско!
Няма нужда да казваш „Да” - само … замълчи.
Do we have a deal?

Шефът ми няма нищо общо. Не можеш да го махнеш. Или остава това устройство, или се слага чисто ОНТ (Alcatel Lucent)+TP-Link суич ако ще се ползва и телевизия. Ако сложиш друго ОНТ, което не е на Виваком услугите няма да тръгнат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Емил Костов написа:

Шефът ми няма нищо общо. Не можеш да го махнеш. Или остава това устройство, или се слага чисто ОНТ (Alcatel Lucent)+TP-Link суич ако ще се ползва и телевизия. Ако сложиш друго ОНТ, което не е на Виваком услугите няма да тръгнат.

Колкото и да се чудиш няма да стане. Даже индикаторът на  оптиката на друго ОНТ няма да светне. Портът ще падне автоматично. За съответните ОНТ устройства, които дават Виваком и след като изтече договорът клиентът трябва да ги върне се пише специфичен firmware от производителя. Това за теб мисля, че е достатъчно.

Почти аналогично е и при АДСЛ услугата. Модемът е активира през страница my.contact.bg. Сложиш ли друго модем различен от тези, които предоставят Виваком няма да може да го активираш. Дори и да ти дам user/pass за PPPoE профилът може да ти тръгне интернет, но нито може да се наблюдава, настройва или да се гледа линията. 

В самият договор на всеки ИСП е написано, че дадената услуга се предоставя с такива устройства и по дадения от него начин. При всички други случи, той не носи отговорност.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Емил Костов написа:

Тоест - ако си купя самостоятелно ... примерно това - няма да баца??? Ти ... верваш ли си?

Не разбирам - „за къф чеп“ ти е тоя суич? Какво ще суичваш? Нали LAN-изхода на ОНТ подаваш към WAN-входа на твоя рутер?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, jhoro написа:

Тоест - ако си купя самостоятелно ... примерно това - няма да баца??? Ти ... верваш ли си?

Не разбирам - „за къф чеп“ ти е тоя суич? Какво ще суичваш? Нали LAN-изхода на ОНТ подаваш към WAN-входа на твоя рутер?

Да, вервам защото няма да тръгне. Портът ще падне автоматично. А този суич ти трябва, за да може до ТВ приемника на Виваком да има телевизия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

А този суич ти трябва, за да може до ТВ приемника на Виваком да има телевизия.

За суича - разбрах! Не, че няма как - телевизор да получи сигнал от друго място.  Например (но не само)  - през WiFi.

За другото - само ще кажа: „Няма начин ... да няма начин!“

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, jhoro написа:

Да точно такова нещо ми трябваше, и още от самото начало можеше да ми дадеш такъв отговор а не да спамим 3 страници. Сега друг е въпроса дали ще тръгне както емо казва, не ми пречи да пробвам, по принцип. Въпроса е в бг има ли от къде да се купи такова нещо?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, jhoro написа:

За суича - разбрах! Не, че няма как - телевизор да получи сигнал от друго място.  Например (но не само)  - през WiFi.

За другото - само ще кажа: „Няма начин ... да няма начин!“

Е мисля, че в 10 коментара по-горе дадох предостатъчно информация. Който иска да си прави експерименти си е негово решение. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, No Pain, No Gain написа:

Да точно такова нещо ми трябваше, и още от самото начало можеше да ми дадеш такъв отговор а не да спамим 3 страници. Сега друг е въпроса дали ще тръгне както емо казва, не ми пречи да пробвам, по принцип. Въпроса е в бг има ли от къде да се купи такова нещо?

Как да ти го дам, като сега го потърсих (и намерих) с 2-3 клика?

Досега говорихме основно за други неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, No Pain, No Gain написа:

Има. Ето ти примерен линк

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Е мисля, че в 10 коментара по-горе дадох предостатъчно информация. Който иска да си прави експерименти си е негово решение. 

Добре в крайна сметка най-вероятно ще направя така, както казваш да звъна на 123 и да поискам да ми сменят рутера с това OHT приемник и суич. Обаче като си толкова запознат, можеш ли да ми кажеш тези модеми за IPTV могат ли да се ползват през wi-fi, и ако НЕ, другия ми въпрос е, два модема могат ли да се вържат към 1 LAN port?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

Е мисля, че в 10 коментара по-горе дадох ...

Баси - тъкмо броях (коментарите) и ... ме обърка!

Има. Ето ти примерен линк

Тези, всичките ... „Виваком“-ски ли са???

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, No Pain, No Gain написа:

Добре в крайна сметка най-вероятно ще направя така, както казваш да звъна на 123 и да поискам да ми сменят рутера с това OHT приемник и суич. Обаче като си толкова запознат, можеш ли да ми кажеш тези модеми за IPTV могат ли да се ползват през wi-fi, и ако НЕ, другия ми въпрос е, два модема могат ли да се вържат към 1 LAN port?

Ще го напиша пак. Това устройство, което си в момента е комбинирано ОНТ. Тоес медиа конвертор+суич+рутер(част от неговите възможности)+специфичен firmware,за да може да ти върви телевизията.

Кажи за какъв модем говориш, за да се опитам да ти обясня. Ако говориш за приемниците на Виваком, те не са модеми. Имат просто модул за безжична свързаност.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, No Pain, No Gain написа:

Добре в крайна сметка най-вероятно ще направя така, както казваш да звъна на 123 и да поискам да ми сменят рутера с това OHT приемник и суич.

Добър избор и ... „почти без пари“!

преди 2 минути, No Pain, No Gain написа:

Обаче като си толкова запознат, можеш ли да ми кажеш тези модеми за IPTV могат ли да се ползват през wi-fi, и ако НЕ, другия ми въпрос е, два модема могат ли да се вържат към 1 LAN port?

image.jpeg.1792a5af461f42ea760f475180590a69.jpeg

Я обясни пак?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, jhoro написа:

Баси - тъкмо броях (коментарите) и ... ме обърка!

Тези, всичките ... „Виваком“-ски ли са???

Е ще те "напляскам" вече. Това са просто SPF модули. И за твое сведение виваком работи с определени модели. Ако сложиш друг SFP модул оптичната свързаност пак няма да тръгне.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е ще те "напляскам" вече.

Ей - палавнико!!!

Това са просто SPF модули. И за твое сведение виваком работи с определени модели. Ако сложиш друг SFP модул оптичната свързаност пак няма да тръгне.

Нищо не е „просто“!

Що ме караш, да си „пусна“ от Вашата оптика и да ти покажа, че всичко може? Даже - да ми прави палачинки, за закуска!

Пп. Нито ям палачинки, нито закусвам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, jhoro написа:

Ей - палавнико!!!

Нищо не е „просто“!

Що ме караш, да си „пусна“ от Вашата оптика и да ти покажа, че всичко може? Даже - да ми прави палачинки, за закуска!

Пп. Нито ям палачинки, нито закусвам.

Нищо не те карам. Имаш пълното право да си експериментираш. Както виждаш и на бас не се хващам с теб. Като решиш вземи си един тестови пакет, купи си такъв модул и започни да хакваш системата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, jhoro написа:

Добър избор и ... „почти без пари“!

image.jpeg.1792a5af461f42ea760f475180590a69.jpeg

Я обясни пак?

Мисля, че постващият пита за тази възможност на приемниците.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо не може да избягаме от модем-рутерите на Виваком ?

Отговор: защото работят с протокола TR069 ! За да работят пък с него е пипнат стартъп скрипт във фърма на устройствата . Този скрипт прави първоначален сетъп на мрежа за да сработи гореспоменатият протокол. Като се вдигне тази мрежа и заработи протокола по нея, се свързва с едни АЦ сървъри от където си дърпа конфига за достъп до интернет , тв и т.н. По същият протокол се осъществава и конфига на клиентите през портала май контакт .

Всичко това е направено за унифициране на управление, мониторинг и пр. Дори клиента да изхитрее и рисетне модем-рутера то той както казахме е с пипнат фърм в частта стартъп скрипт и пак ще си зареди необходимите настройки и ще задърпа конфига от AC сървъра посредством TR069 протокола и тн.

Ако някъде позволява в различните сегменти на доставчика модем-рутера да мине от рутер мод, в бридж мод/суич мод/ и да се пусне свърже след него през етернет друг рутер , който да си хване публичният адрес е най-добрият вариант, ако има такава възможност !

.....

P.S.

Представям си , ако бях дългогодишен работник във Вивата, как щях да обясня това ... вероятно така: "този рутер не е рутер, защото е модем и има малко възможности на рутер, но ти не може да го ползваш, като рутер съответно не е рутер , щото най-вече няма етернет порт за WAN и нищо не можеш да направиш с него .... освен снимка за спомен "

😆😎

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, JohnTRIVOLTA написа:

Отговор: защото работят с протокола TR069 ! За да работят пък с него е пипнат стартъп скрипт във фърма на устройствата . Този скрипт прави първоначален сетъп на мрежа за да сработи гореспоменатият протокол. Като се вдигне тази мрежа и заработи протокола по нея, се свързва с едни АЦ сървъри от където си дърпа конфига за достъп до интернет , тв и т.н. По същият протокол се осъществава и конфига на клиентите през портала май контакт .

Всичко това е направено за унифициране на управление, мониторинг и пр. Дори клиента да изхитрее и рисетне модем-рутера то той както казахме е с пипнат фърм в частта стартъп скрипт и пак ще си зареди необходимите настроки ище задърпа конфига от AC сървъра посредством TR069 протокола.

Ако някъде позволява в различните сегменти на доставчика модем-рутера да мине от рутер мод, в бридж мод/суич мод/ и да се пусне свърже след него през етернет друг рутер , който да си хване публичният адрес е най-добрият вариант.

.....

P.S.

Представям си , ако бях дългогодишен работник във Вивата, как щях да обясня това ... вероятно така: "този рутер не е рутер, защото е модем и има малко възможности на рутер, но ти не може да го ползваш, като рутер съответно не е рутер , щото най-вече няма етернет порт за WAN и нищо не можеш да направиш с него .... освен снимка за спмен "

😆😎

От модем на виваком можеш да избягаш. Можеш да си сложиш твой стига да знаеш user//pass за PPPoE сесията. Само, че тогава няма кой да ти съдейства ако имаш някакъв проблем, защото няма как да се наблюдава самото устройство. Може да се видят параметри на линията, но до там. Няма как да се видят прекъсвания, инициализации, загуби, прекъсване на сигнал, сесия на интернет връзката и каквото още се сетиш. Така се прави в чужбина, където ползват АДСЛ като услуга. Дават ти паролата за PPPoЕ и те оте...ават.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Отговор: защото работят с протокола TR069 ! За да работят пък с него е пипнат ...

Нещо, което е „пипнато“ един път - може да се пипне поне още веднъж!

преди 10 минути, Емил Костов написа:

От модем на виваком можеш да избягаш. Можеш да си сложиш твой стига да знаеш user//pass за PPPoE сесията. Само, че тогава няма кой да ти съдейства ако имаш някакъв проблем, защото няма как да се наблюдава самото устройство. Може да се видят параметри на линията, но до там. Няма как да се видят прекъсвания, инициализации, загуби, прекъсване на сигнал, сесия на интернет връзката и каквото още се сетиш. Така се прави в чужбина, където ползват АДСЛ като услуга. Дават ти паролата за PPPoЕ и те оте...ават.

Да де - ама защо реши, че непременно това трябва да се случва?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Емил Костов написа:

Мисля, че постващият пита за тази възможност на приемниците.

Да точно за това питам, но оставам с впечатлението че това е съсвем различна услуга IPTV GO, докато аз съм с стандарната интерактивна телевизия по оптика, там има ли такава възможност да се свърже применичето с wi-fi вместо с UTP кабела?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, jhoro написа:

Нещо, което е „пипнато“ един път - може да се пипне поне още веднъж!

Да де - ама защо реши, че непременно това трябва да се случва?

Кое да се случва??

преди 35 минути, No Pain, No Gain написа:

Да точно за това питам, но оставам с впечатлението че това е съсвем различна услуга IPTV GO, докато аз съм с стандарната интерактивна телевизия по оптика, там има ли такава възможност да се свърже применичето с wi-fi вместо с UTP кабела?

Пробвай, не мога да ти кажа. Все пак на твое място бих си останал с кабелите, защото безжичната свързаност се влияе от доста фактори и може да имаш проблеми като прекъсвания, накъсване на сигнал и каквото още се сетиш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване