Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

имам пробелм с форматирането на дял от диска

Joro Ivanov

Препоръчан отговор

при прейнсталация на операционната система видях че имам 189GB не използвано пространство от хардиска. създадох дял през инсталатора форматнах го и при стартиране на уиндоуса нямах достап до дяла искаше ми формат пак. форматирах го но ми излезе съобщение че неможе да се форматира правилно. пробвах през command prompt но нестана. през Disk managment пробвах да го изтрия и да го съсдам отново.стана но пак неможе да се форматне. дай те съвет как да го форматирам за го ползвам пространството.операционната ситема ми е windows 10.

Untitled1.jpg

Untitled2.jpg

Untitled3.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Joro Ivanov написа:

създадох дял през инсталатора форматнах го и при стартиране на уиндоуса нямах достап до дяла искаше ми формат пак.

Това не мога да го разбера как става?

Windows къде е инсталиран? Този дял, който си създал от 189GB диск ли е?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, vpvelev написа:

Това не мога да го разбера как става?

Windows къде е инсталиран? Този дял, който си създал от 189GB диск ли е?

празното пространство на хардиска което не бе компилирано го създадох като дял в инсталатора на windows 10.

преди 5 минути, grizly написа:

В какво състояние е диска?

Покажи смарта му да се види.

диска е в добро състояние. в монента има инсталиран win10 на него. как да ти покажа смарта.какво е смарта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като за начало дай скрийншот от Disk management. 

И само от неговия прозорец, не от целия екран, че като публикуваш голяма снимка, форумът автоматично я смалява :mad: , и нищо не се вижда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, RudeBoy написа:

Като за начало дай скрийншот от Disk management. 

И само от неговия прозорец, не от целия екран, че като публикуваш голяма снимка, форумът автоматично я смалява :mad: , и нищо не се вижда.

DM.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Joro Ivanov написа:

празното пространство на хардиска което не бе компилирано го създадох като дял в инсталатора на windows 10.

Не е трябвало да го създаваш като дял при инсталирането, който няма да го ползваш за това, а вероятно за данни. Явно Windows си го е запазил като системен и не дава сега да го пипаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво се случва, ако опиташ през Disk Management да изтриеш дяла, и да го създадеш наново?

Ако не става, опитай с външна програма, от типа на EaseUS Partition Master. 

преди 7 минути, vpvelev написа:

Явно Windows си го е запазил като системен и не дава сега да го пипаш.

На скрийншота се вижда кои дялове са запазени като системни. Въпросният, във формат RAW, не е от тях.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, RudeBoy написа:

Какво се случва, ако опиташ през Disk Management да изтриеш дяла, и да го създадеш наново?

Ако не става, опитай с външна програма, от типа на EaseUS Partition Master. 

става да се изтрие. създавам го на ново но не може да се форматира.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Joro Ivanov написа:

става да се изтрие. създавам го на ново но не може да се форматира.

Ама как те бива да обясняваш ... :mad:  С това темпо тая година няма да сколасаме да решим "пробелм"-а.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Когато си в MBR схема може да има до 4 примъри партишъна. За това има GPT ! При вас както и виждам за да не влезете в това ограничение се прави един екстендет партишън , който може да се раздели на много логически партишъни, но не съм сигурен дали Уиндоус може да направи това с неговият DM !

Както по-горе са предложили е нужно да се зареди програма , която да извърши тази операция или някое живо линукс дистро с неговият инстумент GParted !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Joro Ivanov написа:

DM.jpg

Просто го присъедини към G: ... 

п.п. Виноват ... обедини свободното и пробвай отново форматиране ... нещо ми говори, че си имал друга файлова организация ... 

п.п.2. Друга идея ... освободи въпросния G: и после прибави цялото свободно място към  F:

п.п. Виж и това, но определено знаеш ли защо се е получило въпросното делене на носителя и кой го е "разчленявал" по този начин видим на снимката?! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, RudeBoy написа:

На скрийншота се вижда кои дялове са запазени като системни. Въпросният, във формат RAW, не е от тях.

Да, така е. Моя отговор го пуснах едновременно когато беше пуснатa и снимката на дисковете, и не знаех за тоя RAW.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре, 2020 сме. Какви са тези логически дялове при наличие за възможност с GPT?  Компютърът ти поддържа ли зареждане от EFI?

Ако да - се преинсталирай.

Aко не:

- вариант а) - инсталирай си някакъв не-майкрософтски продукт - miniTool, Aomei и т.н и форматирай въпросния дял през него;

- вариант б)  - зареди един кой-да-е Linux live образ и форматирай през GParted въпросния дял.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

През никоя програма не може да създаде пети дял, освен ако не конвертира в разширен (extended) дял E - тогава може да създаде нов дял в този разширен контейнер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 13.12.2020 г. в 18:55, Joro Ivanov написа:

DM.jpg

Тая цялата каша я преинсталирай АБСОЛЮТНО НА ЧИСТО! Затриваш всички дялове. Ако фърмуерът на дъното е UEFI, зареждаш в UEFI режим и си инсталираш windows 10 НА GPT ДЯЛОВЕ!

Едно C:\ за системен дял(100-200GB, все тая).

Всичко останало - D:\ .

За какво са ти тези отделни дялове с опетлани букви и етикети, не ми е ясно. Все пак говорим за един единствен физически диск(сигурно е и механичен).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване