Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Кое дъно за Intel Core i3 10100 ?

Виж решението Разрешен от ncl,

Препоръчан отговор

Така, днес ми пристигна и големия радиатор за процесора и си сглобих новото компютърче.
Сложих му един Уин 10 1909 и го активирах с ключ от 7.
Сега ще правя флашка за xubuntu да го добавя и него на dual boot на SSD M.2

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чак пък голям радиатор за I3......едва ли TDP му надвишава 105 w при турбо честотата, колкото на последния 12 ядренRyzen™ 9 5900X, така че спокойно можеш да си караш със стоковото охлаждане. Все пак това е кажи-речи ребрандиран I7 7 поколение. Открийте разликите - почти еднакви честоти, същите нанометри, само 3 години разлика :D

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/199283/intel-core-i3-10100-processor-6m-cache-up-to-4-30-ghz.html

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/97128/intel-core-i7-7700-processor-8m-cache-up-to-4-20-ghz.html

Дори и вграденото видео не е мръднало:

Цитат

Processor Graphics

Но поне са намалили малко цената....

опа......има промяна - в игрите има няколко кадъра в повече:

Е това е вечен процесор!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Целта на големия радиатор с 12 см вентилатора е да не бръмчи толкова колкото тоя дето го дават с процесора.
А неговия въобще не го слагах, щото не исках после да се разправям да го разлепвам,  сега ще си го имам за резерва за другите компютри с интелски процесори.

Ето сега пиша от Xubuntu инсталирано вече на новия компютър.
А утре ще инсталирам драйвърите за двата принтера в Уин 10 и вероятно и Фотошопа и Кордиал.
После апдейт на Уина и бeкап копие на твърд диск и т.н., та чак като ми дойде кефа като всичко е готово да пробвам и адаптера DP to HDMI 2.0 и пусна 4K @ 60 Hz.

п.п.
Абе тия амазонци са големи шматки. 
Дъното дойде чак от Испания, ССД-то пък от Италия, РАМ паметта от Южна Франция а аз съм поръчвал на холандския и германсия амазони само.
А процесора уж го нямали на германския амазон, но като го поръчах от холанския, те пак ми го пратиха от Лайпцих източна Германия, ама го нямали били, егати шеметите !
А последната поръчка от 31 декември дойде чак днес, щото радаторът като е само 26 € и не стигат 3 € ( да са 29 ) за безплатна доставка, аз поръчах и една флашка за детето за 6 €. Хубаво станаха 32 €, ама те като ги нямат на склад и двете на едни и също място и стана едно чакане да ги съберат някъде вероятно в Кьолн в една кутия, преди да ги пратят в Белгия.
Обаче иначе за точни, върнаха си ми парите на третия ден от анулираната поръчка, заради това предпочитам да поръчвам през техния сайт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 7.01.2021 г. в 21:31, ncl написа:

Кажи за 4К клиповете в тубата. Вървят ли?!

Разбира си че вървят от Интел обещават и работи в 4К по 60 кадъра в секунда. Пуснал съм сигнала до 4К телевизора през преходника адаптера DisplayPort  към HDMI 2.0 на 60 Херца.
Това да не ви е тука АМД дето няма да работи и заради това не пишат нищичко на страниците на процесорите им с вградено видео.
Ето ви тука точно тубата един линк, който го изрових
https://youtu.be/oLT2uzS2EQ8

и две снимчици в 4К

vlc
https://a.radikal.ru/a25/2101/b1/ea6cc149865c.png

от тази се вижда че ВЛЦ отчита по 30000 килобита в секунда

tube
https://a.radikal.ru/a12/2101/58/5f112fcee98c.png

сега ще се опитам и да ги прикача тука, да скивам дали ще се получи, като са много големи.

spacer.png

я, стана ама трябва да си ги свалите от линковете и да си ги отворите на компютъра извън браузър, ето и втората

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това от YT ли е? Пусни YT, пусни клипа, цъкни с десен бутон на мишката на него и избери последната опция за статистическите данни да се види има ли насичане на кадри или няма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Заповядай бе невернико 

принт скрина от клавиатурата не бачка та с уиндоуския инструмент имам 5 секунди да разтегна пак екранаи заради това виждаш най-горе недоизмъкнал се текст

Значи НУЛА  dropped frames чак до 3 секунди преди края, за да скиваш и картинката от мача

spacer.png

https://c.radikal.ru/c12/2101/65/ac9a875e9243.png

Ама то това дали има пропуснати кадри си зависи май от връзката към сървъра на ютюб и няма нищо общо с процесора и вграденото му видео.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами това е на 4К, като изляза от пълния екран вместо 1088 почваше да пише нещо като 640, явно е размера на малкото прозорче в  браузъра Firefox.
Той телевизорът си преговаря нещо с компютъра и се настройват автоматично да е на 4К сигнала.
Всъщност чак като се е заредил Уиндоуса изкарва горе вляво телевизорът че е в 4К и 
- при DisplayPort към HDMI 2.0 показва че работи на 60 Херца
- а при HDMI 1.4 изхода показва че работи на 30 Херца
- а като съм стриймнал от сателитния приемник 4К канал от Германия към компютъра и оттам към телевизора, показва че работи на 50 кадъра в секунда, вместо на по 60.

Сега правихме тестове и двамата със синчето с един и същи клип с бързи сцени  4К на 60р сниман, как се вижда от DisplayPort към HDMI 2.0  и от HDMI 1.4.
Резултатът е , че от  DisplayPort си е много по-плавно, при условие че съм му указал на телевизора и той да добавя максимално допълнителни кадри.
Ама телевизорът Понасоник 4К го платих 500 € това лято за 40 инчов, а ако някой гледа на евтин телевизор и не вижда разлика между видео снимано на 60р и такова снимано на само 30р, то тогава вината не е моя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Интересно защо така. При мен горния клип, който го пускам на 1920х[email protected] заради по-слабото ми видео, на малък екран ми го дава 1280х720 и не насича. Когато пусна на пълен екран го дава 2560х1440, колкото е резолюцията на монитора и започва много да сече. Затова исках да видя при теб как е на пълен екран при 4К.

Вероятно това 1088 се умножава по 3,53 и така се получава 4К.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам що так ги изписва Firefox или ютюб, аз на този браузър му спрях автоматичното тръгване на видеата, щото иначе не можех да снимам навреме екрана. От друг браузър може и друго да показва.
Ето това е клип с бързи сцени

【4K Demo】Samsung and RedBull See the Unexpected HDR UHD 4K 60 FPS

който иска може да тества и да се убеди сам има ли полза от изход пращаш 4К в 60 Хц или няма за него.

преди 10 минути, ncl написа:

Интересно защо така. При мен горния клип, който го пускам на 1920х[email protected] заради по-слабото ми видео, на малък екран ми го дава 1280х720 и не насича. Когато пусна на пълен екран го дава 2560х1440, колкото е резолюцията на монитора и започва много да сече. Затова исках да видя при теб как е на пълен екран при 4К.

Ами то може да го свалиш клипа и да го пускаш през ВЛЦ и тогава да работи без да насича на по-висока резолюция.
На малкото лаптопче си работи във Фуул ХД като му пращам сигнал с канали от сателитния приемник, а от ютюб трябва да ги свалям първо преди да ги гледам без да насичат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето го и по 50 кадъра от сателита

1ec66ddc6317.png

https://a.radikal.ru/a13/2101/a6/1ec66ddc6317.png

преди 4 минути, ncl написа:

При мен ще излезе доста по-евтино с външно видео като GT 1030. Засега ще карам така.

Гледай да има HDMI 2.0 изход за да не ти трябва адаптер за 10 €.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 30.12.2020 г. в 17:33, Tommygun написа:

Колкото до 60 фпс, много ми е чудно как точно се вижда разликата при филм между 30 и 60 кадъра ако няма дропове на кадри. Лично аз не я виждам, а съм пробвал. Ако е игра има голяма разлика между 30 и 60, за филм явно е въпрос на очи...

Ами на качествен 4К телевизор се вижда разлика при бързи динамични сцени.
А 4К монитор за компютйър нямам намерение да ползвам и не знам какво се вижда на такъв, знам само, че е пълна мъка със ситни букви ако се работи на 4 К монитор.
Например на моя стар Фотошоп, горе буквите на менютата са ужасно дребни и няма чалъм предвиден да станат по-големи.

Мачът между Интел и АМД завърши с победа на Интел с 1 на нула.
Към момента в който поръчвах от АМД просто нямаха наличен в амазоните сравним процесор от 4 ядра и 8 нишки , да е до 118 € и да ми гарантират официално от сайта им, че ще поддържа 4К  60 Хц.

Явно има несъвместимост между мен който не играе на игри и другите участници тука, които не проумяват как може така без външна карта да работи компютър с 4К видео 60 Хц и да не прекъсва от ютюб.

Е па нищо, аз нали си намерих каквото ми трябва, вие си купувайте видео карти, не ми пречите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Остави. Не му е достатъчно, че пише на страницата 4К HDR. А и със съвсем малко усилие се намира точно кое може и не може да декодира вградената графика. Даже в неговия случай по-слабата графика на Интел не му пречи,защото ще гледа само клипчета и няма да играе. Това че е можело да мине и по-тънко за тази цел не променя факта ,че и сега ще му върши работа. А плюенето по АМД и геймърите си е просто злоба и незнание...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Tommygun написа:

А плюенето по АМД и геймърите си е просто злоба и незнание...

Плюенето по производителите на цигари, спиртни напитки и видеокарти за компютърни игри увреждащи трайно и необратимо човешкият мозък, предизвикващи у него зависимост ( addiction) си е задължително за всеки въздържател като мен.
Само да ви напомня , че брат ми алкохоликът умря на 52 годинки само.
Той винаги е отричал че е пияница, ама черният му дроб не издържа и повърна кръв на 13 януари 2010 г.
Единственият начин да разбере със сигурност краен потребител като мен , какво могат и какво не могат да правят вградените графики на АМД процесорите , е да си поръча дъно и Ryzen от amazon и после да ги върне и си иска парите обратно, ако не бачка 4К 60 Хц.
Да де, ама то няма налични процесори при амазон.де за по 118 €, които евентуално да могат да вършат работа и да са 4 ядрени.
После и избор на АТХ дъно с параметрите на моето си е трудна работа за АМД процесорите. Човек може да се подлъже по разни евтиниики и после да съжалява че се прекарал, като види че няма достатъчно ПЦИ слотове и УСБ изходите са по-бавни от 3.2 Ген 2.

Купуването на АМД процесор изисква да имаш време да ги дебнеш 3 години да им дойде кефа на тях  да пуснат на пазара нов модел за НЕгеймъри.
А що се правиш че си забравил проблемите с дъната не поддържащи  Ryzen 3 и изискващи да си имал вече по-стар процесор работещ на дъното , за да си апдейтнеш биоса за да тръгнат новите модели ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 12.01.2021 г. в 11:15, Белгиеца написа:

въздържател като мен.

Въздържал си се от адекватен разум.

видеокарти за компютърни игри увреждащи трайно и необратимо човешкият мозък

Видно е колко си "запазен", съдейки по назубрените ти "мъдрости" без грам разбиране.

Човек може да се подлъже

С питане до Цариград се стига, но някои хора живеят в някакъв свой мехур на всезнание и нямат нужда от съвети. ;)

Хора, моля ви се, един единствен път я прочетох тая тема и ми е жал до каква степен "едно си баба знае, едно си баба бае". Не хранете форумните тролове. Оставете го да се бута по на интел 14nm+++++++++++++++++++++++++ архитектурата. Цял свят си прави майтап с тия плюсове от 2016 година насам, само нашият белгиец е "просветлен".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, hudyr написа:

Цял свят си прави майтап с тия плюсове от 2016 година насам, само нашият белгиец е "просветлен".

Белгиецът е крен потребител, който просто е решил през декември да си купи още един компютър. Да, ама от АМД не предлагат на пазара в западна Европа на човешки цени нещо подобно на това което съм купил от Интел.
Освен това упорито отказват да обясняват на разбираем език като за краен потребител техните смотани процесори на какво дъно биха могли евентуално да поддържат 4К на 60 херца и най-вече през какъв изход.
Щото представи си господинчо всецнайковецо, на мене телевизорът ми има само HDMI вход.
А тези гадове от АМД даже и когато пишат някъде HDMI , това пак е голяма измама защото повечето дъна са с HDMI 1.4 а не с 2.0 за да има 60 Хц и съответно 60 р.
Та така, тия мошеници от АМД дори и да правят някакъв процесор който би могъл да ми върши работа, грижливо пазят в тайна на какво дъно би проработил този процесор, поради простата причина, че те изкарват много повече пари от продажбата на видео карти за откачили геймъри.
На този форум кресливото общество на "разбирачи" от сглобяване на компютри, всички повтарят само мантрата - трябвало било външно видео !!!
Ама не, на мен не ми трябва външно видео въобще.
Не ми трябва автобус за да си превозвам 3 членното семейство, една лека кола е достатъчна.

п.п.
с този процесор i3  - Simple screen recorder записва безпроблемно целия екран и звука от разни сайтове които не дават да си свалиш видоето им. А  с двуядрените Пентиуми не става за цял екран, много им е зор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както съм написал назад в темата - същия резултат с Атлон за 50 евро и най-големия евтинджос малко дъно за около 50 евро. 4К60 през HDMI 2.0, koето дори и това дъно за 50 евро има. Както и 4 порта gen 3.2. и общо взето всичко необходимо за компютър за гледане на филми. И това общо двойно по-евтино, понеже явно сме пестеливи и не се минаваме с ненужна карта. Ама ненужен процесор и дъно са ок...

Последен съвет от мен, вземи се поинтересувай малко от хардуера и софтуера който ползваш. Рекордера ти работи добре защото ползва повечето нишки на процесора. 2021 година да записваш с процесор е меко казано тъпо. Поне си ползвай QuickSynch-а като си си купил Интел. Ако беше си взел АМД, щеше да го имаш в драйвъра това ,което правиш сега с отделна програма...И да записваш с хардуерно ускорение, така че да не си смазваш процесора.

Хубаво е човек, като не разбира от нещо да не се напъва толкова а да проверява това ,което му се казва и като види ,че не е прав ,да си трае най-малкото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Tommygun написа:

... Както и 4 порта gen 3.2. и общо взето всичко необходимо за компютър за гледане на филми.

Като се самозалъгваш и си леко недоскив ... те па били само 4 x USB 3.1 Gen 1 ports on the back panel - което означава двойно по-бавни от моите и няма Ц.
Я пак чети тука:
https://www.gigabyte.com/fr/Motherboard/B450M-S2H-rev-10/sp#sp

Освен това вече отбележих, че това малко дъно не е АТХ.
А процесорчето което се опитваш да пробуташ на читателите е двуядрено, щото няма у Немцията 4 ядрени с 8 нишки за по 118 €.
Ядец !

Абе не е хубаво така да се излагаш, четат тука разни деца и ще ти се смеят като проверят лъжите ти.

на 7.01.2021 г. в 23:05, Raze написа:

Чак пък голям радиатор за I3......

Да бе голям, защото размерът има значение, мъжете знаят защо.
Сега като му намалих от БИОС-а оборотите на големия вентилатор на големия радиатор и трябва да залягам долу до кутия да се опитвам да го чуя и отварям капака за визуална проверка че се върти все пак. 
А оня малкия радиатор на Пентиума на жена ми дето го сглобих миналата година, си се чува как пее без да има съмнения човек, че е неговото нервно гласче.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване