Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Говорилня или дрън-тема тема

Препоръчан отговор

преди 7 минути, АСПЕКТ написа:

Аз това се опитвам да кажа на мадамата от Берковица, че Германия копира от САЩ. Водената от тях тогава политика за чиста нация. Дори и след втората война там продължават расовата дискриминация и робството. САЩ се води уж демократична страна.

И от Русия която пък се явява и катализатора за идването на нацистите на власт

преди 1 минута, васил козарев написа:

Щом става дума, в СССР представителите и привържениците на монархията, а и всички, които не споделят възгледите на маркс-ленинизма, са в позицията на негрите в САЩ. Дори в по-лошо положение. Освен, че са напълно лустрирани, "бивши хора", влизат и в лагерите от системата Гулаг. 

А голодоморите са едни от най-отвратителните неща, които една система може да причини на собственото си население. 

Нали? А идеята за гоненията на евреите отде мислиш я копират?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз сега пак гледам тази поредица.

Не съм казвала, че германците не са копирали доста неща от САЩ. И не, не е вярно, че не се засяга темата за етиката и морала, напротив, засяга се, но се споменава чак в края на всеки филм или поредица.

Иначе за мен етиката и морала са много важни. Защото без тях просто не можем. Защото без тях цивилизацията ни просто ще се разпадне.

Иначе от тази поредица научих неща, от ранната история на Германия след ПСв, които незнайно защо, не са в учебниците по история. А трябва!

- не сме учили никога за това, кой е подписал примирието от немска страна. Никога не съм чувала името на Матиас Ерцбергер. Съжалявам много, че не сме учили за него. Ужасното е, че той е бил убит и убийството му е било прието нормално от германския народ.

- учили сме за Филип Шайдеман, но никога не сме знаели за позицията му по въпроса с версайсия договор. Отвратително, защото Филип Шайдеман ни беше представен като герой, като човека, обявил края на монархията и раждането на германската република, смятахме го за републиканец и борец за равноправие и модерен живот. Сега излиза, че не е бил.

- учили сме за Валтер Ратенау,  но не и че е бил евреин. Нито пък, че е бил убит. Учили сме за първите министри в германската република, но само имената им, на някои, като Филип Шайдеман и Валтер Ратенау имаше техни сники в учебниците по история.

- за първи път научих за организацията "Консул" и бях ей така :no-no:. А в интернет няма кой знае какво инфо за тази организация.

- в учебниците ни по история пишеше, че германците са нямали нищо против модерното, а сега пък научавам, че в германската провинция хората още са мислели, че живеят в 19 век,  и са отричали всичко ново и модерно, градовете и градския живот. И после Германия е била образована и културна страна?

- а от един друг филм ми дойде като гръм от ясно небе инфото, че германските селяни тогава не щели и да чуят за модернизация на селското стопанство, тоест  не са искали  да чуят за трактори и всякакви други модерни машини, за различна икономика и различен тип управлене от средновековния феодален строй.:no-no:Предпочитали да го карат на Белчо и Сивушка........................ А като се сетя само аз като живеех на село, как вечно нарочваните за "прости" български селяни, как нямаха против модернизацията и развитието на селското стопанство, как хората говореха колко важно са образованието, науката и културата, как четяха вестници и се учеха на всичко ново, как никога една лоша дума не съм ги чувала да казват за града и гражданите, как селяните, като щяха да ходят в града, си обличаха най - хубавите дрехи, стараеха се на обноски и поведение............ А бе, в друга държава има ли такива селяни, които да си искат живота в 19 век?

- не бях чувала името на Лео Ланиа. Историята му ме втрещи, това, което е направил е било не рисково, а лудост! Огромен късмет е извадил, че не са го хванали. Как ми се иска да му издадат книгата тук,  с удоволствие ще я прочета.

- не знаех, че не е имало никаква промяна в законодателната и съдебната власт, както и в полицията. Изумена съм просто...............Този антикомунизъм направо прилича на лов на вещици............ Тъжна и жалка работа............Оправдани са били толкова много убийци...............

- най - сетне научих кой е тоя Лео Шлагетер, бях хвърлила малко очо на "Моята борба" в читанката, но не я четох цялата, защото едно, че е тежка, второ - пълна с лъжи и трета - абсолютно скучна.

- изумих се да науча, че Фридрих Еберт, за когото сме учили и който ни го бяха представили като първия модерен държавен глава на Германия, че е бил антисемит.:no-no: Изказването му за чернокожите хора е просто отврат!

- не знаех, че част от окупационните френски войски са били чернокожи. Това го нямаше в учебниците ни, незнайно защо. Медальонът беше отвратителен, това само много болен мозък може да го измисли. А иначе, че французите са се отнасяли така с германците - не е зле да се поинтересувате какви са ги свършили германците през ПСВ в малкия френски град Камбре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Mickey_Mouse_love написа:

Иначе за мен етиката и морала са много важни. Защото без тях просто не можем. Защото без тях цивилизацията ни просто ще се разпадне.

Няма да се разпадне, ще се разпадне поради други причини не заради етиката и морала които в дадени случаи даже вредят отколкото помагат, пример е развитието на генетиката и други области науката :)

В историята като наука етиката и морала нямат място защото се почва едно кривене на историята а ако наистина си обичала историята си щяла да изядеш и други книги по история а не само школските учебници, както например аз се вълнувах от информатика и изядох де що книги намерих тогава не разчитайте само на школкиската дисциплина :) 

преди 13 часа, Mickey_Mouse_love написа:

- а от един друг филм ми дойде като гръм от ясно небе инфото, че германските селяни тогава не щели и да чуят за модернизация на селското стопанство, тоест  не са искали  да чуят за трактори и всякакви други модерни машини, за различна икономика и различен тип управлене от средновековния феодален строй.:no-no:Предпочитали да го карат на Белчо и Сивушка........................ А като се сетя само аз като живеех на село, как вечно нарочваните за "прости" български селяни, как нямаха против модернизацията и развитието на селското стопанство, как хората говореха колко важно са образованието, науката и културата, как четяха вестници и се учеха на всичко ново, как никога една лоша дума не съм ги чувала да казват за града и гражданите, как селяните, като щяха да ходят в града, си обличаха най - хубавите дрехи, стараеха се на обноски и поведение............ А бе, в друга държава има ли такива селяни, които да си искат живота в 19 век?

Ей защо сравняваш селяните от края на 20-ти век с тези от началото на века? Почти навсякъде в Европа в края на 19 век и началото на 20 век положението е такова включая и у нас, абе по смешна псевдоисторичка от теб има ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, но не съм чувала абсолютно никога хората в България да са имали против модернизацията на селското стопанство, нито против модернизацията на живота в България. Нито в началото на 20 век нито в края.

Напротив, учехме в училище, как още по време на турското робство, българите са търсели начини за модернизация на техния живот.  Как първата българска фабрика - тази на Добри Желязков, е била повод за национална гордост, как след Освобождението, българите започнали да работят усилено за изграждането и модернизацията на доста неща - създаването на "Български пощи", на железопътната мрежа и на появата на влаковете, на изграждането на пътища и на първите автомобили, на построяването на модерни сгради в  модерния тогава стил "Сецесион",  на създаването множество различни печатни издания - вестници  списания на различна тематика, на туристическото движение, на радиото............ Нима и днес не се мрънка как пет века сме била изостанала страна и как днес се радваме на всяка нова технология, стъпила у нас.  Докато в Германия са били адски назадничави и за тях градът е бил символ едва ли не на "Вавилон".  Да, модерната култура в стил "ар деко", модата на късите прически и удобните дрехи, забавления като киното, джаза и правата на жените, може да са се виждали дяволски в умовете на неграмотните селяни и лицемерните католически отчета, но всъщност това си е била една нормална промяна.  Тук не знам да е имало чак такива истерии срещу нови селскостопански машини, киното, джаз музиката, модерните дрехи и прически, забавленията. Германците имат много крайно мнение за всичко, докато българите са доста умерени.

Разбира се, ние не харесваме всичко, що е американско или западно, но и не отричаме всичко. Тук никой не вярва в глупостите за "еврейската конспирация". Тук хората знаят, че за кризи и проблеми са виновни политиците, а не обикновените хора.

Не съм съгласна, че светът няма да се разпадне без етика и морал, или че те даже са вредни. Напротив, ще се разпадне. Като гледах филма "Черната книга", бях втрещена до какви крайности са готови да стигнат хората, отмъщавайки. Без етика и морал ще се превърнем в едни озлобени първобитни същества, ще вършим неща, каквито не би трябвало да вършим. Човек трябва да пази човешкото у себе си, дори при много трудни обстоятелства.

И да - в науката трябва морал, иначе пак ще се появят такива "учени" като Йозеф Менгеле, Август Хирт, Зигмунд Рашер, Бруно Бегер, Ариберт Хайм и много други. А това не можем да го допуснем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щото германците са назадничеви, затова и Опел е по-стара от бълг. държава, композирали са класическа музика, когато тук се е взимал кръвен данък, а по времето, когато са имали големи университети, привличащи учащи от цяла Европа, тук е имало килийни училища. 

В науката не може да има морал, защото науката се занимава с обесняването на обективно съществуващото. Моралът и етиката нито са обективни, нито обесняват, каквото и да е. Моралът ти казва, че да убиеш е лошо, а да помогнеш - добро. А като произход, моралът е с религиозен хр-р. Доброто и злото. Наука и религия са несъвместими неща. 

В науката, обаче, може да има етика. Даже е задължително да присъства етиката. Защото етиката изключва определено поведение, като неподходящо. Като предписването на хомеопатия, като даването на фалшиви надежди чрез шарлатанщини, клиничните изследвания над хора, преди да са минали тези върху мишки и т.н. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нарочно не писах с надеждата някой от калдатските историци да пише нещо за българското общество от края на 19 началото на 20 век което в селата не е много по различно от германското а не както нашата псевдоисторичка твърди но никой не писа не знам защо може би са наясно че Мини Маус не увира :)

Пак казвам цивилизация е имало много много преди филозофите кат Аристотел, Платон, Сократ и др. да измислят етиката и морала :)

преди 2 часа, васил козарев написа:

Наука и религия са несъвместими неща. 

И така е и не така, религията и науката всъщнпст са двете страни на на една монета, отличен пример са древните цивилизции които чрез техните религиозни вярвания натрупват огромни научни познания които се ползват с векове, проблема с религията започват с появата на Църквата и нейното желание за контрол :)

Дали трябва да има етика в науката? Да но в някои области тази етика пречи, например клонирането което се спъва именно от етични съображения които сами по себе си са правилни но дърпат назад медицината :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 2.09.2021 г. в 1:46, Mickey_Mouse_love написа:

Извинявай, но не съм чувала абсолютно никога хората в България да са имали против модернизацията на селското стопанство, нито против модернизацията на живота в България. Нито в началото на 20 век нито в края.

Напротив, учехме в училище, как още по време на турското робство, българите са търсели начини за модернизация на техния живот.  Как първата българска фабрика - тази на Добри Желязков, е била повод за национална гордост, как след Освобождението, българите започнали да работят усилено за изграждането и модернизацията на доста неща - създаването на "Български пощи", на железопътната мрежа и на появата на влаковете, на изграждането на пътища и на първите автомобили, на построяването на модерни сгради в  модерния тогава стил "Сецесион",  на създаването множество различни печатни издания - вестници  списания на различна тематика, на туристическото движение, на радиото............ Нима и днес не се мрънка как пет века сме била изостанала страна и как днес се радваме на всяка нова технология, стъпила у нас.  Докато в Германия са били адски назадничави и за тях градът е бил символ едва ли не на "Вавилон".  Да, модерната култура в стил "ар деко", модата на късите прически и удобните дрехи, забавления като киното, джаза и правата на жените, може да са се виждали дяволски в умовете на неграмотните селяни и лицемерните католически отчета, но всъщност това си е била една нормална промяна.  Тук не знам да е имало чак такива истерии срещу нови селскостопански машини, киното, джаз музиката, модерните дрехи и прически, забавленията. Германците имат много крайно мнение за всичко, докато българите са доста умерени.

Разбира се, ние не харесваме всичко, що е американско или западно, но и не отричаме всичко. Тук никой не вярва в глупостите за "еврейската конспирация". Тук хората знаят, че за кризи и проблеми са виновни политиците, а не обикновените хора.

Не съм съгласна, че светът няма да се разпадне без етика и морал, или че те даже са вредни. Напротив, ще се разпадне. Като гледах филма "Черната книга", бях втрещена до какви крайности са готови да стигнат хората, отмъщавайки. Без етика и морал ще се превърнем в едни озлобени първобитни същества, ще вършим неща, каквито не би трябвало да вършим. Човек трябва да пази човешкото у себе си, дори при много трудни обстоятелства.

И да - в науката трябва морал, иначе пак ще се появят такива "учени" като Йозеф Менгеле, Август Хирт, Зигмунд Рашер, Бруно Бегер, Ариберт Хайм и много други. А това не можем да го допуснем.

Били са против?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, АСПЕКТ написа:

Двигателят с вътрешно горене кой ли го е измислил?

Дизел ама не мога сетя първото му имр?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, petie1 написа:

Вин Дизел?

преди 6 минути, jhoro написа:

Вин Дизел?

Мммм-не! По скоро - Рудолф Дизел

250px-Diesel_1883.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, petie1 написа:

Рудолф

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

Вин Дизел?

Ридрик :biggrin:

преди 1 минута, АСПЕКТ написа:

Рудолф

Вярно така беше Рудолф Дизел

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, petie1 написа:

Ридрик :biggrin:

Да, но той е бил против петрола. Работил е двигателя с фъстъчено олио. Фъстъчено масло.

Затова го бутнали от кораба и са го убили.  Защото явно заради открития му двигател, който работи с растителни олио.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, petie1 написа:

Как можа, да забравиш Рудолф Кристиан Карл Дизел (последния да затвори вратата)?

преди 5 минути, АСПЕКТ написа:

Да, но той е бил против петрола. Работил е двигателя с фъстъчено олио.

Затова го бутнали от кораба.

Сега се връщаме в началото - с еко-дизела.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

Как можа, да забравиш Рудолф Кристиан Карл Дизел (последния да затвори вратата)?

Е не съм влюбен в германците кат нашата Мини Маус а само в първата Л :)

преди 5 минути, АСПЕКТ написа:

Да, но той е бил против петрола. Работил е двигателя с фъстъчено олио.

Затова го бутнали от кораба и са го убили.

Леле а сега се връщаме пак там :)

Мисля че в Германия през 30-те са и първите електромобили

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, petie1 написа:

Е не съм влюбен в германците кат нашата Мини Маус а само в първата Л :)

Леле а сега се връщаме пак там :)

Мисля че в Германия през 30-те са и първите електромобили

1886 година. Carl Benz.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 часа, АСПЕКТ написа:

Били са против?

Ако беше гледал филмите, които гледах аз, щеше да разбереш, че през 30 - те години е имало силна възхвала на ръчния труд. Има страшно много кадри с мъже и жени от този период, които обработват земята с Белчо и Сивушка или жънат ръчно житните поля. Кадрите с трактори са рядкост.

Също така са строили малките пътища - не аутобаните) с изцяло ръчен труд. Работниците са живеели при отвратителни условия и са били зле заплатени.

Чак през 40 - те се връщат към идеята за механизацията, когато вече много мъже са на фронта.

И не, не вярвам, че онези кадри са били само пропагандни. Напротив, населението е било очаровано от идеята за ръчния труд и живот като през 19 век.

А колко са мразели града и градския начин на живот.................. Просто е отвратително. Според нацистите мястото на жените било у дома, да готвят, чистят, пазаруват и да раждат и да се грижат за деца. Жените нямали нужда от образование и не разбирали от политика. Забраната на книги като "На Западния фронт нищо ново", "Храбрият войник Швейк", творчеството на Ерих Кестнер, френската и руската литература, забраната на архитектурния стил "Баухаус" и плоските покриви, които били еврейски, затварянето на джаз клубовете и забраната на джаз музиката, да не говорим за грозния антисемитизъм спрямо чернокожите,  евреите, хората с увреждания.............. Тава, ако не е регрес, не знам какво е!

Да, и аз не съм фен на банките, но начинът да заявиш недоволството си е не е като правиш терористични актове или като пуснеш волове по улиците. И ние не харесваме банките и политиката им, но не сме чак малоумни до степен да вярваме, че всички банкери са евреи.

преди 19 часа, АСПЕКТ написа:

Двигателят с вътрешно горене кой ли го е измислил?

Бил е измислен в едни по - нормални времена в Германия. Преди германците да откачат и да решат, че целия свят им завижда и ги мрази.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Просто е отвратително. Според нацистите мястото на жените било у дома, да готвят, чистят, пазаруват и да раждат и да се грижат за деца. 

Да, звучи гадно. Жената да готви и да си гледа децата. И то да ражда. Жената? 

Наистина, грозна гледка. Представи си само.
Жена с децата си в кухнята, да готви на децата си, после да им сервира на децата си, а те да ядат. Ядат. Ядат ли.

Грозна история.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Mickey_Mouse_love написа:

. Според нацистите мястото на жените било у дома, да готвят, чистят, пазаруват и да раждат и да се грижат за деца. Жените нямали нужда от образование и не разбирали от политика

Малеееееееееее ужасТен ужасТ :) Ей тук подобен образ мъдри нещо такова :)

П.С. Що спря с шаржовете? Ей туй е въпроса?  Преди беше фабрика за шаржове сега от дъжд на вятър  :) Да не те натисна П. нещо? :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, просто нямам какво да си кажа със сбъркани нацисти като вас. Вижда се, че сте хора, които одобрявате рушенето на човешката цивилизация и всичко човешко в името на откачена идеология.

На никой явно не му пука как нормалните хора през 20 - те години на 20 век са се опитали да изградят  едно ново общество, по - нормално, по - човешко и по - истинско, базирано на етиката и морала, а не на антисемитизъм и омраза. Но никой от вас не му пука на колко истински творци и хора на науката им е бил съсипан живота, били са преследвани навсякъде - в Германия и в САЩ и  които чак сега биват признати за таланти и гении. Никой от вас не иска да приеме жестоката истина, че, ако Германия беше спечелила войната, сега щяхме да живеем в безпросветни и малоумни времена! Времена във вяра на езически божества, расизъм  и окултизъм! Всички жалите за избитите фенове на нацистите в Катин.  А никой никога не ожали невинните избити в концентрационните лагери!

Никога няма да разбера къде в моя град е била синагогата. Споменът за нея е удобно затрит. Всеки знае джамията къде е била, но за синагогата на никой не му пука. А на това място можеше да се постави паметна плоча и градът ми да се покаже като етичен и морален.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Не, просто нямам какво да си кажа със сбъркани нацисти като вас. Вижда се, че сте хора, които одобрявате рушенето на човешката цивилизация и всичко човешко в името на откачена идеология.

На никой явно не му пука как нормалните хора през 20 - те години на 20 век са се опитали да изградят  едно ново общество, по - нормално, по - човешко и по - истинско, базирано на етиката и морала, а не на антисемитизъм и омраза. Но никой от вас не му пука на колко истински творци и хора на науката им е бил съсипан живота, били са преследвани навсякъде - в Германия и в САЩ и  които чак сега биват признати за таланти и гении. Никой от вас не иска да приеме жестоката истина, че, ако Германия беше спечелила войната, сега щяхме да живеем в безпросветни и малоумни времена! Времена във вяра на езически божества, расизъм  и окултизъм! Всички жалите за избитите фенове на нацистите в Катин.  А никой никога не ожали невинните избити в концентрационните лагери!

Никога няма да разбера къде в моя град е била синагогата. Споменът за нея е удобно затрит. Всеки знае джамията къде е била, но за синагогата на никой не му пука. А на това място можеше да се постави паметна плоча и градът ми да се покаже като етичен и морален.

Айде пак се разписа с шаржове ура :)

Отде знаеш в какво вярвам например та даваш генерални заключения например за мен? (оф малко объркано се получи ама карай)

Не случайно споменах че гледах филмчето ти за Ваймарската република и там обясниха защо не се е получило, така че и мяукаш и да не мяукаш това е историята и нищо не може да я промени :)

Ако Германия беше победила щеше да се разпадне до десет години просто е нямала този капацитет да задържи цяла Европа барабар с Русия, а иначе ей сега четох за книга 20 те грешки  във ВСВ :)  Има и книга 32 изобретения от нацистка Германия променили света от 2019 та толкоз за ревизията дет я разправяш :)

Дали ГУЛАГ или нацистки концелагер дали Катин или Аушвиц разлика няма никаква...

И какво като знаеш къде е била синаготата? Пък ако толкова ти е интересно ей ти проект: Поля в търсене на изгубената берковска синагота :)  Пък току виж и евач си срешнала :) И за чий х трябва да поставяте паметна плоча след като евреите са си тръгнали сами а не са избити?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, petie1 написа:

Айде пак се разписа с шаржове ура :)

Отде знаеш в какво вярвам например та даваш генерални заключения например за мен? (оф малко объркано се получи ама карай)

Не случайно споменах че гледах филмчето ти за Ваймарската република и там обясниха защо не се е получило, така че и мяукаш и да не мяукаш това е историята и нищо не може да я промени :)

Ако Германия беше победила щеше да се разпадне до десет години просто е нямала този капацитет да задържи цяла Европа барабар с Русия, а иначе ей сега четох за книга 20 те грешки  във ВСВ :)  Има и книга 32 изобретения от нацистка Германия променили света от 2019 та толкоз за ревизията дет я разправяш :)

Дали ГУЛАГ или нацистки концелагер дали Катин или Аушвиц разлика няма никаква...

И какво като знаеш къде е била синаготата? Пък ако толкова ти е интересно ей ти проект: Поля в търсене на изгубената берковска синагота :)  Пък току виж и евач си срешнала :) И за чий х трябва да поставяте паметна плоча след като евреите са си тръгнали сами а не са избити?

1. Не искам да променям историята, а искам хората да видят и да осъзнаят, че културата на 20 - те години хич не е била лоша и заслужава да бъде оценена подобаващо. Казвам го, защото още се намират хора, които не желаят да признаят определени постижения от този период, само защото били "еврейски", "комунистически" , "социалистически".............. Искам хората да видят и да оценят красотата на архитектурните стилове "Ар деко" и "Баухаус", филми като "Кабинетът на доктор Калигари" и "Метрополис", правото да има различни стилове в музиката, танците, изобразителното изкуство. Искам  хората да не съдят за другите и постиженията им, въз основа на религията им. Искам да се спрат глупавите вярвания в "световни еврейски заговори", искам също така хората да разберат какви всъщност са германците и колко са лицемерни. Според мен, дори след двете световни войни те не са се цивилизовали истински. Фактът, че се намират германци, които да питат сънародниците ни дали имаме у нас вътрешни тоалетни, цветни телевизори, компютри и интернет, дали знаем какво е wi-fi................... Редно е да не подминаваме подобни обидни въпроси, а да ги поставим на място, казвайки им, че ние сме много по - стар народ от тях, преживели сме много повече от тях и че за разлика от тях, ние никога не сме били против прогреса, нито против различните стилове в музиката, танците, изобразителното изкуство, ценим световната литература, включително френската и никъде не ни се привиждат евреи и заговори. Много хора не разбират и не съзнават, че културата на 20 - те години на 20 век е била бунт срещу закостенялото мислене и старовремските представи за живота, етиката и морала.

2. Да, щяла е да се разпадне, но дотогава е щяла да избие цялото европейско население на Европа, да унищожи всички синагоги, да унищожи всички автори на произведения, които не отговарят на "арийския дух". Щяха да бъдат затрити завинаги творчеството на Виктор Юго, Емил Зола, Хектор Мало, щеше да бъде завинаги унищожено музикалното наследство на Чайковски, Менделсон, щяха да бъдат пренаписани приказките на Шарл Перо. Природното биоразнообразие на много страни щеше да бъде унищожено, щяха да засадят чужди видове дървета и растения в различните държави, да премахнат едни животни и да сложат други, типично немски животни. Щяха да бъдат унищожени страхотни сгради, всички градове в Европа щяха да са изградени по германски образец и с германска архитектура,  щеше да израсне цяло едно фанатизирано, необразовано и сбъркано поколение, вярващо в бог Один.

3. За мен има разлика. "Аушвиц" е недопустим. ГУЛАГ или "Белене" - да.

4. Нашият град е единственият в страната, който не се срамува от историята си и още пазим социалистическите паметници, не сме ги премахнали, пазим още и изображенията на централните блокове в града - с Маркс и Ленин, Димитров и Коларов. Пази се даже сградата на турската баня, на мястото на стария турски конак е построено днешното полицейско управление. Единствено само за синагогата ме е яд, че не се помни къде е била, не е редно да потъне в забрава. А паметна плоча трябва да има, да се знае, че тук са живяли евреи. Не ми е приятно да си мисля, че хората в града са антисемити.  Поне хубавото е, че не съм чувала тук никой да хвали периода на царска България. За сметка на това тук има много хора, които са доволни от социализма, от построеното и постигнатото в града. Да, евреите са си заминали от страх от антисемитизъм и преследване, което е тъжно. Тези хора не са знаели колко от християнските граждани на членове на "Бранник" и фенове на Богдан Филов. Но пък хубавото е, че не съм чувала (и се надявам да не е имало) тук филиал на "Бранник".  Хубаво, че поне демократските дисиденти не стигнаха дотам да ожалят публично забранените нацистки организации. Опитаха да излъскат по едно време имиджа на Филов, но не се получи и се радвам много. Тъжно ми е само, че през 1994 година не е имало шок и възмущение в нашите медии и в обществото при откриването на двама укрили се нацисти в Аржентина. Обществото ни трябва да е много по - морално е етично, много по - нетърпимо към грубо отношене спрямо източноевропейците. Трябваше да има скандал заради поругания гроб на хан Кубрат в Украйна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Майсторката на шаржа @Mickey_Mouse_love къде ги видя тия GPS координанти в преоброяването?

https://census2021.bg/wp-content/uploads/2021/06/karta_jilishta_16str_obrazec.pdf

Ама и аз бая се ошашвих кви са тия коорднанти ама хич и не включих че го казва комичката на хоремага на бай Калин

:lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами четох го някъде.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Mickey_Mouse_love написа:

Ами четох го някъде.

Дадох ти въпросите както са от НСИ  :)

Бгмамите там си го чела нали? И после другите били вярвали в конспирации да да :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване