Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Компютърът гасне след известно време

Препоръчан отговор

Здравейте,

Старият ми компютър не беше пускан от около година някъде, и преди няколко дни реших да го пусна, но се натъкнах на проблем. Проблемът е, че като го включа и минават около 20-30 секунди и се изключва сам. След това, ако реша да го пусна отново при всеки втори опит за 5-10 секунди работи и се изключва отново.

Гледах му температурите в bios-a и ми направи впечатление, че температурата на процесора започват от 34 градуса и се покачва до 53-59 градуса и тогава изключва компютъра.

Част от характеристиките на компютъра са:

Процесор- Intel Core E6600 2.4GHz

Дъно - AsRock G41W - VS3

Захранване - Atx - S500 500W

Гледах да няма някъде изваден кабел, но не видях. Чистен е от прах, вадих ram паметта, сложих я в другия слот, но проблемът не се оправя. Преди много време му е сменяна термо пастата, но не мисля, че е от нея, понеже, когато последно го ползвах си работеше без проблеми.

Ще се радвам, ако някой може да ми даде съвет каква може да е причината. Пожелавам Ви весели празници и много здраве!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това изключване при заредена ОС ли се случва? Ако влезеш в BIOS изключва ли пак? Мигновенно ли спира или ОС прави shutdown? 59 градуса е нормална, дори ниска температура за процесор. Видеокарта има ли? Ако да - нейните температури гледал ли си?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Raze написа:

Това изключване при заредена ОС ли се случва? Ако влезеш в BIOS изключва ли пак? Мигновенно ли спира или ОС прави shutdown? 59 градуса е нормална, дори ниска температура за процесор. Видеокарта има ли? Ако да - нейните температури гледал ли си?

Не успява да зареди ОС. Включва се и показва, че диагносцира компютъра и до там. През биоса видях температурата на процесора. Първият път като е студен компютъра работи около 1-2 минути, но след това като изключи, ако го включва отново веднага след 10 секунди изгасва. В началото температурата на процесора показва, че е 34 градуса. След това веднага започва да качва до 59 и гасне. Има видео карта, Nvidia Gt640, не съм и гледал температурата. Може ли през биос?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, mariyanpcwork написа:

Може ли през биос?

Не. Дъното има и вградено видео, може да се извади отделната видеокарта и да се пробва там дали ще работи без да изключва. Видеокартата има ли вентилатор, той върти ли се? Охладителя на процесора също има вентилатор, той работи ли? Охлаждането добре ли е закрепено?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Raze написа:

Не. Дъното има и вградено видео, може да се извади отделната видеокарта и да се пробва там дали ще работи без да изключва. Видеокартата има ли вентилатор, той върти ли се? Охладителя на процесора също има вентилатор, той работи ли? Охлаждането добре ли е закрепено?

Ще извадя видео картата по-късно и ще пиша дали се е оправил проблемът. Иначе и видео картата и процесора имат вентилатори. Където има вентилатори всички се въртят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Огледах дъното, и по мое мнение не виждам да има подути кондензатори. Може и да греша, разбира се. Възможно ли е някой от тях да не върши работа, а да не е деформирал? Дали пък процесора не прави проблема, тъй като отдавна не му е сменяна термо пастата и да се нагрява, въпреки, че в спецификациите пише, че при над 70 градуса компютъра изключвал? Нормално ли е като тръгне на 36 градуса примерно и след това толкова бързо да покачва до 50-60 градуса в рамките на 15-25 секунди? Благодаря на всеки, отзовал се!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти един лесен начин да разбереш :

Включи компютъра, той естествено ще изгасне, повтори упражнението да кажем 5-6 пъти или малко повече, ако е кондензатор има голяма вероятност да захапе и да тръгне и да работи нормално(според харакеристиките си).

А най добрия вариант е да го видят в сервиз.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Tommygun написа:

Смени си батерията на дъното.

Ъъъ, това защо?

преди 4 часа, mariyanpcwork написа:

Дали пък процесора не прави проблема, тъй като отдавна не му е сменяна термо пастата и да се нагрява, въпреки, че в спецификациите пише, че при над 70 градуса компютъра изключвал?

Напълно възможно. Апропо, Tcase е 60,1 градуса. 

Вероятни причини са: - термопроводящя паста; - недобър контакт на охладителя с капачката(доста вероятен сценарий, след като имаме рязко покачване на температурата). Огледай за разхлабена/откачена или счупена щипка. Най-добре като цяло смяна на пастата и оглед на охлаждането.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, Jorge написа:

Ъъъ, това защо?

Защото на мен ми е правило почти същите проблеми със стария ми Атлон ХП 2000. Беше седял камара време тук в мазето и като го занесох на България и не щя да захапе. Въпреки че беше включен в контакта правеше ей такива напъни като на автора да тръгне след 10-30 секунди умираше. Един приятел ми даде батерия и захапа. Според него и той е имал същите проблеми с батерия,която е спряла да зарежда от стоене. Не е логично батерията да играе роля като е включен в тока, но явно има нещо...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах да стартирам компютъра без видео картата, обаче и така не се оправи. Извадих процесора и видях, че термо пастата се е напукала и не е гладка навсякъде, обаче още лепеше на места ( Пастата е сменяна последно преди около 4-5 години, на колко време долу-горе трябва да се сменя? Или трябва да се следи температурата на процесора, и ако видим нещо необичайно тогава да се гледа евентуално? ). На охладителя също имаше, дори по-малко. Мисля, следващите дни да взема термо паста, и да му сложа да видя дали ще се оправи. Като пуснах компютъра този път започна да показва температурата на процесора от 30 градуса и стигна до 59 и изгасна отново. @Jorge Едното краче на щипката не е право както трябва, а настрани. Сещам се, че преди пак беше така и вървеше, но както казваш, ако не прави добър контакт може и това да оказва голямо влияние. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако има счупено или криво краче на охладителя, трябва да се оправи или смени. Но щом е махнат веднъж, задължително трябва да се почисти добре старата термопаста и да се сложи нова. В повечето сервизи продават термопаста по 2-3 лева, която ще свърши работа, не е нужно за тази антика да се дават по 10+ лева за термопаста, още повече ако няма да се ползва за друга машина. То цялата конфигурация с видеокартата не струва повече от 60-70 лв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 месеца по-късно...

Здравейте,

Темата е стара, но последните дни намерих време и разбрах от какво е проблема - Охладителя на процесора не прави добра връзка с процесора. Смених термо пастата. Не знам дали е имало някакво подобрение от нея. Гледам в биос-а сега температура е 80-81° , а с програмата CoreTemp - 3-те ядра не стигат максимума,  но едното ядро Core #0 отива на максимума. Само той редовно от нормална температура се качва на макс и обратно. Какво значи това? Процесорът ми е Core Q6600, какъв вентилатор за него трябва да взема? Сокета е 775. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, mariyanpcwork написа:

Здравейте,

Темата е стара, но последните дни намерих време и разбрах от какво е проблема - Охладителя на процесора не прави добра връзка с процесора. Смених термо пастата. Не знам дали е имало някакво подобрение от нея. Гледам в биос-а сега температура е 80-81° , а с програмата CoreTemp - 3-те ядра не стигат максимума,  но едното ядро Core #0 отива на максимума. Само той редовно от нормална температура се качва на макс и обратно. Какво значи това? Процесорът ми е Core Q6600, какъв вентилатор за него трябва да взема? Сокета е 775. 

Мой приятел преди шепичка години монтира ice edge mini 2 на същия процесор. Температурите веднага си дойдоха на мястото. Друг вариант, също сравнително евтин(25-30 лева), е GAMMAXX 300 B. Варианти бол.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване