Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Windwos 10 последно обновлен

В системата има два диска: 1. SSD Adata SP550 /с ОС/ + 2. HDD WD10EZEX.

Все по-често се случва когато машината не се ползва за няколко часа след това при опит за отваряне на диск 2 не се отваря и машината "зависва". В началото си помислих, че 2. си заминава. Смених кабелите му и мястото на връзка на дъното. Проверих за грешки - не се отчитат. Hard disk Sentinel не показва проблеми. Прави ми впечатление, че при "зависване" на системата и натискане на Alt+Ctrl+Del Windwos Explorer e "Nor Responding". Когато го маркирам и натисна End task машината заработва и 2. се отваря.

Къде може да е проблемът ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не зависва, а трябва да изчакаш да се развърти диска, щото заради не ползване се е бил изключил.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ined написа:

Не зависва, а трябва да изчакаш да се развърти диска, щото заради не ползване се е бил изключил.

Смятам, че 10 минути са достатъчни за развъртане. Няма да е от това ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, 2249 написа:

Windwos 10 последно обновлен

............. В началото си помислих, че 2. си заминава................Къде може да е проблемът ?

Правилно мислиш. Подобен проблем се бе появи и при мен, но като смарта не бе лош си мислех , че е нещо моментно. Дори зависването докато отвори бе сравнително кратко. С подобна конфигурация от ssd за системен и два 500GB Samsung-а за сторидж съм и в един хубав момент просто единият спря да работи, но да кажем са на порядачна възраст и това е някакъв естествен край на харда. При теб може и от захранване , интерфейсен кабел да са нещата също , ако смарта е добър!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

spacer.png

Възможно ли е проблемът да е софтуерен ? Защото след затваряне на Windows Explorer всичко сработва.

Редактирано от 2249 (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, цър-вул написа:

А в eventvwr в system какво пише?
Прикачени мрежови дискове има ли?

Здрасти.

Не знам къде точно да гледам за грешки или предупреждения. Други дискове нямам закачени.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, цър-вул написа:

Прикачени мрежови дискове има ли?
Проверка на системните файлове?

Нямам закачени други дискове.

Ако обичаш да ми напишеш точната команда за проверка на системните файлове. Скоро някъде четох, че тази команда прецаквала win10 включително обновен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проверката на дисковете (chkdsk) прецаква понякога, а ти трябва да направиш  проверка на системните файйлове:
в cmd as admin изпълняваш
sfc /scannow
Върни инфо за резултата

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Веднага рестартирах, но това "замръзване" го прави, когато не се ползва по-дълго време. Сега ще го оставя пуснат и ще следя темата през лаптопа. Утре сутринта ще видя как са нещата и ще пиша.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Замръзването, доколкото разбрах, е след престой (idle), а не след заспиване/хиберниране.
А и ако е забранено хибернирането, не може да се ползва fast startup. Но може да се редуцира - cmd as admin:
powercfg /h /type reduced
Ако върне грешка:
powercfg /h /size 0
powercfg /h /type reduced

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След престой няколко часа засичане няма. Допълнителна проба - догодина ;)

Весело изпращане на старата 2020 !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, цър-вул написа:

Замръзването, доколкото разбрах, е след престой (idle), а не след заспиване/хиберниране.
А и ако е забранено хибернирането, не може да се ползва fast startup. Но може да се редуцира - cmd as admin:

То реално на SSD диск не му трябва Fast Startup, който е известен с това, че създава повече проблеми, отколкото да е полезен. (Както и не му трябва Rapid mode-а да речем в Samsung Magician).

Лично аз поне предпочитам Sleep режима за SSD, пред Hibernate.

Иначе какво мога да посъветвам и аз потребителя @2249  е да изключи индексацията на дяла (особено ако не ползва често търсачката) и да направи дефраг на HDD диска и може би една проверка за бавни сектори (известни още като weak или slow - да не се бъркат с bad или damaged). Но това само ако проблема се върне.

Весело посрещане на Новата Година! :champagne1:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване