Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте другарчета и Честита Нова година!!!

Имам нужда от малко помощ да съживя една видеокарта-Sapphir R9 280X. https://www.techpowerup.com/gpu-specs/sapphire-dual-x-r9-280x-oc.b2463 Картата работи и вади картина и от DP и от HDMI и от DVI. Програми като AIDA64 и GPU-Z я разпознават като карта от серията R200, но мениджъра на устройствата не я разпознава. Деинсталирах драйверите под Safe Mode с програмата Display Driver Uninstaller. Инсталирах оригиналните драйвери на картата. Видеото тръгна за около 10 минути, като го натоварих с Assetto Corsa на максимални настройки, но температурата, натовареността и кадрите ги следях с MSI Afterburner. Картата държеше около 62-65 градуса и даже не се товареше повече от 60%. Ако има значение процесора ми е Intel core i7-2600K, но и той не се товареше над 50-60% и държеше около 70градуса. След около 10-15 минути игра крашна, като се появи черен екран и компа не реагираше по никакъв начин. Рестартирах го от копчето и след repair пак имаше картина. Реших да презапиша BIOS, защото ми се струва че картата се държи точно като на повреден BIOS. С тази програма го направих успешно https://www.techpowerup.com/download/ati-atiflash/ под Уиндоус. След рестарт картата тъгна, но след 5 минути пак заби. Опитах да рестартирам , но операционната система отказа да зареди. Сложих работеща карта AMD HD6850 пак изчистих драйверите с DDU, инсталирах драйвери за 6850 и всичко си тръгна нормално. Гледам обаче, че в Device Manager излезе AMD Crash Defender, който изписва следното: Windows cannot start this hardware device because its configuration information (in the registry) is incomplete or damaged. (Code 19). Някой сблъсквал ли се е с подобно нещо и може ли да помогне. Мисля че картата работи, но има някаква несъвместимост и Уиндоус не зарежда за да предотврати нов срив. Другият вариант е да пробвам да презапиша BIOS под DOS, (гледах този клип 

но не знам дали има смисъл понеже вече го направих с програма под Уиндоус.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Картата си е заминала. Няма как да я съживиш или ремонтираш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Картата за гюма и толкова.

Откъде си го взел тоя мъртвец и кой е издевателствал над него?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поне паста пробва ли да смениш и термопадове /ако има такива/ ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, ivaylo71 написа:

Това съм го напрвил, но няма нищо общо с проблема ми. Картата въобще не грее.

Това, че не грее е без значение. Някой елемент или спойка вече са си заминали.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, plamen_petrov_80 написа:

Прбва ли да намалиш драстично честотите на ядрото и паметта й?

Нищо не съм барал-всичко е на фабрични настройки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Модифицирай BIOS на видеокартата, като намалиш честотите на паметта и ядрото например с по 100 MHz и пробвай дали ще има промяна. Преди това изчисти драйверите пак с DDU и инсталирай нови.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, ivaylo71 написа:

Моя е картата,но преди около 6 месеца се бръктиса. Просто реших пак да я помъча.

И аз имам една заминала си R9 270X. Само, че при мен не изкарва никаква картина.

Стара е и вече слаба. Поправката е по-скъпа от картата. Също като при теб...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, ivaylo71 написа:

След около 10-15 минути игра крашна, като се появи черен екран и компа не реагираше по никакъв начин.

Това съм го срещал при проблеми със захранване. Обикновено захранването предизвиква черни екрани. Ако имаш възможност, пробвай с друго сигурно захранване или както писаха по-горе, с доста намалени честоти. Това, че и видео и процесор не се товарят при AC  ме води на мисълта, че картата все пак тротва.  Вариант прична да е и процесорът, но това може да се провери най-лесно с Prime95. Навремето имах подобни проблеми с GTX460 - черни екрани, но причината се оказа по-бързия процесор i5 3570 от стандартния ми i3 3220, който успя да натовари видеокартата повече, от там захранването с проблеми не издържа и черни екрани. Ако картата сдаде багажа, обикновено картината замръзва или имаш артефекти. Но черен екран...това е недостатъчно захранване. Не че не може да е от видеокартата, но провери и другите възможности. Да не се окаже, че купуваш нещо, а проблемът се оказва съвсем друг.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Ъндъртейкър написа:

Това съм го срещал при проблеми със захранване. Обикновено захранването предизвиква черни екрани. Ако имаш възможност, пробвай с друго сигурно захранване или както писаха по-горе, с доста намалени честоти. Това, че и видео и процесор не се товарят при AC  ме води на мисълта, че картата все пак тротва.  Вариант прична да е и процесорът, но това може да се провери най-лесно с Prime95. Навремето имах подобни проблеми с GTX460 - черни екрани, но причината се оказа по-бързия процесор i5 3570 от стандартния ми i3 3220, който успя да натовари видеокартата повече, от там захранването с проблеми не издържа и черни екрани. Ако картата сдаде багажа, обикновено картината замръзва или имаш артефекти. Но черен екран...това е недостатъчно захранване. Не че не може да е от видеокартата, но провери и другите възможности. Да не се окаже, че купуваш нещо, а проблемът се оказва съвсем друг.

Карах с нея 3 години и не съм имал проблеми. Захранването ми е 620W Seasonic. За нея препоръчват 500W. Както се казва да сме живи и здрави - черколяците ще си ги купиме.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, ivaylo71 написа:

Сложих работеща карта AMD HD6850 пак изчистих драйверите с DDU, инсталирах драйвери за 6850 и всичко си тръгна нормално.

Обаче имай предвид, че тази карта е почти с двойно по-малка консумация - 127 срещу 250 вата на 280Х... така че, не пренебрегвай и възможността за проблем със захранване /нищо че е сийсоник/.

Изчисти с DDU и пробвай с последен драйвер -> https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-r9-series/amd-radeon-r9-200-series/amd-radeon-r9-280x

Ако си с Windows 10, спри автоматичното обновяване на драйвери за да не слага друг драйвер след този, който ще инсталираш от линка.

За тест ползвай примерно Heaven

Ако не е проблем, инсталирай Windows 7 и виж дали ще има промяна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Joss Bomon написа:

Обаче имай предвид, че тази карта е почти с двойно по-малка консумация - 127 срещу 250 вата на 280Х... така че, не пренебрегвай и възможността за проблем със захранване /нищо че е сийсоник/.

Изчисти с DDU и пробвай с последен драйвер -> https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-r9-series/amd-radeon-r9-200-series/amd-radeon-r9-280x

Ако си с Windows 10, спри автоматичното обновяване на драйвери за да не слага друг драйвер след този, който ще инсталираш от линка.

За тест ползвай примерно Heaven

С Win 7x64 съм и точно от тук свалих последния драйвер. С него крашна. Обаче снощи вече като бях с другата карта видях че в Device Manager имам жълт знак за липса на драйвер на SM Bus Controller както и AMD Crash Defender
, а съм сигурен че това не що го нямаше. Преинсталирах драйверите на дъното и на мястото на жълтия знак се появи това: 😅

2nd generation Intel® Core™ processor family DRAM Controller - 0100
2nd generation Intel® Core™ processor family PCI Express Controller - 0101, а на AMD Crash Defender вместо жълт знак се появи бяла стрелка.

.New Microsoft Office Word Document.docxСега се чудя да се зхващам ли пак да я слагам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правиш един "тюрлюгювеч" от съветите!

Сега се оказва , че и с другата карта 6850 също крашва, така ли?

Съветите които ти давам са за "проблемната" 280Х и е логично да ги прилагаш когато тя е монтирана. Преди да я сложиш, задължително мини с DDU и след монтирането инсталирай драйвера и. Не инсталирай последния /Adrenalin 2020 Edition 20.12.1 Optional (WHQL) 652 MB/, а предния, от м. Ноември - Adrenalin 2020 Edition 20.11.2 Recommended (WHQL) 638 MB.

Ако инсталатора ти дава възможност, инсталирай само драйвера, без софтуера /махай отметки/.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не с другата карта си работи нормално. Просто в управлението на устройствата се бяха появили тези предупреждения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, ivaylo71 написа:

Карах с нея 3 години и не съм имал проблеми. Захранването ми е 620W Seasonic. За нея препоръчват 500W. Както се казва да сме живи и здрави - черколяците ще си ги купиме.

Да, така е, но и захранвания си заминават. И да, не е необходимо да е точно захранването като компонент, може да е захранването на видеокартата. При предната ми GTX970  примерно ми се повреди една от захранващите линии. Работеше само с една линия, но стигаше само до началенн екран, където ми съобщава, че захранването е недостатъчно.  А относно GTX460  и i5 3570...след като поставих тоя процесор, картата почна да се товари на 100%, от там почна да консумира максимума, който може и захраанването не издържа, макар навремето да се водеше за читаво.  Пиша тия неща, щото аз съвсем скоро, по-точно преди няколко дни, реших мой проблем от 2 години. Скапа ми се видеокартата точно преди 2 години по Коледа, почнаха сини екрани и така две години. Купих нова конфигурация дефакто, ако изключа кутията. Дал съм може би 4-5000 лева, не съм ги смятал, но само за видеото дадох близо 2000 лева, а за последно смених трети път дъно и най-накрая процесор. Оказа се, че точно процесорът е виновникът, а не захранване, не РАМ, не дъно, не видеокарти, не SSD-та и HDD-та. Но трябваше да сменя всчико дефакто - ново SSD, nowa RAM, Ново дъно, ново захранване...с надеждата, че причината е точно в някой от тия компоненти. Оказа се обаче най-лошият вариант, който предполагах в началото и на който почти никой не вярваше - процесор. Та затова ти казвам, не залитай в моята посока да сменяш всичко, щото някой ти казал, че е от това или онова. Да, най-вероятна причина е видеокартата, но е добре да се тества всчико - и Процесор и РАМ и видеокарта дори, както и да се помисли за проба с друго захранване.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.01.2021 г. в 18:43, ivaylo71 написа:

Здравейте другарчета и Честита Нова година!!!

Имам нужда от малко помощ да съживя една видеокарта-Sapphir R9 280X. https://www.techpowerup.com/gpu-specs/sapphire-dual-x-r9-280x-oc.b2463 Картата работи и вади картина и от DP и от HDMI и от DVI. Програми като AIDA64 и GPU-Z я разпознават като карта от серията R200, но мениджъра на устройствата не я разпознава. Деинсталирах драйверите под Safe Mode с програмата Display Driver Uninstaller. Инсталирах оригиналните драйвери на картата. Видеото тръгна за около 10 минути, като го натоварих с Assetto Corsa на максимални настройки, но температурата, натовареността и кадрите ги следях с MSI Afterburner. Картата държеше около 62-65 градуса и даже не се товареше повече от 60%. Ако има значение процесора ми е Intel core i7-2600K, но и той не се товареше над 50-60% и държеше около 70градуса. След около 10-15 минути игра крашна, като се появи черен екран и компа не реагираше по никакъв начин. Рестартирах го от копчето и след repair пак имаше картина. Реших да презапиша BIOS, защото ми се струва че картата се държи точно като на повреден BIOS. С тази програма го направих успешно https://www.techpowerup.com/download/ati-atiflash/ под Уиндоус. След рестарт картата тъгна, но след 5 минути пак заби. Опитах да рестартирам , но операционната система отказа да зареди. Сложих работеща карта AMD HD6850 пак изчистих драйверите с DDU, инсталирах драйвери за 6850 и всичко си тръгна нормално. Гледам обаче, че в Device Manager излезе AMD Crash Defender, който изписва следното: Windows cannot start this hardware device because its configuration information (in the registry) is incomplete or damaged. (Code 19). Някой сблъсквал ли се е с подобно нещо и може ли да помогне. Мисля че картата работи, но има някаква несъвместимост и Уиндоус не зарежда за да предотврати нов срив. Другият вариант е да пробвам да презапиша BIOS под DOS, (гледах този клип 

но не знам дали има смисъл понеже вече го направих с програма под Уиндоус.

преди 2 минути, The Reaper написа:

през 2013 имах конфигурация именно с тази карта, помня я много добре, големи битове, много ватове... абе беше си звяр за тогава. Така, минават 2 години и отгоре (помня защото знам че гаранцията беше изтегкла, стандартна 2г.) и видите ли картата взе да се зори на новичките заглавия, което си е нормално, аз обаче реших да опитам овърклок... Голяма грешка. След няма и седмица, след няколко провалени клокове, намерих слабичко увеличение на честотата на ядрото . Така до тук добре ама след пак има няма 3-4 дена и започнаха, артефакти, гаснения, крашове и накрая картата си замина. 

Мисля че си е проблем това с тия карти от тази серия на АМД, много битове, дърпа бая ток, абе никога не са биле и силно със съотношение мощност/ефективност/температури, тъй че... От тогава им нямам доверия за графични карти и това е, тогава цената й беше 530лв закупена от бг фирма. 

До писателя на темата, виж и пробвай хубаво каквото ти казват колегите във форима, надявай се на най- доброто, но се готви за най- лошото. Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ти The Reaper, че даваш съвет все пак. Картата съм я отписал. Въобще не ми пука за нея. Просто исках да си поиграя и да се опитам да я накарам да тръгне, защото когато заби преди 6 месеца, не и обърнах много внимание и сложих друга. Вече твърдо съм решил да взема една nVidia-може би 1650 или 1660, защото за моя процесор core i7-2600k, едва ли има смисъл от нещо по-мощно,  като се има впредвид че от време на време покарвам само Assetto Corsa и Assetto Corsa Competizione. Между другото 280Х се справяше добре и с двте игри и именно затова се опитах да я рестартна, но уви...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам една RX 480ка (която взех за 90лв, явно с проблем, ама сега работи и си е голяма сделка) на другия компютър у нас и като се инсталира драйвера, не се разпознава и си работи с тоя на windows. С тази ПРОГРАМА всичко тръгна и работи перфектно и няма няма пеоблеми с драйвер и игрите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване