Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Древните митове ни поучават и днес

Търсещ истини
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 5 минути, ncl написа:

Не се споменават. Иначе си е имало, разбира се.

Да, в уседналите народи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 182
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 2 минути, ncl написа:

Значи евреите не са имали петли и кокошки, защото не са били уседнал народ?

... или докато не са станали...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е чергарските народи с какво са се изхранвали и кск са го отглеждали/развъждали. Би следвало да се отговори на този въпрос, когато се правят толкова категорични твърдения, че не са имали петли (и съответно кокошки). 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, ncl написа:

А кога са станали такъв?

Явно след превземането от Давид на съществуващия от преди това Йерусалим. Библейските патриарсите са чергарували със стадата си.

преди 14 минути, Shiniasu написа:

Интересно ми е чергарските народи с какво са се изхранвали и кск са го отглеждали/развъждали. Би следвало да се отговори на този въпрос, когато се правят толкова категорични твърдения, че не са имали петли (и съответно кокошки). 

Нали са чергари- вървят със стадата от едър и дребен добитък. Няма да подкарат и кокошки, я. Както написах за прочитане преди 1 ч.

преди 1 час, Търсещ истини написа:

Пастирският живот не дава възможност за отглеждане на домашни птици. Те нито се пренасят лесно, нито се намира пътем зърно за тях. Отглеждането им иска уседналост и земеделие.

Да не забравяме, че земеделецът Каин е лошият, презряният, с Божия печат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Търсещ истини написа:

Няма да подкарат и кокошки, я.

И какъв е проблемът? Точно в районите без растителност кравите и овцете са проблем, докато кокошките са лесно-преносими и се хранят със зърно. За хуните поне съм почти сигурен, че са имали кокошки и петли. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Shiniasu написа:

И какъв е проблемът? Точно в районите без растителност кравите и овцете са проблем, докато кокошките са лесно-преносими и се хранят със зърно. За хуните поне съм почти сигурен, че са имали кокошки и петли. 

Съгласен, че старите българи са имали петли. Това е отразено и във фолклора, за което стана дума. Има източници, че са имали и селища. Да не забравяме, че първата работа на Аспарух като преминава Дунава е да направи укрепеното селище Онгъл, т.е. имали са градостроителни познания

За хуните, дай източник. Интересно е. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Жени с амбиции за гените на децата си

В друга тема споменах за дъщерите на Лот. Нещата стоят така. Лот е племенник на Аврам и заживява в близост до Содом.

Цитат

12. Аврам се настани в Ханаанската земя; а Лот се настани в градовете на
околността и разпъна шатри до Содом.

Моля, в този и следващия епизод да си представяте еврейските водачи като шейхове, които скитат със стадата и шатрите, като биват приемани за много богати. Самият Лот, явно е изоставил скотовъдството, защото после го намираме собственик на къща в града. След като Бог съсипва Содом и Гомор, Лот бяга с жена и дъщери, но самоуправляващата се съпруга загива от непослушание

Цитат

30. Лот излезе от Сигор и заживя в планината, и с него заедно двете му
дъщери, понеже се боеше да живее в Сигор. И живееше в пещера, и с него
заедно двете му дъщери.
31. И по-голямата каза на по-малката: баща ни е стар, и няма човек на
земята да влезе при нас според обичая на цялата земя;
32. и тъй, хайде да упоим баща си с вино, и да преспим с него, та да
възстановим племе от баща си.
33. И упоиха баща си с вино в оная нощ; и влезе по-голямата и спа с баща
си (в оная нощ); а той не узна, кога е легнала и кога е станала.
34. На другия ден по-голямата рече на по-малката: ето, аз спах вчера с
баща си; да го упоим с вино и тая нощ; и ти влез, спи с него, и ще
възстановим племе от баща си.
35. И упоиха баща си с вино и тая нощ; и влезе по-малката и спа с него; и
той не узна, кога е легнала и кога е станала.
36. И заченаха двете Лотови дъщери от баща си;
37. и по-голямата роди син и му нарече името Моав (като каза: той е от
моя баща). Той е баща на моавитци и доднес.
38. И по-малката тъй също роди син и му нарече името: Бен-Ами (като каза:
той е син на моя род). Той е баща на амонитци и доднес.

Споменавам, че моавитите и амонитците са враждебни на израил племена, но оставят своя съществена култура.

Другият епизод е за Тамар, която много искала поколението й да е от шейх, ако не от принц, тази същата при която Онан хвърлял семето вън.

Цитат

11. И рече Иуда на снаха си Тамар (след смъртта на двамата си сина):
живей като вдовица в бащиния си дом, докле порасне син ми Шела. Защото
той рече (на ума си): да не би да умре и той като братята си. Тамар отиде
и заживя в бащиния си дом.
12. Мина се много време, и умря дъщерята на Шуа, жена Иудина. Иуда, след
като се утеши, отиде в Тамна при ония, които стрижеха добитъка му, сам
той и приятелят му Хира, одоламитец.
13. И обадиха на Тамар, като рекоха: ето, свекър ти отива в Тамна да
стриже добитъка си.
14. А тя си съблече вдовишките дрехи, забули се с було и, като се обви,
седна при портите на Енаим, на пътя за Тамна. Защото видя, че Шела бе
пораснал, а тя още не бе му дадена за жена.
15. Видя я Иуда и я помисли за блудница, понеже бе забулила лицето си. (И
я не позна.)
16. Той се обърна към нея и рече: ще вляза при тебе. Защото не знаеше, че
тя е снаха му. А тя рече: какво ще ми дадеш, ако влезеш при мене?
17. Той отговори: ще ти пратя от стадото (си) едно козле. А тя рече:
даваш ли ми залог, докле изпратиш?
18. Той рече: какъв залог да ти дам? Тя отговори: печата си, връвта си и
тоягата, що е в ръката ти. Той й ги даде и влезе при нея; и тя зачена от
него.
19. Тя стана, отиде си и сне булото си и облече вдовишките си дрехи.
20. А Иуда изпрати козлето чрез приятеля си одоламитеца, за да прибере
залога от ръката на жената, ала не я намери.
21. И попита жителите на онова място и рече: де е блудницата, която беше
в Енаим при пътя? Но те отговориха: тук не е имало блудница.
22. Той се върна при Иуда и рече: не я намерих; пък и жителите на онова
място казаха: тук не е имало блудница.
23. Иуда рече: нека си ги задържи, стига само да не станем за присмех;
ето, пращах й това козле, но ти я не намери.
24. Минаха се около три месеца, и обадиха на Иуда, като казаха: снаха ти
Тамар паднала в блудство, и ето непразна е от блудство. Иуда рече:
изведете я, и да бъде изгорена.
25. Но когато я поведоха, тя прати да кажат на свекъра й: аз съм непразна
от оногова, чиито са тия неща. И рече: познай, чий е тоя печат, връвта и
тоягата.
26. Иуда ги позна и рече: тя е по-права от мене, защото аз я не дадох на
сина си Шела. И той я вече не позна.

Е, от тази остроумна и амбициозна връзка, от този к... блуднишки номер, след поколения се ражда и цар Давид.

Види се, че тези жени са готови да престъпят нормите, но да имат рожба от мъж от сой. Моралът бива жертван за да просъществува поколение, за което се разчита, че е качествено. Още едно доказателство, че хората, според интересите си утвърждават кое е правилно (морално).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кражбата и убийството (извън племето) в подвизите на Херакъл

Цитат

Херкулес извършва 12 подвига по заповед на Евристей, при когото бил пратен на служба от Хера:

1. убива Немейския лъв
  2. убива Лернейската хидра
  3. улавя Керинейската кошута
  4. улавя Еримантския глиган
  5. изчиства Авгиевите обори
  6. избива стимфалийските птици
  7. укротява критския бик
  8. побеждава тракийския цар Диомед и улавя кобилите му
  9. взима колана на царицата на амазонките Хиполита
  10. отвлича кравите на великана Герион
  11. отнася златните ябълки от градината на Хесперидите
  12. улавя и извежда от подземното царство Цербер

Първите подвизи са срещу природни сили, обаче след осмия са социални. Какво извършва? Извършва грабеж с убийство на Диомед, извършва кражба от Хиполита, извършва грабеж от Герион, съпроводен с двойно убийство- на Герион и пастира му, извършва кражба от Хесперидите. От общочовешка гледна точка, Херакъл има доста солидно досие, което пък през погледа на елините е достойно за да бъде обожествен. Не можем да мерим с днешните морални мерки елините и да кажем, че са били крадлив народ, но можем да направим извод, че войната, донасянето на плячка от онова време и до днес са относително лек начин за обогатяване. По- евтино излиза на общността да открадне козата на съседа, отколкото да я отгледа.

В българския фолклор има песен, преразказвам. Майка казала на многобройните си синове "Яде ми се агне, ама агне крадено". Те тръгнали да й донесат. Пазачите на стадото ги усетили, гръмнали и убили най- младия. Братята го донесли в къщи мъртъв и рекли "Те ти ягне крадено".

Вж. тук

1.  
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този, който проклина рода си.

Този сезон отново бе представена операта "Янините девет братя". Още при създаването си тя е приета като прогресивна и антифашистка творба. Въпросът, който поставя е да осъдим ли брата си, който дава път на злото, мразейки част от братята българи? Този труден избор, между родовото и националното е личен избор, но авторът на либретото и композиторът го решават, давайки приоритет на националното. Интересите на нацията са по- високи и човек трябва да преодолее родовата си привързаност. 
Не се съмнявам, че изборът е труден, особено в контекста на идеята за гражданско неподчинение когато са засегнати някакви групови интереси. Въпреки това, авторите смятат, че разколът е лошо, а единството на народа е идеалът, пред който си струва да се жертват родовите интереси.

Либретото на операта взима за основа народна песен от Самоковско. Подобна народна песен Тук Народният творец застава на страната на рода, че всеки може да се реализира в полза на рода, че злото, повикано от член на семейството е много страшно и за това не бива да се допуска който и да е да бъде озлобен срещу останалите. В операта подобно озлобяване не се решава с палиативни или психологически методи, а със смърт. Наказанието за предателство към рода, според мерките на антифашизма е смърт.

... не може ли с нещо да се повлияе на Георги Грозника в 21 в.? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 13.01.2021 г. в 22:10, valkiria1 написа:

Какви висоти достига фантазията ти. Знаеш ли през  къде им е на иудеите дали някой ще приме религията им....

История драга, история - не фантазия. Почваш да четеш за Хазарският хаганат и примерно за Хазарската мисия на Кирил и Методий. Пък през къде им било на юдеите е въпрос, който интересува само теб. И те така.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 23.01.2021 г. в 3:43, insec написа:
  на 13.01.2021 г. в 22:10, valkiria1 написа:

Знаеш ли през  къде им е на иудеите дали някой ще приме религията им....

Заради форумното поведение на valkiria1 взех да намразвам юдейството... щом това им е през не знам къде и на мен ми е от там. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Юдит и Олоферн.

Този библейски мит е популярен. Вж. накратки тук

Особено ценена е хитростта на Юдит, която успява да излъже и обезглави Олоферн. Само накратко ще спомена какво казват лъжливите й уста

Цитат

5. Иудит му рече: изслушай думите на твоята рабиня; нека рабинята говори
пред твоето лице: аз не ще кажа лъжа на моя господар тая нощ.
6. И ако последваш думите на твоята рабиня, Бог ще извърши чрез тебе
дело, и моят господар не ще се излъже в своите предприятия.
7. Да живее Навуходоносор, цар на цялата земя! и да живее държавата на
оногова, който те прати да поправиш всяка душа, защото чрез тебе не само
людете ще му служат, но и полските зверове и добитъкът и птиците небесни
чрез твоята сила ще живеят под властта на Навуходоносора

Като обект на изкуството този мит привлича със смелостта на героинята си и основно с нейната хитрост. Бих добавил още една хитрост на Юдит. След обезглавяването на Олоферн, тя дава идеята обкръжените евреи да излязат от стана и да нападнат вавилонците, в случая наречени асирийци, от към планините, като така симулират прииждане на други войски на помощ.

Моята поука е, че не трябва да се вярва на обкръжени и особено на Лъжливи уста, защото това носи много злини. Не ми е поука, че трябва да се лъже, защото го не мога. Както казваше един циганин, когото даваха по някаква телевизия "Ние така си лъжем, ама българите не трябва да лъжат". То ясно, ако всички лъжат, къде отива хитростта на рода на лъжците?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, Търсещ истини написа:

Заради форумното поведение на valkiria1 взех да намразвам юдейството... щом това им е през не знам къде и на мен ми е от там. 

абе намразваш го, обаче само около иудействоото се въртиш. Обсебен си.:lol6:

преди 11 часа, Търсещ истини написа:

Юдит и Олоферн.

Моята поука е, че не трябва да се вярва на обкръжени и особено на Лъжливи уста, защото това носи много злини. Не ми е поука, че трябва да се лъже, защото го не мога. Както казваше един циганин, когото даваха по някаква телевизия "Ние така си лъжем, ама българите не трябва да лъжат". То ясно, ако всички лъжат, къде отива хитростта на рода на лъжците?

Зачетох се в простотии и после видях,че чета  твоята тема в която си говориш сам.Единствената поука от твоите писания, е че ти си абсолютно несведущ по въпросите от Библията независимо дали в частта  Тора или НЗ. Да не говорим,че си абсолютен  антисемит. Още чакам "праведнико",да ни покажеш онази част от Талмуд в която писанията насъскват срещу християните.

Да ти припомням ли написаното от теб ?!?

Последната новина е :коронавирусът се оказа  има halloween edition - ходи и по тикви!Мдааа.

Юдит.

и за тази история не си в час. Нещо характерно  за теб.Защо си надхвърляш фолклорната сянка ?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, Търсещ истини написа:

Моята поука е, че не трябва да

Не ми е известно, защо твоите поуки е в стил: Това да не се прави, по този начин да не се постъпва, това не трябва и т.н. 

Излиза, че знаейки човек какво не трябва останалото е правилно. Според теб явно истината е: Заобикаляйки негативите ще достигнем до истината за какво да правим, за да е правилно. 

Митовете не са нищо друго освен класически драми. По-добре вземи прочети Шекспир. Там по един компресиран начин ти се представя света. 

Преди да се обединят в "една" книга легендите за един народ и станат класическо приложение, за да успееш в живота, знанията са се предавали от уста на ухо. 

Възприеми живота като манджа, а книгите и т.н. като рецепти. Само с четене и без знание по отношение на технологията на прилагането не ще направиш живота си по-лесен (вкусен). ;) Към днешно време има "полуфабрикати". Вземаш нещо, поставяш го в пространството между ушите си (Микро-вълнова печка) и след не повече от 45 минути решението (ястието) е готово. ;) 

Та, ти в момента си в стадий в който упражняваш своята мисъл, но определено решенията ти (ястията ти) са пресилени (прегорели). Едно е да готвиш на ел. печка, друго на дърва, трето на открит огън и пето и т.н. в конвектомат, И друго = едно е да готвиш за семейството си, а друго за ресторант. 

Да, ползвам готвенето като метафора, но трябва да разбереш, че митовете не са поуки, а начини на минал живот. Така както има разнообразни вкусови предпочитания, така и има разнообразие по отношение на разбиранията за света. 

Видно е, че за някои потребители само и единствено техните манджи са вкусни и другите трябва да го разберат, че други манджи са боклуци и не са чиста храна. ;) Реално произвеждаш храна с неустановени технологически термални процеси и съмнителност дали са здравословни. (За някои потребители дори бих казал това което "готвиш" е отровно... :) ) 

Определено не ще разбереш какво е духовна храна ... мда ... липсва ти ментор ... и това търсиш ти, а не истината .... ;)  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 11.01.2021 г. в 22:13, Търсещ истини написа:

...

Защо му е на пастиря орна земя... при това са само трима- баща с двама синове- място бол.

За да си пасе на нея скота! Това е вечната разпра между уседналите земеделци и номадите-пастири... Това иде да разкаже и покаже този драматичен сюжет използвайки метафората за двамата братя... И тъй като е разказана през устата на номадските племенни шейхове и семейни патриарси, вечерно време пред лагерния огън, под пустинното небе окичено със звездния порой... Тази история е идела да покаже на младежите, моралните и етични заложби на земеделците и номадите, както и коя е правилната страна в извечния спор между тях...

Както сам отбеляза, много е важно, през чий поглед е разказана дадена история и на чия страна е разказвачът...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Избрали сте да не се показва съдържание от valkiria1. Опции 

О! Юдейската фундаменталистка разиграва камилата си и пред тази порта. Само ми тъпче труда и спами. Тъжно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Търсещ истини написа:

Само ми тъпче труда и спами.

Аз не виждам труд или положени усилия в създадените трудности от Валки. Дали ще приемеш нейния дар "камилата" (кобилата) ... си зависи до колко си магаре и си се заинатил да покажеш, че и ти може да работиш. 

На времето трудът красеше човека, а сега умът му. ;) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, dioib написа:

На времето трудът красеше човека, а сега умът му. ;) 

Пак трябва труд. Виж ми подписа. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, A.com написа:

Пак трябва труд. Виж ми подписа. :)

Моя най-малък наследник счете да се занимава с бодибилдинг. Да, в момента е важно как ти "стои" тялото, но установих, че "зубренето" довежда до "хилавост" = слабо тяло. 

Изграждането на хармонична личност към момента не е модно. Това е в следствие на придобити "некачествени" навици. Те принципно са в компетенцията на родителите и тяхното възпитание. При положение, че основната структура на обществото под формата на семейство е "занемарено" то има разнообразие на крайности. 

Това е в следствие на миналия век, където диалектиката бе издигната в култ, че само и единствено тя е меродавна за нещата които се случват в този свят. 

Докато тази изкуствена идеология не отшуми, то светът ще е по начина по който го виждаме. Малцина са визионерите, но повечето са платени. ;) 

Основната проблематика на обществото е да "намести" бъдещето в рамките на предразсъдъци от миналото. Основният начин е да привлекат вниманието на хората към значението на парите и, че ако не кажи Саймън ... да ... няма да реализираш своя проект. 

Какво да ти кажа ... хм ... местят се едни хора от едно място на друго и те така ... да има движение ... а то се определя от икономическите критерии, а не човешките ... 

"Ум царува, ум патка пасе." ... не го забравяй и това ... ;) Та погледни и моя подпис ... :)   

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, dioib написа:

Моя най-малък наследник счете да се занимава с бодибилдинг. Да, в момента е важно как ти "стои" тялото, но установих, че "зубренето" довежда до "хилавост" = слабо тяло.

Не става въпрос за зубрене или "зубрене". :)

Има хора, които не са прочели и една книга през живота си и като им кажеш да прочетат... предполагам се сещаш за реакцията им. Обаче цяли ден могат да се ровят във фейсбук и да четат какво написал тоя или ония. Не казвам, че четенето на книги е мерило за каквото и да било, обаче води до развитие на един "мускул". :) И именно затова те и цитирах. Ако искаш днес да те краси умът ти, трябва да се грижиш за него, т.е. да положиш някакъв труд.

Цитат

На времето трудът красеше човека, а сега умът му.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, valkiria1 написа:

Да не говорим,че си абсолютен  антисемит.

Пишеш го така, все едно е нещо лошо да си антисемит...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, A.com написа:

една книга през живота

Дали книга или филм ... хм ... разбирам те ... повече се интересуват от клюките ... издирват на кой да подражават ... На това му викам суета. 

Да, множество хора са суетни. (без значение дали духовно или материално). НО, зависи от родителите. Това пък си зависи от дали се счита семейството като ценност или не и т.н. 

Това някак си ще се опитам да го обясня от реална случка:

Един ден излизайки от входа на жилищна кооперация видях на един комшия детето да мушка клечки по звънците. Без да се замисля му отвъртях един "зад врата." После като се видях с един от родителите казах случката, а той: = Спокойно. За това са комшиите, да помагат за възпитанието на децата. 

Ти сещаш ли се при положение, че дадено дете живее в затворена общност и възприема само и единствено тесния мироглед, то извън същата му удари някой "зад врата". Какво става?! 

Колко от родителите знаят какво вършат децата им в социалните мрежи?! Те въобще комуникират ли с тях или са заети с кариерата си, с изкарването на пари и т.н.?! 

Да не ти пък говоря какво е положението при разведени родители ... та ... хм ... разбирам те ... но някои тука не могат да ме разберат мен ... Това не е мой проблем обаче ... ;) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...