Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

RAM не използва достатъчно капацитет

Препоръчан отговор

преди 4 минути, Roujin Z написа:

Колкото до това което е написал такава версия никога не е имало. Вървят на кръгли числа.

Snap55.png

https://www.asrock.com/MB/AMD/ALiveXFire-eSATA2/index.asp#BIOS

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, dido1302 написа:

Ясно. Разбрах. Поне с настоящата операционна система и хардуер няма как се увеличи използвания РАМ-а.

run => msconfig => отваря се диалогов прозорец "SystemConfiguration" => отиваш на ''Boot'' меню => Advanced options => и ако има нещо чекнато го ънчекваш (без ''Debug port''), което би трябвало да не може да се променя в този случай. Пробвай и сподели резултат, ако имаш желание. Следва рестарт.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Jorge написа:

run => msconfig

Проблемът е в BIOS, а не в ОС.
Преди време обилкалях един лаптоп - с 2GB DDR2 RAM Hardware Reserved - 1GB, слагам +2GB RAM - Hardware Reserved става 2,5GB

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Питащия така и не отговори колко оперативна памет се вижда при боот на системата или в биоса - ако там са 3,25 .. все тая каква OS ще сложи.

Предложих му да зареди и Linux 64bit ... и това нищо ..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, plamen_petrov_80 написа:

Питащия така и не отговори колко оперативна памет се вижда при боот на системата или в биоса - ако там са 3,25 .. все тая каква OS ще сложи.

Предложих му да зареди и Linux 64bit ... и това нищо ..

В BIOS показва пълния капацитет 4, и нещо. И днес по-рано видях друга версия на BIOS като моята, понеже не бях вкъщи и помислих, че е същата. Като се прибрах проверих и отдолу също както е тук ми изписва версия 02.61, но е абсолютно същата като тази от снимката. Не знам това 4 версия дето ми го дава от Аида 64 дали означава нещо друго.

38f78189d891d9705ee02f86c1b767fb.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, dido1302 написа:

В BIOS показва пълния капацитет 4, и нещо

нищо ли не разбра от това което ти написаха съфорумците?
биос прочита устройствата на машината и записва входно/изходни точки-адреси в предварително заделена памет инциализира устройствата
които после операционната система да може да разчете
ако графичната карта ти е разчетена за 2 гъби заделено пространство, при вложени 4 Гб рам, биос ще задели някакъв процент от адресното пространство за картата
пълният капацитет на картата ще може да ползваш при вложен повече рам памет при което ще се задели повече рам от биос за обслужване на картата
при мен пълния капацитет на картата е 128Мб заделена с инициализиране за споделена памет 2Гб и при слагане на повече рам, резервираната не се променя
драйвърът прочита това и ОС решава до колко споделена рам да пусне за картата

драйвърът в операционната система е този, който определя, колко да ти е споделената памет, която е предварително дефинирана от биос в резервираната памет

а ОС, трябва да е 64 битова, защото вече повечето програми се разработват за 64 и на 32 няма да работят

да, обясненията са тъпи, просто се опитвам по някакъв начин да разбереш как стоят нещата
каквато и ОС да сложиш, все тая
като се има предвид съфорумците колко много обяснения ти дадоха, нямам си на идея какво и до колко си разбрал

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 час, дpъндю написа:

ако графичната карта ти е разчетена за 2 гъби заделено пространство, при вложени 4 Гб рам, биос ще задели някакъв процент от адресното пространство за картата

ето примерно решение за заделяне на повече памет за графичната карта, при което оставаш с още по-малко използваема рам за ОС и приложения

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между другото, освен вече споменатите неща

https://appuals.com/windows-10-wont-use-full-ram/

Попаднах на един интересен коментар, че понякога това се дължи на грешна конфигурация на RAM паметта:

https://superuser.com/questions/56157/why-is-all-my-extra-ram-marked-as-hardware-reserved-in-windows-7

Не казвам, че тук случая е такъв, но заслужава да се провери,

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, B-boy/StyLe/ написа:

Между другото, освен вече споменатите неща

https://appuals.com/windows-10-wont-use-full-ram/

Попаднах на един интересен коментар, че понякога това се дължи на грешна конфигурация на RAM паметта:

https://superuser.com/questions/56157/why-is-all-my-extra-ram-marked-as-hardware-reserved-in-windows-7

Не казвам, че тук случая е такъв, но заслужава да се провери,

Не знам какво стана, но пробвах този начин и стана работата, но радостта ми беше кратка. Махнах максимум памет от boot на msconfig и от BIOS дадох enabled на Memory hole remapping и ми показа 4 GB Ram, но пък ми спря всички драйвери. Усети се, че работи доста по-бързо, но драйвера на видеокартата я показва с проблем, имаше неприятен шум от колонките и нямаше мрежа. Опитах да инасталирам на ново драйверите обаче няколко пъти заби и като дадох рестарт ми показа син екран. После като заредих наново, върнах Memory hole remapping На disabled. Сега си е пак старото. Имам си драйвери, но пак показва 3.25 GB.Много странно. ЯВно системата нещо не се кефи на пълния капацитет на РАМ-а. Не знам как да си го обясня.В момента като че ли работи доста по-бързо. Но пък free памет ми е доста по-малко в момента.

1.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване