Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Работещите млади пенсионери

Препоръчан отговор

преди 2 минути, Maleficient написа:

Посочи ми друга европейска държава където пенсионери да работят след като са пенсионирани?

Ей го младежа!

spacer.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 430
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

А на 45 години да вземе да се гръмне ли? 25 години е служил с опасност за живота си (ако преди това семейството му не е получило пенсия и награди посмъртно) А миньорите долу в забоя - мизерия, забол

Нека Ви разкажа моята версия, която на много няма да се хареса. Завърших военно училище за пилот 1981г и бях такъв до 1994г. Тогава един "умник", голям началник има смелостта да каже пред целия състав

Амин. Дай боже, Франчи да ти се случи всичко за което си мечтаеш и трудиш. Значи, Франчи да не съм прочела повече такова нещо. Форумната аристократична тенденция изисква ,когато имаш селска къщ

може да ти е забавно, но на мен не ми е.

Защото Принципът е прецакан, ако имате наистина подобно мислене и толерантно приемате, че пенсионерите трябва до смъртта си да са на работа...като таксиметрови шофьори, за да има по-малко катастрофи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Maleficient написа:

Пишеш глупости.

И да. Сериозно.

Сметни ги както искаш, барабар със сметките за парно и ток, и мога да ти кажа, че на един пенсионер, за тези, които имам аз предвид, и съвсем нечестно взимат хляба на младите, могат и си живеят повече от добре. Но всичко се връща. Тъжно е, че не го осъзнават и не могат до смъртта си, колкото и да им се иска, да са на ниво, за да вършат работата и задълженията, които са изпълнявали преди 20 години.

Няма да се оправи държавата при такова мислене. Всеки да цоца докато може. А насреща трънци.

Посочи ми друга европейска държава където пенсионери да работят след като са пенсионирани?

Ще ми кажеш нещо за размера на пенсиите, нооо всичко е обвързано. БВП и т.н

Тоест според теб човек като навърши 65 автоматично трябва да го карат у Малашевци или Бакърената, щото пикльовците са некадърни не могат 5 кинта да изкарат ако ме се намърдат да бачкат на бюро.

Има и друго - И да не са пенсионерите там, ще са техните синове/дъщери/внуци, в кочинаката всичко така става, от там ви идват повечето проблеми.

преди 4 минути, Maleficient написа:

може да ти е забавно, но на мен не ми е.

Защото Принципът е прецакан, ако имате наистина подобно мислене и толерантно приемате, че пенсионерите трябва до смъртта си да са на работа...като таксиметрови шофьори, за да има по-малко катастрофи.

Кое му е забавното? Тоя на снимката горе 4 години ще взема най голямата заплата в държавата си и ще получава и пенсия, това какво е?

Колкото до възрастните хора и катастрофите - Баща ми наскоро навърши 70, работи като шофьор и има златен талон ако ти е известно какво е това и за какво се дава, освен това ежедневно четем за 20-25 годишни джигити размазали се тук и там...
...не че няма и пенсионери, има, но са доста по-малко.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, Bubbles написа:

Ей го младежа!

spacer.png

То и Меркел не е първа младост.

Наследникът й също.

irh-tkIa.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, VeeeSeLa написа:

Мнението ви, за работещите млади пенсионери първа и втора категория? Вземат и тавана на пенсията и заплата. Редно ли е? 

Стана ми любоптно, само на мен ли ми е трън в очите този "Портал" на законодателството разрешаващо подобни несправедливости спрямо младите и безработните.

Надявам се на стойностен и реален диалог по темата, изграден на факти и реални примери!

човек трябва да работи всеки ден докато е жив

проблема е в капиталистическата система

и пенсионната

и здравната

и енергийната 

и образователната

1 (капитализма за да съществува е измислил да има ограничен брой работни места за да се конкурират хората по между си с различни качества кой по -ниска заплата кой точни знания и умения

2( на пенсионерите се дават много средства

3 (трябва на всеки човек да му се дава минимума за съществуване за да живее нормално ток вода парно  и пенсионерството да се закрие

4 (проблем че тези неща са частни и не позволяват да бдат разделени в пропорция между всички граждани

5( много голям проблем е боклука

6( държавата си отглежда пенсионери и се чуди защо има демографска криза без да прави промени в горните точки

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз мога да заключа следното:

За мен трябва "младите" пенсионери да имат право на труд, но не и като държавен служител ! Също така мисля , че ако имаше добър стандарт на доходи в страната този дебат нямаше да е актуален или ако има такъв то ще е поради някаква лична завист , което си е отличителна черта в характера на българина ! Винаги ще има някакъв вид несправедливост, винаги ще има някакво изключение от етичните норми, но трябва да се стремим те да бъдат минимални .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека Ви разкажа моята версия, която на много няма да се хареса. Завърших военно училище за пилот 1981г и бях такъв до 1994г. Тогава един "умник", голям началник има смелостта да каже пред целия състав на поделението, че "идват трудни времена и всеки да се спасява поединично". Повече не съм и чакал. Подадох си рапорта за напускане на армията с право на военна пенсия.  Така на 01.08.1994 на 38години и два месеца възраст се оказах на улицата. С по-голямата част от парите, които ми изплатиха за прослужено време изкарах курс за пилот и си адаптирах дипломата от ВНВВУ в пилотски лиценз за съответния тип самолет. Така от декември 1994г започнах работа в частна авиокомпания. 2002г преминах в друга, после в трета и така до 2012г, когато Варненските работодатели на последната ми месторабота, решиха, че военни пенсионери не им трябват и започнаха да ни освобождават един по един. Реално пенсия започнах да вземам 1997г. Имаше моменти, когато тя бе по-висока от трудовото ми възнаграждение, т.н. заплата. винаги сум се стремял да давам път и помагам на младите колеги, захванали се с нашата професия. Защото виждам и съм изпитал на гърба си "високото" ниво на подготовка, което получават днес обучаващите се за летци в частните, знайни и незнайни авиационни учебни центрове. Това е. Смятам се за щастлив човек, защото съм се занимавал и работил това, което ми харесва и обичам. На никого не съм пречил в кариерното развитие, а съм помагал и насърчавал. Оцелях, занимавайки се с една трудна и рискова професия.      

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, VeeeSeLa написа:

Мнението ви, за работещите млади пенсионери първа и втора категория? Вземат и тавана на пенсията и заплата. Редно ли е? 

Стана ми любоптно, само на мен ли ми е трън в очите този "Портал" на законодателството разрешаващо подобни несправедливости спрямо младите и безработните.

Надявам се на стойностен и реален диалог по темата, изграден на факти и реални примери!

В държавния сектор, следва да бъдат оставени на работа, само АКО няма други със същите качества и опитност, които могат да ги заместват.

Иначе в частния сектор, няма ограничение за възраст, стига въпросният човек да желае, да може да работи и да си върши качествено работата. Понякога пенсионерите са за предпочитане предвид опита, компетентността, както и сериозното отношение към работата, в сравнение с някои млади с големи претенции за високи заплати, но без подходящото желание и отдаденост в работата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, VeeeSeLa написа:

Редно ли е? 

Не знам дали е редно, но държавната работа е специфична дейност. То не е както е в частния сектор.

Да, все още се налага "млади" пенсионери да са в държавни учреждения, за да могат да обучат младите.

Едно е млад, необразован да постъпиш в частна фирма, а друго без необходимите качества да си в държавния апарат.

И ... не забравяйте, че заплатите в държавните учреждения все още не са европейски. Пенсиите също не са европейски.

Би следвало след като влезем в ЕС, то заплатите на държавните служители и на пенсионерите да са европейски, а не български.

Тогава вече може би ще е актуален въпроса дали е редно пенсионер да работи, за да поддържа социално статукво.

Има и друго: Някои хора са работохолици. Те не работят за повече доход, а защото работата им е всичко.

п.п. Пазар на труда има и в частния сектор и определено при добри качества, то човек може да получава по-добър доход от държавните служители.

В държавните учреждения за разлика от частните си има кадровик, който умело преценя кой за каква работа го бива.

Или какво, упреквате, че няма умни кадровици ли в държавата ни?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Maleficient написа:

Добър ден!

Я пак! И изброй - в кои държави, е забранено „да работят след като са пенсионирани“?

За Великобритания знам - 

Цитат

Working after State Pension age
You can keep working past your State Pension age.
You can usually work for as long as you want to. ‘Default retirement age’ (a forced retirement age of 65) no longer exists.

Работа след държавна пенсионна възраст
Можете да продължите да работите след вашата пенсионна възраст .
Обикновено можете да работите толкова дълго, колкото искате. „Възраст за пенсиониране по подразбиране“ (принудителна пенсионна възраст от 65 години) вече не съществува.

National Insurance and tax
You don’t pay National Insurance if you work past State Pension age.
You could pay tax - it depends on the size of your total income.

Национално осигуряване и данък
Не плащате национално осигуряване, ако работите след пенсионна възраст.
Можете да платите данък - това зависи от размера на общия ви доход.

Работа след държавна пенсионна възраст

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Maleficient написа:

Няма да се оправи държавата при такова мислене.

Каква държава, при положение, че всеки ни мачка как си знае. Тук е някаква територия. Тя е разпределена и се стопанисва от някои. Останалото е държавна поддръжка. 

И ... хм ... какво има лошо с това да се занимават пенсионери които освен работа не познават друго?! 

Младите, ако са кадърни = в частния бизнес. Той е двигателя на икономиката. Един млад човек лесно ще го повредиш с парички. То е ясно. Говорим за пари които да се харчат. ;) 

Та, колко от младите са със съвест спрямо държавата ни?! Не, че по мнение на някой = няма такава държава ... И?! 

Какво правят българите?! Не умеят да работят и да са лоялни към държавата и? За какво да са в държавния апарат?! О, да ... за да обслужват партийни неща ... мда ... ей това което принципно уж бе премахнато с "демо кра цията" ... = крадеш на поразия ... :) 

За всичко това били виновни някакви комунисти. 

Определено помисли какви ти са убеждения и не под всеки ник намирай враг. О, при теб е по симпатия и те така ... :) 

В държавата емоциите се оставят на вън, а не на работното място. ;) 

Младите са емоционално нестабилни и затова се налага пенсионери да им "отварят очите" ... защото вече има доволно разведени недоволни граждани ... и по тях ли да се равняваме?! Мъ?! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има един тънък момент обаче...

Взимащите пенсия и заплата са неголяма група, които са натрупали необходимия стаж до влизането в сила на този закон, но не са достигнали пенсионна възраст и могат да продължат да работят до навършване на 55/56 години /ако няма други кандидати отговарящи на професионалните изисквания за това място/. Обаче !  достигащите необходимия стаж СЛЕД ТЯХ, НЯМАТ правото да се пенсионират и като тях да взимат пенсия и заплата, защото според същия този закон, възрастта за пенсиониране вече е определяща /55/56г./.

Така става ясно, че привилегированите са една група, която се е оказала в тази "неочаквана ситуация" , която няма да важи за другите на същата работа.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, valkiria1 написа:

какъв е жизнения минимум за да оцелява човек в България

Човек се нуждае от подслон и храна. Какво значи "жизнения минимум"? Ако си гледаш на село животни и земя, от магазина ти трябва само сол и тоалетна хартия.

преди 16 часа, Bubbles написа:

И да не са пенсионерите там, ще са техните синове/дъщери/внуци

И аз така виждам нещата. Младите искат да работят, ама не какво да е и не за колкото и да е. А техните родители просто си работят и ги издържат. А работа има, но няма кой да я върши.

преди 12 часа, Генадий 35 годишен написа:

капитализма за да съществува е измислил да има ограничен брой работни места за да се конкурират хората по между си

В това няма логика. Капитализма не измисля да няма работа. Работа има навсякъде, където има печалба.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Myanmar написа:

Човек се нуждае от подслон и храна. Какво значи "жизнения минимум"?

Има едно понятие - „Пирамидата на потребностите на Маслоу“.

300px-Maslow-pyramid_bg.svg.png

Маслоу разделя потребностите на човека на следните видове:

1. Физиологични: храна, вода, сън, здраве.
  2. Екзистенциални: подслон, безопасност, обезпеченост.
  3. Социални: социални връзки, общуване, привързаност.
  4. Престижни: самоуважение, уважение от страна на другите, признание, постигане на успех и висока оценка, развитие в работата.
  5. Духовни: познание, себереализиране.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, JohnTRIVOLTA написа:

За мен трябва "младите" пенсионери да имат право на труд, но не и като държавен служител !

Точно за тези постове трябват хора на пределна възраст. Не случайно в римския сенат се е влизало с навършени 40 години за патриций и нагоре.

преди 10 минути, jhoro написа:

Въпросът бе за "жизнен минимум", не за пирамидата на Маслоу.

преди 10 минути, jhoro написа:

300px-Maslow-pyramid_bg.svg.png

Маслоу разделя потребностите на човека на следните видове:

1. Физиологични: храна, вода, сън, здраве.
  2. Екзистенциални: подслон, безопасност, обезпеченост.
  3. Социални: социални връзки, общуване, привързаност.
  4. Престижни: самоуважение, уважение от страна на другите, признание, постигане на успех и висока оценка, развитие в работата.
  5. Духовни: познание, себереализиране.

И не ми зачерквай в поста, тези неща съм ги изучавал, не съм гледал цветни картинки в нета.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Myanmar написа:

Въпросът бе за "жизнен минимум", не за пирамидата на Маслоу.

И не ми зачерквай в поста, тези неща съм ги изучавал, не съм гледал цветни картинки в нета.

Я дай дефиниция - за „жизнен минимум“ и за „нива на бедност“?

Не знам къде си ги изучавал - картинката беше „с илюстративна цел“ (за публиката).
Клошарите спят, където намерят - нямат гарантиран подслон - но ако няма храна ... става страшно!
Виждал ли си клошар - на живо???

117481185_s.jpg?content-type=image%2Fjpeg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Myanmar написа:

И аз така виждам нещата. Младите искат да работят, ама не какво да е и не за колкото и да е. А техните родители просто си работят и ги издържат. А работа има, но няма кой да я върши.

Точно казано, като бях студент се пробвах така да помогна на един приятел от детските ми годиним щото той освей че беше цели 6 години по-голям от мен все не можеше да си намери работа, по него време моя милост се трудеше в едно студио в което се записваха видеокасети, предложих му да се пробва, ако не там то поне можех да помогна да го вземат в някоя от видеотеките на компанията, отговора му беше същия 1 към 1 с това което си написал "Аз не мога работя какво да е...", е свих рамене, пожелах му успех и толкова.
Примери има и тук много в този фору, достатъчно е да се разгледат темите от типа "Търся си работа...", където разни все още пъпчиви момченца и момиченца изявяват желание да стават IT специалисти и т.н., точно затова и най редовно къде шеговито къде не ги пращам да си търсят работа по строежите, защото всеки човек тръгва от ниското и се катери цял живот, а тези които започват направо от върха са единствено хора с много ама наистина много дебели връзки и дори и те преди да идат на върха минават през нещо по-ниско иначе не биха могли да се псравят със задълженията на човек с високо положение.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, dioib написа:

Има и друго: Някои хора са работохолици. Те не работят за повече доход, а защото работата им е всичко.

Баща ми не можеше да стои без работа.
Успя да се пенсионира на 57 г щото бил карал няккави големи камиони с ремаркета и било втора катогория труд.
Взема си струга и всичките - елекрожени, големи бормашини, абкант, ножици за рязане на листове ламарини, разни други машини негово производство и си отиде на село да продължава да прави готварски печки. 
Върнаха му земеделската земя заграбена от комунистите като е бил малък и еди камион Зил и един трактор му дадоха и почна и земеделската земя да обработва.
Той просто не разбираше горкият, че за мен неговите машини имат стойност равна на нула.

А познавах през комунистическото време и един пенсиониран от армията подполковник, бачкаше за по 120 лв на месец, само и само да не си е вкъщи в апартамента му на бул. България. По онова време пенсионерите имаха ограничение до 120 лв. И един доктор бачкаше за толкова след пенсия, а колегите му получаваха по около 180 лв за абсолютно същата работа.

Аз пък обичам да си почивам, работата не е заек да избяга , я.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Myanmar написа:

Точно за тези постове трябват хора на пределна възраст. Не случайно в римския сенат се е влизало с навършени 40 години за патриций и нагоре.

Политически, ръководни постове не визирам ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, jhoro написа:

Един даскал ( завършил психология) се опитваше да ни будалка с тази пирамидка, ама му разбих тъпата американска теория на пух и прах.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Белгиеца написа:

Един даскал ( завършил психология) се опитваше да ни будалка с тази пирамидка, ама му разбих тъпата американска теория на пух и прах.

Ехх...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Белгиеца написа:

Я се „самоцитирай“, моля!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Myanmar написа:

В това няма логика. Капитализма не измисля да няма работа. Работа има навсякъде, където има печалба.

където има печалба има дефицит на производство

когато това производство се  увеличи

става конкуренция и се подбиват цените

печалбите спадат

и производството се закрива и продукцията залежава в някой склад

и хората които са го произвели трябва да се преквалифицират да произвеждат друго  с дефицит  за да има печалба за шефа

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Генадий 35 годишен написа:

където има печалба, има дефицит на производство

По принцип е обратното, но смисъла е същия.

Кой беше казал - „Кажете ми една дефицитна стока и ... ще стана милиардер!“

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване