Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Съвместим ли е 1TB HDD TOSHIBA MK 1059GSM с лаптоп DELL LATITUDE D830 с процесор Intel Core2Duo Т9500 2,6 GHz ?

Препоръчан отговор

Здравейте !

Купих си 1ТВ хард диск TOSHIBA MK1059GSM втора употреба. Работил е на лаптоп Acer aspire 5750zg

Корпусът му е по-дебел и не влиза в моя DELL LATITUDE D830.
Връзката стана с USB-кабел с платка от алуминиева кутийка-Case с за външен хард диск. Кутийката също е тясна.

Форматирах хард диска, инсталирах му Минт 20.1 в дял 50 GB. Директориите са си налице.
Като почнаха актуализациите работата нещо се проточи, 
и ми хрумна да потърся някакъв преходник с лентов кабел или с повече жици от USB-кабела,
щото си представям, че потокът от данни ще тече по-бързо.

Намерих в нета 2 удължителя :
Удължител SATA III 22 pin M-F (3.3V+5V+12V) 10cm, Delock 84917 : снимка1 снимка2
и
Удължител SATA III 22 pin M-F 20cm, Delock 84362 : снимка1 ,  снимка2

Въпросите ми са :
Този хард диск поносим ли е за лаптоп DELL LATITUDE D830 с процесор Intel Core2Duo Т9500, 2,6 GHz ?
Нужно ли е да му търся лаптоп с по-мощен хардуер ?
Има ли някаква предварително ясно несъответствие, принципна, конструктивна пречка, да ползвам тази комбинация ?
Не говоря за ненадейни рискове, скрити дефекти или грешна експлоатация, прегряване, замразяване, заливане, токов удар, магнитно поле и други от сорта.
Пречка ли е, че 20 сантиметровия удължител има една жица по-малко ? Липсва жицата за 3,5 V ?

Предварително ви благодаря !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да го вкараш в лаптопа ще трябва да ползваш гнездото на DVD и съответното 12,7мм кади (кутия преходник)

Пример:
https://www.olx.bg/ad/caddy-kutiya-za-vtori-hard-disk-hdd-ssd-kam-vashiya-laptop-garantsiya-CID632-ID5TQn6.html

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И едно допълнение към поста на колегата.

Cady-то, което ще вкараш на мястото на записвачката трябва да е с дебелина 12,5 мм за да се събере диска. Погледни твоята записвачка(на лаптопа) колко е дебела или прочети техническите характеристики на записвачката в лаптопа, за да се ориентираш. Размерите по дебелина на 2,5 инчовите HDD са 3 -    7мм, 9,5мм и 15мм.

https://icecat.biz/bg/p/toshiba/mk1059gsm/internal+hard+drives-mk1059gsm-4720184.html#

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, цър-вул написа:

За да го вкараш в лаптопа ще трябва да ползваш гнездото на DVD

Благодаря !
Виждал съм публикации за този начин. Може и така, ще помисля, ще прочета пак. 
Вместо кабел се купува Caddy с форма на DVD-записвачка, така ли беше ?

Сега питам за другия начин, за да не вадя DVD-то да се търкаля извън лаптопа.
Фина машинка е, моторче, предавка, лазер, лупа - има риск да се повреди,даже и в кутия със стиропор и фолио на балончета.
Мислех си да отрежа някаква пластмаса с форма на малък хард диск,
и на нея да залепя "мъжкия" край на удължителя със силиконов термопистолет.

Ако ми потрябва запис на диск, трябва да имам свободно място за проекта на другия, по-малък хард диск,
да върна записвачката на мястото и, и оттам да запиша DVD-диска.
Така ли се прави ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвет - за да работи по-нормално лаптопа си купи за вътре / системен SSD, а този го ползвай за външен или нещо друго. И цените им вече са никакви. без това цените им вече са никакви.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Kolev71 написа:

трябва да е с дебелина 12,5

Не

преди 21 минути, цър-вул написа:

съответното 12,7мм кади

преди 2 минути, Филипов написа:

купи за вътре / системен SSD

Да, това определено ще подобри работата на системата, но @Недко най-вероятно работи с наличности.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Kolev71 написа:

Cady-то, което ще вкараш на мястото на записвачката трябва да е с дебелина 12,5 мм за да се събере диска....

Благодаря !

Май почвам да се отказвам от идеята за удължителя и ще направя както казвате.

Иначе да се развява хардиск извън лаптопа, да се изключва всеки ден, май може да разклати конекторите на всичките части.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Съвет - за да работи по-нормално лаптопа си купи за вътре / системен SSD, а този го ползвай за външен или нещо друго. И цените им вече са никакви. без това цените им вече са никакви."

Това е правилният начин за теб. Дори и при линукс, този диск е SATA2 и оборотите му са 5400 , какво ще правиш с този "охлюв"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, цър-вул написа:

Да, това определено ще подобри работата на системата, но @Недко най-вероятно работи с наличности.

Да. Цената му беше 35 лв  с доставката стана малко над 40 лв. Човекът има обяви само за останалите части от лаптопа си.

преди 8 минути, Филипов написа:

Съвет - за да работи по-нормално лаптопа си купи за вътре / системен SSD, а този го ползвай за външен или нещо друго. И цените им вече са никакви. без това цените им вече са никакви.

Никаква цена за мен е 41 лв. вкл доставката.
Обаче си прав, видях 120 GB нов SSD за 55,50 лв 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Недко написа:

Цената му беше 35 лв

Той е от най-старите 2,5" SATA II. Затова и цената му е такава. Не се знае и състоояниетпо на плочите какво е.

преди 4 минути, Недко написа:

120 GB нов SSD за 55,50 лв

Има и по-евтини - 30-40лв. Пример
https://megamag.bg/product/pny-cs900-2-5-sata-iii-120gb-ssd/48367

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Филипов написа:

За толкова и 512 ще намеря. Взех 2 по 240 за по 40 лв.

Доказателство? Иначе са си голи приказки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

""Обаче си прав, видях 120 GB нов SSD за 55,50 лв ""

Ето ти и от мен едно предложение за относително добро SSD на ниска цена:  http://nikem-bg.net/computer-components/Crucial-BX500-120GB-3D-NAND-SATA-2.5-inch-SSD-CT120BX500SSD1/

Качваш си линукса и софтуера с който работиш на SSD, а всичко останало като архив или както там го наречеш, на HDD - то

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ти обява на човека, от който ги взех. Май бяха BX500. И нищо на никого не трябва да доказвам.

Spoiler

SanDisk SSD Plus 240GB - 40лв.ново(неразопаковано)
Samsung MZ7LN 256GB -40лв.
Lite-ON-It LCS256L9S 256GB - 40лв.
4x Crucial BX500 240GB - 45лв./бр.
Crucial BX500 480GB - 75лв.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Филипов написа:

И нищо на никого не трябва да доказвам.

Освен да кажа, че си високомерна скръндза, друго не мога.
Звучиш така - пък аз знам едно място, от което мога да си купя, но няма да ви кажа...
На таква хора аз им казвам - м@йната им и си продължавам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Kolev71 написа:

""Обаче си прав, видях 120 GB нов SSD за 55,50 лв ""

Ето ти и от мен едно предложение за относително добро SSD на ниска цена:  http://nikem-bg.net/computer-components/Crucial-BX500-120GB-3D-NAND-SATA-2.5-inch-SSD-CT120BX500SSD1/

Качваш си линукса и софтуера с който работиш на SSD, а всичко останало като архив или както там го наречеш, на HDD - то

Благодаря ! И аз там погледнах. Явно не съм видял всичко.

Не е налично. Май имаш само линка като отметка, а днес не си гледал. 

Обаче пак има за какво да благодаря ! : Още по-ниска оферта - 34,33 лв 
http://nikem-bg.net/computer-components/PNY-CS900-2.5in-SATA-III-120GB-SSD-SSD7CS900-120-PB/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си казал какъв размер търсиш или какви пари. Съветът ми е да вземеш поне 240, за да стига и да можеш да го преместиш на следващия компютър.

За невярващия - ето още една обява на същия човек, май от нея бяха

Spoiler

SSD Samsung 850 EVO 128GB - 30лв.
SSD A-Data SP900 256GB - 40лв.
2x Crucial BX500 240GB - 40лв./бр.
SSD Micron M600 256GB - 40лв.
SanDisk SSD Plus 240GB - 40лв.
2x SKhynix SC300 256GB - 40лв./бр.

Това като пример, бяха нови или само пробвани. Който търси намира. Като иска и при румънците (emag) има.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прав си. Минимума е 240 гига, иначе, всичко друго е абсолютен ТАЛАШ.

Редактирано от Филипов
Премахнат ненужен цитат на последен пост (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Kolev71 написа:

Прав си. Минимума е 240 гига, иначе, всичко друго е абсолютен ТАЛАШ.

Към Недко!

Най доброто в твоя случай е да си вземеш едно SSD  480-512 гигабайта, да си оставиш за операционна система и софтуер 100-120 гига и останалото да е за архив. След него в къдито можеш да си добавиш и този ти диск, който вече си си купил. 500 гига е 100 лева, та дори и по ниско.Но това за мен е едно добро решение. Ако след време вземеш нова машина, местиш го на нея, както те е посъветвал Филипов и си сядаш на дупето. Аз съм така, на всичките ми компютри.

http://nikem-bg.net/computer-components/CRUCIAL-MX500-500GB-CT500MX500SSD1/

https://www.jarcomputers.com/480GB-Crucial-BX500-CT480BX500SSD1_prod_SSDCRUCIALCT480BX500SSD1.html?ref=prod

преди 26 минути, цър-вул написа:

А гаранция? До първия завой?

Павка! Не те зная как си станал днес, но не ми е ясно защо постоянно намираш с кого да се дръвчиш. Както викаш ти - хайде, поспри се малко!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване