Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

СофтУни или Телерик?

Препоръчан отговор

Здравейте! Тъй като една от специалностите, които ми се искаше да запиша след 12кл. е компютърно програмиране, според госпожата по ИТ трябва точно това да уча, според нея се уча и справям по-бързо и добре от останалите (на тях изобщо не им е интересно хаха).. Но ние правим най-обикновени сайтчета с помощта на HTML само.. а знам, че това нищо не е.. ;дд Като прегледах университетите, навсякъде е редовно обучението, а аз искам задочно по мои причини, а и се учи страшно много висша математика.. знам, че не може без нея, но поне без някои излишни простотии.. Та, реших да проуча академиите СофтУни и Телерик. Не знам там дали се изучава също математика, но мисля, не. Досега прочетох малко само в сайта на СофтУни, но не ми стана кой знае колко ясно. Видях, че може онлайн, което страшно много ме устройва, но пак ще се наложи да се ходи за изпит - не разбрах само един път ли.. Който е наясно, ако може да ми обясни всичко, подробничко, ще съм адски много благодарна. Та, аз не съм наясно с доооста неща, видях, че има и Софтуни Кидс, което мисля, че ще ми е задължително като за начало хаха.. Не знам дали е бааш за деца, но.. Може ли да си избирам дните, в които ми е удобно да присъствам онлайн, тъй като ще съм и на др. униветситет, а да не стане много сложно всичко.. Grinning Също и какви са цените (горе-долу общо, за да си направя сметка).. Всеки отговор ще е от полза - мерси! (може и на лично 💬)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш интерес и желание можеш просто да седнеш и да учиш сама - в интернет има всичко.

Това, че се справяш няй-добре от всички там, не е фактор, никакъв фактор!

Обаче реши какво желаеш да научиш и защо!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според приятел - опитен програмист курсовете на СофтУни са така направени, че за толкова малко часове може да придобиеш само основни познания. Според него е същото, като да учиш сам/а

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така е, няма как да те научат на всичко, а в тази професия трябва постоянно да се учат нови неща. Въпроса е, че ако видят, че ставаш, после могат да те пратят на стаж и да ти намерят и работа, така съм чувал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Софтуерните академии не струват, return; return; При тях хубавото е, че дават някаква сбита информация и ако ти се отдава могат да ти послужат като трамплин към намирането на работа.

Ако говорим обаче за образование - софтуерните академии не могат да се сравняват с университет. Така че, първо трябва да решиш какво реално искаш - да продължиш образованието си или само да си намериш работа като програмист. Имай в предвид, че да учиш за програмист е изключително тъп избор. Ако ще учиш си избери специалност която ти е интересна и дава поле за развитие в програмирането (повечето инженерни специалности свързани с електроника например са такива).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, mr mcwolf написа:

Софтуерните академии не струват, return; return; При тях хубавото е, че дават някаква сбита информация и ако ти се отдава могат да ти послужат като трамплин към намирането на работа.

Ако говорим обаче за образование - софтуерните академии не могат да се сравняват с университет. Така че, първо трябва да решиш какво реално искаш - да продължиш образованието си или само да си намериш работа като програмист. Имай в предвид, че да учиш за програмист е изключително тъп избор. Ако ще учиш си избери специалност която ти е интересна и дава поле за развитие в програмирането (повечето инженерни специалности свързани с електроника например са такива).

Точно по-горе обясних с какво софтуерната академия ще помогне, освен стажа и съдействие за започване на работа, нещата, които се учат, са актуални, а масово в нашите университети преподават материал, който се е учил преди 20+ години и не става за нищо, преподавателите също дъвчат едни и същи глупости от едно време, повечето професори са изкуфяли пенсиониери, които вместо да си почиват, тормозят студентите и ги дърпат назад. Нямат си никаква представа от новите технологии. Същото и в училищата. То реално е най-добре сам да се обучаваш, аз така направих и в момента работя като програмист, но първо започнах с книгата на софтуни за джава, след това андроид (youtube), направих няколко приложения (в подписа), които да ми послужат и за CV и станаха работите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Училището дава само и единствено насоката - било софтуерна академия или университет. От тук на татък е въпрос на желание от страна на учещият се да търси информация и да се развива.

"Старите глупости" който се преподават са основата, без която не можеш да се развиеш. Затова, при програмирането е важно да имаш добри основи а не да ти нахвърлят на две, на три как работи най-модерния фреймуорк към днешна дата. Така че, университетът печели със школовани преподаватели владеещи перфектно основите  (предполагам, на ясно си какво визирам с return; return; ако не - питай гуглъл, баш по темата е).

За самата работа - софтуерните школи набират прости кодери (голи програмисти). А както казах, да учиш за програмист е върховна глупост. Така че, за мен, най-добрия вариант е инженерна специалност в университет съчетана с програмиране.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тъй ли? Що тогава тук в Германия специалност "Приложна информатика" единствената математика, която учим, е дискретна /множества, функции, пълна индукция, алгоритми на Крускал, Дейкстра, теория на графите и комбинаторика/ и малко статистика, само най-основните неща. Толкоз. Няма линейна алгебра 1, 2, 5, 10, интеграли, геометрия, глупости, обаче хората, представяш ли си, се развиват успешно. Само погледни какви щуротии са половината предмети във ФМИ, специалност "Софтуерно инженерство". 

https://www.fmi.uni-sofia.bg/sites/default/files/curriculums/bachelor/u4_plan_si_20-21.pdf

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...
  • 3 месеца по-късно...

Имам двама приятели, които много съзнателно решиха да се преквалифицират (един от политически науки, завършени в чужбина, другият от логопедия) в програмиране. И двамата много съзнателно избраха СофтУни, защото имат възможността да учат докато работят и да разполагат с времето си. Това беше един от първите им аргументи. Сега единият от тях е накрая на програмата им (която е нещо от сорта на година-две, не съм много сигурен, но е на сложната част) и сподели, че е много доволен от курсовете. 

Както навсякъде, ако не седнеш сам да учиш, няма да го научиш, но като цяло програмата им била направена много подредедно и логически. Приятелите ми програмисти сами казват, че е по-добре да изкараш програмата на софтуни отколкото да се мъчиш 4 години в университет, където няма да наблегнеш на практическите неща и ще се чудиш какво да правиш. Освен всичко, на добрите студенти им намирали работа в приятелски компании. 

За телерик ми е трудно да говоря, защото наистина от всички, които искаха да учат програмиране, няма един, който да записа телерик :D 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Щом госпожата по ИТ го е казала, значи е така.

Мойта ми казваше, че за нищо не ставам, и никой няма да ми плаща да седя в кафетата и да пуша цигари... накрая излезе, че си плащат хората, и то повече, от колкото на нея.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Здравей. Мисля че и двете места са ок. Аз съм учил в софтуни и като цяло съм доволен. Старта който ми дадоха беше достатъчен за стажант. Естествено само със софтуни/телерик няма да стане, но това ще го осъзнаеш последствие. В момента в текущата ми фирма апрувъм/редвектвам по код хората които кандидастват със определени задачки. За в момента ми прави впечатление, че хората от Телерик са доста по-подготвени. За цени, лесно може да провериш в сайтовете им. Помисли си и добре за висшето образование. Губиш 5 години студентски живот, нови контакти и евентуални, базови основи по компютърни науки и т.н. За бачкането, като почнеш, цял живот ще бачкаш. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване