Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с монитор или видеокарта?

Препоръчан отговор

Здравейте. Наскоро ми сглобиха бюджетен компютър, който все още не мога да използвам пълноценно. Имам два проблема, които не мога да реша най-вероятно заради тоталната ми некомпетентност. Извинявам се предварително, но съм тотален лаик. Първия е, че картината е леко размазана и ми натоварва очите. Втората е , че монитора съм го вързал чрез hdmi кабел-а, защото през displayport-a не ми го подкарва. През hdmi работи на 144хц, докато през дисплейпорта би трябвало да е на 165хц. Показва ми no signal и въобще не отчита, че има вързан монитор към видеокартата. Зачетох се и купих нов displayport 1.4 на хама, но и с него не се получи. Не знам какво друго да опитам. 

Уж инсталирах последните драйвъри на видеокартата, но нямаше ефект. 

Монитора е Iiyama 2470hsu, 165хц.  Видеокартата е asus geforce 1060 6gb. 

Монитора е закупен декември месец и съм сигурен, че аз бъркам нещо по настройките и драйвърите, иначе до сега да съм го върнал. Притеснявам се дали видеокартата не е остаряла доста за този монитор, но ще се радвам да ми помогнете. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери ли из менютата и упътването на монитора какво пише? Може би трябва в менютата да се активира DP да е по-висока версия. Иначе монитора го дават, че само през DP може да ползваш честота

Цитат
Native resolution 1920 x 1080 @165Hz (2.1 megapixel Full HD, DisplayPort)

https://iiyama.com/gb_en/products/g-master-gb2470hsu-b1/

докато при

Цитат

HDMI x1 (max. 1920 x 1080 @144Hz)

С последния драйвер на nvidia ли си? На каква резолюция настройваш монитора? Дай снимка от control panel-а на Nvidia.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Raze написа:

Провери ли из менютата и упътването на монитора какво пише? Може би трябва в менютата да се активира DP да е по-висока версия. Иначе монитора го дават, че само през DP може да ползваш честота

докато при

С последния драйвер на nvidia ли си? На каква резолюция настройваш монитора? Дай снимка от control panel-а на Nvidia.

Aми в самото меню на монитора мога да избера дали връзката да се осъществи през хдми, дисплейпорт или ауто. Дори и когато изрично му задам да е през дисплейпорт не ми го разпознава. 

Резолюцията мие  1920*1080. Драйвъра ми е 461.09. 

1.png

2.png

3.png

пс/ най-големия ми проблем е размазаната картина. Все едно не е фокусирано. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Joss Bomon написа:

Настройките от контрол панела са добре. От монитора настрой на auto. Мини и през настройката Clear Type на Windows.

Благодаря, но това съм го правил вече. Нямаше резултат. Продължава да ми е размазано и цветовете също са някак искрящо дразнещи, особено червеното.Корегиране на  Brightness, contrast също не помогна. 

Всъщност аз нямам чак толкова богат опит с монитори, досега съм работил предимно на macbook с retina display и никога не съм се сблъсквал с такова нещо, както и с уиндоус и за това съм малко като индианец. 

Според мен нещо видеокартата не коренспондира добре с монитора и му липсват някви драйвери. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Tози DysplayPort на друг монитор има ли е картина?

Друг DP има ли видео картата?

Вградено видео имаш ли и съответно DP на дъното(съмнявам се че имаш)?

Пробва ли да пуснеш на 60 до като работи с HDMi и тогава да сложиш DP до като е на 60Hz?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Can Oa написа:

Tози DysplayPort на друг монитор има ли е картина?

Друг DP има ли видео картата?

Вградено видео имаш ли и съответно DP на дъното(съмнявам се че имаш)?

Пробва ли да пуснеш на 60 до като работи с HDMi и тогава да сложиш DP до като е на 60Hz?

На друг монитор пробвахме от там,където взех компютъра и работеше самия порт. Видеокартата има два дисплейпорт-а и през двата не го свързва с монитора. Компютъра се включва, чувам сигнала за биос-а и монитора влиза в standby режим и no signal. 

Нямам вградено видео и друг дисплейпорт. 

Последното не съм го пробвал. Сега ще опитам. 

пс/на 1920*1080 не мога да го направя на 60хц.

При вкаран кабел в дисплейпорт-а дори не го отчита. 

4.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си убеден че видео картата има работещ DP и монитора не отчита това - може да се наложи да се възползваш от гаранционното си право за монитора.

От разстояние това се вижда , ако някой има идеи ще сподели.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да иска и freesync, което се поддържа само с AMD видеокарта. Виж и nvidia имат нещо подобно, което работи с freesync, но може и да не се поддържа от твоята видеокарта:

https://www.theverge.com/2019/3/12/18251980/how-to-install-nvidia-g-sync-unsupported-freesync-monitor

Като включиш DP сменяш ли входа от менюто на монитора, ако не е настроен на авто? Прочете ли си подробно упътването? Гледам там имаш доста настройки за картината, пробва ли да ги промениш?

https://cdn.iiyama.com/f/f375961b50aec83d7e73b6545fec9b59_g-b-24-2770hsu-usermanual-e.pdf

Трябва да е през DP: https://www.tomshardware.com/reviews/how-to-run-gsync-on-freesync-monitor,6072.html

Иначе поддържа 10 серия видеокарта или по-нова, там се вписваш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Raze написа:

Може да иска и freesync, което се поддържа само с AMD видеокарта. Виж и nvidia имат нещо подобно, което работи с freesync, но може и да не се поддържа от твоята видеокарта:

https://www.theverge.com/2019/3/12/18251980/how-to-install-nvidia-g-sync-unsupported-freesync-monitor

Като включиш DP сменяш ли входа от менюто на монитора, ако не е настроен на авто? Прочете ли си подробно упътването? Гледам там имаш доста настройки за картината, пробва ли да ги промениш?

https://cdn.iiyama.com/f/f375961b50aec83d7e73b6545fec9b59_g-b-24-2770hsu-usermanual-e.pdf

Трябва да е през DP: https://www.tomshardware.com/reviews/how-to-run-gsync-on-freesync-monitor,6072.html

Иначе поддържа 10 серия видеокарта или по-нова, там се вписваш.

Aми няма как да го подкарам това g-sync след като иска само dp. Прочетох го упътването и ревюта търсих, но тъй като е сравнително нов модел монитор никой още не се е сблъсквал с проблем като моя. Настройките също ги променях. 

Явно ще го връщам този монитор. Жалко, защото за гейминг е страхотен. Има fps режим и се играе супер cs-go. :D 

От скрийновете, които съм качил вижда ли се размазаното за което говоря по принцип ? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай да свържеш едновременно DP и HDMI и влез в контролния панел на nvidia. Трябва да ти излезе опция за втори монитор, както и да можеш да му променяш честота и резолюция (освен ако монитора не го деактивира, когато си на друг вход). Друг монитор или телевизор нямаш ли за тест, с който да можеш да включиш и двата порта едновременно?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, son1c написа:

От скрийновете, които съм качил вижда ли се размазаното за което говоря по принцип ? 

Няма размазване, и няма как да излезе, освен ако не ползваш фотоапарат или телефон за снимка на монитора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Raze написа:

Пробвай да свържеш едновременно DP и HDMI и влез в контролния панел на nvidia. Трябва да ти излезе опция за втори монитор, както и да можеш да му променяш честота и резолюция (освен ако монитора не го деактивира, когато си на друг вход). Друг монитор или телевизор нямаш ли за тест, с който да можеш да включиш и двата порта едновременно?

По-горе качих скрийн като двата кабела са свързани едновременно. Въобще не го отчита, че е вкарано. 

За жалост имам два телевизора вкъщи, които нямат дисплейпортове. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ставаше въпрос да включиш HDMI към телевизора и DP към монитора, като от менюто на монитора избереш след това DP за входяш сигнал.

На горната снимка си дал само DP Audio, а не раздела с 'set up multiple displays'.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Raze написа:

Ставаше въпрос да включиш HDMI към телевизора и DP към монитора, като от менюто на монитора избереш след това DP за входяш сигнал.

На горната снимка си дал само DP Audio, а не раздела с 'set up multiple displays'.

Извинявай, не бях разбрал.  

Направих го, но на select the displays you want to use ми излиза само телевизора. 

От настройките на монитора го смених на dp входящ сигнал и нищо.

5.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема може да е хардуерен. На първо време смени кабела, тествай монитора с друга видеокарта или видеокартата с друг монитор. Тази видеокарта нова ли я взе или втора употреба? Ако си я взел втора употреба, може някой да е изгърмял DP порта/портовете.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Raze написа:

Проблема може да е хардуерен. На първо време смени кабела, тествай монитора с друга видеокарта или видеокартата с друг монитор. Тази видеокарта нова ли я взе или втора употреба? Ако си я взел втора употреба, може някой да е изгърмял DP порта/портовете.

Поръчах и купих специално хама 1.4DP, защото бях прочел че версията на кабела ако е била по-стара можело да прави проблем. В кутията имаше стандартен DP 1.2. Отново не се получи. 

Картата ми я продадоха за нова, но кой знае. Може и да са ме излъгали. 

Ще закарам компютъра другаде да пробвам дисплейпортовете дали наистина работят. 

Благодаря ви много за отговорите. Ще пиша ако имам развитие. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах същия подобен проблем с монитора ми Acer 144hz freesync и RX 570. С DP палеше само когато - Включа компютъра, изчакам 3-4 секунди и веднага рестартирам (още преди да е заредил windows), знам че не е въобще правилно, но така тръгваше 😀. Проблема си го реших като вързах DVI и DP едновременно, като съм нагласил настройките на монитора да стартира с DP. В последтвие разбрах че freesync и 144hz работят едновременно дори с HDMI при радеоните. След това смених картата с 1070 и при нея много рядко се проявява проблема с паленето с DP (при нея пък Gsync/freesync, работи само с DP на 1070ката). Пробвай и виж дали ще стане с моите "експерименти", но в крайна сметка те не са решения, а заобикаляне на проблема.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, bogomilK написа:

Имах същия подобен проблем с монитора ми Acer 144hz freesync и RX 570. С DP палеше само когато - Включа компютъра, изчакам 3-4 секунди и веднага рестартирам (още преди да е заредил windows), знам че не е въобще правилно, но така тръгваше 😀. Проблема си го реших като вързах DVI и DP едновременно, като съм нагласил настройките на монитора да стартира с DP. В последтвие разбрах че freesync и 144hz работят едновременно дори с HDMI при радеоните. След това смених картата с 1070 и при нея много рядко се проявява проблема с паленето с DP (при нея пък Gsync/freesync, работи само с DP на 1070ката). Пробвай и виж дали ще стане с моите "експерименти", но в крайна сметка те не са решения, а заобикаляне на проблема.

Аз имам само dp и hdmi. Нямам dvi да пробвам. Опитах да ги вържа тях едновременно и след това да сменя на dp след като тръгне с hdmi, но отново не се получи. 

Последното, което прочетох е да си ъпдейтна bios-a , но не знам дали ще се справя сам.

В крайна сметка едва ли ще разбера няква разлика между 144 и 165 тъй като не съм толкова запален геймър, но въпроса е принципен. Надплатих за нещо, което не мога да използвам. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно "размазания шрифт и картина". 

Нещо, което не се бях замислял. От 3-4 години ползвам макбук, който е на резолюция 2880*1800, докато сега съм на 1920*1080. Възможно ли е очите да ми са привикнали към другия дисплей с тази резолюция и заради това да ми се струва размазано? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам можеш да направиш качествена снимка(не скриншот) с нещо. Направи покажи да видим кое е размазано и кое не е ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-накрая изпробвах монитора и на други компютри с дисплейпортове и резултата беше същия. Просто не желае да тръгне.

Сега обаче пред мен стои дилемата дали въобще да се занимавам и да го връщам като не съм убеден, че въобще ще усетя разликата между 144хц и 165хц. Да не говорим, че следващия, който евентуално ще ми го заменят може да е с изгорял пиксел и тн. Хамалогията става огромна. Кой знае дали и няма да решат да го оправят гаранционно като тогава се притеснявам от надраскване. 

на 3.02.2021 г. в 17:17, Can Oa написа:

Предполагам можеш да направиш качествена снимка(не скриншот) с нещо. Направи покажи да видим кое е размазано и кое не е ...

Мога, но няма да има смисъл. Проблема тук си е в моето зрение. Просто съм привикнал към  резолюция 2880*1800 и сега 1920*1080 ми се струва натоварващо за очите размазано. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам с какво дъно си,нo прегледай в биос дали няма някакви настройки за портовете,а също така дали boot е на UEFI ,а не на CSM,аз наскоро на един лаптоп нямах звук,защото беше CSM и харда  беше в MBR.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, son1c написа:

Сега обаче пред мен стои дилемата дали въобще да се занимавам и да го връщам като не съм убеден, че въобще ще усетя разликата между 144хц и 165хц. Да не говорим, че следващия, който евентуално ще ми го заменят може да е с изгорял пиксел и тн. Хамалогията става огромна. Кой знае дали и няма да решат да го оправят гаранционно като тогава се притеснявам от надраскване

Нова стока и то не евтина с проблем естествено , че ще го пратиш да се оправи или много по-вероятно да се замени.

Искате гаранции големи и повечето избират стока само заради по-голяма гаранция и като ви се наложи . .. . . . .. . . .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Слави Маринов написа:

Не знам с какво дъно си,нo прегледай в биос дали няма някакви настройки за портовете,а също така дали boot е на UEFI ,а не на CSM,аз наскоро на един лаптоп нямах звук,защото беше CSM и харда  беше в MBR.

На bios mode ми пише legacy. Дъното е gigabyte b450 X gaming.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване