Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

акумулаторни хранилища за електрическа енергия в ес - има ли надежда?

Препоръчан отговор

осмелявам се да мисля, че въпросът заслужава отделна тема, защото цената на тока засяга всички.

акумулаторни хранилища за електрическа енергия по света.

в родината на кенгуруто първото започна работа през 2018-та

https://www.kaldata.com/it-новини/tesla-powerwall-отне-печалбите-на-газовите-картели-274527.html

в щатите през 2021-ва.

https://www.kaldata.com/it-новини/в-сащ-започна-стоежът-на-най-голямото-в-354790.html

без да се заяждам нека да видим кога в ес ще се появи първото акумулаторно хранилище за ел. енергия.
да видим кога еврокомисарката симонс ще отвори дума по въпроса и дали въобще ще го направи?
или пък може би самата председетелка на еврокомисията или пък някоя канцлерка, министърка, депутатка, pr-ка, мениджърка, шефка на маркетинга, психоложка, социоложка, политоложка, синоптичка, мастита водеща с 10 0000 лв. на месец, модна икона, make-up mogul, някоя инфлуенсърка с 50 млн. последователи, коя първа ще извиси глас за развитието на европейската енергетика, ерго на самия ес?

обзалагам се, че до края на тази година, в ес-институциите по тази тема няма да се говори.

faites vos jeux, messieurs!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, dimy написа:

Това са глупости

Кое точно? Холандските вятърни ферми или соларните станции в Южна Европа?
Трябва Мъск да заиска да построи в Европа, но тук слънчевата ефективеност е мн. по-ниска от тази в Австралия...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този въпрос отдавна е измислен.
За „акумулаторни хранилища за (електрическа) енергия“ се използват ... ПАВЕЦ!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, jhoro написа:

Дали? Технология на 100 години.
И се явяваш ти и решаваш енергийния проблем...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, цър-вул написа:

Дали? Технология на 100 години.

Е и???

Колелото - като „свободно въртящ се механичен елемент с формата на кръг“ - е на 7 000 години, ама още се използва!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не ми е известно защо се налага акумулиране на ел. енергия?!

Някакъв смислен довод?!

преди 3 минути, цър-вул написа:

Аз не виждам енергиен проблем. Въпрос на организация е да се подаде по-голяма мощност от по-малко потребление към по-голямо.

п.п. В ЕС все повече се набляга на "Пасивната къща". Кой в тоя случай има недостиг на ел. енергия?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, jhoro написа:

Е и???

Да, но колелото лагерува. Трябва поддръжка.

Това мога да споделя след като се сблъсках с един закон, че без становище (100 лв.) от компания "даваща" ел. енергия не мога да получа разрешение за строеж на къща.

Не, че друго дружество ми е осигурило вода за пиене, но все пак имам такава.

Точно в момента си мисля, как да не давам пари за ел. енергия. О, да, ще произвеждам своя, но дали ще ми изкупят излишъка?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, dimy написа:

Това са глупости !

уф, и аз малко са колебах да я пусна тая тема и ... е, на - пак сглупих! м, чи да -  то в европа слънци ни пече и вятър ни духа и няма и какво електричество да са складира. еле пък у нас - климата не пузволява! мале, мноу съм зле!

преди 52 минути, jhoro написа:

елоне, елоне, пасти да ядеш с твойте акумулаторни хранилища!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, kolon написа:

уф

Прави разлика между начини на производство на ел. енергия и акумулиране на същата. И, намесваш цена на въпросната.

Не знам дали си зле, но определено не си я формулирал правилно тази тема.

Успех със следващата!!!

п.п. Особено след като не си запознат с енергийната политика на ЕС.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, dioib написа:

Прави разлика между начини на производство на ел. енергия и акумулиране на същата.

мда, до такъви дълбини на техническата мисъл сам едва ли бих могъл да достигна, затова съм ти безкрайно благодарен за пояснението, а и на всички специалисти техничари от форума, които ме връщат в реалността също. винаги съм вярвал в лозунга 'напред науката е слънце'!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, kolon написа:

винаги съм вярвал в лозунга 'напред науката е слънце'!

Системата за ел. разпределение е изградена. Има така наречените "изравнителни" станции. Има една сграда в София от където дистанционно се пренасочват мощности. В какво предлагаш да се акумулира въпросната ел. енергия?!

Това колко струва?!

И, не на последно място повдигна въпроса заради цената.

Там пък имаш право да си към дружество или на "свободния пазар".

Не си видял как в Турция примерно изградиха невероятен ВЕЦ. Вода към момента има достатъчно в България.

И стигаме до най-важното: В какво ще се инвестира. ЕС е сметнала, че в акумулаторни хранилища не си заслужава. (Примерно).

Лесно можех да ти отговоря по следния начин: Не! Няма надежда към момента. И?!

Кой ти каза и му повярва, че цената на ел.енергия от въпросните хранилища ще е по-евтина?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, dioib написа:

Кой ти каза и му повярва, че цената на ел.енергия от въпросните хранилища ще е по-евтина?!

даже не ми минава през главата подобна мисъл, обаче нали едни хора разправят, че потреблението на елекроенергия щяло да се увеличава, пък гледам австралийците и американците не само че не се отказват от фотоволтаиците, а дори строят акумулаторни хранилища за складиране на електричество от тях, значи - имат излишъци на моменти. но очевидно ние в ес, поне за момента нямаме проблем с излишъци на ток, за да копаме за хранилища. значи сме 'ок' и напразно съм се разтревожил!

преди 52 минути, dioib написа:

Особено след като не си запознат с енергийната политика на ЕС.

аз по принцип с много неща не съм запознат, ама нали за това съм тука!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, kolon написа:

винаги съм вярвал в лозунга 'напред науката е слънце'!

Да вярваш в клишета е като да вярваш в Дядо Коледа. Докато си на 7 става ама минеш ли 17-те ще трябва да осъзнаваш вече истините на живота.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, dioib написа:

Прави разлика между начини на производство на ел. енергия и акумулиране на същата. И, намесваш цена на въпросната.

Не знам дали си зле, но определено не си я формулирал правилно тази тема.

Мани го тоя - не може да направи разлика, между ... едното и другото.
Тръгнал - акъл да дава!

преди 1 час, kolon написа:

... обаче нали едни хора разправят, че потреблението на електроенергия щяло да се увеличава, пък гледам австралийците и американците не само че не се отказват от фотоволтаиците, а дори строят акумулаторни хранилища за складиране на електричество от тях ...

Основния момент, при електроенергията, е - ползва се когато се произвежда!
Най-добрия вариант - произвежда се в Китай (щото вече Слънцето е изгряло), а се консумира в Западна Европа (щото още е нощ). Позициите са илюстративни!
Алтернатива - акумулиране на енергия. Без значение - електрическа, статична, динамична ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, kolon написа:

фотоволтаиците

Казах ти, че неправилно си дефинирал темата.

Начина на добив е едно, а си поставил тема за акумулатори.

Към момента един акумулатор издържа около 10 години и после какво правим?!

За теб е важно тези 10 години, а за мен близките 50, да не кажем 100.

Отгоре на това в темата фигурира цената.

Явно ти не плащаш ел.енергия, защото щеше да видиш във фактурата как е образувана.

Да се твърди, че в следствие на акумулаторните хранилища ще стане по-евтина ел. енергията е смешно, да не кажа глупаво.

Само като пример:

Лаптопа има акумулатор. Моят е за смяна и трябва да дам 100 лв. Какво правим със стария акумулатор?!

НО, ти така: Мъск или бля бля каза ... там го правят. :) Значи е икономично ... :) Мъск понеже е умен, значи го е измислил ... :) Аз за какво да мисля ... :)

Човече, от тук на долу в темата ще има следното от твоя страна ... някой казал, някой го е направил, защо ЕС не го прави ...

Определено не ще чуя от теб довод, че акумулаторни хранилища са икономически и по сгодни и ще доведат до понижаване на цената за ел. енергията което било важно. 

Тук мога доволно доводи да дам, че това не ще е икономически изгодно, но на среща си ще виждам, но там го правят, защо в ЕС не го правят. :)

Изпадаме в патова ситуация и то главно аз да давам доводи, но ти не, като го заместваш с някой някъде казал. :)

п.п. При наличие на доволен брой водни източници, то защо да се акумулира ел. енергия?! Вятъра къде го остави?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване