Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Брум и грамофон

Препоръчан отговор

преди 8 минути, Funkaround написа:

Повече от ясно е , че аз ще поема доставката. 
Но да потърся наоколо ,  би трябвало все някъде да го продават из Варна.

Няма начин да не намериш из магазините. Провери и по "Домашни потреби" там също се продават от този вид. А то може и така да се реши въпроса, но не зная дали ще се справиш сам, защото явно ще се работи под напрежение 230 волта, което е много опасно за човек. 

Какво трябва да се направи:

Отравя се контакта, който ползваш за захранване на всички устройства и се маха мостчето от много къс дебел проводник от нупата и заземката на контакта. Но това в никакъв случай не ти го препоръчвам, ако не си много добър електричар. Даже е и забранено да се пипа  от некомпетентен човек. Не ти го препоръчвам

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 60
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Е, за махане на мостчето  да викам електричар- едва ли. Разбира се няма да го направя при вдигнат предпазител. 
А другия вариант да изолирам с изолирбанд самите пластини на щепсела на грамофона   глупава идея ли е според вас?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Funkaround написа:

Е, за махане на мостчето  да викам електричар- едва ли. Разбира се няма да го направя при вдигнат предпазител. 
А другия вариант да изолирам с изолирбанд самите пластини на щепсела на грамофона   глупава идея ли е според вас?

Понеже пластините на "земя" са много твърди и еластични , със сигурност ще скъсат тиксото, което им поставиш а и включването на щепсела в контакта явно ще го направиш с помощта на...чук. Това не е начин за разрешаване на проблема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За да се оттървеш от брума първо започни с предусилвателя, като го захраниш не с неговия адаптер защото той вкарва доста брум и други високочестотни смущения, а с постоянно напрежение от 3 елемента липо батерии/може от стар лаптоп/ или 8 батерийки от по 1,5 волта. Консумацията на преда е около 120 - 150 милиампера и с един комплект батерии ще свири много дълго време, ако са зарядни липо е още по-добре. Този пред е изпълнен с дискретни елементи по схема, която китайците са копирали 100% от преда на грамофон Дуал от близкото минало.

Кабелите от грамофона към преда ще си направиш с такъв кабел Microphone Cable 2 core Winding Shield Oxygen Free Copper Mic Audio Cable|Wires & Cables| - AliExpress кабела е примерен - има и по-евтини и много по-скъпи. Ще си купиш хубави конектори позлатени, не от най- евтините може и с покритие от други благородни метали, които не се окисляват на въздуха. Оплетката на кабела ще я свържеш към масата само от страната на източника/грамофона/ и ще си я отбележиш да знаеш с коя посока да свързваш кабела. Кабелите възможно най-къси до към 50 см. Ако имаш някои познат по читалищата, училищата и общините там има километри такъв микрофонен кабел с добро качество и не го ползват защото са минали на безжични микрофони.

Другото място от където влиза брум при грамофоните е самата им електроника за управление и стабилизация на оборотите на моторите, също и дозите с недобра защита/екранировка/, но и за това си има лекове.

Дай марка и модел на грамофона. Грамофони са ми слабост и се занимавам с тях повече от 30 години. Не съм фен на директдрайва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Akai Ap-206 c.
Аз не знам на какво съм фен. Исках стар грамофон и се  забърках само с боклуци. Два купих изхвърлих преди този(с ремъци). Реших да заложа на директ драйв . Ако и този изхвърля бия отбой . Да бях си взел нещо по - скъпо и стабилно отначало :) Макар, че продавачите в тази област са  доста опечени  и пак не се знаеше колко щях да случа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Funkaround написа:

Akai Ap-206 c.

Грамофона е добро попадение и трябва само да му се излекуват детските болести/възможно е проблема да е след него/. Много малки вибрации от мотор и отлично поддържане на оборотите. Алуминиевото рамо също си е плюс като екран за намаляване на брума, защото вътре вървят неекранирани кабели от дозата към конекторите. Явно в сградата където слушаш музика има източник на силни електромагнитни смущения. Дано да е само през отоплителният сезон, защото и на лято ще бухат климатиците/ако е от това/.

Пробвай да завиещ  с алуминиево фолио като почнеш от рамото където се свързава към шела и продължиш като завиеш дозата като не пречиш на иглата работи. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Днес обиколих доста места за въпросния разклонител(включително и предложените по-горе) и никъде не открих.
Реших да махна мостчето на контакта. Махнах го   но проблема остана. Завъртях щепсела - отново без резултат.
Новото обаче , което открих с фазомера е , че  по рамото  и по металните части на чинчовете той светва. Явно отчита някаква фаза , но за щастие ако тече ток е слаб , иначе този пост нямаше да има  кой да го публикува.
Това с фолиото още не съм  се наканил да го пробвам. Както и да правя кабели . Все се надявах на по- лесните решения, но уви май-няма да се размине.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И в двете положения на щепсела- фазомерът светва по рамото на грамофона и по металната част на диска, който върти плочите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега изключи всички кабели от грамофона към преда и виж с фазомера дали показва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 4.02.2021 г. в 23:40, Funkaround написа:

...
Тези заземителни болтчета  не са налични на този предусилвател. 
...

на 5.02.2021 г. в 8:54, Funkaround написа:

///

thumb_d_gallery_base_3c8187df.jpg

Наличен е! Вижте горен десен ъгъл и пиктограмата вляво от болта с накатката. Именно!
И много е вероятно тази кутийка, да се захранва от импулсен токоизправител. Въртите, сучите, а фазомера свети. Y1 и Y2 кондензаторите са заподозрени.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От адаптера на преда е. Изхвърли го и на батерии.

Прочети какво съм писал по горе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 5.02.2021 г. в 19:12, AGD написа:

За да се оттървеш от брума първо започни с предусилвателя, като го захраниш не с неговия адаптер защото той вкарва доста брум и други високочестотни смущения, а с постоянно напрежение от 3 елемента липо батерии/може от стар лаптоп/ или 8 батерийки от по 1,5 волта. Консумацията на преда е около 120 - 150 милиампера и с един комплект батерии ще свири много дълго време, ако са зарядни липо е още по-добре. Този пред е изпълнен с дискретни елементи по схема, която китайците са копирали 100% от преда на грамофон Дуал от близкото минало.

Ще опитам да го задвижа, но  не знам как точно ще  го реализирам.
Иначе намерих друг подходящ адаптер, но и с него е същото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този модел пред само на батерии

Такова нещо ти трябва New DIY ABS 18650 battery holder Case Box Rechargeable Battery Power Bank Case Hard Pin 1X 2X 3X 4X 18650 Batteries Container|Battery Storage Boxes| - AliExpress тези са за липо елементи но има и за обикновени батерии1,5 волта. За липо ще ти трябва и балансно зарядно и ако не знаеш какво е питай ще ти обясня.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички, които отделиха време да умуват над моя проблем.
Ще помоля да ме извините , че се усъмних в последното предположение и продължих да търся други причинители на брума.
И търсенето накрая даде резултат. В процес на  проби открих , че когато докосна рамото и метални части от корпуса на грамофона , брумът затихва значително. Това ме накара  да опитам и с тънка жичка да свържа корпуса и рамото и о, чудо- брумът моментално изчена напълно. Нище не разбирам от  електроника  и не бих казал , че съм наясно какво точно се е случило, но разбирам , че нещо вътре е прекъснато(вероятно замасяването). Тъй като съм пълен дилетант  правя временно решение свързвам рамото към един болт от корпуса външно. Много е грозно, но върши работа засега. Надявам се да ме светнете как да го оправя по-елегантно:)
Качвам и снимка :

phono.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, Funkaround написа:

Благодаря на всички, които отделиха време да умуват над моя проблем.

Това не значи, че не трябва да захраниш преда на батерии.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, Funkaround написа:

В процес на  проби открих , че когато докосна рамото и метални части от корпуса на грамофона , брумът затихва значително.

Това означава, че изглежда липсва заземяване.

Извън апаратурата трябва да има едно заземяване, в което да се включва.

Най-простото - изправен ли е самия контакт, в който се включва всичко
- има ли зануляване (заземяване) ?

Ако няма заземяване, тогава екранирането, включително на кабелите, няма да действа и ще има брум.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, NVJ написа:

Това означава, че изглежда липсва заземяване.

Може да се заземи и брума ще стане страшен.

Друг му е проблема, ама нали си е изследовател, търсач на причини и ще го открие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, AGD написа:

Друг му е проблема, ама нали си е изследовател, търсач на причини и ще го открие.

Макар да сме анонимни тук съм запазил цялото уважение, като един незнаещ питащ знаещи . Пределно ми е ясно , че никой не ми е длъжен да дава отговори, но все пак  в случая,  батерии за предусилвателя никак не са необходими .Не  поствям под съмнение, компетенциите ти, но при отсъствие на брум , отсъства и проблем тук.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няколко думи и от мен със закъснение, защото мислех че темата е приключена.В цялата философия един от най правите в случая е AGD! Точно той. Неговите предложения бяха най прави като помоли питащият да огледа куплирането на дозата с кабелчетата, които се намират в извитата на буква "S"метална тръбичка, прихваната в задната си част към окачването на рамото.

2. Най разумното решение за захранване което той предложи е със акумулаторни батерии на RIAA коректора(предусилвателя) Дозата на грамофона по отношение на характеристиката си в тракта 20 -20000херца не е равномерна в този честотен обхват и със много слабо изходно (2-3миливолта) докато последната изкарва високите със силен подем, а ниските честоти с много слаб. Затова и самия коректор е направен с обратна на дозата характеристика. Силен подем на ниските , 0 dB при 1 килохерц и силен завал на високите към 16 - 18 килохерца.  Поради голямата входна чувствителност на коректора е твърде вероятно да се появят брумове от различно естество както и в този случай. Именно несправянето на предният собственик на грамофона го е продал за да се от вътре от него. 

Препоръките ми са следните:

Намира си техник запознат добре с аудио техниката, който внимателно ще свали цялото рамо и ще направи основен преглед на всички връзки или спойки по самото рамо. Процедурата е лесна, но трябва да се внимава много защото самото окачване и регулирането на рамото наново, трябва да се направи много добре. след сглобяване и изчезване на "брума" Техника много добре да регулира налягането(натискането) на иглата на грамофонната доза върху плочата. Всяка фирма производител на динамични дози си е написала какво трябва да бъде последното (движи се в границите от 2 до около 5 грама)

Послепис!

Понеже прочетох последният коментар съм съгласен с питащият че може  да се захрани и така, както си е бил до сега, но в никакъв случай изправителчето което захранва коректора не трябва да е импулсно. Това със захранване с батерии е на много високо ниво и се практикува изключително в професионалната аудиотехника, а не че AGD не е прав и за това.

"Ще опитам да го задвижа, но  не знам как точно ще  го реализирам.
Иначе намерих друг подходящ адаптер, но и с него е същото."

Един път помолих изрично да не се ползва импулсно захранване, каквото и да било то. Сега отново го подчертавам!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 8.02.2021 г. в 22:48, Funkaround написа:

Макар да сме анонимни тук съм запазил цялото уважение

За какво уважение говориш! Можеше едно благодаря да кажеш поне без сърказма, който усещам и много ме дразни от хора, които първо питат защото нищо не им е ясно и като им открехнеш малко и стават големи спецове. 

Подхода ти е много грешен. Съжалявам, че се включих в темата ти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, AGD написа:

За какво уважение говориш! Можеше едно благодаря да кажеш

Ако имаш  желание , благодарностите ще ги откриеш по-нагоре , не съм ги пестил.
А за спец никак не съм се провъзгласявал, нито пък имам интерес в тази област. Подхода ми беше много прост, питах за решение на проблема(и то след като се обърнах към техник) имено защото не разбирам материята .  Не съм си позволил никакъв сарказъм , за разлика от теб .  
Ако си се включил да ми помагаш за да храниш комплексите си , това няма как да ме трогне. 
И всъщност за да се поуспокоиш малко , оценявам , че си дал и правилната насока - да се проверят връзките в рамото . И то точно там си е бил проблема. Не разбирам за какво се ежиш. За батериите ли? Сигурно и за тях си прав, ама като не ми прави проблем захранването , за какъв дявол да се занимавам с тях?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е напълно ясно. Надявам се , че като отида при техник, ще ми направи грамотното свързване, а не това , което съм скалъпил времнно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване