Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с XMP на Gigabyte x570 UD

Виж решението Разрешен от arestant,

Препоръчан отговор

Здраво, банда!

Проблемът е следният: опитвам да активирам XMP на цитираното в заглавието дъно, но не става. Процесорът е Ryzen 3700X. Паметта е Corsair Vengeance 2x16 GB, води се CMW32GX4M2C3200C16. Активирам XMP, увеличавам напрежението на 1,35 волта, задавам му Level 1 XMP, CAS#Latency 16, RAStoCAS 18, RAS#Percentage 18, tRAS 36, tRS 54, но нищо.

Опитах и с различни версии на BIOS - от първия до последния. Отново нищо. Четох какво ли не по разни чуждестранни форуми. Мнозина пишат, че горната формула е сработила при тях. CPU-Z също ми дава тези стойности за активиране на 3200 MHz. В  момента не ще да мръдне от 2133.

Ако има значение - видеото е AsRock Radeon RX580 8 GB. Захранването е Thermaltake SmartSE GOld 630 W, не би следвало да не му стига ток - гледам софтуера на UPS-a и при максимален товар не достига 250 W. За друго важно не се сещам.

Ако някой се сеща как да се справя и да пусна паметта на пълните мегахерци, благодаря в аванс, а ще благодаря и след свършена работа. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, цър-вул написа:

Паметта не е в списъка със съвместими памети за процесора ти:

И още много не са, но сработват чудесно. Дали това е причината? Има хора, които се оплакват от проблеми и с памети от списъка. Подозирам, че проблемът не е там. Инак, знам за това, че не е в списъка с поддържани памети.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Решение

... колега висоцки, xmp профилът сам си задава основните настройки а ти вкарваш някои ръчно ,?

Пс. последно като човърках един 5600Х имах такива проблеми на моето Х570 дъно ,но беше в началото преди празниците и не изгряваше с памети над 3000 , проблеми с биосите, агесите .... но аз не си го и оставих този процесор ,а със райзен 3000 проблеми не съм срещал

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, A.com написа:

Аз съм с Corsair Vengeance LPX DIMM Kit 32GB CMK32GX4M2B3200C16 и я пуснах на 3200MHz от биоса, без да използвам XMP.

Опитах преди миг - зададох му само честота и множител. Нищо, работи на 2133 MHz, а не на 3200.

преди 9 часа, arestant написа:

... колега висоцки, xmp профилът сам си задава основните настройки а ти вкарваш някои ръчно ,?

Пс. последно като човърках един 5600Х имах такива проблеми на моето Х570 дъно ,но беше в началото преди празниците и не изгряваше с памети над 3000 , проблеми с биосите, агесите .... но аз не си го и оставих този процесор ,а със райзен 3000 проблеми не съм срещал

Пробвал съм безброй пъти да му задам само XMP Profile и да не пипам друго, както и профила с комбинация с ръчни волтажи, тайминги, множител, честота (заедно и поотделно в много комбинации), но не тръгва.

Знам, че проблемът идва от BIOS и AGESA - веднъж успях да подкарам паметта на 3200, но до първия рестарт. BIOS не ми задържа настройките като цяло - в каквото и съчетание да ги задам, най-много остава волтажът, а другото се ресетва до най-ниската възможна стойност.

Та, к'о да правя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, Visotsky написа:

Опитах преди миг - зададох му само честота и множител. Нищо, работи на 2133 MHz, а не на 3200.

Пробвал съм безброй пъти да му задам само XMP Profile и да не пипам друго, както и профила с комбинация с ръчни волтажи, тайминги, множител, честота (заедно и поотделно в много комбинации), но не тръгва.

Знам, че проблемът идва от BIOS и AGESA - веднъж успях да подкарам паметта на 3200, но до първия рестарт. BIOS не ми задържа настройките като цяло - в каквото и съчетание да ги задам, най-много остава волтажът, а другото се ресетва до най-ниската възможна стойност.

Та, к'о да правя?

- на кои слотове са модулите, с AGESA ComboV2 1.2.0.0 ли си ?

- вдигни напрежението на паметите до 1.4-1.45 и виж дали постват , забелязал съм, че основните мацаници по Agesa се получават от разбутани напрежения

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук масово се оплакват за проблеми с XMP профила и RAM на Gigabyte X570 дъна.

Пишат, че при потребител се оправил проблема и паметта е тръгнала, като е обновил BIOS.

Другото, което може да пробваш е да оставиш една плочка само и да провериш дали работи на жаланата честота.

Или да ги разместиш, например на 2-и и 4-и слот (Dual Channel mode with two memory modules, we recommend that you install them in the DDR4_A2 and DDR4_B2 sockets)

Упътването на X570 UD

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

... няма какво да се местят, 2 и 4 са правилните слотове при два модула в двуканален режим (a2, b2) , то е означено на самото дъно на малка диаграма до слотовете

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Dual Channel Memory
ConfigurationThis motherboard provides four memory sockets and supports Dual Channel Technology. After the memory is installed, the BIOS will automatically detect the specifications and capacity of the memory. Enabling Dual Channel memory mode will double the original memory bandwidth

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с дъно на MSI. В биоса зададох желанта честота, напрежения не съм пипал. РАМ-та си заработи на 3200MHz. След всяко обновяване на биоса права същата процедура.

преди 1 минута, A.com написа:

Аз съм с дъно на MSI. В биоса зададох желанта честота, напрежения и множители не съм пипал. РАМ-та си заработи на 3200MHz. След всяко обновяване на биоса права същата процедура.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване