Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Възстановяване на флаш памет с неразпознат етикет на диска(unrecognised disk label)

Препоръчан отговор

Здравейте!

Имам една 16 гигабайтова флаш памет usb 3.0. Явно нещо съм объркал, защото сега не мога да я възстановя. Опитвах с приложенията "Дискове" и  Gparted на Linux Mint. Опитвах и чрез Терминала да нулирам всички тригери с командата dd if=/dev/zero of=/dev/sdx, където х е мястото на флашката.

Както писах в заглавието приложението "Дискове" ми изписва "неразпознат етикет на диска(unrecognised disk label."

Смятате ли, че има способ, по който тази флаш памет може да се възстанови, защото покрай пандемията не е за предпочитане ходенето до магазина за покупка на нова?

Желая Ви здраве!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Шанс винаги има - да тръгне и да не тръгне.

Добре е да знаете каква кой е контролера вътре и да потърсите правилния софтуер.

Ако обаче проблема е чисто хардуертен - физическа повреда (не е ясно кога и как е спрала да работи) - софтуер няма как да помогне.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, Славчо Хаджийски написа:

Имам една 16 гигабайтова флаш памет usb 3.0. Явно нещо съм объркал, защото сега не мога да я възстановя. Опитвах с приложенията "Дискове" и  Gparted на Linux Mint. Опитвах и чрез Терминала да нулирам всички тригери с командата dd if=/dev/zero of=/dev/sdx, където х е мястото на флашката.

Здравей,

най-вероятно флашката си е добре. Не е счупена, че да я възстановяваш. Просто си я "опразнил" успешно. Опитай с програмата Mintstick, би трябвало да я имаш.

Ако не стане мога и по-подробни инструкции да дам. Напрактика се е получило същото като да си изтрил дискета. Тогава е трябвало да я форматираш, а сега е подобно, но трябва да сложиш дискова схема MBR и дисков Дял, и чак тогава да форматираш дяла. И всичко ще е ОК.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Melmak, Вие сте ми помагал и по-рано. Това приложение за Linux Mint е включено към "Създаване на стартираща флашка". Аз използвам флаш памети основно за апис на Linux - iso. След като съм използвал "Дискове" или Gparted  и съм преценил, че флаш паметта е готова, съм правил единствено опит да запиша ОС на Linux или Puppy Linux, но не се получава. Не знам как да използвам само Mintstick. Изтеглих mintstick_all.deb, но получих отговор: "Грешка, на вашия Linux Mint е инсталирана по-нова версия."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, Славчо Хаджийски написа:

След като съм използвал "Дискове" или Gparted  и съм преценил, че флаш паметта е готова, съм правил единствено опит да запиша ОС на Linux или Puppy Linux, но не се получава.

Здравейте.

Не мога да разбера точно каква е ситуацията, защото не знам какво, в какъв порядък и с какъв успех сте направили. Подчертавам, има известна вероятност флашката наистина да е хардуерно развалена и да не може да се оправи лесно или изобщо. Този шанс е може би 5 %.

Обаче аз си представям ситуацията по следния начин - най вероятно сте я докарали до дълбоко деинициализирано състояние. Напрактика всеки път, когато запишете операционна система или изпълните "dd if=/dev/zero of=/dev/sdx" се получава това нещо. Когато флашката е в подобно състояние не може просто да я форматирате и да се надявате, че ще се оправи. Напрактика тази тъпотия е следствие от няколко причини. Първо - персоналните компютри са много, ама много капризни при стартиране. Поради тази причина се налага софтуера и специалистите да правят разни трикове, така че носителят да стане стартиращ. Второ - USB флашката е направена повече да прилича на твърд диск, отколкото на флопи. Това е добре, ако се търси функционалност, но е объркващо за рабиране и диагностика. Трето - липсват добри описания в интернет какво да се прави в подобни случаи или не могат да бъдат намерени, заровени сред лошите обяснения. Аз опитах и от 30 страници само едно две бяха полезни. Така че човек трудно може да се оправи, освен ако проблемът не му е познат. И при мен се получава точно същото и затова всеки път си ги оправям след такива манипулации. И нова флашка да си вземете, пак ще налетите на същият проблем след запис на операционна система.

Не знам как да използвам само Mintstick.

Всъщност тази програма ми я препоръчаха, но не съм запознат как се възстановява с нея. По-лошо, не знам как изглежда и не мога да видя. Мога само да кажа, че явно я имате инсталирана и явно работи добре в такива случаи.

След като съм използвал "Дискове" или Gparted  и съм преценил, че флаш

Дискове и особено GParted не работят надеждно. Не в смисъл че са некачествени, а в смисъл че разчитат на външни програми и понякога след ъпдейт започват да работят лошо. Дотолкова че показват пълни глупости или някои функции не работят. А понякога може и вие самия да се излъжете, ако някоя подробност ви е непозната. Ако сте ползвал много такива програми, можете да надушите проблемите лесно, ако ли не - може да ви заблудят още повече. Абсолютно същите проблеми възникнат и в Windows, там също позлват по 5-6 различни програми, командния ред, съществуват десетки непълни статии и прочие.

В следващия пост ще се опитам да обясня как се въстановява флашка. Дотогава мога да ви препоръчам следното видео, което е почти пълно и обяснява нещата по няколко начина. Сигурно не разбирате английски, но дори и картинките могат да ви свършат добра работа. Джокер - най-качественият начин през конзолата почва от 3:21. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте @Славчо Хаджийски,

Дори и да не разбирате английски има начин в посоченото от @Melmak ® видео да му пуснете субтитри. Не са с перфектен превод, но става много ясно за какво се говори.

Как да си пуснете субтитрите? Моля следвайте указанията от снимката по реда на номерата!

pokaz.png.c3cc34951fc8a1ce46bbcc5dbfa75acd.png

1. Отивате с мишката и кликате на стрелката с №1 (сс) тя ще стане червена и ще тръгнат автоматично английски субтитри.

2. После кликате на колелцето означено със стрелка №2. Там ще се отвори това черно прозорче, което се вижда на снимката.

3. Отивате с мишката на надписа (Subtitles), означен със стрелка №3 и кликате на него. Ще се отвори прозорче, на което има няколко надписа. Вие търсете надпис Auto-translate. Кликате на него и ви изважда списък с езици. Там ще скролнете с мишката, защото са подредени по азбучен ред,  и ще намерите надписа Bulgarian. Кликате на него и ви тръгват автоматични субтитри на Български!

Ако нещо не сте разбрал пишете.

Успех!

:beer11: :handshake:

ПП: Ето и линк към командите, които е използвал автора на видеото.

How to Format a Bootable USB to Normal | Average Linux User

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря и на Melmak и на Пешеходецът за отделеното време и положени усилия, за да ми помогнете!

Не, че е много голяма трагедия загубата на една флашка, но исках да разбера какво се случва. Флашката е нова новиничка, подариха ми я с  новия телефон, който ми предложиха, когато отидох да си платя сметката в Теленор, 2 месеца преди да изтече гаранцията му.

Тя е USB 3 - 16 GB. От много години, ползвам една френска програма(сигурен съм, че я знаете) - Multisystem, с която винаги имам 4-5 Linux OS на една 8 GB флашка и сега реших, за тази цел да ползвам вече тази 16 GB. но нещо се обърка за първи път с Multisystem. Деинсталирах тази помощна програма, изтеглих я на ново, инсталирах и при нов опит да запиша ОС, разбира се след опити за изтриване, форматиране и пр.

Сега ще проуча подробно посочените от Вас материали и се надявам да се справя. Интересното е, че напоследък тази Multisystem не може да се инсталира. Излиза съобщение, че нещо не може да си намери адреса. Имам съмнения, че тя ми омаза флашката.

Желая здраве на всички! Пазете се!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Наясно съм с Multisystem. Ползвам я също от години и наистина прави мизерии. В подобен случай ползвам windows disk manager на XP или на 7 Разбивам я отново и после FAT32.

Редактирано от Profruit (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не съм забравил за темата, бях възпрепятстван. Днес ще положа усилие да го завърша.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Направих ръководството, надявам се да е ОК. Без графични програми този път. Някои ден може да добавя, но в момента не мога да инсталирам нищо и да го наснимам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 17.02.2021 г. в 15:39, Пешеходецът написа:

Здравейте @Славчо Хаджийски,

Дори и да не разбирате английски има начин в посоченото от @Melmak ® видео да му пуснете субтитри. Не са с перфектен превод, но става много ясно за какво се говори.

Как да си пуснете субтитрите? Моля следвайте указанията от снимката по реда на номерата!

pokaz.png.c3cc34951fc8a1ce46bbcc5dbfa75acd.png

1. Отивате с мишката и кликате на стрелката с №1 (сс) тя ще стане червена и ще тръгнат автоматично английски субтитри.

2. После кликате на колелцето означено със стрелка №2. Там ще се отвори това черно прозорче, което се вижда на снимката.

3. Отивате с мишката на надписа (Subtitles), означен със стрелка №3 и кликате на него. Ще се отвори прозорче, на което има няколко надписа. Вие търсете надпис Auto-translate. Кликате на него и ви изважда списък с езици. Там ще скролнете с мишката, защото са подредени по азбучен ред,  и ще намерите надписа Bulgarian. Кликате на него и ви тръгват автоматични субтитри на Български!

Ако нещо не сте разбрал пишете.

Успех!

:beer11: :handshake:

ПП: Ето и линк към командите, които е използвал автора на видеото.

How to Format a Bootable USB to Normal | Average Linux User

Възползвайки се от посочения линк от Пешеходецът, ето какво плочх:

[sudo] password for hadzhiyata: 
hadzhiyata-HP-EliteBook-6930p hadzhiyata # fdisk -l
Disk /dev/sda: 149,1 GiB, 160041885696 bytes, 312581808 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x78eb4329

Device     Boot     Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1  *         2048 308533247 308531200 147,1G 83 Linux
/dev/sda2       308535294 312580095   4044802     2G  5 Extended
/dev/sda5       308535296 312580095   4044800     2G 82 Linux swap / Solaris

Disk /dev/sdb: 14,8 GiB, 15846080512 bytes, 30949376 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x00db78bd

Device     Boot Start    End Sectors  Size Id Type
/dev/sdb1  *        0 561151  561152  274M  0 Empty
hadzhiyata-HP-EliteBook-6930p hadzhiyata # sudo wipefs --all/sdb
wipefs: неразпозната опция '--all/sdb'

Usage:
 wipefs [options] <device>

Wipe signatures from a device.

Options:
 -a, --all           wipe all magic strings (BE CAREFUL!)
 -b, --backup        create a signature backup in $HOME
 -f, --force         force erasure
 -h, --help          show this help text
 -n, --no-act        do everything except the actual write() call
 -o, --offset <num>  offset to erase, in bytes
 -p, --parsable      print out in parsable instead of printable format
 -q, --quiet         suppress output messages
 -t, --types <list>  limit the set of filesystem, RAIDs or partition tables
 -V, --version       output version information and exit

For more details see wipefs(8).
hadzhiyata-HP-EliteBook-6930p hadzhiyata # 

Стигнах дотук и не зная как да разчета насоките на Терминал, за да продължа нататък.

Съжалявам, за разминаването, което се получи при копи-пейс от Терминала до тук.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Славчо Хаджийски написа:

Стигнах дотук и не зная как да разчета насоките на Терминал, за да продължа нататък.

Съжалявам, за разминаването, което се получи при копи-пейс от Терминала до тук.

Знаете ли, че почти се е получило? Което, дори е много добре. :)  Малко по-долу ще ви покажа какво се е объркало.

Опитайте първо това упътване. На руски е, но мисля, че е много близо до вашия случай и ще свърши работа:

Эффективный способ отформатировать флешку в Linux Mint

Сега за терминала.

преди 2 часа, Славчо Хаджийски написа:

hadzhiyata-HP-EliteBook-6930p hadzhiyata # sudo wipefs --all/sdb

Грешката, която ви е спряла е че има интервал/разстояние между all и /sdb. Така програмата ви казва, че не разбира опцията която сте подали и ви посочва валидните. Има опция --all, но няма опция --all/sdb. После вече може да се внесат следните изменения. Първо, устройството се казва /dev/sdb. Предполагам, че в друга форма няма да го приеме. Второ, няма нужда от sudo отпред, когато маркера в края завършва на символа "#". Но това е козметика.

Мога да ви предложа следните команди с които би трябвало да се получи форматирането:

wipefs --all /dev/sdb
mkfs.exfat -n FLDD /dev/sdb

Изчаквате 10 секунди преди да извадите флашката от компютъра. Би трбвало при следващото включване всичко да е наред.

Поставил съм етикет FLDD, ако желаете може да я кръстите по друг начин. Ако има интервал в етикета, заградете с кавички, например "FL Disk".

@

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от loranst looa
      Здравейте най неочаквано една от картите ми памет на един стар апарат стана неразпознаваема капацитета и е 2 гб но имаше важни неща на нея извадих я от апарата и сложих на друг същата работа въобще не се разпознава , пробвах и с адаптер включих я като флашка в компютъра и така не става въобще като мъртъв хард диск някакви идеи как може да я подкарам поне да си сваля файловете ? 
    • от ImagineMe
      Здравейте! 
      Имам проблем относно реда на изпълнение на музикалните файлове, записани на флаш памет и пускани на трансмитер в колата. Именувал съм файловете под имената "1. Някаква песен", "2. Друга песен" и така нататък, като исках да са в точен последователен ред. Обаче трансмитера на колата ги пуска разбъркано и когато искам да отида на песен 218, да кажем, се пуска съвсем друг файл, наименуван "136" например. Това оправя ли се при CD Плейър със слот за флашка или така ще си остане? Ако има някакъв начин да се оправи, помогнете, моля. 
    • от Християн Панов
      Добър вечер на всички четящи!
       При всеки опит да запиша по-голям филм на флаш памет, за да си го гледам на телевизора получавам грешка и не мога да си обясня каква би могла да е причината.
       Тествал съм флашка 120гб и абсолютно никакъв филм над 5 гигабайта не може да се запише успешно без следната грешка: Снимка 
       Целта ми е да си изтегля релийз с перфектно качество и звук Dolby Digital. Проблемът от флашката ли е или има друга причина , за да знам дали да купувам нова?
      Помагайте 
    • от fresh_bones
      Помогнете ми със избор на добра надеждна флашка до 8 гб . Не ми трябват повече защото няма за какво да я ползвам.
    • от protechnics
      Здравейте 
      искам да си заредя магазинчето с флашки 
      но идеята и да има кирия  
      Та ... въпроса ми е : знаете ли от къде да си кушя флашки на най-най-най-ниска цена ?

Всички ми викат МОСТ Компютерс ама нещо не ми се виждат евтини там 
      Няма ли по-добра оферта някъде ???
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване