Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

(почти)Всичко за Gentoo Linux

vpvelev

Препоръчан отговор

След миграцията на старата система върху NVME (вече не помня колко миграции е претърпяла тази инсталация).

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 125
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 3 часа, vpvelev написа:

Тази директория се създава, когато посочиш кой кернел ти е активен. Първо виждаш какво имаш с: 

eselect kernel list

ndc8z6z.png

След това избираш това което искаш да компилираш:

sudo eselect kernel set 3

(в моя случай избирам 3)

rA0ju07.png

Последната команда всъщност създава директорията linux, но това е по-точно отправка към linux-5.12.12-gentoo (в моя случай) директорията.

Мерси ама аз с моя метод се оправих

Другото дръвче което ударих е свързано с линзенците на linux-firmware от които зависи genkernel, това се решава като създадем файл package.license в /etc/portage и в него пишем

sys-kernel/linux-firmware @BINARY-REDISTRIBUTABLE

последното дръвче което ударих е че не създава /var/db/repos/gentoo та си я създадох сам

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, vpvelev написа:

Росене, swap-a за какво ти е като имаш толкова много RAM?

Аз с 16G не слагам SWAP.

Заради виртуални машини

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Росен Р. Александров написа:

Заради виртуални машини

И ти ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Росен Р. Александров написа:

Постоянно се налага, със сегашната ми работа.

То аз съм им голям фен на вм даже сега глася Генту на вм и после на харда

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, petie1 написа:

Обикновено го правя по друг начин в последно време, то с АМД тези неща стават лесно.

Правя си го във виртуална машина с 10 ядра и 24гб рам и го компилирам там (за различни x86 процесори) от до, после го клонирам на компютри лаптопи и други.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, petie1 написа:

И на теб ли съзерцанието на скрол от компилации по конзолата ти действа успокоително? :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Росен Р. Александров написа:

Обикновено го правя по друг начин в последно време, то с АМД тези неща стават лесно.

Правя си го във виртуална машина с 10 ядра и 24гб рам и го компилирам там (за различни x86 процесори) от до, после го клонирам на компютри лаптопи и други.

Именно а сега даже се научих да си прехвърлям линукс дистрото на харда от вм даже по тоя начин имам готови две дистрота вече на харда а в темата за сузи показах един трик за много ОС стартирани под текущата ОС без да рестваш компа

преди 4 часа, Тамболианеца написа:

И на теб ли съзерцанието на скрол от компилации по конзолата ти действа успокоително? :D

Охо и още как :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хм нещо се провалям с Руст и не мога да разбера защо? По късно ще публикувам лог

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 26.06.2021 г. в 16:24, petie1 написа:

Хм нещо се провалям с Руст и не мога да разбера защо? По късно ще публикувам лог

Как точно се проваляш? Виж зависимостите, които изисква. Иначе се инсталира дооста бавно(около 2 часа на реална машина). Имай го предвид.

п.п. днес нов kernel 5.13.0:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, danieli написа:

Иначе се инсталира дооста бавно(около 2 часа на реална машина). Имай го предвид.

Може би затова препоръчват да се качва rust-bin.

https://wiki.gentoo.org/wiki/User:Vazhnov/Knowledge_Base:replace_rust_with_rust-bin

https://packages.gentoo.org/packages/dev-lang/rust-bin

https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-1125532-start-0.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, vpvelev написа:

Май ще се окаже, че всички -bin се инсталират по бързо. Качих хромиум-бин за няма и 5мин. А знаеш колко време отнема инсталацията на хромиум :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, vpvelev написа:

Sat Jun 19 07:35:17 2021 >>> dev-lang/rust-1.53.0
       merge time: 17 minutes and 1 second.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 20.06.2021 г. в 11:21, vpvelev написа:

Разкажи, кое е по-доброто.

Няма много за разказване, но създателя е там (Даниел Робинс) отдавна не е в Gentoo Веднъж го гониха той направи Funtoo, после го викнаха за да го уволнят пак. Funtoo е доста по-добра и интуитивна откъм профили, също много по-предвидима, вярно може да не се изкефиш на фиксирания release модел (в смисъл веднъж на 6 - 9 месеца се синхронизира базата (с gentoo). Има доста допълнителни пакети софтуер които в gentoo липсват.Абе по-лесно е да се пробва.

Ако искаш можеш да разгледаш на ssh -p1234 [email protected] парола funtoo има sudo права. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Здравейте отново... Измъчих се с това Гентуу... Реших проблема като смених rust с rust-.bin, сега пък не мога да си обновя профила тоест да си кача KDE Plasma, значи избрал съм си 9 ти профил и кат му да се инсталира и забива с harfbuzz и freetype пакетите, някакви идеи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, petie1 написа:

Здравейте отново... Измъчих се с това Гентуу... Реших проблема като смених rust с rust-.bin, сега пък не мога да си обновя профила тоест да си кача KDE Plasma, значи избрал съм си 9 ти профил и кат му да се инсталира и забива с harfbuzz и freetype пакетите, някакви идеи?

Обикновено ти казва кои USE флагове трябва да се сложат, за да се оправи проблема. Дай картинка да видим какво пише.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

vpvelev.png

Никакви флагове не пише да се сменят, ако пишеше нямаше да се чудя толкова

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, petie1 написа:

Никакви флагове не пише да се сменят, ако пишеше нямаше да се чудя толкова

От тая картинка не може да се разбере почти нищо.

Селектирай текста след грешката и го сложи тук.

Освен това изпълни за всеки случай:

sudo etc-update

sudo env-update && source /etc/profile

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, vpvelev написа:

От тая картинка не може да се разбере почти нищо.

Селектирай текста след грешката и го сложи тук.

Освен това изпълни за всеки случай:

sudo etc-update

sudo env-update && source /etc/profile

То текст за грешка няма освен тоя на картинката и всичко което ми казваш съм го направил и пак така, аз Генту го махнах вече

После пск ще го боря

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, petie1 написа:

То текст за грешка няма освен

Ще ти избоде очите. Circular dependencies нищо ли не ти говори?

Опростено казано - компилираш нещо, което иска друго нещо, но другото нещо иска това, което компилираш вече да е налично. 

Разбира се веригата с междинни компоненти е винаги по-дълга. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, petie1 написа:

То текст за грешка няма освен тоя на картинката и всичко което ми казваш съм го направил и пак така, аз Генту го махнах вече

После пск ще го боря

При мен freetype се е оправил като съм поставил в:

/etc/portage/package.use/zz-autounmask

следния ред:

>=media-libs/freetype-2.10.4 harfbuzz

Другаде са оправили проблема с:

USE=-utils

Пробвай при теб кое ще сработи, защото зависи какво си инсталирал досега.

преди 24 минути, petie1 написа:

аз Генту го махнах вече

Обикновено по чуждите форуми като се оплакват, че нещo не върви в Gentoo и първо започват с думите: "Welcome to Gentoo :)"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Подобни теми

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване