Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, вчера си поиграх с картата която е Sapphire Nitro+ RX480 4GB и ми направи впечатление, че на Furmark за около 5-6 минути достига до 84°

Чудя се дали си заслужава да пробвам да сменя термопастата, понеже не знам кога за последно е сменяна или заводската (най-вероятно) е достатъчно добра. Картата я купих преди около година, от човек който твърдеше, че е купена от сайт, но така и не я е ползвал (стояла е, но не знам колко време). До колкото знам картата е refurbished, но не съм имал проблеми през тази една година през която я ползвам. По време на игра не стига повече от 72-73° като това е моментна температура.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, svetlio_7557 написа:

Здравейте, вчера си поиграх с картата която е Sapphire Nitro+ RX480 4GB и ми направи впечатление, че на Furmark за около 5-6 минути достига до 84°

Чудя се дали си заслужава да пробвам да сменя термопастата, понеже не знам кога за последно е сменяна или заводската (най-вероятно) е достатъчно добра. Картата я купих преди около година, от човек който твърдеше, че е купена от сайт, но така и не я е ползвал (стояла е, но не знам колко време). До колкото знам картата е refurbished, но не съм имал проблеми през тази една година през която я ползвам. По време на игра не стига повече от 72-73° като това е моментна температура.

Почисти радиатора от прах и мръсотия и виж дали вентилаторите работят. Освен това си монтирай и допълнителен вентилатор, ако в кутията не циркулира добре въздухът. Такива карти просто си греят. Иначе ако я разглобиш да и сменяш термопастата на GPU-то едно, че няма да има ефект и второ може да не тръгне повече.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Почисти радиатора от прах и мръсотия и виж дали вентилаторите работят. Освен това си монтирай и допълнителен вентилатор, ако в кутията не циркулира добре въздухът. Такива карти просто си греят. Иначе ако я разглобиш да и сменяш термопастата на GPU-то едно, че няма да има ефеки и второ може да не тръгне повече.

Компютъра го чистих пред 2-3 дена, но ще извадя картата и ще я почистя по-старателно.

Вентилаторите работят, проверил съм.

Имам два вентилатора по-малки, не знам колко мм са, да вкарват въздух (от тези стандартните дето ги има по китайските захранвания и един 120мм мисля че е, пак от захранване + вентилатора на самото захранване (тези двата изкарват въздуха) който се пада над процесора (захранването стои в горния ляв ъгъл на кутията).

Значи варианта с термопастта отпада, щом няма смисъл...

Като гледам бенчмаркове в YouTube, "най-топлата" такава карта направи 69-70° и това ме накара да се замисля. Възможно ли да има чак такава разлика заради въздушния поток и изобщо кутията?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, svetlio_7557 написа:

Компютъра го чистих пред 2-3 дена, но ще извадя картата и ще я почистя по-старателно.

Вентилаторите работят, проверил съм.

Имам два вентилатора по-малки, не знам колко мм са, да вкарват въздух (от тези стандартните дето ги има по китайските захранвания и един 120мм мисля че е, пак от захранване + вентилатора на самото захранване (тези двата изкарват въздуха) който се пада над процесора (захранването стои в горния ляв ъгъл на кутията).

Значи варианта с термопастта отпада, щом няма смисъл...

Като гледам бенчмаркове в YouTube, "най-топлата" такава карта направи 69-70° и това ме накара да се замисля. Възможно ли да има чак такава разлика заради въздушния поток и изобщо кутията?

Слагал ли си някакви програми или настройки, които да намаляват оборотите на вентилаторите на картата. Може ли да покажеш снимка на кутията да видим как са разположени нещата?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

Слагал ли си някакви програми или настройки, които да намаляват оборотите на вентилаторите на картата. Може ли да покажеш снимка на кутията да видим как са разположени нещата?

Нищо не съм пипал, където не ми е работа, защото не разбирам чак толкова. Имам инсталирани програми от рода на Furmark и GPU-Z. Снимки ще кача на кутията по-късно, понеже сега съм на работа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, svetlio_7557 написа:

Нищо не съм пипал, където не ми е работа, защото не разбирам чак толкова. Имам инсталирани програми от рода на Furmark и GPU-Z. Снимки ще кача на кутията по-късно, понеже сега съм на работа.

Е те са да ти показват температурите. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не тествай видеокарта с furmark, има доста теми за това, че се убиват видеокарти. Ползвай си я нормално, температура до/под 80 градуса при игри е перфектна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2бр. входящи - 80мм

2бр. изходящи - 120мм, като единия е на захванването

Кутията е затворена с плексигласов капак (махнах го за снимките) и видеокартата я няма на снимките понеже я смъкнах да я почистя с въздух.

П.С. Преди малко пробвах една rx580 4gb също Sapphire и на Furmark пощуря по същия начин като моята. В игра не вдигна повече от 67° (според MSI Afterburner).

rsz_img_20210218_120019.jpg

rsz_img_20210218_120011.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С това почистване с въздух много внимавай, че лесно се чупят перките. Задръж ги, за да не се въртят и съвсем леко и отдалеч издухвай. Ако няма много прах и боклуци, по-добре само с някоя четка да изчеткаш праха или въобще нищо да не правиш. Компресорите за въздух освен това могат да вкарат влага или някакво масло, което да повреди видеокартата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Raze написа:

С това почистване с въздух много внимавай, че лесно се чупят перките. Задръж ги, за да не се въртят и съвсем леко и отдалеч издухвай. Ако няма много прах и боклуци, по-добре само с някоя четка да изчеткаш праха или въобще нищо да не правиш. Компресорите за въздух освен това могат да вкарат влага или някакво масло, което да повреди видеокартата.

Да, знам колега, внимателно почиствам. Принципно изчаквам малко преди да пусна компютъра да се поизпари влагата, защото при всички положения я има малко или много. 

А как стоят нещата с допълнителните вентилатори. Правилно ли съм се ориентирал относно подредбата им?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом температурите са нормални и има откъде да излиза топлия въздух, не виждам проблем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, svetlio_7557 написа:

...

Работа на вентилатора е предмет на аерологията. Типичен пример в учебника на споменатата дисциплина за късо съединение на работа на вентилатора (не електрическо разбира се) е този закачен на задния капак. Под него е открито. Вентилаторът засмуква част от дебита на нагнетения въздух.

spacer.png

И колко по-ниска е температурата, толкова по-дълго ще живее видеокартата. Забавяш деградацията на силиция и изсъхване на филтриращи кондензатори.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, svetlio_7557 написа:

А как стоят нещата

с температурата в стаята, където е компютъра? Дали е 18 или като сложиш едно дърво в печката, може да стигне 28? От това силно ще зависи и нагряването на картата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Profruit написа:

Работа на вентилатора е предмет на аерологията. Типичен пример в учебника на споменатата дисциплина за късо съединение на работа на вентилатора (не електрическо разбира се) е този закачен на задния капак. Под него е открито. Вентилаторът засмуква част от дебита на нагнетения въздух.

spacer.png

И колко по-ниска е температурата, толкова по-дълго ще живее видеокартата. Забавяш деградацията на силиция и изсъхване на филтриращи кондензатори.

Прощавай колега, но не разбрах първата част от отговора ти.

За тази част под снимката съм съгласен 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом 480 вдига такъв градус значи е изпекла термопастата, ARCTIC MX-4 e най добре за видеокарта,има и други марки като Cooler Master но за тях трябва да четеш дали са за CPU или CPU+GPU понеже за видеокарти температурата е по-висока и консистенцията е важна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, NEVADA написа:

с температурата в стаята, където е компютъра? Дали е 18 или като сложиш едно дърво в печката, може да стигне 28? От това силно ще зависи и нагряването на картата.

Колко, колко, не повече от 20° да е. Стаята се отоплява с климатик, под който се намира компютъра

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, svetlio_7557 написа:

Колко, колко, не повече от 20° да е. Стаята се отоплява с климатик, под който се намира компютъра

To e 20 градуса ама не в средата където няма значение ( 20-40 градуса) а това са 20 градуса към края т.е. критичните.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колегата, на когото е rx580, която пробвах днес, сподели, че снощи е сменил термопастата на картата и разликата е била единствено в това, че градусите се покачвали по-плавно, докато преди се вдигали бързо. Използвал е MX-4

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, svetlio_7557 написа:

Колегата, на когото е rx580, която пробвах днес, сподели, че снощи е сменил термопастата на картата и разликата е била единствено в това, че градусите се покачвали по-плавно, докато преди се вдигали бързо. Използвал е MX-4

Точно това означава,че картата е добре,но кутията се пълни с топъл въздух които не излиза навън и картата пък и не само тя загряват.Провери дали са ти в правилната посока вентилаторите на кутията и тн. По снимката гледам,че захранването ти вкарва топъл въздух в кутията вместо да е насочено навън вентилатора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, KoiAzLiWe написа:

По снимката гледам,че захранването ти вкарва топъл въздух в кутията вместо да е насочено навън вентилатора.

Как точно го вкарва този топъл въздух?

преди 8 часа, svetlio_7557 написа:

А как стоят нещата с допълнителните вентилатори. Правилно ли съм се ориентирал относно подредбата им?

Ако искаш да постигнеш някакъв температурен ефект трябва да смениш кутията. Смяна на термопроводяща паста на видеочип е пълна глупост, освен при налагащ демонтаж. Емо добре го е написал в първото си мнение. Защото не всеки знае как се правят нещата и има реална възможност да увреди чип / кристал и т.н. А онзи арестанта се смее, но не осъзнава колко е тъп. И да - тази серия карти не са от най-ледените и твоите температури са съвсем нормални. Предвид и кутията са направо учудващо добри. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да пробваш да я ъндърволтнеш леко и да пипнеш малко вентилаторите кога и при колко градуса да развъртат, и да постигнеш един баланс между температура и шум. Това със сигурност ще свали някой градус, но до 80°, няма от какво да се притесняваш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 18.02.2021 г. в 18:28, KoiAzLiWe написа:

Точно това означава,че картата е добре,но кутията се пълни с топъл въздух които не излиза навън и картата пък и не само тя загряват.Провери дали са ти в правилната посока вентилаторите на кутията и тн. По снимката гледам,че захранването ти вкарва топъл въздух в кутията вместо да е насочено навън вентилатора.

Не съм съгласен, че вентилатора на захранването вкарва въздух. Духа си навън. Другите вентилатори са си както трябва, имат и стрелки на тях, спазил съм ги. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване