Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ръководство за преформатиране на USB флашка в Линукс

Виж решението Разрешен от bulljo,

Препоръчан отговор

Ще започна с целта на на ръководството. Тя е флашката да изглежда по този начин:

USB Flash > exFAT

Тоест, по структура да прилича повече на флопи диск, без дялове. По-долу ще обясня защо така съм го означил. Ще предложа и някои алтернативи, които често се използват.

Ще използвам следните програми:
wipefs - за да изтрия носителя и да го подготвя за правилно разположение на обектите.
sfdisk - за да напрая дяловете в по-сложните схеми.
mkfs.exfat - за да направя същинското форматиране.

Подготовка

Ако флашката е използвана за инсталационен носител или подлагана на други манипулации, тя обикновено не може да се форматира директно. Често новозакупените флашки са приготвени и форматирани предварително, затова при тях подобни манипулации не се налагат. На картинката съм показал как изглежда флашка на която е записана инсталацията на Manjaro:

initial.png

Както се вижда, създадени са няколко дяла с неправилна големина, неподходяща файлова система и вероятно с неправилно разположение. Затова не е препоръчително да бъдат използвани директно, например чрез програма за форматиране. Ето защо ще пресъздам цялата схема и след това ще форматирам. В процеса всички файлове на флашката ще бъдат изтрити или ще станат трудно възстановими. Така че сте предупредени - ще трием.

На първа стъпка, преминаваме към root потребител или еквивалент. За да не се налага всеки път да използваме sudo пред командите.

sudo su

Натиска се Enter, въвежда се парола и отново се натиска Enter. В Linux паролите не се виждат, няма звездички. Сега командния ред завърша със символ #, вместо $.

След това трябва да индентифицираме името на флашката. Обикновено го знаем, така че може да се пропуне, но го давам за пълнота.

fdisk -l

От тук насетне ще приема че устройството се казва /dev/sdX. Евентуално объркване може да е фатално и да унищожи друг диск, така че се уверете точно как се казва носителя.

Ще изключа всички операции по устройството. Тоест ще го демонтирам, което ще накара Linux да изключи всички файлови операции по устройството. Тази стъпка обикновено не е нужна, защото системата принципно се конфигурира да не отваря устройствата автоматично. Така че след поставяне, няма да има файлови операции, освен ако не отворя флашката и сам си попреча.

umount /dev/sdx

umount /dev/sdx1

Командата се повтаря с всички необходими дялове (томове), докладвани от "fdisk -l", ... umount /dev/sdx2 ...3 и т.н.

Фактически манипулации

Сега ще изтрия всички дялове и файлови системи.

wipefs -a /dev/sdX

Тази команда е грубо еквивалентна на "dd if=/dev/zero of=/dev/sdX", но работи по-умно, по-бързо и щади носителя.

Сега ще форматирам в exFAT.

mkfs.exfat -n 'Etiket' /dev/sdX

Възможно е тук да изкара грешка, че не познава "-n" опцията. Опитайте с "L" вместо "n".

mkfs.exfat -L 'Etiket' /dev/sdX

Etiket е етикета на файловата система. С него ще излиза във файловия мениджър после.

Сега ще подготвя флашката за безопасно изваждане от компютъра.

udisksctl power-off -b /dev/sdX

Принципно тази операция може да се извърши от графичния мениджър, чрез Eject фунцкията. Или просто да се изчака 20 секунди и да се извади директно, но не го препоръчвам.

Флашката е готова за работа.

Добре да се излезе от командния ред. Става с командата "exit" изпълнена два пъти, веднъж за изход от root и веднъж за изход/затваряне на терминала.

exit

Пояснение

За файловата система. Спрял съм се на exFAT, защото работи все по-добре с Linux,
съвместима е с Android и различни устройства, подходяща е за флаш и преносими носители, свойствена е за Windows. Предшественикът и е FAT32, още по-съвместима и популярна, но с малко по-ограничени възможности.
Други подходящи са Ext4 и Ext2, но те работят предимно в Linux.
Не използвайте NTFS.

За дисковата структура. Възможни са и други варианти, като тук ще разгледам само най-популярните от тях,
който изглеждат по този начин:  USB Flash > DOS > Primary Partition > exFAT
Тълкуването е следното - флашката има един голям дял, обхващащ целия носител, като дяловете (томовете) са подредени по системата на DOS(MBR). Реално обектите не влизат един в друг точно така, но тази представа тип "матрьошка" помага.
Още един вариант: USB Flash > GPT > Basic Data Partition > exFAT, няма да се спирам на него, както и
на други варианти, които или са за специални случаи или не са рапространени.

Възможно е програмите за минапулация на дискове да почнат да се държат малко странно,
когато няма дялове на флашката. Това следва да се очаква. Ето как изглежда например, изходът от "fdisk -l", когато няма дялове:

Disk /dev/sdb: 14.67 GiB, 15750070272 bytes, 30761856 sectors
Disk model: Storage Media   
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x00000000

Най-характерните отличия са че няма нищо за дяловете и дисковия индентификатор е 0x00000000.
Иначе флашката работи отлично.

Алтернативи

Ще сбия само до съществените команди. Поготовката и разкчването няма да описвам отново.

Ще покажа схемата с един главен дял: USB Flash > DOS > Primary Partition > exFAT
Тя се получава например по този начин:

wipefs -a /dev/sdX

echo ',,7;' | sfdisk /dev/sdX
mkfs.exfat -n 'Etiket' /dev/sdx1

В този пример използвам sfdisk, тъй като командата се редуцира до само един ред за няколко операции. И може да се копира и постави директно.
Командата за форматиране е изменена, като е добавена единица накрая. Знам, че има точно един дял, затова го посочвам.

Ето как изглежда резултатът:

final-wp.png

Ще покажа схемата без дялове, но този път форматирам в FAT32:

wipefs -a /dev/sdX
mkfs.vfat -I -n 'Etiket' /dev/sdX

Тук промените са само в командата за форматиране - "I" разрешава форматиране на целия диск, а "vfat" посочва FAT32.

Сега ще покажа схема с един главен дял и FAT32: USB Flash > DOS > Primary Partition > FAT32

wipefs -a /dev/sdX
echo ',,c;' | sfdisk /dev/sdX
mkfs.vfat -n 'Etiket' /dev/sdx1

Тук има промяна в "vfat" опцията и "c" опцията за типа на дяла при sfdisk.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Програмирате ли? Програмирайте! :)

На мен Линукс ме кара първо да извадя флашката и тогава да изключа компютъра. Иначе ако само изключваш - все тази бележка излиза. Докато не извадиш флашката. Когато извадиш флашка, вече е способен да изключи компютъра! Точно в такъв момент флашката се разваля и после Йок бутване! Другото интересно вече съм казал, Линукса не дава да влизаш и четеш от друг дял на диска "Windows" папката! Няма права съсела му! По моему линукс вече трябва да залязва, демоде е да програмираш! :)  И да изостава с функционалността си!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Бонбон с катран! написа:

На мен Линукс ме кара първо да извадя флашката и тогава да изключа компютъра. Иначе ако само изключваш - все тази бележка излиза. Докато не извадиш флашката. Когато извадиш флашка, вече е способен да изключи компютъра! Точно в такъв момент флашката се разваля и после Йок бутване! Другото интересно вече съм казал, Линукса не дава да влизаш и четеш от друг дял на диска "Windows" папката! Няма права съсела му! По моему линукс вече трябва да залязва, демоде е да програмираш! :)  И да изостава с функционалността си!

Не знам какво или коя дистрибуция сте ползвали , но нищо не е вярно от написаното ! Ако не знаете кое и как то това е друга бира :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Бонбон с катран! написа:

Пълни глупости. През жива флашка, си четеше файлове на джама без никакъв проблем. Демоде да програмираш? Кой ще ти пише ъпдейте за скапаната 10ка? Ти как си мислиш тая работа?

PS: По темата: хубаво ръководство, ама "сто" команди за да форматираш еда глупава флашка. За чий е това? Загуба на време

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Eclipse2G написа:

PS: По темата: хубаво ръководство, ама "сто" команди за да форматираш еда глупава флашка. За чий е това? Загуба на време

Командите са за тези които искат да ги знаят, инак през KDE Partition Manager или GParted се правят нещата с няколко клика !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Eclipse2G написа:

Ръководството е полезно за да могат да се осмислят процесите. А и не винаги има налична графична система.

Аз ползвам за възстановяване Fedora Media Writer:

- изходна позиция - флашка с openSUSE TW Live:

https://i.imgur.com/OYxFF4B.png

- възстановяването:

https://i.imgur.com/OzNUrtw.png

https://i.imgur.com/lBIQLF4.png

- флашката е готова за ползване:

https://i.imgur.com/LdOoRu8.png

:)

https://i.imgur.com/4vciwzG.png

https://i.imgur.com/vhfL0m4.png

https://i.imgur.com/OUxlks9.png

Може да се ползва и Rosa Image Writer:

http://wiki.rosalab.ru/en/index.php/ROSA_Installation

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, Eclipse2G написа:

...

На отдалечена машина как? Без DE, без монитор? Особено при компютри за автоматизация това е единствения способ.

spacer.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Решение

Сега е хубаво, темата да бъде закована в началото на раздела за да не отиде в небитието (назад в раздела), както много други полезни ръководства, които единици от нас могат да изровят от плявата.

И някой по-навътре в нещата да я допълни, как стават нещата в графичен режим.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Disk в Gnome в дериватите на Ubuntu e графичния инструмент.

spacer.png

или GParted

spacer.png

Toва са класическите инструменти, а до тях вагони и една вагонетка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, bulljo написа:

Сега е хубаво, темата да бъде закована в началото на раздела за да не отиде в небитието (назад в раздела), както много други полезни ръководства, които единици от нас могат да изровят от плявата.

И някой по-навътре в нещата да я допълни, как стават нещата в графичен режим.

Знам, че има няколко хубави графични програми, които вършат същата работа. Обаче нямам време в момента и място по дисковете за да допълня темата. Но го обмислям принципно.

Нека потъне, ще направя по-хубава и извадя ако е нужно. Иначе не е чак толкова важна, че да се закове най-отгоре. Видях, че въпросът не е добре обяснен никъде, даже и в съседните раздели за другите ос. Това ме провокира.

преди 2 часа, Eclipse2G написа:

Фактически командите са две до три, които могат да се пейстнат в терминала почти наготово. Опитал съм се да бъда минималистчен. Все пак някои въпроси не могат да бъдат съвсем пропуснати, като как се маха флашката от компътъра. Същата команда спира и магнитен диск, което е доста полезно.

преди 1 час, JohnTRIVOLTA написа:

Командите са за тези които искат да ги знаят, инак през KDE Partition Manager или GParted се правят нещата с няколко клика !

GParted има недостатъка че понякога не работи добре. Предимно след обновяване и предимно в плаващите дистрибуции. Но не искам да се ангажирам с програми, които не работят винаги правилно. Не че не харесвам GParted, напротив. Но ако не мога да разчитам нея абсолютно винаги, няма да я препоръчим за други, още по-малко за начинаещи.

преди 12 часа, Бонбон с катран! написа:

Привет Пиле с Пропан!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Толкова много работа, а може да влезеш тук: mintstick да изтеглиш последния deb фаил и да си свиркаш. Получаваш не само за форматиране, а и за записване на ISO-та.

За Арч си е направо в "магазина". 

Един от проблемите на Линукс юзърите е, винаги да показват най-сложните неща и да плашат "новите", като може да е толкова елементарно. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, MisterDimchev написа:

Толкова много работа, а може да влезеш тук: mintstick да изтеглиш последния deb фаил и да си свиркаш. Получаваш не само за форматиране, а и за записване на ISO-та.

Един от проблемите на Линукс юзърите е, винаги да показват най-сложните неща и да плашат "новите", като може да е толкова елементарно. 

Толкова много приказки, можеше далеч по-кратко да се изкажеш, примерно: "Мразим да мислим"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Тамболианеца написа:

Толкова много приказки, можеше далеч по-кратко да се изкажеш, примерно: "Мразим да мислим"

Не, правилното е "Мразим да губим времето си". Разбирам, че за някой от вас да прекараш 5 минути във форматиране на флашка, вместо аз за 10 секунди, не е проблем, понеже времето ви е в излишък, но аз предпочитам да го прекарам в нещо по-приятно. Мога да науча нещо ново в Python или Javascript и т.н. Или просто да върша нещо далече по-приятно. 

Хората затова автоматизират всичко вече, за да пестят време.

Ама винаги ще има хора искащи просто да запълнят прекалено многото свободно време минавайки по дългия път, вместо краткия. 

П.С: В момента уча за Линукс администрация - мисленето не ми е проблем, пилеенето на време е. ;)

П.С2: Благодаря не Мелмак за туториала, сигурен съм, че ще е полезен за някого. Но все пак, времето е ценно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, MisterDimchev написа:

Не, правилното е "Мразим да губим времето си". Разбирам, че за някой от вас да прекараш 5 минути във форматиране на флашка, вместо аз за 10 секунди, не е проблем, понеже времето ви е в излишък, но аз предпочитам да го прекарам в нещо по-приятно. Мога да науча нещо ново в Python или Javascript и т.н. Или просто да върша нещо далече по-приятно. 

Хората затова автоматизират всичко вече, за да пестят време.

Ама винаги ще има хора искащи просто да запълнят прекалено многото свободно време минавайки по дългия път, вместо краткия. 

П.С: В момента уча за Линукс администрация - мисленето не ми е проблем, пилеенето на време е. ;)

П.С2: Благодаря не Мелмак за туториала, сигурен съм, че ще е полезен за някого. Но все пак, времето е ценно.

Къде Ви учат на администрация през графична среда ? Или пък вие сам на вместо да тръгнете от А пак тръгвате от средата ? Поне с основните команди в Линукс на Ти ли сте или на Вие ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, MisterDimchev написа:

Не, правилното е "Мразим да губим времето си".

Дали?

Разбирам, че още не осъзнаваш универсалността на предложения метод:
- работи на всяко Линукс дистро, защото тези команди са част от ОС-а;
- работи без нужда от графична среда;
- работи без даже да имаш нужда от монитор на компютъра с USB-то за флашката;
- не е нужно да инсталираш специална програма, която може и да я няма за дистрото, което се ползва;
- методът се прилага по-бързо като време, отколкото през графична среда, ако го усвоиш разбира се;
- методът по-ясно те ориентира при проблем и насочва за неговото решаване, вместо да се пулиш на програмни съобщения от съответната графична програма;
- методът те освобождава от натоварването да помниш имена на десетки подобни графични програми за същата цел и къде-какви-бутончета-трябваше да цъкнеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, JohnTRIVOLTA написа:

Къде Ви учат на администрация през графична среда ? Или пък вие сам на вместо да тръгнете от А пак тръгвате от средата ? Поне с основните команди в Линукс на Ти ли сте или на Вие ?

Кой е казал, че е с графична среда?

Ще си форматираш флашки на сървър?
Явно тогава идея си нямаш, какво и за какво е сървър. 

Както и да е, нямам намерение да губя време с махленски приказки и хора на които наистина свободното им време е прекалено много. Нищо лично. Казах каквото имах и до там... Ако ползваш графична среда, да губиш време в терминали, при наличието на програми които вършат същото за секунди си е направо идиотизъм. Не знам за вас времето какво значи и дали ви пука да го губите, аз не съм от тези хора или поне се опитвам да намаля загубите колкото се може повече. Всеки сам си решава, ама един тип, който не ме познава, да ми казва "мързи те да мислиш" само, защото имам повече акъл (или достатъчно над неговия) и по-високи цели за да знам стойноста на времето, не е хубава работа.

Цитат

- методът се прилага по-бързо като време, отколкото през графична среда, ако го усвоиш разбира се;
- методът по-ясно те ориентира при проблем и насочва за неговото решаване, вместо да се пулиш на програмни съобщения от съответната графична програма;
- методът те освобождава от натоварването да помниш имена на десетки подобни графични програми за същата цел и къде-какви-бутончета-трябваше да цъкнеш

Този човек идея си няма за какво говори... Ама нас ни мързи да мислим... Де да можеше някой хора като цяло да мислят, че поне на мързел да се оправдаваха. 

Айде всичко най-хубаво. Кой каквото иска да ползва, аз дадах алтернатива, която спестява време при всяко форматиране. Особенно при начинаещи Линукс потребители.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, MisterDimchev написа:

Всеки сам си решава, ама един тип, който не ме познава, да ми казва "мързи те да мислиш" само, защото имам повече акъл (или достатъчно над неговия) и по-високи цели за да знам стойноста на времето, не е хубава работа.

Цитат

- методът те освобождава от натоварването да помниш имена на десетки подобни графични програми за същата цел и къде-какви-бутончета-трябваше да цъкнеш

Този човек идея си няма за какво говори... Ама нас ни мързи да мислим... Де да можеше някой хора като цяло да мислят, че поне на мързел да се оправдаваха. 

преди 3 часа, MisterDimchev написа:

Явно вдлъбването е специфична отличителна характеристика на булгар арчерите.  🤣

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, MisterDimchev написа:

Не, правилното е "Мразим да губим времето си". Разбирам, че за някой от вас да прекараш 5 минути във форматиране на флашка, вместо аз за 10 секунди, не е проблем, понеже времето ви е в излишък, но аз предпочитам да го прекарам в нещо по-приятно. Мога да науча нещо ново в Python или Javascript и т.н. Или просто да върша нещо далече по-приятно. 

Опасявах се, че темата пак ще вземе такъв развой. Дори за да го избегна, бих сложил графичните програми най-отгоре, въпреки че не е правилно.

Много се съмнявам, че форматирането ще му е чак такъв зор, а пък вместо това ще успее да научи нещо ново в Python. Може би за 5 минути? Фантастика бих казал. :)

преди 19 часа, MisterDimchev написа:

Тази програма ми е във фокуса за по-нататък. Ако някои реши да ме изпревари и постне свястно ръководство, хич няма да се разсърдя. Желателно е да включва сценарият, когато графичната среда е на български език.

преди 19 часа, MisterDimchev написа:

Ами не е точно така. Първо, опитал съм се да обясня какъв е проблема. Второ, опитал съм се да обясня какво се случва, а не да накарам "жертвата" да маже нещо по компютъра, без никаква идея какво прави. Нещо в което модерните фирми са много добри - да скрият какво се случва, до степен на пълна идиотия.

Трето, показани са четири различни схеми и най-популярни схеми в реда на тяхната пригодност. Четвърто, едно упътване почти няма стойност, ако не можеш да го приложеш няколко години след като е написано. А графичните програми не са много силни в това отношение. И т.н.

Надявам се разбираш, че ако съчетаеш всичко това с графични програми, които може да са няколко различни, на два езика, какъв огромен чаршав ще се получи?

Но най-лошото е че графичните програми твърде често не са и много надеждни. Ще избие някаква тъпа грешка и други ще трбва да оправшат по темата как се оправя. Доколкото могат и доколкото ги бива в обясненията. 

Даже ако беше направено свястно графично ръководство, щях да скролна надолу да потърся командите. Избирам в почти табличен вид, копи-пействам два-три реда, смяням буквата на устройството и забравям. Даже може да си го запиша в пищова. Много се съмнявам, че ще биеш този метод. :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бих се радвал, ако имаш време и добра воля да допълниш темата, умееш да поднесеш информацията на достъпен език, на мен не ми се получава, но както виждаш винаги ще се намери някой мрънкач да о@ка пейзажа с мрънкането си колко било сложно в черния прозорец да пише заклинания, а в следващия момент в съседния раздел когато опре ножа до кокала и Дарки ги кара да пишат заклинания в техния черен прозорец пишат та чак пушек се дига.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.02.2021 г. в 22:41, Melmak ® написа:

Ще започна с целта на на ръководството. Тя е флашката да изглежда по този начин:

USB Flash > exFAT

Тоест, по структура да прилича повече на флопи диск, без дялове. По-долу ще обясня защо така съм го означил. Ще предложа и някои алтернативи, които често се използват.

Ще използвам следните програми:
wipefs - за да изтрия носителя и да го подготвя за правилно разположение на обектите.
sfdisk - за да напрая дяловете в по-сложните схеми.
mkfs.exfat - за да направя същинското форматиране.

Подготовка

Ако флашката е използвана за инсталационен носител или подлагана на други манипулации, тя обикновено не може да се форматира директно. Често новозакупените флашки са приготвени и форматирани предварително, затова при тях подобни манипулации не се налагат. На картинката съм показал как изглежда флашка на която е записана инсталацията на Manjaro:

initial.png

Както се вижда, създадени са няколко дяла с неправилна големина, неподходяща файлова система и вероятно с неправилно разположение. Затова не е препоръчително да бъдат използвани директно, например чрез програма за форматиране. Ето защо ще пресъздам цялата схема и след това ще форматирам. В процеса всички файлове на флашката ще бъдат изтрити или ще станат трудно възстановими. Така че сте предупредени - ще трием.

На първа стъпка, преминаваме към root потребител или еквивалент. За да не се налага всеки път да използваме sudo пред командите.

sudo su

Натиска се Enter, въвежда се парола и отново се натиска Enter. В Linux паролите не се виждат, няма звездички. Сега командния ред завърша със символ #, вместо $.

След това трябва да индентифицираме името на флашката. Обикновено го знаем, така че може да се пропуне, но го давам за пълнота.

fdisk -l

От тук насетне ще приема че устройството се казва /dev/sdX. Евентуално объркване може да е фатално и да унищожи друг диск, така че се уверете точно как се казва носителя.

Ще изключа всички операции по устройството. Тоест ще го демонтирам, което ще накара Linux да изключи всички файлови операции по устройството. Тази стъпка обикновено не е нужна, защото системата принципно се конфигурира да не отваря устройствата автоматично. Така че след поставяне, няма да има файлови операции, освен ако не отворя флашката и сам си попреча.

umount /dev/sdx

umount /dev/sdx1

Командата се повтаря с всички необходими дялове (томове), докладвани от "fdisk -l", ... umount /dev/sdx2 ...3 и т.н.

Фактически манипулации

Сега ще изтрия всички дялове и файлови системи.

wipefs -a /dev/sdX

Тази команда е грубо еквивалентна на "dd if=/dev/zero of=/dev/sdX", но работи по-умно, по-бързо и щади носителя.

Сега ще форматирам в exFAT.

mkfs.exfat -n 'Etiket' /dev/sdX

Възможно е тук да изкара грешка, че не познава "-n" опцията. Опитайте с "L" вместо "n".

mkfs.exfat -L 'Etiket' /dev/sdX

Etiket е етикета на файловата система. С него ще излиза във файловия мениджър после.

Сега ще подготвя флашката за безопасно изваждане от компютъра.

udisksctl power-off -b /dev/sdX

Принципно тази операция може да се извърши от графичния мениджър, чрез Eject фунцкията. Или просто да се изчака 20 секунди и да се извади директно, но не го препоръчвам.

Флашката е готова за работа.

Добре да се излезе от командния ред. Става с командата "exit" изпълнена два пъти, веднъж за изход от root и веднъж за изход/затваряне на терминала.

exit

Пояснение

За файловата система. Спрял съм се на exFAT, защото работи все по-добре с Linux,
съвместима е с Android и различни устройства, подходяща е за флаш и преносими носители, свойствена е за Windows. Предшественикът и е FAT32, още по-съвместима и популярна, но с малко по-ограничени възможности.
Други подходящи са Ext4 и Ext2, но те работят предимно в Linux.
Не използвайте NTFS.

За дисковата структура. Възможни са и други варианти, като тук ще разгледам само най-популярните от тях,
който изглеждат по този начин:  USB Flash > DOS > Primary Partition > exFAT
Тълкуването е следното - флашката има един голям дял, обхващащ целия носител, като дяловете (томовете) са подредени по системата на DOS(MBR). Реално обектите не влизат един в друг точно така, но тази представа тип "матрьошка" помага.
Още един вариант: USB Flash > GPT > Basic Data Partition > exFAT, няма да се спирам на него, както и
на други варианти, които или са за специални случаи или не са рапространени.

Възможно е програмите за минапулация на дискове да почнат да се държат малко странно,
когато няма дялове на флашката. Това следва да се очаква. Ето как изглежда например, изходът от "fdisk -l", когато няма дялове:

Disk /dev/sdb: 14.67 GiB, 15750070272 bytes, 30761856 sectors
Disk model: Storage Media   
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x00000000

Най-характерните отличия са че няма нищо за дяловете и дисковия индентификатор е 0x00000000.
Иначе флашката работи отлично.

Алтернативи

Ще сбия само до съществените команди. Поготовката и разкчването няма да описвам отново.

Ще покажа схемата с един главен дял: USB Flash > DOS > Primary Partition > exFAT
Тя се получава например по този начин:

wipefs -a /dev/sdX

echo ',,7;' | sfdisk /dev/sdX
mkfs.exfat -n 'Etiket' /dev/sdx1

В този пример използвам sfdisk, тъй като командата се редуцира до само един ред за няколко операции. И може да се копира и постави директно.
Командата за форматиране е изменена, като е добавена единица накрая. Знам, че има точно един дял, затова го посочвам.

Ето как изглежда резултатът:

final-wp.png

Ще покажа схемата без дялове, но този път форматирам в FAT32:

wipefs -a /dev/sdX
mkfs.vfat -I -n 'Etiket' /dev/sdX

Тук промените са само в командата за форматиране - "I" разрешава форматиране на целия диск, а "vfat" посочва FAT32.

Сега ще покажа схема с един главен дял и FAT32: USB Flash > DOS > Primary Partition > FAT32

wipefs -a /dev/sdX
echo ',,c;' | sfdisk /dev/sdX
mkfs.vfat -n 'Etiket' /dev/sdx1

Тук има промяна в "vfat" опцията и "c" опцията за типа на дяла при sfdisk.

Благодаря Melmak! Това ръководство свърши чудесна работа! Да сте жив и здрав!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване