Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Справка за доход от трудово възнаграждение на физическо лице

Препоръчан отговор

Здравейте!

Вероятно въпросът ми е изключително нелеп, но ще съм Ви много благодарен, ако ми помогнете. На 25 години съм и трудовият ми стаж/на трудов договор съм от 4 години. Вчера разбрах, че родителите ми са наясно с това какво трудово възнаграждение получавам, а аз не съм им споделял никога. По линия на работодател или познати изключвам възможността да са научили за това каква заплата получавам всеки месец. Въпросът ми към Вас е:

Има ли как да са направили справка някъде (например в НАП?) чрез която да са получили информация за дохода ми от трудово възнаграждение? Доколкото разбрах разполагат с фиш, в който е описано брутното ми трудово възнаграждение. Моля Ви да споделите какви са вариантите, за да са получили такъв фиш.

Предварително Ви благодаря.

Поздрави и хубав ден.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 47 минути, NigelFarel1995 написа:

Доколкото разбрах разполагат с фиш, в който е описано брутното ми трудово възнаграждение.

Няма легална законова форма, под която да са получили копие на фиша. Освен ако не са ви попечители със съдебно решение.
Дори във фирмата, в която работите колегите ви не трява да знаят какво е вашето възнаграждение. Освен длъжностните лица (счетоводител, касиер)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трудовите договори се регистрират в НАП. Отделно по отчисляемите проценти за различни неща парите ти се знаят и в много други места. Че вероятни и разни банки и лихвари могат да направят справка за доходите и осигуровките за да си направят сметка дали можеш да си връщаш заемите.

Теб какво те притеснява това?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В НАП има всичко за данъчно задължено лице. Чрез ПИК всеки може да провери своето данъчно досие.До тази информация може да има достък, както по-горе е казано и от други ЗАИНТЕРЕСОВАНИ.

справка в НАП.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, NigelFarel1995 написа:

По линия на работодател или познати изключвам възможността да са научили за това каква заплата получавам всеки месец.

Много лекомислено изключване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, sound написа:

По линия на работодател или познати изключвам възможността да са научили за това каква заплата получавам всеки месец.

Щом е фиш, най-вероятно точно това е канала, в НАП няма фишове. А да не би случайно да са ти взели фиша от джоба на якето?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, bigiadri написа:

В НАП има всичко за данъчно задължено лице. Чрез ПИК всеки може да провери своето данъчно досие.До тази информация може да има достък, както по-горе е казано и от други ЗАИНТЕРЕСОВАНИ.

справка в НАП.png

Здравейте! Благодаря Ви за отговора. Оказа се, че разполагат с персоналния ми идентификационен код в НАП. Вече всичко е наред, получило се е леко недоразумение. :)

Здравейте! Няма как да са получили информация за трудовото ми възнаграждение директно от работодателя ми или от мой колега, защото тази информация е налична само в система, която се ползва единствено от служителите в организацията, в която работя, като достъп до личните си данни имам само аз, никой друг в организацията, освен ако не срещна технически проблем и не дам съгласие на колега от съответното звено да вземе необходимите мерки. Всякакви документи от работодател/колеги се изпращат и получават единствено по вътрешна поща, никога до адрес на лицето на служителя или където и да е извън организацията. Никога не съм споделял на колега или друго лице, което е обвързано с мен в тази среда, за размера на трудовото си възнаграждение. Добре обмислих този вариант, затова го бях изключил от самото начало.

преди 4 часа, Филипов написа:

Трудовите договори се регистрират в НАП. Отделно по отчисляемите проценти за различни неща парите ти се знаят и в много други места. Че вероятни и разни банки и лихвари могат да направят справка за доходите и осигуровките за да си направят сметка дали можеш да си връщаш заемите.

Теб какво те притеснява това?

Здравейте! Да, напълно сте прав, особено за институциите, които споменахте и се оказа, че информацията е "изтекла" точно от НАП. Колкото до банките и другите тем подобни лихвари, със сигурност могат да разполагат с информация за размера на дохода ми от ТВ, но само ако съм кандитатствал за кредит или друга тяхна услуга и само ако съм им предоставил информацията, като същевременно съм дал съгласието си да се използва/обработва. 

Не ме притеснява нищо, но не желая никой да разполага с информация за доходите ми без аз да съм му дал позволение/достъп до тази моя лична информация. Както казахте, НАП разполага с въпросната информация, тоест и да искам, и да не искам, данните са налични в Агенцията.

преди 14 минути, profan4o написа:

Щом е фиш, най-вероятно точно това е канала, в НАП няма фишове. А да не би случайно да са ти взели фиша от джоба на якето?

Здравейте! Изразил съм се подвеждащо, не разполагат с фиш за трудовото ми възнаграждение, а разполагат със справка за доходите ми. Казусът е разрешен. :)

преди 6 часа, цър-вул написа:

Няма легална законова форма, под която да са получили копие на фиша. Освен ако не са ви попечители със съдебно решение.
Дори във фирмата, в която работите колегите ви не трява да знаят какво е вашето възнаграждение. Освен длъжностните лица (счетоводител, касиер)

Здравейте! Благодаря Ви за отговора!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, NigelFarel1995 написа:

Оказа се, че разполагат с персоналния ми идентификационен код в НАП. Вече всичко е наред, получило се е леко недоразумение.

Не разбрах какво е "изтекло" и какво се рови. Кода е ПЕРСОНАЛЕН и в НАП не разполагат с него. Затова се дава в запечатан плик като ПИН код за банкова карта и ти си го активираш през мейла. Доходите ти могат да ги видят в тяхната система, но не би трябвало да се споделят с трети лица както твърдиш. Дори и да са родителите ти.  А и в НАП фишове няма. Има суми и удръжки - ДОД, ДОО, ЗО, ДЗПО, ПКБ и т.н. И работата им е да проверят точни ли са изчисленията и преводите по съответните пера.

Пак не разбрах какъв ти е проблема че родителите ти знаят заплатата. При тях ли живееш? Ако да - за издръжка на къщата има разходи и можеш да им даваш по нещо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, NigelFarel1995 написа:

Оказа се, че разполагат с персоналния ми идентификационен код в НАП

Ако искате може в профила  на досието Ви  да смените ПИК-а си .

смяна на кода.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване