Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Привет,

Приятел искаше да взима нов лаптоп, който обаче никога няма да напуска апартамента.
Посъветвах, че по-добре да обмисли варианта за настолен компютър с монитор, тъй като положението с наличните лаптопи спрямо пазарната им цена, последно като проверих, беше зле.

Таргетираната сума е 1000-1200 за всичко, като видях че повече клони към 1000, стига да не се правят някакви брутални компромиси.
Няма да се играят игри на тази машина, ще се ползва за офис работа.

За лаптоп не знам дали в момента може да се намери читав такъв за тази цена. Иска ми се да е и с по-нови части, евентуално Ryzen процесор.
Видях разни такива, но и са с видео карти и по 2000 лева, та лаптопи няма да обсъждам. Вие ако имате предложения, може да постнете - ще му ги покажа.

Иначе от към PC конфигурация се спрях на продукти от Ardes.bg, че ще е по-лесно ако всичко е от едно място, а и мисля че те ще го глобят. Тук съм чел добри отзиви за тях и от там порива.
Ако знаете някой друг търговец с добри цени от който може да се вземе всичко сглобено - също моля пишете.

Конфигурацията е както следва :

Компютърна кутия COUGAR MG120

За тези пари (60 лв) е доста добра кутия. Гледах разни ревюта в YouTube. Не е перфектна но ще свърпи работа. Само че е MicroATX.

Дънна платка GIGABYTE B450M DS3H

Принципно за мен самия за машина на която се играят игри не бих сложил M дъно (Micro). Но в случая ще свърши работа, пък и пасва на форм фактора на кутията. 
Гледах че точно за този модел на Гигабай има добри отзиви, PCBто е на ниво, а и има 4 РАМ слота за потенциален ъпгрейд след време.

Процесор AMD Ryzen 5 2400G (BOX)

Търсих най-добрия Ryzen процесор с вграден видео чип. Този не е той! Но за тези пари мисля че е свестен. То няма и друг избор в този сайт. Избрах го и заради това че идва с Wraith Cooler, който на такава машина трябва да свърши работа.

За същите пари, другия вариант е AMD Ryzen 5 3350G, обаче този е TRAY с по-малка гаранция и няма охладител. Може да се сложи един Arctic Freezer 7 X за 40 лева и ще се оправи работата. Ама някак си на предния с BOX'а се спрях, не знам.

Памет 2x8GB DDR4 3200 Team Group T-Force Vulcan TUF

Според мен вече 16 GB са си стандарт, било то за гейминг или не. Това дъно ще има още 2 слота, та потенциални 32 GB в бъдеще.
Иначе тези платки са малко геймърски, но бяха едни от малкото които са на 3200 и с ниска латенция. Не виждам смисъл за 30-40 лева по-малко да се взимат някакви 2666, или пък 3200 ама с 22-22-22-52 тайминг.

250GB SSD Samsung 970 EVO Plus

Класика. Преди време се занимавах с SSD'та които не са Samsung EVO - много зле беше положението. В смисъл че тези имат опцията Rapid Mode, която заедно с алокиране на част от РАМ паметта прави някакви адски скорости.
Такъв софтуерен режим имат само Crucial SSD'тата, но на тях не бих разчитал. Другия вариант е някой Кингстън или Адата без такива софтуерни режими, но ще се спестят само 20-30 лева.

Захранване 500W be quiet! System Power 9

Някой ще каже че 500W е прекалено много за тази конфигурация и най-вероятно е така. Но то и няма други. В смисъл разни такива Makki или Fortron - не бих рискувал.
На моя собствена машина бих сложил Corsair Gold. но в този случай няма смисъл от изхвърляне. Be Quiet мисля че са ок.

Монитор 23.8" Philips 243V7QDAB

Не разбирам от матрици. Този го избрах защото има вградени колонки - това е :DИ защото е почти 24 инча, Full HD и IPS матрица. Но нищо друго не съм гледал.
Принципно бих взел на DELL но те пък нямат вградени колони, а от онези саунд барове не ми се търси. Човека след време ще си вземе аудио система, но няма да е сега, че това са поне още 200 лв отгоре.

Това е моята конфигурация и в този и вид възлиза на 1184.00лв

Обаче дори не съм предвиждал допълнителни вентилатори за кутията.
Пишеше че имало някакъв страничен вграден, но мисля че тези кутии изискват по три радиатора с филтриращо тяло пред тях.
Не знам как се казват, едно време нямаше такива неща. Не знам дали и ще има нужда от такова нещо - ако да го виждам като поне още едно 100 лв отгоре.

Имате ли някакви други предложения и как може нещо да се замени без да се прави огромен компромис ?

Благодаря

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна: аз съм с това SSD и никъде не виждам Rapid Mode в Samsung Magician. ... Да не говорим че изрично е упоменато че новите SSD-та не поддържат този режим:

https://www.windowscentral.com/samsung-ssd-rapid-mode

Цитат

Which drives can use Rapid Mode

/sites/wpcentral.com/files/styles/large/public/850-evo-fef7.jpg?itok=oMrDF8fY

The newest, and fastest NVMe drives from Samsung cannot use Rapid Mode. They also don't need to. So if you're using a 960 or 970 series SSD, you can end right here.

Просто явно са толкова бързи, че няма нужда от това.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ти да видиш, това не го знаех. Моя Samsung EVO е стар 2.5 сата диск (ssd) и там си има значение от този режим.

Иначе какво мислите и за HP M01-F1024

Това е "prebuild" конфигурация от HP. Гледах едно клипче за него тук :

Продават го в Technopolis за 730 лв 

HP Desktop M01-F0000n /107J4EA AMD Ryzen 3 3200G 3.6-4.0 GHz, RAM 8 GB, HDD 1000 GB, AMD Radeon Vega 8

За около 100 лева може да се сложи още една 8 GB платка и става почти същото като моята конфигурация, но не змам това дъно от HP на какво ниво е, нито пък захранването.

П.П. Същия - трънци :D Този в Технополис е с Ryzen 3 3200G, а аз се чудя как може да е толкова евтин. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, А някой кара колело написа:

Таргетираната сума е 1000-1200 за всичко, като видях че повече клони към 1000, стига да не се правят някакви брутални компромиси.
Няма да се играят игри на тази машина, ще се ползва за офис работа.

Защо си се спрял на тази фирма Ардес ? При тях всички части са с висока цена . Ще ти посоча конкретен пример , същото  SSD Samsung 250 Гб може да се закупи за 128 лева. Това се отнася за всички компоненти . По-късно мога да ти посоча и линк ,ако имаш желание .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, V_A_G_A_B_O_N_D написа:

Защо си се спрял на тази фирма Ардес ? При тях всички части са с висока цена . Ще ти посоча конкретен пример , същото  SSD Samsung 250 Гб може да се закупи за 128 лева. Това се отнася за всички компоненти . По-късно мога да ти посоча и линк ,ако имаш желание .

Защото бяха първите които излязоха в Google :D

Затова и писах тук за съвети, защото предполагах че ще има по-добри търговци. Благодаря

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Системата е само за офис работа, нали така? А малко по-подробно какво точно се прави в офиса (говоря за помещението, не софтуера)? На какво се работи сега?

Таргетиран период на употреба?

Нужен дисков масив?

Изрични физически габарити на системата?

Някога ще се прави ли ъпгрейд?

преди 3 минути, V_A_G_A_B_O_N_D написа:

същото  SSD Samsung 250 Гб може да се закупи за 128 лева.

Аз мисля, че 128 лв. за 250GB SSD за офис машина е разхищение ...

За тези пари може да вземеш двойно по-голям обем, или да спестиш пари.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, plamen_petrov_80 написа:

Системата е само за офис работа, нали така? А малко по-подробно какво точно се прави в офиса (говоря за помещението, не софтуера)? На какво се работи сега?

Таргетиран период на употреба?

Нужен дисков масив?

Изрични физически габарити на системата?

Някога ще се прави ли ъпгрейд?

Документи се редактират през деня, обработват се изображения мисля. Вечерта филми се гледат. Стандартни неща.
Сега се работи на един лаптоп, който е много зле. 4GB RAM, процесора беше някой Celeron. Плачебно е там.

Таргетиран период на употреба? - Това и да питам човека, ще отговори "колкото повече, толкова повече". Странен въпрос е.

Нужен дисков масив? - Има външен хард диск, там се съхранява всичко. 250 GB SSD трябва да е предостатъчно за работна памет за операционната система, пък и да има къде един два филма да се свалят.

Изрични физически габарити на системата? - Какво :D Какви са тези въпроси. MidTower кутия ще се събере в този апартамент.
Мисля че човека би предпочитал и по-малка, дори SFF вариант, но смятам че става сложно там с компактността и побирането на всички компоненти.

Някога ще се прави ли ъпгрейд? - Предполагам след доста време може да се направи RAM ъпгрейд. Нз дали ще стигне време където 16 GB няма да стигат. За други ъпгрейди не мисля.

П.П. Нека се гледа на конфигурацията като инвестиране в нещо качествено с дългосрочен план.
Поне аз така ги правя. Знам че за офис машина и нещо за 500 лева ще стане.
Но ако сега се вземе добра машина, може да кара 10 години дори.

Компютъра от който ви пиша в момента е на 10 години също и мога да играя Cyberpunk 2077 в момента на него само с няколко леки ъпгрейди през годините. Едно време струваше сумати пари, но смятам че си е заслужавал и всяко пени.
Та затова такива компененти избирам и сега.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем обикновенни въпроси, аз не мога да знам дали в неговата глава няма някакви специфични изисквания.

Всичко което го описа може да се мине с i3-10100, H410, 8-16GB, SSD 120-512GB, като тук може да се помисли за комбинация с HDD 1-2TB 2,5"-3,5" - за спокойно сваляне на филми и за архив на съхраняваните файлове на външния диск (ток спирам да говоря - предполагам си наясно за какво става дума). Захранването което си избрал е предостатъчно, но по-евтино трудно би намерил, затова тук не е нужно да се променя нещо, кутията е най-вече спрямо нейното място на поставяне, цветови предпочитания и т.н. когато се знаят и се подберат няколко кутии, се гледа коя технически е най-добра без да надхвърляме бюджета. Ъпгрейд на RAM (особено при 16GB) няма как да ти се налага на правиш. А колкото до сравнението с лаптоп имаш Celeron/RAM - 4GB и не се знае дали не е с някой бавен диск - просто нищо общо. За монитора е добре да са наясно за техните очи дали FullHD е добре при 23-24" или примерно при 27". Аз лично на всеки процесор бих сложил някакво по-добро охлаждане - за да е тихо докато се работи, евентуално може да се помисли и за перки на кутията (или замяна на фабричната) с бавни тихи перки.

Истината е, че в момента изобщо не е подходящ момент за купуването на техника - лаптоп или настолен (завишени цени, липса на наличности), определено имаше по-добри времена, сигурно отново ще има ... ама кога ...

Винаги може да се помисли и за употребявана система - примерно стройтелен инженер работи на i3-4xxx, 8GB, SSD 120GB с гадния за теб Fortron от 2014 насам, а офис работа на подобна или по-добра машина не може ли да се извършва? Разликата ще е в парите - той го купи нов и скъп, а ти ще го вземеш много по-евтино. Просто трябва да е ясно какво точно се търси.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, съгласен съм.

Аз говорих с човека и за евентуално втора употреба машини. Примерно в Изот има много добри такива. Имат и разни SFF машини, които в този сценарий ще са идеални.
Просто той си искаше да са нови с гаранция, прочие. Май ще го водя в Изот да разгледа, то там и монитори има клас А без забележки на доста добри цени.

Иначе за положението с пазара и частите в момента, гледах едни изчисления, че ако не се вземат супер сериозни мерки в момента, може да изпаднем в дефицит за следващите 3 години.
В тази конфигурация като няма видео карта и леко се избягва голямата инфлация там, но все пак...

А трябва да се вземе нещо..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имаш парите, имаш изискванията на човека от първо лице - добре е обаче той да прегледа и да помисли хубаво какво му трябва, имаш точните параметри на лаптопа му и съответно много лесно можеш да прецениш кое колко прираст дава. Да се вземе нещо което той просто няма да използва е също нерентабилно. Аз не съм против новата система, но наистина трябва да се подберат умно компонентите в нея.

За употребявани системи може да погледнеш и тук, като мога да се обзаложа, че тази система със SSD ще е по-бърза от наличния лаптоп - https://alphacom-bg.com/product/1897/lenovo-m83-tower-g3260-8gb-250gb.html

А излиза до 200 пари. А има и други добри предложения - важно е какво се търси!

Аз примерно бих гледал нещо по съвместимо от гледна точка на ремонт/замяна на компоненти https://alphacom-bg.com/product/1332/bluechip-businessline-m-tower-i3-4130-8gb-500gb.html

Ако ще гониш нов Ryzen - според мен трябва да гледаш моделите 4ххх. Но най-напред уточнете монитора - там е един компонент и по-трудно се лавира!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, А някой кара колело написа:

П.П. Нека се гледа на конфигурацията като инвестиране в нещо качествено с дългосрочен план.

Ето някакво примерно предложение от мен - обезшумена кутия, пълноразмернна дънна платка, сравнително хладен процесор с 8 нишки, нелош монитор, ставащ захранващ блок и SSD, на което да включиш ''Rapid Mode'':D. Няма абсолютно никакъв смисъл от по-бързи памети за офис работа. А за SSD-то - 4 секунди разлика при Boot спрямо NVMe. Частите са от магазин на колега от форума и предполагам ще ти ги сглоби free. Също така може да те насочи към по-добри предвид наличности. Надхвърлих бюджета с 50 стотинки.

Поздрави!

Untitled.png

FactorBravo

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване