Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За или против евтаназията?  

222 гласували потребители

1. 1. За или против евтаназията?

• за
      144
    • против
      45
    • не мога да преценя
      25

Препоръчан отговор

Оффтопик:

И никой не знае какви :tongue2:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм чела коментарите по темата.Мислех, че модераторите може да не искат в тази тема да се говори за религия.

Защо да не може - взаимносвързани са и двете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За !

Ама защо не мога да гласувам ?

Защото модераторът е на мнение "против" :P .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото модераторът е на мнение "против" :P .

:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Белгия разреши евтаназията и на деца

Сенатът на Федералния парламент на Белгия прие изменение в закона за евтаназията от 2002 г., като разшири обхвата му и за деца.

Така Белгия става втората страна в света, след Холандия, с подобно законодателство, предаде БТА.Законопроектът бе подкрепен с 86 гласа "за". Срещу предложението гласуваха 44 депутати, а 12 се въздържаха.Текстовете предвиждат на умъртвяване да подлежат деца, които "могат да разбират" и това е основната разлика с холандския закон, постановяващ, че тази процедура се прилага за деца над 12 години. Изискването за пристъпване към евтаназия е желаещият да страда от нелечимо заболяване или от непоносимо физическо страдание, чийто край по естествен път не би настъпил скоро.Право на евтаназия ще получават деца, понасящи постоянно и нетърпимо физическо страдание, неподлежащо на облекчение и породено от случайно увреждане или от патологично тежко и нелечимо състояние.За разлика от децата, възрастните могат да бъдат подложени на евтаназия в Белгия и при нетърпими психически мъки.Медицинските и психиатричните екипи, или независими психолози, ще преценяват във всеки отделен случай дали дете, предложено за евтаназия, разбира "необратимостта на смъртта".Ако искането за евтаназия идва от самото дете, ще бъде необходимо съгласието на неговите родители. Вносителят на поправката за разширяване на обхвата на закона уточни, че така се отговаря на настояванията на медиците, които досега са се виждали принудени да прекратяват мъките на децата незаконно.Проучване на общественото мнение в Белгия от октомври миналата година показа, че 73 процента от хората подкрепят законовите промени.Католическата църква, както и ръководствата на мюсюлманската и на еврейската общност, се обявиха решително против. Мнението сред белгийските медицински среди е разделено, а сред политиците против се обявиха единствено католически партии и крайната десница, както и няколко представители на либералите. Поправките в закона ще влязат в сила в следващите седмици.Официалната статистика сочи, че годишно в страната биват умътвявани по тяхно желание около 1500 възрастни - около два процента от смъртните случаи в страната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако все още не ви е попадал този филм http://en.wikipedia.org/wiki/I%27ve_Loved_You_So_Long , гледайте го.

Още един филм на същата тематика: 

Моята позиция е за евтаназията и съм от онези 73%, които подкрепят евтаназията като възможност за избор как да напуснеш този свят, ако си тежко и неизлечимо болен. 

Едно много важно качество в мисленето на хората от Северна Европа, както и в Холандия и Белгия е високата съзнателност, емпатичност и отговорност, в които се възпитават от невръстна възраст. Затова и социалните им системи работеха перфектно преди емигрантската вълна да ги залее и да започне да ги подрива със злоупотреби от всякакъв вид. Тъй като хора със съвсем друго ниво на съзнание се озоваха в отлично организирани и високо отговорни общества. Затова високият процент при направените проучвания "за" евтаназията точно в тези държави не е случаен. Той е естествен резултат от начина на мислене на местното население.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уф, де ги вадите тия теми все от нафталина......Аз съм твърдо ЗА евтаназията, ако допре до мен...Но ако се наложи някой близък......ще съм против......все ще си мисля, че ще има някакъв шанс да живне.

Но ако се мисли безпристрастно, по-добре да не се мъчи някой  жив труп, а и най-вече близките му....Кур капан му викат старите хора.....

Факт. Да не говорим, че когато пациентът е в безсъзнание (респ. не в кондиция да взима решения) и с минимални шансове за оцеляване, лекарите събират близките и в прав текст ги питат - да го мъчим ли още или на обезболяващи...и така до края? Наистина решението за роднините е изключително тежко, бих казала не толкова от религиозна глена точка, колкото се намесват етика, морал, чисто човешки страсти и т.н.

Въпреки множеството бариери смятам, че тежко болен пациент в читаво психическо състояние трябва да ИМА право на подобен избор!

Другото е нетолерантност...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Факт. Да не говорим, че когато пациентът е в безсъзнание (респ. не в кондиция да взима решения) и с минимални шансове за оцеляване, лекарите събират близките и в прав текст ги питат - да го мъчим ли още или на обезболяващи...и така до края? Наистина решението за роднините е изключително тежко, бих казала не толкова от религиозна глена точка, колкото се намесват етика, морал, чисто човешки страсти и т.н.

Въпреки множеството бариери смятам, че тежко болен пациент в читаво психическо състояние трябва да ИМА право на подобен избор!

Другото е нетолерантност...

Но има едно АКО...

Ако си го споделил, ако имат силите - да те пуснат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Близо 5000 тежко болни холандци са избрали смъртта

Регистрирани са над 4 829 официални случая на евтаназия в Холандия миналата година, което е увеличение с 15% от 2012 година, според годишен доклад на регионални мониторингови комисии, информира АФП.

На почти 3 600 души е помогнато да починат, защото са имали раково заболяване, отбелязва се в доклада. Общо 42 души са поискали евтаназия заради тежки психиатрични проблеми в сравнение с 14 през 2012 година и 13 през 2011 година.

Деменцията е причината за 97 случая - основно в ранната фаза на заболяването, при която пациентите могат да комуникират, за да пожелаят да бъдат евтанизирани.

Евтаназията е законна в Холандия и се извършва при стриктни правила. Например пациентът трябва да страда от неизличима болка и лекарят трябва да бъде сигурен, че пациентът е информиран за избора му. Изисква се и мнение от втори лекар.

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4341302

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Близо 5000 тежко болни холандци са избрали смъртта

....

Супер !

Сметнете колко разходи на здравната и пенсионната им система са спестени, а ?

И сега си представете да се разреши това в България .....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И сега си представете да се разреши това в България .....

И какво ще се случи...ще има пари в здравната каса ли?

Или евтаназията ще се плаща от здравната каса(като за последно! :) )

Или ще има пари за други лечими болести?

Според мен българина няма да се навие на такава евтаназия..дори и да се навие ще има такава бюрокращина,че накрая ще се хвъли от някой блок...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен българина няма да се навие на такава евтаназия..дори и да се навие ще има такава бюрокращина,че накрая ще се хвъли от някой блок...

Не, имам предвид, че масово ще започнат са се пишат хората , ме са с неизлечима болест и чеце по-добре да бъдат евтаназирани , от колкото "да се мъчат"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, имам предвид, че масово ще започнат са се пишат хората , ме са с неизлечима болест и чеце по-добре да бъдат евтаназирани , от колкото "да се мъчат"

ТЕ ще се запишат,но докато получат одобрение сами ще се избавят...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нас всеки ден ни "евтанизират" та ни е все тая

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нас всеки ден ни "евтанизират" та ни е все тая

само тези които позволяват да бъдат....

доктора се отказа  май...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

доктора се отказа  май...

от какво се е отказал

:rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Болен избра реката за последното си пътуване

70-годишния Продан П. от димитровградското село Долно Белево изчака последната Коледа в живота си, за да го напусне окончателно по селската река два дни по късно.

Мъжът изчезнал на 27-ми декември и бил подаден за общодържавно издирване, за да бъде открит под моста на съседното село Злато поле. Възрастният човек бил намерен от сина си, който предприел мащабен обход в землищата наоколо, може би предчувствайки какво е станало с баща му, съобщава haskovo.net. След мащабна операция с участието на полиция и пожарна, тялото на Продан е било изкарано с големи усилия от пълноводната в момента долнобелевска река.

По състоянието на тялото спасителите заключават, че удавникът е починал преди няколко дни и вероятно е бил завлечен от рекичката по 3-те километра между Долно Белево и Злато поле. Огледът е показал че липсват следи от насилие. Вероятно такова е и нямало.

Продан е бил тежко болен от дълго време и е бил гледан в дома си от съпругата си, която е медицински работник. Мъжът имал мозъчно заболяване и явно е нямал надежда за излекуване, със съчувствие разказват долнобелевци.
Макар тепърва да предстои аутопсия, която да уточни категорично точните обстоятелства при настъпване на смъртта, никой от съселяните не предполага насилие към човека, който приживе бил добър и кротък човек.

аctualno.com

Вече си при Бог и Светлината

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Евтаназията разрешена: 20-годишна жертва на сексуално насилие предпочете смъртта

Цитат

Жертва на сексуално насилие в Холандия получи разрешение за евтаназия, съобщава в. Independent.

20-годишната жена, чието име се пази в анонимност, е била сексуално малтретирана от 15-годишна. В резултат на това тя страда от пост-травматично разстройство, вследствие на преживяния стрес.

И още – от остра анорексия, хрочнина депресия и халюцинации.

Въпреки лекия напредък от интензивната терапия, която й прилагали, лекарите смятали, че множеството проблеми и лошото й състояние са нелечими.

Затова преди 2 години разрешили тя да бъде евтаназирана.

Докторите твърдят, че тя е била „напълно компетентна”, за да вземе това решение и, че не е  имала генерална депресия „или друго разстройство, което да повлияе на мисленето й”.

Новината за смъртта й обаче раздели британското общество отново на две – за и против евтаназията, и предизвика множество противоречиви реакции.

Преди време бях склонна да приема евтаназията като начин, неизлечимо болен човек да сложи край на мъките си, но като че ли вече съм на път да кажа НЕ на евтаназията.

Не ми се струва нормално, хора, за които има надежда да бъдат излекувани да бъдат евтаназирани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Мойра написа:

Преди време бях склонна да приема евтаназията като начин, неизлечимо болен човек да сложи край на мъките си, но като че ли вече съм на път да кажа НЕ на евтаназията.

Не ми се струва нормално, хора, за които има надежда да бъдат излекувани да бъдат евтаназирани.

Ако е боцната от докторите в Холандия, на 98% съм сигурен, че не е имало начин да бъде излекувана. В Англия не ги знам какво правят.
Те журналистите си разправят както на тях им е удобно, каквото си искат, с цел създаване на сензации и повече интерес към медията им.
При всички случай, душевно болна с халюцинации и сама ще намери начин да си ходи, даже и да й откажат да я боцнат. Ако е на свобода де, щото ако е в килия ще е доста по-трудничко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...