Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За или против евтаназията?

За или против евтаназията?  

222 гласували потребители

1. 1. За или против евтаназията?

• за
      144
    • против
      45
    • не мога да преценя
      25

Препоръчан отговор

Определено за! Ако си в такова състояние, че само да се мъчиш, това е не само неприятно за теб а и за семейство,роднини и приятели. Не мога да приема идеята, че нарочно ако се озова в такава ситуация, ще ме поддържат жив, само за да се мъча!

Редактирано от piro2004 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 395
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Твърдо "ЗА". Ще ви кажа и защо мисля така. Преди 3 месеца загубих близък човек.Почина от рак на белия дроб.Който не е имал контакт с човек болен в 4 стадий на рак,той няма да ме разбере.Да те гледат в

Баси и информацията, поклон за журналистите! А преди как са ги евтаназирали, на електрически стол ли   ????

А, не. Аз на Оня функции не съм му давала, да ме прощава. Та в тази връзка, искам си правомощията... и възможността при мое желание да ги предостъпвам на трети лица.

"за",по принцип,въпреки че все пак зависи......

Ако се отнася за мой близък,родител,приятел,член от семейството....май не! Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Решението е трудно за взимане, но щом държиш на някой човек не можеш да го оставиш да се мъчи. А той също едва ли би го предпочитал пред бърза и безболезнена смърт. Но все пак трябва да каже изрично, че е съгласен

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

………...говорм за хора с нелечимо заболяване и без възможност за повлияване на симптомите……………

Твърдо ''ЗА'' , не виждам наистина важна причина заради която трябва да се гърча в агония …………….

Твърдо ЗА евтаназията……………

Определено за!..............

Решението е трудно за взимане, но щом държиш на някой човек не можеш да го оставиш да се мъчи……….

Не смятате ли че има много хора, които ще станат богати, ако обществот има вашата позиция? :wub:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не смятате ли че има много хора, които ще станат богати, ако обществот има вашата позиция? :angry:

Напротив - в западния си вариант т.нар. "здравна система", която сега се изгражда и у нас има финансов интерес да поддържа хората максимално време живи, но болни. Т.е. прави се всичко възможно да се удължи безсмислено агонията на обречени хора, само и само да се изцедят до последна стотинка здравните им осигуровки. След това, ако е възможно, да се приберат и парите на близките им, да се организират кампании "Спасете н'ам кого си", които да наберат стотици хиляди, да се "усвоят" и тези пари и на края човекът да си умре, както се е знаело от началото.

Гласувах "ЗА", въпреки че за мен темата е безсмислена. Ако реша да си отида от живота, никой няма да е в състояние да ме спре. Ако ще и да съм напълно парализиран, имам истински приятели, с които имаме такава угворка - ако единият пострада така, че не е възможно да оздравее и поиска да се самоубие, но няма възможност да го направи сам, другият да му помогне. Има десетки начини да се направи това бързо и безболезнено, при това без да остават следи. А средствата се продават в аптеките, все още без рецепта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърдо ЗА. Според мен трябва да го пише в документите за самоличност.Лично аз искам,ако някой ден съм неизлечимо болна да ми приложат евтаназия.Така от една страна ще отърват мен от мъките и ще спестят на близките ми страданието да ме гледат как се мъча.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2.1 Писането на български език с кирилица е задължително. Теми и съобщения, написани на латиница или само с главни букви, се изтриват без предупреждение.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напротив - в западния си вариант т.нар. "здравна система", която сега се изгражда и у нас има финансов интерес да поддържа хората максимално време живи, но болни. Т.е. прави се всичко възможно да се удължи безсмислено агонията на обречени хора, само и само да се изцедят до последна стотинка здравните им осигуровки. След това, ако е възможно, да се приберат и парите на близките им, да се организират кампании "Спасете н'ам кого си", които да наберат стотици хиляди, да се "усвоят" и тези пари и на края човекът да си умре, както се е знаело от началото.

Гласувах "ЗА", въпреки че за мен темата е безсмислена. Ако реша да си отида от живота, никой няма да е в състояние да ме спре. Ако ще и да съм напълно парализиран, имам истински приятели, с които имаме такава угворка - ако единият пострада така, че не е възможно да оздравее и поиска да се самоубие, но няма възможност да го направи сам, другият да му помогне. Има десетки начини да се направи това бързо и безболезнено, при това без да остават следи. А средствата се продават в аптеките, все още без рецепта.

ЕВАЛА V12 това се казва смелост, това се казват добри приятели, който както иска да го разбира но аз лично пак го казвам за себе си съм избрала евтаназията ако съм много зле след години, дано се намерят смели хора и тогава, повечето обичат живота защото мама и тати така ги научили а не знаят че болката накрая побеждава и най-големите инати, уви!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 месеца по-късно...

Британска телевизия показа евтаназия на мъж

Британският телевизионен канал Sky излъчи последните минути на човек, подложил се на евтаназия в швейцарската клиника "Дигнитас". 59-годишният британец Крейг Юърт, страдащ от неизлечимо заболяване на главния мозък, довело до парализа, пожела сам да бъде сниман, за да помогне за отмяна на забраната за евтаназия в страната си. Sky засне документален филм за Юърт, чиито последни кадри са направени в клиниката.

Във Великобритания дискусията около това трябва ли да се излъчва филмът, започна дълго преди пускането му в ефир.

Вдовицата на Юърт, който е университетски професор, заяви пред камерите, че съпругът й не е уморен от живота, но между живота и страданията е предпочел смъртта. Съгласил се е да го снимат, за да разсее страха от смъртта у другите.

Във филма, озаглавен "Право на смърт", е показано как Юърт поглъща смъртоносна доза сънотворно лекарство. Филмът бе излъчен в сряда в 21 часа, което му осигури значителна публика.

Пред камерите Юърт подписва документи, потвърдждаващи, че всичко, което става оттам нататък, е негов личен избор, и след това със зъби сам изключва апарата за дишане и под наблюдението на лекар изпива сънотворното лекарство, разтворено в ябълков сок. След половин час умира от свръхдозата.

Авторите на филма твърдят, че целта им не е била да заснемат екстравагантно шоу, а да повдигнат сред британското общество въпроса за евтаназията.

Във филма Юърт разказва защо е взел това решение и обяснява, че в неговото положение изборът на смъртта е най-логичен. Професорът казва, че знае, че в резултат на болестта му някой ден дишането му ще спре и той ще умре, но заявява, че не иска да страда повече, нито да причинява болка на семейството си.

Премиерът Гордън Браун каза, че темата за евтаназията трябва да се повдига "със съчувствие и без сензационност", а медиите трябва да разбират отговорността си, излъчвайки такива програми. Той потвърди позицията си, че евтаназията не бива да се легализира.

В момента във Великобритания виновните за евтаназия могат да получат до 14 г. затвор. Филмът бе показан в деня, когато започна разследване за смъртта на друг британец, починал в клиниката "Дигнитас". 23-годишният ръгбист Даниел Джеймс бе умъртвен през септември. В резултат на травма, получена по време на игра, той бе парализиран и лекарите не даваха надежда, че състоянието му може да се подобри, поради което родителите му го отведоха в швейцарската клиника. След смъртта на младежа главният прокурор започна разследване на действията им.

Според допитвания до общественото мнение повечето британци, включително 97% от лекарите, са против евтаназията. По неофициални данни обаче лекари помагат годишно на 8 души да си отидат от живота.

В клиниката в Швейцария, където евтаназията е разрешена от 40 г., процедурата струва 3000 евро.

Източник: Новинар

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Британска телевизия показа евтаназия на мъж

Премиерът Гордън Браун каза, че темата за евтаназията трябва да се повдига "със съчувствие и без сензационност", а медиите трябва да разбират отговорността си, излъчвайки такива програми. Той потвърди позицията си, че евтаназията не бива да се легализира.

Източник: Новинар

Обричайки близките си на страдание...
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ЕВАЛА V12 това се казва смелост, това се казват добри приятели, който както иска да го разбира но аз лично пак го казвам за себе си съм избрала евтаназията ако съм много зле след години, дано се намерят смели хора и тогава, повечето обичат живота защото мама и тати така ги научили а не знаят че болката накрая побеждава и най-големите инати, уви!

Има си начини да облекчиш болката, без непременно да убиваш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...................

Авторите на филма твърдят, че целта им не е била да заснемат екстравагантно шоу, а да повдигнат сред британското общество въпроса за евтаназията.

....

:) Да бе да -заради това и са превърнали самоубийството на човека във евтино шоу от типа "Биг Брадър" ! :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

И аз подкрепям идеята за заснетата евтаназия - като евтин и абсолютно нехуманен акт. Много хора биха казали, че самата евтаназия е НЕХУМАННО действие - и не ги упреквам да мислят така. Но по-човешко ли е да караш хората, които толкова много обичаш да страдат, гледайки те как "си се заклещил в Чистилището", на прага между живота и смърта?! Не. Аз съм твътдо ЗА евтаназията по 2 много основни причини - първата вече я споменах. Втората е БЛАГОРОДНА - даряване на органите. Защото по този начин може да се прекрати иначе и без това свършилия живот, но без да бъдат засягани органите за трансплантация. Изключително много се радвам да видя, че ние българите, колкото и злонамерени да бъдем в очите на Западноевропейците, всъщност сме много повече хора от тях, защото умем обичаме и да бъдем съпричастни и състрадателни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърдо "за"! При условие, че е със съгласието на болния, разбира се. Не ми се струва справедливо последните дни живот на някое човешко същество да бъдат изпълнени с нечовешки болки и страдания. Когато става дума за хора в кома или мозъчна смърт, обаче, се колебая. От една страна, не е етично някой друг да вземе такова решение, от друга пък, ако наистина няма абсолютно никакъв шанс... абе, сложно е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 години по-късно...

Преди 4/четири/дни почина майка ми на 83г.Простихме се онзи ден.Трудно ще забравя последните месеци от живота й.Денонощни болки,без да може понякога/по-често/да заспи.И това въпреки многобройните лекарства,предпи сани от докторите.Някой може да си помисли,че ми е било тежко да се грижа за нея.Не.Тежеше ми по-скоро чувството че я боли,а не мога да и помогна. Безпомощнотта,която изпитвах,гледайки я как се мъчи да прикрива болките си за да не ме тревожи. И тогава реших, не да питам,а да обявя на обществото и законо дателните фактори,че не са тези,които ще определят дали да изживявам последните си дни в адски и нечовешки мъки. Ако в края на живота си изпадна в положението на майка ми - твърдо искам евтаназия.И никакъв недомислен и недомаслен остарял закон не желая да отказва желанието ми.РАЗБРАХТЕ ли ме господа законодатели?Не сте вие тези, които против волята да удължавате агонията на неизлечимо болните, само и само за да пълните джобовете на фармацевтите и да създавате работа на докторите. П.П. Мога да пиша още много,но не желая да отегчавам четящите.Брата бълга рин не обича да слуша и чете,а само да бъде слушан и пише.Справка-форумите. Накрая - да уточня.С майка за евтаназията/като мярка въобще/,никога не сме говорили

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твръдо ПРОТИВ. Вярно... мъките и болките са голями, но ЩОМ БОГ ГО Е ПРЕДПИСАЛ - ТОВА ДА СЕ СЛУЧИ - ТО ТРЯБВА ДА СЕ СЛУЧИ И НИКОЙ НЯМА ПРАВО ДА ОТНЕМА ЖИВОТ, НИКОЙ ОСВЕН Бог. Тогава защо по дяволите да се налагата такова "облекчване" а бе ... разбирам за УСПОКОИТЕЛНИ, но за убийство - всички бих ви съдил по един за убийство на човек...това е срамота.

Редактирано от qkudza (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твръдо ПРОТИВ. Вярно... мъките и болките са голями, но ЩОМ БОГ ГО Е ПРЕДПИСАЛ - ТОВА ДА СЕ СЛУЧИ - ТО ТРЯБВА ДА СЕ СЛУЧИ И НИКОЙ НЯМА ПРАВО ДА ОТНЕМА ЖИВОТ, НИКОЙ ОСВЕН Бог.

Тогава защо по дяволите да се налагата такова "облекчване" а бе ... разбирам за УСПОКОИТЕЛНИ, но за убийство - всички бих ви съдил по един за убийство на човек...това е срамота.

По твоята логика Бог е предписал всеки болен да умира, ама лекарите-безбожници вземат, че спасят на някого живота. Трябва ли и тях да ги сполети Божествено наказание?

Не си виждал неизличимо болни пациенти, обезумели от болка и отчаяние, както и техните близки, които с нищо не могат да помогнат. И за всички е ясно, че колкото дни, седмици или месеци и да им остават - нищичко не може да облекчи страданията им, нито аналгетици, нито наркотични средства. Животът си е на самият човек, той трябва да разполага с правото да реши колко много и дълго да страда преди смъртта си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твръдо ПРОТИВ. Вярно... мъките и болките са голями, но ЩОМ БОГ ГО Е ПРЕДПИСАЛ - ТОВА ДА СЕ СЛУЧИ - ТО ТРЯБВА ДА СЕ СЛУЧИ И НИКОЙ НЯМА ПРАВО ДА ОТНЕМА ЖИВОТ, НИКОЙ ОСВЕН Бог.

Тогава защо по дяволите да се налагата такова "облекчване" а бе ... разбирам за УСПОКОИТЕЛНИ, но за убийство - всички бих ви съдил по един за убийство на човек...това е срамота.

Чукай на дърво да не те гази мечка!

Човек е самонагаждащо се същество, променя желанята си според обстоятелствата.

Чукай и се кръсти, защото не знаеш и не си виждал какво е страдание!

Ще се шашнеш какви мисли ще почнат да ти се въртят, ако не дай боже... :biggrin:

Има си начини да облекчиш болката, без непременно да убиваш.

Има болки, които не могат да бъдат облекчени.

Виждал съм болни от рак в последна фаза. И сега потръпвам...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

dimadoctor е съгласен съм до известна степен с теб, но никой няма право да убива. И спрямо 10-те божи заповеди - не е редно, друг е въпроса вече до самият човек и избора му, аз лично не бих го направил.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

dimadoctor е съгласен съм до известна степен с теб, но никой няма право да убива. И спрямо 10-те божи заповеди - не е редно, друг е въпроса вече до самият човек и избора му, аз лично не бих го направил.

Така е, никой няма право да убива. Но в споменатите случаи евтаназията не трябва да се приравнява с убийство, напротив, това е помагане на безнадежно болен човек да избегне страданията, а до не малка степен и на близките. Естествено всичко трябва да бъде доброволно и подтвърдено с ясно съзнание от самия пациент, НИКОЙ лекар не трябва да има правото еднолично да решава това.

Това е мое мнение, и бих го поддържал и като лекар, и като потърпевш /никой не е застрахован, лекарите също/.

Редактирано от dimadoctor (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

В Цюрих се провежда референдум за асистираните самоубийства

Жителите на кантона Цюрих днес са призовани да гласуват на референдум за така наречения туризъм на смъртта, съобщи Франс прес.

На общонародното допитване жителите на кантона се произнасят дали на чужденци трябва да продължат да се разрешават асистираните самоубийства, както досега.

Инициативата за референдума е по идея на консервативните партии Федерален демократичен съюз и Евангелистката партия. Те искат да се наложи изискване на кандидатите за асистирани самоубийства да са живели поне година в кантона Цюрих, преди да могат да се възползват от предлаганата там услуга.

Швейцарската асоциация Динитас се прочу в последните 10 години с услугата подпомагани самоубийства, която предложи на повече от 1000 души, главно хора в терминална фаза на заболявания.

В Швейцария законите позволяват да се подпомагат самоубийствата, но при определени условия. Това подпомагане може да стане само по пасивен начин, чрез намиране на необходимите лекарства на човека, който иска да сложи край на живота си.

Активното подпомагане е забранено, тоест прякото даване на лекарствата на човека, който иска да се самоубие.

По данни на Динитас към края на 2010 г. 1138 души са се ползвали от услугата на асистираните самоубийства в Швейцария. Измежду тях 592 са от Германия, 102 от Франция, 118 от Швейцария, 19 от Италия, 18 от САЩ и 16 от Испания.

изт.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как звучи само а-услуга

е да де,щото ти правят услуга да си туриш край на мъките.

Ама гадно звучи,съчетано и с туризъм.

Опазил ни Бог от такъв туризъм.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Умираща от болки жена моли за евтаназия

Публикувано изображение

Ужасяващата диагноза рак на панкреаса е причина Мая Кривошиева да мечтае за достойна и... доброволна смърт. Жената се появи във видеовръзка, излъчена в тв предаването “Директно с Карбовски”.

“Болката е непоносима. Знам, че в един момент и морфинът няма да може да ми помогне. Просто няма да имам финансовата възможност да си набавя необходимите лекарства. Само морфинът с основните лекарства в момента ми излизат по 500 – 600 лева на месец. Преди години работех в САЩ. Имах спестени средства и смятах с тях да отида в Турция, където американският институт “Джон Хопкинс” се занимава с изследване на неизлечими онкологични заболявания. Парите обаче се стопиха в лекарства и в храна, защото не мога да ям почти нищо, а това, което ям, е много скъпо”, разказа неизлечимо болната жена.

Тя е категорична, че няма никакво колебание в желанието си да бъде убита “хуманно”. “Искам евтаназия. Искам да си отида с хубавите спомени и с хубавите неща от живота, а не в някоя болнична стая – захвърлена и мръсна. Като човек, който е напълно безполезен... Не искам болните ми родители да ме обслужват. Майка ми е против моето решение за евтаназия, но съм сигурна, че ще ме разбере, ако ме види в стадия, който при всички положения ще достигна”, проплака Мая.

Тя обясни, че само преди няколко дни видният доцент Юлиянов е потвърдил, че състоянието й е неизбежно. И все пак я посъветвал, дори да има 1% шанс за живот, да продължава да се бори. За тази цел обаче е необходимо изключително скъпо лечение в чужбина.

“Аз съм абсолютно против безсмисленото самоубийство. В случая обаче, независимо, че съм болна от рак, мога да бъда от помощ за други със здравите си органи. Посъветвах се с доста лекари. Те казаха, че ако органът е здрав може да бъде използван. А аз за рак на сърцето примерно не съм чувала. Бих го дарила с най-голямо удоволствие”, сподели Мая.

В края на предаването на екрана бяха изписани две банкови сметки. Едната набира средства за евтаназия, а другата – за скъпо лечение. За благородните хора остава да решат самостоятелно в коя сметка да направят дарение.

BG50UBBS80021048343930 / UBBS BGSF

Титуляр: Мая Кривошиева

БЛИЦ

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко ми е странно какво е това(не ме вземайте за някой студеноквръвен,ама си е така) "как ще го убия,после ще ми тежи". Какво има да ти тежи? Това е глупаво. А ти какво,искаш болките и страданията на другия да продължат,защото на теб не ти стиска да ги спреш ли? Ако болният поиска подобно нещо,тежко или не,аз зъм ЗА.Това му е желанието,в крайна сметка хубаво ли е пък,както казва жената по-горе да умреш безпомощен и безполезен. Бих помолил и държавата ни,милата тя да помогне малко на тия хора с пари.Не си купувайте лимузина.Дайте пари на жената за операция.Все пак тя може да я спаси.Ако и това не помогне...тогава вече,ако наистина желанието и е такова,по-добре я спасете от мъките. Няма да ви приятно да го направите,но приятно ли е пък ближният да страда? Когато е неизлечимо това е по-добрият случай... Пак казвам,не ми се нахвърляйте,не съм студенокръвен,просто казвам,че е по-добре да се помогне.С каквото може.Дори това да означава евтаназия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Тери Пратчет стигна до евтаназия

Публикувано изображение

Великият писател сър Тери Пратчет е напреднал с делата по евтаназията си, която той сам пожела да се извърши в Швейцария, съобщи “Гардиън”.

През 2008 г. на 63-годишния писател бе поставена диагноза на Алцхаймер. Сега Тери Пратчет е получил документи за прекратяването на живота си. Той все пак смята да завърши последната си книга. Решението за евтаназия Пратчет взе по време на работата по филма си “Тери Пратчет: Да избереш смъртта”. В него са документирани последните дни на доброволно прекратилия живота си милионер Питър Смедли, страдащ от заболяване на двигателната система.

Авторът на поредицата “Светът на диска” все пак не е напълно сигурен дали ще се предприеме стъпката. 70% от подалите документи за евтаназия по-късно се отказват от решението си.

БЛИЦ

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване