Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изчезване на rEFInd в GhostBSD

Препоръчан отговор

Здравейте! Както посочих в заглавието, изчезва ми rEFInd. Ситуацията е следната - оригинален Windows 10 Pro, GhostBSD с буутлаудър rEFInd. Вече 3 - ти ден, всяка сутрин преинсталирам, през деня колкото и да рестартирам, rEFInd си работи. На другата сутрин директно тръгва Windows - а. Все едно, че има таймер и на другия ден буутлаудъра е изчезнал. Сега съм инсталирал GhostBSD с UEFI bootloader only, но задъних Windows - а. Някакви предложения какво да направя, за да имам и двете ОС?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът ти предполага, че: 
- трябва да сме запознати колко диска имаш и как са парчетосани ли?
- знаем каква ти е файловата система на GhostBSD?
- прекрасно знаем и модела на BIOS-a ти и какви са му възможностите относно EFI?

Затова направо и уверено давам най-подходящия съвет, като за Уиндоус потребител:
Ползвай EasyBCD: https://neosmart.net/EasyBCD/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора! Засега реших така проблема - дирктно пускане -> GhostBSD. Старт -> F11 -> Windows boot Manager -> Windows 10. Засега ще караме така, ако някой има друга идея, нека сподели. Относно EasyBCD - не " вижда " GhostBSD, само Windows / това го пробах още при първото прецакване /.

1. Един диск - 2 дяла Уиндоус / системен и  сторидж /, UFS - 1 дял за БСД - то;

2. Дъното и БИОС -а работят и с UEFI, което е видно още с питането ми;

Поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, deke написа:

2. Дъното и БИОС -а работят и с UEFI, което е видно още с питането ми;

Не съм сляп и  го прочетох още в началния ти пост. Не случайно зададох въпроса за вида на BIOS-a. Но щом упорстваш да криеш поисканата информация и те кефи да блъскаш по F11 -  изборът си е твой.  Enjoy.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ASRock am1B-M 

https://www.asrock.com/mb/AMD/AM1B-M/

Не съм ъпгрейдвал фърмуера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

AMI BIOS значи. И позволява неща, които не всички BIOS позволяват.

Твоят проблем Windows-OtherOS при UEFI и rEFInd се проявява единствено при инсталация на един диск.
Какво става? Ами наглият Windows, при някои по-значителен ъпдейт като есенно-пролетните, а и не само при тях 'ъпдейтва' efi конфигурацията, като я забърсва със своята 'оригинална'. Както и следи за промени в efi дяла и възстановява/пренарежда собственото си efi безумно без да пита с великото си Recovery.

Решението за омекотяване/превенция на това има две страни - винаги софтуерна и опционно фърмуерна(BIOS).

А) Омекотяване - само софтуерна страна на защита
Вариант с непълна протекция с един EFI дял, нормалната иначе инсталация, която Windows съсипва.
В EFI дяла се прави копие на разпределителния rEFInd файл под друго име и при омазване от Windows с неговия efi връз отгоре му, refind efi се възстановява от копието реципрочно чрез просто копиране на този единствен файл. Ако ли пък Windows само се е прередил в efi  дяла, то  изискуемият ред се фисква през efibootmgr.
Има допълнителна вариация да се забрани на Windows да презаписва efi файла, но тя касае цялостно изключване на Recovery на Windows, нещо, което е вече вредно.

Б) Превенция - софтуерна и фирмуерна защита
Вариант с два efi дяла на единствения диск, не избягваме мазането на Windows на собствения си efi, напротив оставяме го да си маже по него необезпокоявано. rEFInd се инсталира на другия efi дял, позволявайки още N-1 OtherOS инсталации. 

Кофтият момент е, че при актуализации/ъпдейти Windows-ът актуализира и boot-order в BIOS-a. И докато при мулти-диск инсталации няма значение*, при един диск с много други мирно съжителстващи системи - има. И тук идва мястото на фърмуерната BIOS защита - да се забрани промяната в BIOS. В BIOS boot-order се оставя единствения верен efi - този на OtherOS за този физически диск. А всякакви последващи опити за промяна от страна на Windows се забраняват чрез supervisor password в режим 'setup' за твоя AMI BIOS. Последното означава, че при стартиране/престартиране на компа няма да се иска парола, единствено при влизане в BIOS.

Забележка:* Всъщност има минорно неразрушаващо значение, при последния ми Windows 20H2 ъпдейт след рестарт ми зареди директно Windows-a, та трябваше да влизам в BIOS-a и да си върна реда на boot-order от многото ми физически дискове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам едно свободно SSD - 480 GB, какъв вариант да приложа в случая. Няма проблеми всичко да преинсталирам, важното е да се реши проблема. И много благодаря за изчерпателния отговор. 

Всъщност това SSD е предназначено точно за случай като този, но още не съм го закачил. Правих си на него някакви комбинации Linux -> Windows и от 2 - 3 месеца седи в шкафчето. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом имаш и 2ри физически диск в компа, е повече от ясно:
- Windows–ът в качеството на операционна система, сиреч системен + неговия efi дял на единия диск, като не е необходимо да му даваш цялото физическо пространство на диска;
- всички останали инсталируеми ОС, било Linux или BSD - техният efi дял за rEFInd задължително на другия физически диск, като нищо не им пречи техните root дялове да са навсякъде, включително и на диска с Windows.

Още по-просто казано: двата efi дяла на 2 различни физически диска.
Тогава и да слагаш защита в BIOS e излишно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът се оказа банален. Батерията на дъното си е заминала и всеки път при изключване на компютъра от тока вечер, на другата сутрин БИОС - а е бил нулиран. Не съм го "хванал" това, защото часовника се е сверявал от мрежата почти мигновено. Смених батерията и всичко си дойде на място. 

Поздрави на всички съфорумци!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване