Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Наследство - процедура?

Препоръчан отговор

Единствен наследник съм въпроса ми е за процедурата.

Смъртният акт го имам и трябва да отида в общината за удостоверение за наследник което важи няколко месеца.

1. Доколкото разбирам не дължа данък наследство тоест има ли причина да ходя в данъчното?

2. Апартамента на мое име ли ще се води? Като ходя да плащам данъка през Easypay кое ЕГН трябва да казвам (малко е странно умрял да плаща данъци)?

3. Нотариален акт на мое има как се вади? Тоест трябва да отида при нотариус или има и друг начин?

п.с. Благодаря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Единствен наследник съм въпроса ми е за процедурата.
Смъртният акт го имам и трябва да отида в общината за удостоверение за наследник което важи няколко месеца.
1. Доколкото разбирам не дължа данък наследство тоест има ли причина да ходя в данъчното?
2. Апартамента на мое име ли ще се води? Като ходя да плащам данъка през Easypay кое ЕГН трябва да казвам (малко е странно умрял да плаща данъци)?
3. Нотариален акт на мое има как се вади? Тоест трябва да отида при нотариус или има и друг начин?

п.с. Благодаря.

Здравейте!
Удостоверението за наследници важи не няколко, а точно 6 месеца.
1. Вие - какъв наследник сте?
Чл. 31. (1) Данъкът върху наследството се заплаща от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците.
(2) Данък върху наследството не се заплаща от преживелия съпруг и от наследниците по права линия без ограничения.

2. Напоследък в повечето общини, прехвърлянето на наследството / наследствените дялове, става служебно.
Имота ще е на ваше име и плащането ще е с вашето ЕГН. Вземете си ПИК от НАП и може да правите всичко онлайн.
3. Да, за НА се ходи при нотариус.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Roujin Z написа:

Не ти трябва нотариален акт, ти си новият собственик.
Можеш и да го продадеш имота ако искаш, новият собственик ще получи нотариален акт.
Например къщата която са строили родителите ми няма нотариален акт, щото не са я купували.
Аз и племеницата сме ѝ наследници и не ни трябват нотариални актове.
А аз даже и данъци не плащам за нея, питам си ушите, да дойдат да ме намерят в Белгия.
Племеницата плаща за нейния дял.
Не си длъжен и ти да плащаш данъци, правиш се на резсеян особено ако не живееш там.
Те после ще ти ги опростят като мине време, що да плащаш заплати на чиновници в общината. Ама трябва да не си бъзльо и да не ти пука кой какво ще се опитва да те плаши.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, jhoro написа:

1. Вие - какъв наследник сте?

Син. То други наследници няма.

п.с. Белгиец аз края на миналата година съм ги платил за 5 години назад понеже майка ми с пенсията си нищо не плащаше.

Тук питах за друг данък. Между другото ако не се лъжа племенницата ако плаща сама данъка и живее в имота 5 години ще го придобие целия...  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 37 минути, Roujin Z написа:

п.с. Белгиец аз края на миналата година съм ги платил за 5 години назад понеже майка ми с пенсията си нищо не плащаше.

Между другото ако не се лъжа племенницата ако плаща сама данъка и живее в имота 5 години ще го придобие целия...  

Тя къщата е на етажи, в моя етаж не живее никой.
Баща ѝ на племеницата си мечтаеше той да го придобие чрез измами и придоби гроб в едно софийско гробище на 52 годишна възраст. Сам си умря, повърна кръв.

То това имотите не са като компютрите, да ти влезе хакер вътре и да ти изтрие всичко.
Лакомо дупе кръв сере. Да си въобразява някой, че ще открадне чужд дял безнаказано си е опасничко. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Roujin Z написа:

Син. То други наследници няма.

Благодаря за отговора, но въпроса беше за вас. Да си отговорите сам - пряк или непряк наследник сте.

преди 9 часа, Roujin Z написа:

Тук питах за друг данък. Между другото ако не се лъжа племенницата ако плаща сама данъка и живее в имота 5 години ще го придобие целия...  

Много хора бъркат понятията „данък върху недвижимите имоти“ и „данък наследство“.
Дали сте ги платил или не, няма нищо общо с това, дали дължите.

Колкото до племенницата - има си текстове в ЗС:

Цитат
Чл. 79. Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години.
Ако владението е добросъвестно, правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на 5 години.
Чл. 70. Владелецът е добросъвестен, когато владее вещта на правно основание, годно да го направи собственик, без да знае, че праводателят му не е собственик или че предписаната от закона форма е била опорочена. Достатъчно е добросъвестността да е съществувала при възникване на правното основание.
Добросъвестността се предполага до доказване на противното.

Тоест - нужно е „правно основание“, а не просто ... „нанесла се вътре и плаща данъка“!
Пп. Ако в момента платя данъка на нечий имот - плащането ще е „по партидата на собственика“, а не „на мое име“!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На жената родителите ѝ починаха миналата година и двамата.

1 Със смъртните актове в общината по местоживеене на собствениците (починалите) на имота се прехвърля партидата за местни данъци и такси и до тук. Данъка идва на Ваше име и може да се плати през ИзиПей - 1 лев такса.

2. По наредби (ако искаш) до 30 дни трябва да прехвърляш партидите на твоето име.

3. нАтурален :) акт се вади при продажба.

4. Ако имаш наследствени земи и искаш да ги продадеш - трябва да извадиш данъчна оценка и скица от кадастъра, след това при нотариус.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, chasovnik написа:

На жената родителите ѝ починаха миналата година и двамата.

1 Със смъртните актове в общината по местоживеене на собствениците (починалите) на имота се прехвърля партидата за местни данъци и такси и до тук. Данъка идва на Ваше име и може да се плати през ИзиПей - 1 лев такса.

2. По наредби (ако искаш) до 30 дни трябва да прехвърляш партидите на твоето име.

3. нАтурален :) акт се вади при продажба.

4. Ако имаш наследствени земи и искаш да ги продадеш - трябва да извадиш данъчна оценка и скица от кадастъра, след това при нотариус.

Пак казвам - зависи от общината!

Баща ми почина преди година.

1. Без никакви действия от наша страна - партидите за МДТ бяха прехвърлени на наследниците.
  2. Комуналните партиди не са променени. На доставчиците им е все тая - стига някой да плаща.
  3. НОТАРИАЛЕН (а не - натурален) акт на името на наследниците или НА на наследодателя + удостоверение за наследници - е все едно. Просто - първия вариант е по-изяснен обстоятелствено.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, jhoro написа:

Колкото до племенницата - има си текстове в ЗС:

Когато обаче недвижимият имот, предмет на владението е наследствен. Тоест принадлежи на множество наследници, но само един от тях го владее, той не би могъл да се позове на изтекла придобивна давност. Такъв е примера при син, който живее в къщата на починалите си родители, а неговите братя и сестри не живеят там.

Спрямо съдебната практика на Република България и тълкувателните решения на Върховния касационен съд, психологическият елемент на владението – „animus”, за който съществува презумция че е наличен, не се предполага при придобивна давност между наследници спрямо наследствения имот.

Тук е дадена сила на предположението, че наследника, който сам владее останалите части от имота, принадлежащи на другите наследници, всъщност ги владее за тях. Тоест предполага се, че владелецът владее имота от името на своите сънаследници, докато не се докаже противното. Владелецът сам следва да доказва, че изрично е заявил и показал чрез действията си на останалите наследници, че владее за себе си. Това може да бъде случай, в който владелецът не допуска останалите наследници в имота, въпреки техните изрични искания, заграждане на имота и т.н.

Много по-трудно е да се издаде констативен нотариален акт за наследствен недвижим имот, дори владелецът да го е владял повече от десет години, защото освен фактът на владението, следва да се докаже и изричното заявяване и недопускане на останалите наследници. Тук психологическия елемент „animus possidendi” не се предполага и няма презумция за него, а следва изрично да се докаже.

======================================

Абе да ви разкажа една истинска случка от миналия век.
Като умряха първо дядо ми и 2 години по-късно и баба ми по майчина линия, вуйчо ми си беше отишъл да си живее на село в наследствената къща. Там имаше и две стай строени и с негово участие освен главната къща и разни кокушкарници и завеси.
А майката на неговата жена си беше още жива и един път на селската фурна за хляб, на опашката се похвалила пред съселянките, че моята майка щяла да пие една студена вода, щото те щели да оправят работата с "адвокати" ( според нейните селски разбирания) да извадят документи, че само те са се били грижили за къщата и щяла да е само тяхна.
Обаче една от съселянките купила си готварска печка от баща ми, отишла в неговото село и го предупредила за плановете на другата бабичка.
Баща ми качва майка ми във Волгата и отиват при вуйчо ми и му казват, трябва да се продаде къщата или той да изкупи делът на майка ми. И вуйчо ми, като няма къде да мърда, си даде многото заплати от скорошното си пенсиониране като военен, за да запази къщата.
След което набързо го хвана рак и го оперираха в София. Мине не мине време, пак разсейки и пак операция, втора и даже и трета. 
Абе като ви казвам, че лаком гъ3 кръв cepe, то си е проверено и доказано.

А след като почина баща ми, вуйна ми дофтаса да ми обяснява, че майка ми си е продала нейния дял от земеделските земи на баща ѝ, та да не тръгна аз та търся наследство от нивите. После като умря майка ми тя ме подпитва дали сме оправили имота в София с племеницата и си призна косвено за техния опит с нейната майка да лишат моята майка от наследство чрез незаконен нотариален акт. Всъщност вуйна ми се опитваше да изкопчи информация от мене, да я подаде на майката на племеницата ми. 
Е, аз ѝ казах на вуйна ми какво ще се случи, ако някой си помисли да ме лишава от наследство, да си им го каже да си го знаят.
И като по случайност, след смъртта на вуйна ми, нейните деца не желаят да имат контакти с мене. Заседнало им е като рибена кост в гърлото , че тяхната майка не е успяла да лиши моята майка от наследството ѝ на село. Кво да ги правиш, завиждат ми на рахатлъка тука у Белгия, пък те нямат имот в чужбините където се подвизават.

преди 7 часа, DarkEdge написа:

Прочетох го и го цитирах по-горе, същото го знаех още преди да са починали родителите ми.

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, Белгиеца написа:

Когато обаче недвижимият имот, предмет на владението е наследствен. Тоест принадлежи на множество наследници, но само един от тях го владее, той не би могъл да се позове на изтекла придобивна давност.

Прав си, но няма да цитирам всичкото - много е дълго.

В примера - няма „правно основание, годно да го направи ЕДНОЛИЧЕН собственик“ - владеещия продължава да си е СЪсобственик.

По-горе написах

Пп. Ако в момента платя данъка на нечий имот - плащането ще е „по партидата на собственика“, а не „на мое име“!

Жилището, в което живея, е собственост на 4 човека. Когато плащам МДТ - ги плащам аз, но всяка вноска се отчита на името на съответния съсобственик.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Жилището, в което живея, е собственост на 4 човека. Когато плащам МДТ - ги плащам аз, но всяка вноска се отчита на името на съответния съсобственик.

След смъртта на баща ми ( при още жива майка) ги питам ония лелки в общината дали мога да го плащам данък сгради по банков път от Белгия. Ония олигофренки не пожелаха или не им стигаше акъла да ми отговорят. Казаха че от там на место щели да ми го плащат роднините, те не знаели как щяло да може от чужбина да се плати. Демек да им се разкарвам от главата бързо и да не им досаждам. Е, не им досаждам и не им плащам заплатите. И не ми пука дали камионът ще изпразни кофите за боклук от къщата, защото аз не ги пълня. Ако искат могат и да разкопаят асфалта и тротоарите по улицата, все ми е тая. Те тия чиновнички на мен не са ми изтрябвали.
От плащането на данъците има смисъл ако човек иска да продаде имота. Ако не мисли да го продава казва че няма доходи и готово. А аз съм се уредил да нямам лични доходи. 
Освен това, ако падне някой от излитащите самолети върху къщата и я разруши, ще съм се прекарал ако съм плащал десетки години на вятъра данъци. То си  има и срок, след който можеш да им пишеш едно любовно писъмце да им изложиш топлите си чувства към тях и да ги подсетиш, че е минало давност за неплатените суми пари. Та да не си въобразяват, че ще се минеш да им платиш все пак заплатите.
Аха и преди през интернет виждах дължими суми, а сега не може. Трябвало било не знам си какво. Е па да ми намерят адреса у Белгия и да ми го пратят, те искат заплати.
Абе пропаднала работа е по всичките бг администрации. Добре че не съм там.
Ония в посолството в Брюксел като ги видях 2020г как се отнасяха към хората с двойно гражданство за смяната на личната карта и направо се чувствам щастлив, че не живея в България. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 24.03.2021 г. в 15:39, Белгиеца написа:

След смъртта на баща ми ( при още жива майка) ги питам ония лелки в общината дали мога да го плащам данък сгради по банков път от Белгия. Ония олигофренки не пожелаха или не им стигаше акъла да ми отговорят. Казаха че от там на место щели да ми го плащат роднините, те не знаели как щяло да може от чужбина да се плати. Демек да им се разкарвам от главата бързо и да не им досаждам. Е, не им досаждам и не им плащам заплатите. И не ми пука дали камионът ще изпразни кофите за боклук от къщата, защото аз не ги пълня. Ако искат могат и да разкопаят асфалта и тротоарите по улицата, все ми е тая. Те тия чиновнички на мен не са ми изтрябвали.
От плащането на данъците има смисъл ако човек иска да продаде имота. Ако не мисли да го продава казва че няма доходи и готово. А аз съм се уредил да нямам лични доходи. 
Освен това, ако падне някой от излитащите самолети върху къщата и я разруши, ще съм се прекарал ако съм плащал десетки години на вятъра данъци. То си  има и срок, след който можеш да им пишеш едно любовно писъмце да им изложиш топлите си чувства към тях и да ги подсетиш, че е минало давност за неплатените суми пари. Та да не си въобразяват, че ще се минеш да им платиш все пак заплатите.
Аха и преди през интернет виждах дължими суми, а сега не може. Трябвало било не знам си какво. Е па да ми намерят адреса у Белгия и да ми го пратят, те искат заплати.
Абе пропаднала работа е по всичките бг администрации. Добре че не съм там.
Ония в посолството в Брюксел като ги видях 2020г как се отнасяха към хората с двойно гражданство за смяната на личната карта и направо се чувствам щастлив, че не живея в България. 

Това ти е най-малкия проблем, намираш сметката на Местни данъци и такси в общината и си ТИ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване