Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Intel T9400 на лаптоп Asrock Multibook M15

Препоръчан отговор

Дали този процесор ще стане на този вехт лаптоп? На сайта им не намирам никакво инфо за поддръжка на процесори и се чудя дали ще тръдне с него? Оригинално беше с Dual-Core T1400 ,който е на 1,8 гхз и интересното е ,че явно дъното си го клиова ,защото показваше в програмите че е на 2,15гхз.После го смених с Т4200 и сега работи с него,но вече се задъхва дори в ютюб,а майка ми само за това си го ползва и не иска да сменя целия лаптоп.Та ми изпадна Т9400 с който предполагам ще дръпна малко въздух,но не мога да разбера дали ще тръгне.Освен с проба има ли как да се разбере дали ще върви?И по ското ако тръгне има ли някаква опастност за самия лаптоп да му изгори нещо?И двата са на 35 вата ,но за друго не знам дали е опасно.И още нещо не мога да разбера въптреки че почетох по темата, а то е по какво се разбира даден мобилен процесор дали е с отключен множител?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никакъв въздух няма да дръпне. Машината е морално остаряла.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забрави с подобна антика.  Това вече е много морално остарял процесор, още повече, че е мобилен. Разлика във възпроизвеждане на видео едва ли ще има. Намаляваш резолюциите колкото се може и това е, като искаш да го ползваш. Един андроид плеър за 50-60 лева ще ти реши проблема.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, gibson58 написа:

В предвид че се ползва само за ютюб и гугъл,все си мисля, че ще има подобрение.Поне видеата да вървят гладко.

Слаба рам и слаб процесор, съчетани с бавен хард диск. Наистина не знам какво очакваш. Това, че ще вдигнеш малко тактовата честота нищо не означава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре е да се знае дали нещо друго е променяно по лаптопа като хардуер. Същи така е добре да се знае каква е OS и най-вече драйвера на видеото, браузъра който се ползва. Активирано ли е хардуерното ускорение - реално натоварва ли се графичното ядро, спрени ли са излишните реклами по сайта, нещо друго товари ли системата ако видеото от YT не е отворено и т.н.

Лично според мен - с T4200 все още можеш да ползваш системата за описаните неща, но си трябва малко ръчкане.

Един жокер - опитай с PotPlayer как върви зареденото видео от интернет.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, plamen_petrov_80 написа:

Добре е да се знае дали нещо друго е променяно по лаптопа като хардуер. Същи така е добре да се знае каква е OS и най-вече драйвера на видеото, браузъра който се ползва. Активирано ли е хардуерното ускорение - реално натоварва ли се графичното ядро, спрени ли са излишните реклами по сайта, нещо друго товари ли системата ако видеото от YT не е отворено и т.н.

Лично според мен - с T4200 все още можеш да ползваш системата за описаните неща, но си трябва малко ръчкане.

Един жокер - опитай с PotPlayer как върви зареденото видео от интернет.

Нищо не е променяно по хардуера,с уиндоуд 7 х 86 .За драйвера на видеото какво точно трябва да се погледне?Ползват се хром и файърфокс със изключени реклани с Ublock origin добавката.Това х.ускорение как се проверява дали е активно?Ако не е отворено видеото не се товари системата,но ако се гледат филми оналин от разни сайтове,процесора е на макс.И все пак мисля че би трябвало да има осезаема разлика,съдейки по предишният процесор.Защото преди години като старият на 1,8-2,15 гхз Т1400 стана почти невъзможно да се гледа филм през някой сакъ да онлайн филми,след смяната с Т4200 имаше разлика и натоварването падна от почти 100 на към 80-85% и вървяха гладко филмите.Разбира се на малка резолюция.С PotPlayer-a майка ми няма да се справи определено,така ,че отпада като вариант.Както и андроид тв бокса по ред причини.

преди 38 минути, Емил Костов написа:

Слаба рам и слаб процесор, съчетани с бавен хард диск. Наистина не знам какво очакваш. Това, че ще вдигнеш малко тактовата честота нищо не означава.

Не е ли от значение освен тактовата честота,че стария процесор е с 1мб кеш а Т9400 с 6мб? Ако се сложи ссд ще има ли подобрение за целите освен бързото зареждане на ос?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1GB оперативна памет при наличие на:

- вградено видео

- W7

- FireFox / Chrome

е крайно недостатъчна (дори за мойте виждания).

Какво бих направил аз:

- определено бих погледнал за употребявана памет - ако сега си с една платка от 1GB > търсиш още една такава или 2GB. Ако си с две 512MB > търсиш 2 х 1GB или комбинация 1+2 (може и 2+2 - но тук бюджета е определящ). Едно малко SSD никога не е излишно, но реално то не ти дава процесорна скорост.

Драйверите - добре е да видиш дали са последните възможни и дали идват от Intel или от M$ - аз бих заложил на драйвер от Intel.

W7 има Аеро и т.н. - всякакви визуални ефекти се спират. Вече казах за хартуерното ускорение - gpu-z също показва натоварването на видео картата.

Може да се опита през браузър - Edge,MyPal ...

Веднъж казваш YT, веднъж филми по разни сайтове - добре е да е ясно какви точно се прави.

Аз лично бих опитал няколко конкретни твой адреси с качеството с което ги гледаш да ги пробвам при мен как вървят на близки компоненти.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Процесора нее зле само ти трябва повече рам сложи му 4гб както подържа макс и няма да ти забива като преди и филмите онлайн ще се гледат добре а за клока това си е пълна щуротия с много рискове ако незнаеш какво правиш

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

1GB оперативна памет при наличие на:

- вградено видео

- W7

- FireFox / Chrome

е крайно недостатъчна (дори за мойте виждания).

Какво бих направил аз:

- определено бих погледнал за употребявана памет - ако сега си с една платка от 1GB > търсиш още една такава или 2GB. Ако си с две 512MB > търсиш 2 х 1GB или комбинация 1+2 (може и 2+2 - но тук бюджета е определящ). Едно малко SSD никога не е излишно, но реално то не ти дава процесорна скорост.

Драйверите - добре е да видиш дали са последните възможни и дали идват от Intel или от M$ - аз бих заложил на драйвер от Intel.

W7 има Аеро и т.н. - всякакви визуални ефекти се спират. Вече казах за хартуерното ускорение - gpu-z също показва натоварването на видео картата.

Може да се опита през браузър - Edge,MyPal ...

Веднъж казваш YT, веднъж филми по разни сайтове - добре е да е ясно какви точно се прави.

Аз лично бих опитал няколко конкретни твой адреси с качеството с което ги гледаш да ги пробвам при мен как вървят на близки компоненти.

Ще ги пробвам тези гимнастики като отида при нашите,че нали е там лаптопа.Иначе наистина забравих да спомена,че рамта е 4гб в момента.

"Веднъж казваш YT, веднъж филми по разни сайтове - добре е да е ясно какви точно се прави."  ,е да впоследствие се сетих ,че и онлайн филми гледа,но мислех,че няма особена разлика с гледане в YT на ниска резолюция...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, gibson58 написа:

Нищо не е променяно по хардуера,с уиндоуд 7 х 86 .За драйвера на видеото какво точно трябва да се погледне?Ползват се хром и файърфокс със изключени реклани с Ublock origin добавката.Това х.ускорение как се проверява дали е активно?Ако не е отворено видеото не се товари системата,но ако се гледат филми оналин от разни сайтове,процесора е на макс.И все пак мисля че би трябвало да има осезаема разлика,съдейки по предишният процесор.Защото преди години като старият на 1,8-2,15 гхз Т1400 стана почти невъзможно да се гледа филм през някой сакъ да онлайн филми,след смяната с Т4200 имаше разлика и натоварването падна от почти 100 на към 80-85% и вървяха гладко филмите.Разбира се на малка резолюция.С PotPlayer-a майка ми няма да се справи определено,така ,че отпада като вариант.Както и андроид тв бокса по ред причини.

Не е ли от значение освен тактовата честота,че стария процесор е с 1мб кеш а Т9400 с 6мб? Ако се сложи ссд ще има ли подобрение за целите освен бързото зареждане на ос?

SSD- 50 лева. РАМ ще ти излезе сигурно 100, процеосрът и той около 30 лева ( разбира се те са втора употреба и не се знае дали работят). И пак няма да можеш да работиш спокойно с тази барака. Рамта е бавна, процесорът също. 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, gibson58 написа:

SSD- 25лв. рам си има 4гб, процесор 10 лв.  не са чак толкова много за да се ползва машината още 2,3 г. поне

Няма SSD за 25 лева. Най-евтиното е 40 ( говорим за чисто ново). Разбира се ти си знаеш. 4 gb RAM лаптопска DDR2 за 10 лева няма как да намериш дори и в OLX. Но ти си избираш сам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Няма SSD за 25 лева. Най-евтиното е 40 ( говорим за чисто ново). Разбира се ти си знаеш. 4 gb RAM лаптопска DDR2 за 10 лева няма как да намериш дори и в OLX. Но ти си избираш сам.

Май по набързо четеш. Процесора е 10лв. уговорен, ссд втора ръка разбира се за стара машина ноя няма смисъл. иначе адата нови има по 35лв.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, gibson58 написа:

Май по набързо четеш. Процесора е 10лв. уговорен, ссд втора ръка разбира се за стара машина ноя няма смисъл. иначе адата нови има по 35лв.

А колко РАМ има машината?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

А колко РАМ има машината?

4GB

преди 59 минути, gibson58 написа:

Иначе наистина забравих да спомена,че рамта е 4гб в момента.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях ъпдейтнал през 2012 г. един НР Павилион 9730 с процесор Т9600, 120Gb SSD Mushkin, 4Gb RAM: е 2020 г. видеото Nvidia 960M  умря след 2 часа в онлайн уроци в зум.

В интерес на истината след ъпдейта и особено замяната на харда с ссд се усети осезателно подобрение.

Поздрави!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

с 4GB RAM ... и реално колко вижда? А колко запълва при работа?

По спомен не използва всичката памет,има мегдан,но не помня колко заема,ще погледна .Но със сигурност не са 4гб. Аз нарочно му сложих 32 бита,че мисля 64 ще му тежат а и няма да се слага повече рам.

преди 1 час, chasovnik написа:

Бях ъпдейтнал през 2012 г. един НР Павилион 9730 с процесор Т9600, 120Gb SSD Mushkin, 4Gb RAM: е 2020 г. видеото Nvidia 960M  умря след 2 часа в онлайн уроци в зум.

В интерес на истината след ъпдейта и особено замяната на харда с ссд се усети осезателно подобрение.

Поздрави!!!

Кое точно умря ,проца или дъното ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, gibson58 написа:

видеото Nvidia 960M  умря

32bit може да вижда до 3,5GB без намеса в най-добрата ситуация, но може да вижда и под 3GB.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, gibson58 написа:

Дали има опастност и в моя случай,макар видеото да е вградено?

Питаш дали стар лаптоп може да се повреди?

Глобално има балкан разлика между твоето и неговото видео.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, plamen_petrov_80 написа:

но може да вижда и под 3GB

Може, особено ако е с калпаво написан BIOS. И да прави хардуерна резервация на 1-1,5GB памет. И колкото повече RAM слагаш, толкова повече резервира.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване