Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Защо е толкова бавен ъпгрейднат Уиндоус 8.1 до 10-ка?

Препоръчан отговор

Първо започвам с параметрите на компютъра:

Процесор: QuadCore Intel Core i5-2320, 3000 MHz
Дъно: Asus P8B75-M LE  (2 PCI, 2 PCI-E x16, 2 DDR3 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Рам: DDR3 7648 MB 1600MHz
Видео карта: GeForce GT 630  (2 GB)
SSD KINGSTON SA400S37240G ATA Device  (223 GB, IDE)
HDD: WDC WD30EZRX-00MMMB0 ATA Device  (3000 GB, SATA-III)

Купил съм го с инсталиран Уиндоус 8.1 и е ъпгрейднат до 10-ка още когато излезе тя. Тогава SSD-то го нямаше. Уиндоус-а беше на 150 гигабайтов дял от хард диска. Още тогава забелязах, че всичко стана по-тромаво като се ъпгрейдна до 10-ка. След време използвах (не помня как се казваше инструмента) почистване от стара версия на Уиндоус. Лека промяна имаше само. За това купих сега SSD-то и прехвърлих Уиндоус-а с Macrium Reflect 7, защото не знам как стои въпроса с лиценза и активацията при чиста инсталация. Магазина от който го купих компютъра не ми даде такъв, а Уиндос 8.1 си беше активиран. Мога да видя през AiDA64 лиценза, но го пише за Windows 8.1 Professional. Който пък едва ли ще може да се използва за 10-ката ако инсталирам на чисто. Всичко работи всъщност след трансфера върху SSD-то и изтриване на дяла от хард диска с разширяване до пълният му размер през MiniTool Partition Wizard, това бавнодействие на системата си остана. Сканирал съм с MBAM, Zemana и антивирусната 360 Тотал Секюрити, но нищо не е открито. Има ли начин да ускоря работата на системата или си трябва чиста инсталация, която пък не знам как ще бъде активирана после?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Активацията би трябвало да стане автоматична, но за всеки случай може да си направиш един архив на целия системен дял (или направо на диска) върху втория диск. Какво точно ти е бавно? Натоварването на CPU, SSD и RAM по време на забавянето в task manager какво е?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Raze написа:

Активацията би трябвало да стане автоматична, но за всеки случай може да си направиш един архив на целия системен дял (или направо на диска) върху втория диск. Какво точно ти е бавно? Натоварването на CPU, SSD и RAM по време на забавянето в task manager какво е?

Там е работата, че няма никакво натоварване даже и при стартиран Euro Truck Simulator 2 плюс XSplit Broadcaster. С тях двете при запис на играта повече от 30 до 40 процента не се вдига. Просто  има едно гадно забавяне не само при сърфиране (без значение от браузъра), даже и при разглеждане на файлове из компютъра (без значение дали са на SSD-то или на хард диска). Ето преди малко стартирах един запис на играта от XSplit Broadcaster-а и плеъра се стартира след една минута. Не е нормално да има такова моментно зависване даже и само на отваряне на папки из компютъра. Мислех, че това е заради нестабилните сектори на хадра, които показва Кристал Диск Инфо, но го има и сега. Дефрагментирах, почистих и сканирах C:// диск преди да прехвърля Уиндоус-а върху SSD-то. На лаптопа ми като сложих SSD и стартира системата за около 3 секунди, а тук съм чакал две до три минути, което също не е нормално, и то при условие, че е включен Fast Boot в биоса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След като си направиш архив на OS-а, аз бих разкачил механичния диск, бих огледал режима за работа на твърдите дискове в биоса и бих сложил последната версия на W10 след премахване на всичко от SSD-то. Предварително може да си потърсиш нужните ти драйвери - най-малкото сега имаш работеща система и можеш да видиш кой от къде и как. Бих пробвал в началото как работи системата без допълнителна AV и всякакъв друг софтуер - тоест дали нещо което слагаш в последствие не прави този бъг. Също така може да се провери дали SSD-то трупа грешки от проблемен кабел - все пак и това е възможност. Съответно преглед на температури, а дори е добре да се направи една хардуерна профилактика - според състоянието в момента.

Само за информация - параметри на лаптопа?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Fast boot никаква връзка няма, просто намалява времето на POST екрана и го премахва, ако става въпрос за това в BIOS. Не ти препоръчвам да го включваш, понеже после няма да можеш да влезеш в BIOS или ще е доста трудно. Ако е в windows, ефекта ще го видиш при shutdown и стартиране, но не и при рестарт. Направи проверка на системата (sfc /scannow), премахни ненужните приложения, които се зареждат при стартиране на компютъра. Отделна антивирусна имаш ли или ползваш вградената?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази конфигурация е създадена да работи на Windows XP все пак има и драйвери за по новите ОС но става толкова бавен,че реално е неизползваем.От личен опит го казвам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, KoiAzLiWe написа:

Тази конфигурация е създадена да работи на Windows XP все пак има и драйвери за по новите ОС но става толкова бавен,че реално е неизползваем.От личен опит го казвам.

Бъркаш се, системата е направена да работи с W7.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, KoiAzLiWe написа:

2 поколение I5 и windows XP? Не, че не може, ама да е направено затова....май хич не си наясно кой хардуер и софтуер кога излиза. Windows 7 излиза 2009 година, като преди него има и windows vista, XP е доста по-назад. А процесора е от третата част на 2011 година: Intel® Core™ i5-2320 Processor (6M Cache, up to 3.30 GHz) Product Specifications

Хардуер с подобни параметри няма смисъл да се мъчи с windows XP.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@bakottv идеален си ти е компютъра за уин 10, изтегли си за всеки случай регистрационния ключ (по принцип не би трябвало да ти дотрябва) и преинсталирай на чисто. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 7.04.2021 г. в 15:06, Raze написа:

Fast boot никаква връзка няма, просто намалява времето на POST екрана и го премахва, ако става въпрос за това в BIOS. Не ти препоръчвам да го включваш, понеже после няма да можеш да влезеш в BIOS или ще е доста трудно. Ако е в windows, ефекта ще го видиш при shutdown и стартиране, но не и при рестарт. Направи проверка на системата (sfc /scannow), премахни ненужните приложения, които се зареждат при стартиране на компютъра. Отделна антивирусна имаш ли или ползваш вградената?

Това показа проверката:

Цитат

Windows Resource Protection did not find any integrity violations.

Ненужниите програми и приложения съм ги премахнал. Почистих и въпреки, че не се препоръчва дефрагментация, направих такава. Антивирусната на Уиндоус-а е деактивирана от инсталатора на 360 Тотал Секюрити. (писал съм в първия пост, че съм с нея и с какво друго е сканирано). Има лека промяна в бързината, но това забавяне на моменти си го има. Хард Диск Сентинел-а показва това:

1196869239__2021-04-08_190848.png.b249df377ff6248cb7b5a128033f90ca.png

Нв знам какво още да направя, за да се установи от какво идва това моментно забавяне?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Я дай да видим и снимка със Сентинела и на Hard диска WD че като гледам е на 92% Здраве което е вероятно лоши сектори с каквито е известна марката.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За проба може да се махне механичния диск и да се види дали проблема остава.

Един проблемен диск винаги може да бърка в здравето на цялата система, в частност FDD, CD, DVD,USB, мрежов достъп и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 7.04.2021 г. в 13:35, plamen_petrov_80 написа:

...Само за информация - параметри на лаптопа?

Брандиран като TurboX с процесор  i3, рам 16 гига ддр3 1600, две видео карти, интел 1 гигабайт вгадена и енвидия 2 гига, а SSD-то е 250 гиг Трансценд. Нищо особено, а такова бързодействие има, че направо ме учудва.

преди 9 минути, plamen_petrov_80 написа:

За проба може да се махне механичния диск и да се види дали проблема остава.

Един проблемен диск винаги може да бърка в здравето на цялата система, в частност FDD, CD, DVD,USB, мрежов достъп и т.н.

Ще пробвам. :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...
на 9.04.2021 г. в 13:48, plamen_petrov_80 написа:

i3 - може да е първа денерация, може и да е пета ...

Чак сега се прибрах от път и имам възможност да напиша параметрите на лаптопа. 

Процесора е: Mobile DualCore Intel Core i3-4030U, 1900 MHz (19 x 100)

Едната видео карта е: Intel(R) HD Graphics Family  (2112 MB), а другата: nVIDIA GeForce 830M (оказа се, че и двете са по 2 гигабайта)

Рам: 16 гигабайта DDR3 1600MHz

Дъно: PEGATRON CORPORATION D15B с чипсет: Intel Lynx Point-LP (Premium)

А SSD-то е: Transcend SSD220 2.5 240GB SATA3 TS240GSSD220S

Между другото скоростта на компютъра не се промени, но изчезна зависването след изключване на хард диска. Явно тия 5 лоши сектора спъват системата, въпреки, че вече Уиндоуса не е на хард диска. Но пък може грешката да се е прехвърлила заедно с прехвърлянето на системата върху SSD-то с Macrium Reflect 7. Знам ли? Ако е така както си мисля, има ли начин да се поправи тази грешка в системата? С тази команда през admin-cmd => sfc /scannow не бяха намерени грешки. Има ли друг начин да се разбере и поправи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Аз също искам да кажа че изцяло поддържам мнението на Ростислав. Чиста инсталация на операционната система на чист диск. Особено, ако това е HP.  След това монтирай HDDдисковете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване