Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Поставяне на статичен IP адрес в Linux Mint 19

Виж решението Разрешен от vpvelev,

Препоръчан отговор

Има информация в мрежата и ръководейки се по нея 100пъти опитах и не ми се получи... някъде бъркам...

Използвам прозореца от картинката за wifi връзката, която ползвам. Вместо automatik (DHCP) променям на Manual

и отдолу в полето записвам: 

Adress този, който ми е необходим в случая трябва да е 192.168.0.10

Netmask: 24

Gateway: може би тук бъркам, от къде да го взема?

Други полета да попълвам ли?

Накрая му давам savе

Не посмях да  го правя в конзолата да не повредя интернета трайно, че тогава и тук няма да мога да попитам.

Screenshot at 2021-04-07 18-36-27.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А сигурно ли е, че рутера раздава в LAN адреси от 198.168.0.ххх мрежа? Ако е така, гейта ти е 192.168.0.1. Естествено, това IP (192.168.0.10), трябва да е извън адресното пространство на DHCP

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, NewRedDragon написа:

А сигурно ли е, че рутера раздава в LAN адреси от 198.168.0.ххх мрежа? Ако е така, гейта ти е 192.168.0.1. Естествено, това IP (192.168.0.10), трябва да е извън адресното пространство на DHCP

Нищо не разбрах.

Лаптопа ми може да влезе в една интернет страница само с това IP 192.168.0.10. Затова ми трябва да си го сложа точно това IP.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Алисия написа:

Нищо не разбрах.

Лаптопа ми може да влезе в една интернет страница само с това IP 192.168.0.10. Затова ми трябва да си го сложа точно това IP.

Това са частни IP адреси. Никоя "интернет страница" (публичен ресурс) не го интересува частното IP в LAN, a публичния адрес, с който се представя машината в глобалната мрежа.

ПС: Да не би това да е локалния адрес на някакъв вътрешен сървър или друга услуга?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, NewRedDragon написа:

Това са частни IP адреси. Никоя "интернет страница" (публичен ресурс) не го интересува частното IP в LAN, a публичния адрес, с който се представя машината в глобалната мрежа.

ПС: Да не би това да е локалния адрес на някакъв вътрешен сървър или друга услуга?

Това не е публична страница - незная защо трябва да го обсъждаме... за да вляза на едно място трябва да съм с IP 192.168.0.10

Ако някой може да ми помогне ще съм много благодарна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Алисия написа:

Това не е публична страница - незная защо трябва да го обсъждаме... за да вляза на едно място трябва да съм с IP 192.168.0.10

Ако някой може да ми помогне ще съм много благодарна.

Ако сте в дадената локална мрежа и този адрес не се ползва от друга машина

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За гейтуей най-логично е да е 192.168.0.1, евентуално да сложите за днс примерно 1.1.1.1 или 8.8.8.8

за нетмаск може формата да е 255.255.255.0

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека позная, опитваш се да си свържеш лаптопа през WiFi тетеринг към някаква китайска пръчка Readmi, която е достъпна  на адрес 192.168.0.10.

Не ти трябва статичен адрес в лаптопа и никакви специални настройки.
Просто открий през Network Manager-a си този Велик китайски хотспот и се вържи през тъп клик в Network Manager менюто към него.
Китайската пръчка Readmi ще ти даде динамичен адрес и gateway, с които да се свържеш към Интернет.

Намеса от твоя страна за допълнителни ръчни настройки не са необходими, автоматично се ще свържеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, rostislaf написа:

За гейтуей най-логично е да е 192.168.0.1, евентуално да сложите за днс примерно 1.1.1.1 или 8.8.8.8

за нетмаск може формата да е 255.255.255.0

преди 16 минути, danieli написа:

За адрес въвеждате 192.168.0.10 маска 255.255.255.0 Gateway 192.168.0.1 

save и това е!

Направих го - както винаги прави връзка, но интернета не потича. Пробвах и под варианти, ето на прикачените файлове.

Истинска мистерия, защо няма интернет след промените.

Когато правя автоматично свързване, тогава си има интернет и автоматично винаги ми дава IP 192.168.43.4 и Gateway 192.168.43.1 aко това ви говори нещо...

Gateway не е ли пътя към рутера ( в случая хотспота), не зависи ли от него?

Screenshot.png

Screenshot 2.png

преди 16 минути, Тамболианеца написа:

Нека позная, опитваш се да си свържеш лаптопа през WiFi тетеринг към някаква китайска пръчка Readmi, която е достъпна  на адрес 192.168.0.10.

Не ти трябва статичен адрес в лаптопа и никакви специални настройки.
Просто открий през Network Manager-a си този Велик китайски хотспот и се вържи през тъп клик в Network Manager менюто към него.
Китайската пръчка Readmi ще ти даде динамичен адрес и gateway, с които да се свържеш към Интернет.

Намеса от твоя страна за допълнителни ръчни настройки не са необходими, автоматично се ще свържеш.

Не, не е това. При автоматично свързване си имам интернет нормално, но ми трябва статично точно определено IP,различно от това, което ми го дава автоматично.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Алисия написа:

Не, не е това. При автоматично свързване си имам интернет нормално, но ми трябва статично точно определено IP

Моме, много си далеч от нещата, и е излишно да ти се обяснява.

Ти се свързваш в една мрежа а търсиш адрес в друга, успех в търсенето.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Тамболианеца написа:

Моме, много си далеч от нещата, и е излишно да ти се обяснява.

Ти се свързваш в една мрежа а търсиш адрес в друга, успех в търсенето.

Ето затова ми трябва статично IP. По-ясно от това как да го обясня?

ttt.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, vpvelev написа:

Този статичен адрес 192.168.0.10 е даден като примерен само. Не задължителен.

Напротив, в http://192.168.0.254 ще те пусне само с това IP. Ako си с друго IP не ти отваря страницата. От тази страница ще си настройвам антената, това е фирмения софтуер за настройки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не, не е това. При автоматично свързване си имам интернет нормално, но ми трябва статично точно определено IP,различно от това, което ми го дава автоматично.
Е как?
Просто „казваш” на DHCP сървъра, че това IP е запазено за конкретно устройство.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, Алисия написа:

Направих го - както винаги прави връзка, но интернета не потича. Пробвах и под варианти, ето на прикачените файлове.

Истинска мистерия, защо няма интернет след промените.

Когато правя автоматично свързване, тогава си има интернет и автоматично винаги ми дава IP 192.168.43.4 и Gateway 192.168.43.1 aко това ви говори нещо...

Като го правиш статично на компютъра, трябва да влезеш в рутера и там да му покажеш че е така.

Когато е автоматично, то рутера прави това вместо теб. Т.е. при него е настроено да е 192.168.43.Х, а не 192.168.0.Х, както ти искаш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стана, пуснах антената!!! И аз незнам как... 🤑

Грешката ми е била, че правех всичко през друга активна wifi връзка, а то стана през неактивираната и несвързаната все още с интернет антена - да, свързана само с лаптопа без интернет антена се включи live с въпросната страница http://192.168.0.254. Страницата се отвори, написах паролите, прие ги, и после беше лесно, избрах wifi и го активирах.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Супер

но все пак ако още в началото бяхте дала информация за постановката и какво се търси, щеше да стане по-бързо. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване