Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 7 минути, Соник написа:

не успяваш да го приложиш към себе си.

реториката ти е бедна. Трикът с "обръщането" си има име - в НЛП и някои практики. Няма да те затормозвам защото чудесно се напъваш да изглеждаш "на ниво". Повтарянето чрез "обръщане на посоката" е елементарна защитна реакция и го играят доста хора тук. Не се очаква те да са наясно дори какво точно правят, защото и с тия техники не са наясно въобще и бъркотията настъпва от опита в отстояването им през социалните взаимодействия.

Гордостта ти пречи просто да спреш, дори не четеш внимателно. Веселото е, че афишираш претенции колко си сигурен в "прочита си" на свещени текстове... Та стари преводи, та нови... та статиите от сайта ти...

Оставям в думите си маркери - толкова си глух и сляп за тях, но пък кълвеш точно на първосигналните положения в опита за надуване на образа. Защо въобще се мъчиш да се надскачаш, при това нескопосано и твърде неопитно. Досега си бил сред хора от селски вечеринки ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 1,3k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Каквото сабя покаже. Божи съд. "Безизходни положения няма. От всяко положение има изход, макар и не винаги в желаната посока и непременно встрани от гроба." Богомил Райнов

Предполагам, че в греховния ти хладилник има бира, произведена на греховни поточна линия и налята в греховна бутилка, произведена от греховен завод. Той работи с греховен ток. Облечен си в грехов

Ръсел я налял от Чайника. Затуй му викат Ръсел. Ръсил, ръсил, докато океаните и моретата се напълнили.

Публикувани изображения

преди 12 минути, _ramus_ написа:

реториката ти е бедна.

Разбира се, че е бедна, но пък твоята е богата.

Не знам защо така се напъваш - аз те признах още в началото на този обмен - по писане на абстрактни излияния, с които затвърждаваш собственото си превъзходство, си ненадминат. Наистина, не познавам по-добър - не се шегувам!

За съжаление, от някои реакции и коментари се виждат и други работи, но това няма как да го скриеш с напъване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Shiniasu написа:

Ти посочи къде в написаното точно виждаш проблем. Защото аз наистина не виждам нищо нередно в текста. 

"Because actions cannot arise even slightly from non-conditions, so therefore all composite phenomena are like an illusion, and a gandharva town and a mirage, and therefore they lack inherent existence." 

Действията и феномените не могат да се появят без причина и условия. От това следва, че те феномените са подобни на илюзия (град на гандхарви е израз показващ, че нещо същестеува само във въображението,така че мираж, илюзия и град на гандхарви казват едно и също). После следва изводът (а той всъщност е предопределен още с първото изречение), че феномените не могат да съществуват сами по себе си. В случая може би внася объркване думата "действия". Съвкупността от тези действия образуват споменатите след това съставени феномени. Те са това ит което последните са съставени. 

Нямам време да вляза в продължителна дискусия тази вечер, но обяснението е адекватно. 

Последната станца казва, че този възглед изкоренява привързаността към феномените, вкл. "истинско аз" или "истинско сърце", оттам падат негативните афекти и пътят към нирвана е открит. 

Приятна вечер. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Śūnyatā написа:

Нямам време да вляза в продължителна дискусия тази вечер, но обяснението е адекватно

Последната станца казва, че този възглед изкоренява привързаността към феномените, вкл. "истинско аз" или "истинско сърце", оттам падат негативните афекти и пътят към нирвана е открит.

Е, поне за нещо да сме съгласни.

Виж, вече да си мислиш, че просто с някакъв възглед ще изкорениш привързаността си, за мен са смели мечти - само казвам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Соник написа:

За съжаление, от някои реакции и коментари се виждат и други работи, но това няма как да го скриеш с напъване.

първо "играта на признание"... А после - "съжаление"... :)  Дали се досети че въобще не ми е нужно никакво одобрение, признание... нито порицание или отношение или всичко от колективната динамика. Няма как да ме заиграеш на тия детски игри. Уж горе прозря че колективното няма нищо общо с мен, не участвам в никакъв конвенс, освен при специални и внимателно обмислени случаи...

Дали буда забелязва лицемерието, не знам. Реториката, Санчо... ти е слабо място и кълвеш на елементарните положения. В думите ми има и други неща, но минават и заминават, ти си стоиш на онова, на което резонираш. И да искаш друго не можеш да направиш... За това "безсилие" пиша... колко е смешно опитите му за театрално надскачане.

Това е то - затова те провокирам да пишеш и ти го правиш сам и съвсем доброволно.  Вероятно... защото "съжаляваш" ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, _ramus_ написа:

"синдром на Данинг-Крюгер"

Не е СИНДРОМ  , а е Ефект на Дънинг-Крюгер ! 

И е Пълна Нелепост на двама социални психолози !!!

Гоооляяяям "Ефект " - Голяяяямоо Прозрение мозъчно получили двамата "психолози " !

Под тази 'графа' влизат 80-90% от всички хора ! 

Пълна простотия , откъдето и да го погледнеш , ама за аутсайдери невежи да си "защитят аргументите " по форумите е като защитен спрей . Както не се и Осъзнава , че те са във същият "ефектен балон" !  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, Соник написа:

Е, поне за нещо да сме съгласни.

Виж, вече да си мислиш, че просто с някакъв възглед ще изкорениш привързаността си, за мен са смели мечти - само казвам.

Все отнякъде трябва да се започне, нали? Правилният възглед е част от Осмичния път, Четвърта Благородна Истина. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, _ramus_ написа:

Това е то - затова те провокирам да пишеш и ти го правиш сам и съвсем доброволно.  Вероятно... защото "съжаляваш" ;)

Да де, и накрая вече не е ясно кой кого провокира - това е проблемът с тия сценки. А вече защо ги разиграваме е един интересен въпрос, до чийто отговор още не си стигнал.

преди 1 час, _ramus_ написа:

Дали се досети че въобще не ми е нужно никакво одобрение, признание... нито порицание или отношение или всичко от колективната динамика. Няма как да ме заиграеш на тия детски игри. Уж горе прозря че колективното няма нищо общо с мен, не участвам в никакъв конвенс, освен при специални и внимателно обмислени случаи...

Изпуснал си едно "аз си мисля, че": и одобрение ти трябва, и признание и изобщо всичко, което трябва и на всички хора в един момент или в друг. Демонстрирал си го не един и два пъти дори по форумите, а какво остава за "навън".

преди 1 час, Inana.. написа:

Не е СИНДРОМ  , а е Ефект на Дънинг-Крюгер ! 

И е Пълна Нелепост на двама социални психолози !!!

Гоооляяяям "Ефект " - Голяяяямоо Прозрение мозъчно получили двамата "психолози " !

Под тази 'графа' влизат 80-90% от всички хора ! 

Пълна простотия , откъдето и да го погледнеш , ама за аутсайдери невежи да си "защитят аргументите " по форумите е като защитен спрей . Както не се и Осъзнава , че те са във същият "ефектен балон" !  

Аз му посочих вече този проблем: докато говори абстрактно не е хич зле - аз дори понякога почвам да се чувствам глупав и нищожен.

Влезе ли обаче в конкретика била тя "будизъм", "асемблер" или "ефект на Дънинг-Крюгер" и нещата лъсват брутално - в случая дори правописа на името явно не може да уцели, да не говорим там за "синдром" или "ефект". Отделно, че е прекрасен пример за пореден фишек, който му гърми в ръцете - не знам защо все трябва да говори за неща, които чудесно се отнасят и за него.

Впрочем на някакво ниво все пак трябва да усеща доколко е компетентен и подозирам, че затова виси тук и говори за психология, защото му е ясно, че "вярващите" надали ще са особено запознати и номерът може да мине - при мен определено минава. Вероятно пък при "психолозите" говори за будизъм и т.н.

преди 1 час, Śūnyatā написа:

Все отнякъде трябва да се започне, нали? Правилният възглед е част от Осмичния път, Четвърта Благородна Истина. 

Факт!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Inana.. написа:

на двама социални психолози

Къде са психолозите, къде е когнитивна наука. :lol6:

Освен лудостта и театралниченето, си и неграмотна. Но и ти си го знаеш де. Може би защото още очакваш гласа на вселената и ДНК отвътре... Той е по-умен от теб - мълчи си когато си няма понятие и те оставя сама да се излагаш.

:) И лайкналия - и той е умен будист... от най-умните. Да го попитам - лайка за теб какво точно е - че ти харесва, или че си съгласен с написаното? Не че и двата варианта не издават примитивизма отвътре.

Каквито и училища да измислят е все едно... то като липсва отвътре пълнеж, а и напира мързел... Пък и какво да говорим за това че ученето само започва с училището... После е цял живот. Обаче друго си е да се търкаляш фантазно по форуми и лайкове... 

преди 36 минути, Соник написа:

и одобрение ти трябва, и признание и изобщо всичко, което трябва и на всички хора в един момент или в друг

така ли... Брей, какъв провокатор и анализатор - "на всички хора"... "в един момент или в друг". От моментите ли зависи или от "всичките хора"? Иначе така - нали виждаш колко ми е нужно одобрението - твоето и на "всички хора"... Че и вниманието... направо ме тресе отвътре да си го получа и да се изживея и аз на пи4... :)

преди 36 минути, Соник написа:

Демонстрирал си го не един и два пъти дори по форумите, а какво остава за "навън".

:)Навън... на балкона ли? Но пък " и по форумите". Явно са много. Браво на рамус - ай ем дъ чемпион.

Браво - какви познавачи, че и провокатори, анализатори, схеми, съжаления... Скица! :)

Така нещо... за 'точките и монитора' ще добавиш ли? Или за вярата и отричането? Или за речниците и думичките? Но без реклама на сайта. И там батака е същия, просто си го разнасяш по нета, вероятно защото си с фантазията че е "достоен за износ'.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, _ramus_ написа:

Освен лудостта и театралниченето, си и неграмотна.

Ами така ще отвърнеш като те плеснат по Егото ... :D 

Чело коте книжки - чело недочело ! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Соник написа:

аз дори понякога почвам да се чувствам глупав и нищожен.

Как ще се чувстваш "глупав и нищожен " ? За какво ? Всичко , което този потребител изписва няма нищо общо с неговият Потенциал и Възможности !  Няма Нищо негово !  Всичко е сбирщайн от стабилно натрупан стаж по форуми села и паланки , материали от статии , стр. от философия , психология и ситуирането им в шаблончета . Има още 1 тук и той същият "фен". 

Влезе ли обаче в конкретика била

В конкретика няма как да влезе , понеже конкретиката му е извън шаблончетата и няма откъде да издълбае механизмите и детайлите.

Някой като вземе да ти говори за "фантазии , илюзии , Преживявания и театри " и да ти нарежда "диагнози " в нета - директно го игнорирай.  Поредният фрустриран нарцис , дето вие врат по форуми да си изнесе нараненото Его в ефир.

И като му изстреляш 2-3 контролни въпроса и окапва и почва да се пени в разговорна реч , "омайна , сладка " .

И оправданията им постни и примитивни като тях самите - провокатори били , психолози били  , методика пробвали , нови похвати , повлиявали с дидактика ....Щуротии на кг.! 

А всичко е толкова Прозаично и го наричам - "Душевен Ексхибиционизъм."

Наричам го така понеже притежава същият качествен характер в психопатологичното поле както сексологичната девиация.

Пак се избират "жертви" , натрапват се "емоционални потребности" , целта е Апогея от Духовната "маст*рбация " .

Егото е начесано , "жертвата - унизена " , нищо , че "чесалото " е само в психиката , щотооо там където е нужно да са сърбежите отдавна няма никой. А това поражда допълнителни комплекси и дава стимул да се компенсират тези 'загуби" .

И така ставаме свидетели на подобни актове и такива проявления.

Нищо ново под слънцето , мен не ме дразнят , ама наблюдавам , че други се морят да ги оборват , а няма нужда .

Игнорът е най-големият шамар за разстройството им.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, _ramus_ написа:

Няма какво да се следва, освен илюзията на един вярващ ( в нея) че "мисли".

Има осъзната илюзия и илюзия, която се има за реалност. Вярващия също е илюзия, а не неизменна реалност. Не правиш ли разлика? 

преди 10 часа, Соник написа:

Човек е живял достатъчно, ако в него няма жажда за живот. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Inana.. написа:

като те плеснат

след кърменето, сега и пляскане. Вселенското мамче, с "гласовете отвътре"... :lol6:

Айде намери го тоя еднорог(ия) да ти направи едно дете, че да си почине калдата от нереализирани и неграмотни "майки". Не че и там - в бг-мама, ще ти цепят басмата... ако не са го направили, щото изтрещяването дори и за тях има граници... Докато в калдата - свободия

преди 8 часа, Inana.. написа:

Наричам го така понеже притежава същият качествен характер в психопатологичното поле както сексологичната девиация.

Сексологична девиация - о, неграмотиьоооо :lol6:Качествен характер... психопатологично поле...

това кърти, просто. :) На няколко ракии ли го съчини, или на "цигарки"? Той "гласът на вселената" упорито мълчи. Мълчи - щото други вътрешни писъци напират неистово... Но пък си упорита - няма да пиеш хапчетата и тва е. :)

Най-неграмотните и невежите се дуят като папагалят думички, които нито разбират, нито някога ще разберат. Ама - да си докарат нещо си...

Не правиш ли разлика? 

ти си този, който не може да направи разликата. Защото пишеш отново недоумици, поради неразбиране:

и илюзия, която се има за реалност.

илюзията никога не "се има за реалност". Илюзорния си я прави. Тя е негово производно.

Твоята ти си я създаваш - и по това колко си сигурен и вече години убеждаваш калдатистите колко е велико спасението, щото си осъзнал илюзиите (си). Там е работата... че така сам  си ги бетонираш перфектно

И не - не илюзията "се има за реална", а ти я създаваш за да живееш сред нея. Сега просто играеш че си намерил нужното... и въртиш театрото вече толкова години.

Никога не би отишъл при будистки учител от висок порядък, който с лекота би забелязал и би ти показал, ако му докажеш че си отдаден и си готов да пуснеш вкопчените собствените си нагласации... А те вече са просмукани и повярвани. Никога няма да ги пуснеш и затова разиграваш тия сценки - на самотен и независим , светски будист. Прост казус - основан на ползата от илюзията. Спасение от един сън, чрез друг - нагласен да прилича на "събуждане и доставящ радост, покой и щастие"...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Inana.. написа:

Егото е начесано , "жертвата - унизена " , нищо , че "чесалото " е само в психиката , щотооо там където е нужно да са сърбежите

права си
известно време го следях какво пише и не видях споделяне на занания, само фиософстване и големеене
до колкото  си спомням нещо от Библията:
"Не се големи, щото дните ти са преброени и нищо не можеш да направиш"...тъй де, нещо такова беше

пп

играйка си на кой е по-по-най

Редактирано от дръндю (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, дръндю написа:

не видях споделяне на занания

Преди всичко първо е нужно да се научиш да пишеш грамотно и смислено. После - да се научиш да четеш, а не да "следиш".

За какво са ти "знания" за кибабчитъ и кифтетъ - за подправка ли, вместо шарена сол?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човек е живял достатъчно, ако в него няма жажда за живот

приемам го за вярно, но християнството не допуска самоубийства
когато човек осъзнае, че е просто разновидност на маймуната и  разума му казва че живота е безмислен,
разбира че, не сме на върха на хранителната верига, а просто сме храна на бактерии, вируси, а след смъртта на червеи
просто се затваря кръгът
баси кви мисли ме обзеха...шсъ гръмна
ама по-напред шси изям кифтетата

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, _ramus_ написа:

Защото пишеш отново недоумици, поради неразбиране:

Оскърблението не е аргумент в спора. 

преди 36 минути, _ramus_ написа:

Спасение от един сън, чрез друг... 

Отново липсват аргументи. Ти как ще докажеш, че не сънуваш, че си буден? Ако си познал истината - демонстрирай я. Покажи я на хората. Празните приказки не доказват нищо. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, дръндю написа:

права си
известно време го следях какво пише и не видях споделяне на занания, само фиософстване и големеене
"Не се големи, щото дните ти са преброени и нищо не можеш да направиш"...тъй де, нещо такова беше

пп

Някой ден ще порасне и ще Осъзнае  , че се е "хранил" с илюзии , същите онези , които "привижда " в другите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, _ramus_ написа:

:) И лайкналия - и той е умен будист... от най-умните. Да го попитам - лайка за теб какво точно е - че ти харесва, или че си съгласен с написаното? Не че и двата варианта не издават примитивизма отвътре.

Каквито и училища да измислят е все едно... то като липсва отвътре пълнеж, а и напира мързел... Пък и какво да говорим за това че ученето само започва с училището... После е цял живот. Обаче друго си е да се търкаляш фантазно по форуми и лайкове...

Това имах предвид: на думи не ти пука от нищо и отказваш "колективни игри", а си се хвърлил да гледаш кой кого е "лайкнал". Кой кого лъже?

преди 10 часа, Inana.. написа:

Как ще се чувстваш "глупав и нищожен " ? За какво ? Всичко , което този потребител изписва няма нищо общо с неговият Потенциал и Възможности !  Няма Нищо негово !  Всичко е сбирщайн от стабилно натрупан стаж по форуми села и паланки , материали от статии , стр. от философия , психология и ситуирането им в шаблончета . Има още 1 тук и той същият "фен".

Точно това е интересното - когато забравя за какво става дума и прекалено се привържа към нещо, в случая написаното от някой. После си спомням, но докато не се сетя, има въздействие.

Самият Рамус го беше коментирал това в друга тема, но според мен дори не беше разбрал собствения си пример. Цитирам по памет: ставаше дума как хората обичали да гледат романтични комедии и той си беше извел обичайните разсъждения за "изживяванията" и "ползите", като беше казал, че те знаели, че става дума за фикция. Според мен точно в това е разковничето - като те питат, много ясно, че ще кажеш, че знаеш, че е фикция, и в момента на отговора наистина знаеш. Докато гледаш обаче, ако не внимаваш, току забравяш и съответно преживяваш с "героите". Съвсем нормално и много интересно.

преди 1 час, дръндю написа:

приемам го за вярно, но християнството не допуска самоубийства

Не само в християнството, и в будизма сме така, т.е. не става дума за "допускане", а просто според сутрите самоубийството (особено "защото не ти се живее повече") носи много тежка карма.

Впрочем "жаждата за живот" е съставно нещо и се подразделя на най-различни и разнообразни желания или, както беше казал учителят Гуан Цин: "Достатъчно е да се привържем към най-малкото стръкче трева, за да се преродим."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, дръндю написа:

права си

пп

Дръндьо, пиша конкретно на теб, щото уважавам и другите Риби!

От много "плуване" във води, дето другите не плуват, често не ни остава време да погледнем, че доста от хората ги интересуват дребни неща....а така сами си раждат интригите.....а интригите са добре познатата Мимикрия, за да не се види користта у мимикриращия...

Тука интригата вече "СЕ РАЗРАСТНА", бре човек!

Таман както една Цялостна Илюзия, която за достигане до крайна фаза, когато измества реалния "поглед", възниква първоначално с едно малко червейче, дето става на змийче, и се върти като спиралка изотдоле и се качва и ти се загнездва у тимбата, тъ дъ се стигне до там, че да Гледаш, ама да не Виждаш. 

Започна се с едно "боцване" в продължение на предните 2 страници. Емоционалната реакция, която после се подразбра, че е интерпретирана като "унижение" от "хитреца със статиите и тенденциозното заглавие на темата", беше "извъртяна айкидистки" в "противодействие на стимула(не бива да го атакуват него, "защитаващия се", и за тва почна да "айкидира")!

Ненужната и израз на излишно драматизиране Его реакция е - номер две - "Бий се", а не - едно - "Отстъпи"( все пак, ако отстъпи, покаже "неква слабост", кой ще му чете блога....което е "Насочване на виртуално внимание", ама "хитреца" негативира подобна дефиниция, та да не се усетят хората за кво иде реч)

И кво направи "защитаващия се"(не бива да атакуват личността му, а не лицемерниченето, като прикриване) - изкара се жертва( започна да говори в трето лице за себе си, а върху "лошия друг" проектира това, че "унизявал"....е как може да те "унизи", а не да те "приземи" е въпрос на гледна точка и вживяване в роля). "Жертви" се изживяват слабите, а никой не е единствено слаб.... Силен е този, който не парадира със слабостта си и не разиграва театъра с "жертвата" пред публика, па макар  и в постановката "ама той прави другите на жертви, унизявайки ги"... 

....ОБАЧЕЕЕЕЕЕ, глей драма, глей съспенс!

"Жертвата" и "унизяването" как се "закачи" за нереализирания майчин инстинкт!!! Те тва и Марвъл и Дисни не могат да го "разиграят", щото се случва действително във темата и го наблюдаваме в реално време. Спектакъл , братче! 

И вече "изникна" и "образът на Сина", пречупен през "вселенското око" на "майката с огромно сърце" (щото не искам да прозвучи гадно, ама май няма как - няма малко дете, чието присъствие в живота й да й "ограничи сърцето" до поне едно реално човешко същество, а не Любов само в трансперсонални образи и пътувания в "измерения").

Е как едно "крехко", умно, но и "унизено" момче да не разтърси майчино сърце?!? (проблемът с разлигавените деца от прекалено грижовни майки).

А от "разярена"майка бяга и Б.Б.  ....ако некой не верва да се пробва да доближи майка-мечка с малки!!! па ако ще да е и в "защитено поле" с тикви...

Не "за" друго се бяга, а "от".... злобата и жлъчта, която може да изкара от такива недостижими за мъж дълбини една бясна майка...инстинкта за самосъхранение+стадния инстинкт, когато си стигне до "черпене от техния кладенец" излиза лая "ледена вода", щото са бая дълбоки кладенците....

А "заредени" със злоба и ярост, действията са почти изцяло неразумни.....

...то се вижда - Ефектът на Дънинг-Крюгер не се изразява само в "Тъпите никога няма да разберат, че са тъпи, защото са тъпи" - това е посредствен, драматизиран за пред проста публика аспект. Същността, качествено се отразява в две важни направления.

Едното е, че колкото по невеж е един човек в дадена област, толкова повече вярва, че познанието в тази област не е стойностно. Дължи се на липсата на възможност за реалистична оценка, поради невежество. А самочувствието на невежия в дадена област никога не може да достигне нивата дори и на най-добрия специалист в тази област.

Другото следствие от "Ефектът на Дънинг-Крюгер", на което се "опират" към момента някой хора, е че всимки сме с различни професионални нива в различни области.

Аз предпочитам да се уча от професионалист в обществено значими професионални области, дето не знае как се вари ракия, отколкото от професионален спиртовар, дето не може да ми каже на какво и как се "дължат" "движенията на "потоците" в психиката ми. Иначе знам отговора на въпроса на спиртовара - карай го по-лежерно, ама имам ли "оче да Видя" или само уши да чувам?!? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Впрочем "жаждата за живот" е съставно нещо и се подразделя на най-различни и разнообразни желания или, както беше казал учителят Гуан Цин: "Достатъчно е да се привържем към най-малкото стръкче трева, за да се преродим."

Възможно ли е да не се привързваме към нищо, дори към "истинското аз"? Какъв възглед, каква практика са необходими, за да се случи това и да открием нирвана? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно ли е да не се привързваме към нищо, дори към "истинското аз"? Какъв възглед, каква практика са необходими, за да се случи това и да открием нирвана? 

Че защо трябва да се привързваме към истинското аз - няма нужда.

Въпросът за привързването и желанията е интересен и е третиран в тази статия, от която ще цитирам началото, а ако те заинтересува, можеш да я прочетеш и цялата:

Цитат

Хората често имат много негативна представа за будизма. Мнозина си въобразяват, че желанията са препятствия, които трябва да отстраним, за да напредваме в практиката. Широко разпространено е и мнението, че будистите избягват отговорностите на живота в обществото, като стават монаси.

Днес ще използваме случая, за да обясним какво разбираме под „будистка практика“. Първо, ще видим, че ако следваме пътя на освобождението, разбира се, е необходимо, да изчистим живота си от всички грижи, които го натоварват. Много от тези проблеми се пораждат от нашата алчност, а някои религии дори говорят за тази алчност като за основния източник на нашите страдания.

Монотеистичните религии като протестантството или католицизма изискват от хората да не преследват материалните богатства, а вместо тях да се стремят към небесните съкровища. Следователно те изискват откъсване от материалните обекти, което е необходимо, за да се намерят сили за търсенето на съкровищата на небето и за следването на божествените заповеди.

На Изток индуизмът има същия подход към желанията: индуистите представят реалността като илюзия („мая“) и насърчават хората, да не се привързват към нея и да живеят с малко желания, за да успеят да се слеят с бог Брахма…

При китайците даоистката философия препоръчва да имаме малко желания и да се задоволяваме с малко неща. Лао Дзъ казва, че очите на онзи, който търси физическите усещания като цветовете, звуците или миризмите и който се привързва към тях, спират да възприемат нещата ясно, ушите му вече не чуват звуците такива, каквито са… Това се случва, тъй като ние сме твърде привързани към нашите сетивни органи. Ако не умеем да живеем с малко желания, това означава, че не умеем да се владеем. Следователно животът ни се превръща в ад. Ето защо даоистите изискват от хората да водят съществувание с малко желания.

Повечето религии следователно ни учат, че трябва да се премахнат желанията или поне да се намали броят им. От будистка гледна точка, ако вземем предвид основните постулати, ще забележим, че практикуващите трябва да имат малко желания. Будизмът помага на хората да преодоляват препятствията и трудностите, с които се сблъскват през живота си. В тази връзка е много важно да се научим да контролираме алчността си. В сутрите често има пасажи, в които Буда поздравява практикуващите, избавили се от твърде тежкото бреме на желанията. В Самютагама сутра Пробудения поздравява Махакашяпа, защото в неговото сърцето има малко желания и никой не практикува така разумно и себеотдадено като него. Почитаемият Сарипутра също е поздравен, тъй като има много малко желания и мъдро пази предписанията. Всичко това ни показва, че на едно сърце, в което почти няма желания, му е по-лесно да преодолее житейските трудности.

Всъщност обаче онзи, който е поел по пътя на освобождението, стига много по-далеч от хората, които само се опитват да имат малко желания. Да имаме малко желания е полезно, за да преодолеем някои препятствия, но е крайно недостатъчно, за да излезем от цикъла на живота и смъртта в трите свята, т.е. за да се освободим. В същото време в Агама сутра се говори за пълното премахване на желанията и вие вероятно ще си помислите, че будизмът изисква точно това. Наистина ли е така обаче?

....

Източник: https://www.vraicoeur.org/bg/текстове/често-задавани-въпроси/необходимо-ли-е-за-практиката-на-будиз/

По-надолу в самата статия се казва, че "Възползвам се от този случай, за да припомня, че съществуват два пътя: пътят на бодхисатвите и пътят на освобождението, като за последния монашеският живот е по-подходящ. Ако не сте монах, пътят на освобождението става по-труден за следване. По тази причина за последователите на малката колесница Хинаяна, които се стремят да станат архати, животът извън обществото е по-подходящ."

С други думи, ако ти наистина се интересуваш само от малката колесница, както не веднъж си заявявал, би било по-подходящо да станеш монах.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Śūnyatā написа:

Ти как ще докажеш, че не сънуваш, че си буден?

нямам претенции. Претенциите са само твои - за същото. Или не разпознаваш кой е пейстнал огромната купчина от свещени писания и верски конвенсни стъкмистики, вече толкова години? Понеже те не са илюзия, нали? :) Или може би рамус си е сложил "етикет" за принадлежност в профила, както и картинки с будистки привкус, фантазни толкова, колкото и автора зад профила?

И аргумента - "покажи го на хората"... е отново наивна реторика, защото дори и с претенции, безкрайни цитати, уверения и позовавания "доказваш на хората" едно голо нищо - в светски свободен форум нямаш никакъв шанс да ги зарибиш, нито да ги увериш, нито да ги поканиш да споделят личните ти фантазии. Не че си в позиция да го направиш, но проповедите и безкрайното папагалене на едно и също говорят за какво ти копнее душичката.

Колкото до рамус - на този колективен пазар не е нужно да "доказвам нищо", защото нищо не зависи от "хората", нито те са народен съд за да им доказвам нещо си. Не ме интересуват нито одобрението, нито оценката, нито етикетите или типа на отношението им. Те си го показват чудесно и без да ме инитересува, при това съвсем красноречиво. Сред форума това смятам че  го изразявам достатъчно ясно, нали? :)   Или имаш колебания и "не си уверен"?

преди 3 часа, kipen написа:

беше "извъртяна айкидистки"

то пък това е едно "айкидо"... :) Не го надценявай - създаването на колективен вал срещу рамус е налице още откакто рамус е сред форума.  Хора, които дори си нямат представа какво говорят помежду си, влизат с лекота в резонанс, спрямо общият враг. Това е елементарна защитна стратегия, като реакция на нарушението на конвенса между тях, вкл и по духовните им фантазии и самозаблуди.

Изтрещялата "майка" е само малък низ от цялото. (нали се сещаш защо сложих това нейно нарицателно "майка" и защо толкова напира... часовниците тиктакат дори и сред тия хора дето не пият хапчетата си. ) Преди нея и след нея е цяла плеяда от разгневени, изнервени и раздразнени "духовни" пи4ове и пи4ки... Всеки се пробва на нещо си, но никъде не мина номера. Всъщност... за малко някои номера минаха... :) да са живи и здрави грешките и неуспехите. Получава се известно усещане за натиск, те реагират като "му отговарят" всеки според него си. Голяма част от тази 'защита' е и за пред 'другите' в търсенето на подкрепа, на резонанс, на сходство - както е било още от времето на "пещерите"...

Личната неувереност и разклащането на основите стартират естествени защитни сработвания... колективно 'другите' имат роля за 'подкрепата' в това. Всичко това са елементарни положения, но за сериозни разговори дори основно ниво не е налице. Нещо повече - няколко човека умишлено го "раздават показно и става заразно"... не че има друг начин сред формална тълпа да е друго.

Все пак играта на лошия полицай си има цена, но като ще се играе - да е сериозно :)

Колкото до колективната динамика - намерил си на кого да я обясняваш... Не се хаби излишно, ако го уважаваш му го спести, като така или иначе няма да стигне до "него". А все пак и самоуважението има значение.

Анализираш сценарий, който дори играчите му си нямат представа. Маймунката играе игрите си и въобще не я интересуват разни... анализи. Всеки иска да докопа по-здраво неговото си, ползва останалите за целта - това е конвенса сред този раздел. И това и останалото са просто "маймунките в действие" и никой и нищо няма как да промени това. И не е нужно! 

би било по-подходящо да станеш монах.

:) Да бе... никога!!! Нали ще попадне в комбината на разни работи, от които той вече се изживява че е избягал.

Неговото си е "най-сигурно" още повече че в ход са личните сугестии и групови уверения, "колко успехи вече има и според същото - колко правилно е разбрал и прояснил... за 'истината без илюзии'... Няма как да издържи това на никаква проверка, пък монасите си имат йерархии и учители, комбината е групова, като се разчита на взаимната регулация и социалните инстинкти...

Монах - никога!!! Дори и будист, сред светския им университет - никога!!! Не са му нужни за да се изфантазира на "спасен, разбрал и ясновиждащ", а само биха му попречили.

Будизма му е нужен само за сред неговия фантазен свят. Само така поредната илюзия би му донесла каквото копнее и което стреми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, _ramus_ написа:

Понеже те не са илюзия, нали? 

Нищо не си разбрал. Разбира се, че са илюзия, но явно не се разбира от теб. 

Илюзия е всичко, което няма реален онтологичен статус. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Илюзия е всичко, което няма реален онтологичен статус. 

щото ти (така) го разбра ли? :) Или щото така го "каза на хората - да те разберат".

Добре че си имаш дефиниция, та да пасва към "наградата".

Илюзиите нямат философска природа, а психична. :) Философските пинизи са само залъгалка... Вероятно си прочел че буда е бил "философ" и само на философи е говорил...  Вътрешната трансформация не е фиолософска категория, нито е философска пиеса. Работата по вътрешния свят се описва с психични познания, основава се на психични процеси. Философия тук няма никаква, тя е за пишман-монасите и светските хитреци.

А другия "будист" пък имал предвид друг аспект на това "какво в будизма се наричало илюзия'... Добре че "било както бил казал учителя му". Отново ще очакваме рекламни линкове към сайта - все пак за публика за направени де... в очакване да се 'втурне' и да ахка колко "велик е учителя".

Като че илюзиите са просто до определянето и кой как се е разбрал с други, за да си ги нарича.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване