Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 3 минути, Shiniasu написа:

Отровата е в теб. То се вижда кой на друго освен да обижда и да се заяжда във форума не е способен. Казах ти какъв си и моите оценки са основателни, колкото и да не ти харесват.

А фактът, че повтаряш едни и същи думички вече за над десети път също потвърждава кой е повърхностен малоумник.

Ти повтаряш над 10 годни, едни и същи глупости...!!

А сии тръгнала на мен да ми държиш сметка..!!!

Когато единственото което имаш, ти е едно форумче, се става такава...!!!

В това повторение има много дълбок смисъл и се надявам да можеш да го проумееш...!!!

Защото иначе, ще те "задълбочават" в "разговори"...!!

Ама засищане няма да има...!!

Ставаш все по ненаситна....!!!

Хахаха ....!!

преди 1 минута, dioib :cat написа:

Това не е страдание, а е разочарование. Страданието е пряко свързано с материалното. Няма нищо общо с ирационалното и прочие ...

А разочарованието, не е ли страдание също..??

Ето виж я как страда, защото е разочаровеана..!!

А дори не знае защо е разочарована..!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 2,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

току-що, dioib :cat написа:

Това не е страдание, а е разочарование. Страданието е пряко свързано с материалното. Няма нищо общо с ирационалното и прочие ...

Ами то разочарованието води до страдание поне психично. Всъщност твърдението, че нежеланието поражда страдание, може би е по-близо до истината. А желанието наистина лесно може да се обърне в нежелание. 

преди 5 минути, Refour написа:

Ти повтаряш над 10 годни, едни и същи глупости...!!

Аха, а ти щом знаеш това, значи ги четеш. Хайде сега сам си направи извода.

преди 6 минути, Refour написа:

А сии тръгнала на мен да ми държиш сметка..!!!

Ами при теб простотията се проявява доста интензивно напоследък. Не е ли очевидно?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Shiniasu написа:

Ами то разочарованието води до страдание поне психично. Всъщност твърдението, че нежеланието поражда страдание, може би е по-близо до истината. А желанието наистина лесно може да се обърне в нежелание. 

Пак греда...!!

Страданието се изразява в разочарование...!!

А кое, е корена на страданието...!!

След 10 години празнееене из форума, пак не си разбрала..!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Refour написа:

Неспособен да се осъзнае.....!!

Вътрешното познание не го владеят мнозина. Не си ли направят самоанализ до 21-годишна възраст, то неусетно ще станат на 30, 40 и т.н. и ще си умрат не в самозаблуда, а в заблуждения.

Уви на мнозина в съвремието им липсват първите седем години ...

п.п. Трудно се гради критерия за истина и лъжа....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Refour написа:

Когато единственото което имаш, ти е едно форумче, се става такава...!!!

Аха и ти искаш да ми го отнемеш от злоба. Вижда се и в това, което пишеш. Добре че освен във форума нямам никакъв друг контакт с теб (а и с такива като теб). 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вътрешното познание не го владеят мнозина. Не си ли направят самоанализ до 21-годишна възраст, то неусетно ще станат на 30, 40 и т.н. и ще си умрат не в самозаблуда, а в заблуждения.

Уви на мнозина в съвремието им липсват първите седем години ...

п.п. Трудно се гради критерия за истина и лъжа....

Вътрешното познание, е плод на зрялост..!!

Чисто житейска зрялост..!!

Първо трябва да се постигне това, и тогава озрява човека за върешно познание..!

Тогава ще разбере, на какво е бил всъшност жертва през цялото време...!!

Ама до тогава, ще се гърчи много...!!

Както се вижда тук...!

С претенции уж, а пък бълват глупости и отровни епитети в несвяст....!!!

Въобще, още не са се осъзнали..!!

Защото зрялост по форумите не се постига..!!

Тя се постига в живота..!!

преди 5 минути, Shiniasu написа:

Аха и ти искаш да ми го отнемеш от злоба. Вижда се и в това, което пишеш. Добре че освен във форума нямам никакъв друг контакт с теб (а и с такива като теб). 

Ти нямаш контакт с някои..!!

Никъде...!!

Въобще жовот без смисъл...!!

Чакаш да те "задълбочава" само някой из форумите...!!!

Ненанситница...!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Refour написа:

Пак греда...!!

Страданието се изразява в разочарование...!!

А кое, е корена на страданието...!!

След 10 години празнееене из форума, пак не си разбрала..!!

А, щом е греда - добре. Щом не написа, че е в тъч...

Страданието обаче няма как да се изразява в разочарование. Човек се разочарова и в резултат на това може да изпита страдание. Разочарованието може да остане и след като е породило страдание, но това не означава, че страданието го поражда. Разочарованието бива породено от неосъществените желания примерно. А страданието идва след това от неприемането.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Shiniasu написа:

Ами то разочарованието води до страдание поне психично.

Определено не правиш разлика между емоция и чувство. Чувството (разочарование) е плод на съзнателна дейност. Да, натрупването на разочарования може да доведе до психично отклонение, но опредено човек не страда.

Към момента има доволно медикаменти които облекчават страданието, но същите определено се изписват от лекари. Има и болнични заведения.

Пак да повторя раздела: религия, мистика и езотерика ...

Кратко: Със страданието (материалното) се занимава науката. Тя към момента е достатъчно развита. Все пак сме в 21-ви век и не може да се ползва архаизъм (предразсъдъци) от преди повече от 1000 години ... Примерно ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Shiniasu написа:

А, щом е греда - добре. Щом не написа, че е в тъч...

Страданието обаче няма как да се изразява в разочарование. Човек се разочарова и в резултат на това може да изпита страдание. Разочарованието може да остане и след като е породило страдание, но това не означава, че страданието го поражда. Разочарованието бива породено от неосъществените желания примерно. А страданието идва след това от неприемането.

Защото така се казва....!!

Греда....!!

Явно е, че не общуваш с никои никъде..!!

Защото, даже още не си разбрал какво е страданието..!!

Колкото и да ти го повтаря ония "илюзорния...!!

Който също няма представа какво е...!!

Разочарованието е страдание само по себе си, няма как то да поражда страданието..!!

Мислиш ли въобще...???

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Refour написа:

В каква жертва пък "заора" ти ... :) 

На двадесет и една  години човек е зрял. Сформирал си е личността и носи пълна отговорност за деянията си.

п.п. Принципно в България е прието, че на 18-си ставаш пълнолетен. Това не е случайно!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, dioib :cat написа:

Определено не правиш разлика между емоция и чувство. Чувството (разочарование) е плод на съзнателна дейност. Да, натрупването на разочарования може да доведе до психично отклонение, но опредено човек не страда.

Към момента има доволно медикаменти които облекчават страданието, но същите определено се изписват от лекари. Има и болнични заведения.

Пак да повторя раздела: религия, мистика и езотерика ...

Кратко: Със страданието (материалното) се занимава науката. Тя към момента е достатъчно развита. Все пак сме в 21-ви век и не може да се ползва архаизъм (предразсъдъци) от преди повече от 1000 години ... Примерно ...

Има начин да се облекчи страданието..!!

Без да има нужда от доктори и медикаменти...!!

Но първо трябва да се разбере, какво е страдание и как произлиза то.....!!

После да се намери начинът....!!!

преди 2 минути, dioib :cat написа:

В каква жертва пък "заора" ти ... :) 

На двадесет и една  години човек е зрял. Сформирал си е личността и носи пълна отговорност за деянията си.

п.п. Принципно в България е прието, че на 18-си ставаш пълнолетен. Това не е случайно!!!

Бъркаш......!!

Зрялоста не зависи от годините..!!

Има и възрасни хора който още не са озряли....!!

И млади достатъчно озряли за да се самоосъзнаят...!!

Ами ако някой е носъзнат и така си причинява страдание....

Не е ли жертва...??

И то не каква, а жертва на самия себе си...!!

Още по гадно..!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Refour написа:

Без лекарски познание (ценз) не става, за другото, хм .... все пак да напомня ли от какво се правят някои медикаменти ... :)

п.п. Доволно билки има в България! ;) Говорим за облекчаване от страдание, а не за лечение на причинителя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 13.05.2021 г. в 13:05, NVJ написа:

За да не се изгубим сред множество частни детайли, първо може да се разгледа най-общото:
1. каква е целта на системата - какво искат да постигнат, едно и също ли е, или различно при различните школи 
2. средства за достигането на целта - какви са методите и практиките и как се разбира, дали те имат ефект и дават резултат

Ако някой желае, разбира се, да дискутира по същество тази тема.

1. Целта на системата, както и на всяка идеология е промяната!

2. Различните целеви форми за достигане след промяната, определят използването на различни подходи и инструменти(средства) на различните "школи", които ги диференцират като отделни "школи" .... а може и "властови центрове, провеждащи идеологически политики"... всяка "школа" си има некъв тип метод, но за "високите нива" определено методът е "отвън-навътре", а пък средствата са си познатите ум и действия (често повторителни, за да се преобразуват в навици и възпроизвеждане на модели), чрез които да се преразпределят "чувствените потоци"...ама "крайният резултат" - до човека си е.

2.1. за "критерий" дали има ефект практикуването на някаква установена методика за действия?! Ами, според мен, отправната точка за реалистичната оценка на каквото и да е мисловно-фантазно постижение е действителността - реакцията на средата, качестото на обмена и довежда ли до "вътрешен покой". А "това животно - покой" има ли "почва" и каква - отново е до човек, до въпросите които го вълнуват(ква хубава думичка - "вълнение"!!!

преди 6 часа, dioib :cat написа:

Основна грешка. Без желание не може да стане нещо. Да се счита, че заради желанието си човек страда е тотална лъжа!!! Буда казвал, че хората страдат заради своите желания, и когато се избавим от желанията - ще се избавим от страданието?!!!

Първите две изречния - ОК! 

Ама "да се счита, че заради желанието се страда" е "тотална лъжа"?!? Че страданието от кво се поражда, бре човек! "Буда" добре си го е казал, ама големио "проблем" е "изгубени в превода"....

Спорил съм с "модерни будистки и будистчета", щото нещо не ми се връзва мъдър човек да каже, че требе да се отречеш от нещо! А болшинството от "будистки настроените", направо - "наежени", е че требе да се "отрекат" от желанията, да се "преборят" с "Егото" или направо да го отрекат .... нет Его, нет проблем...

Между Отричането и Приемането, същностната разлика се дължи на Разбирането...рамусчето зададе въпроса за "Приемането...", ама "умът се вее" го твърдят некои, ама не и техния...

И нещо друго - Желанието и Искането се различават, че първото е просто очакване+стремеж+Аз. А второто е "некой друг да го направи"...дори и подвеждащото интерпретиране във форма - "Искам да направя, да мога ..нещо си", отново е неква друга форма на сегашното ми Аз "да може", "да направи", но не и моментното ми Аз.

И кът сте почнали да "нищите" Желанието....то без да се мине през Волята, и в основата на всичко това - Намерението.....ще си е "празно приказване"...   

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Без лекарски познание (ценз) не става, за другото, хм .... все пак да напомня ли от какво се правят някои медикаменти ... :)

п.п. Доволно билки има в България! ;)

Лекарите лекуват само симптомите....!!

Но не и корена на страданието...!!

А, с билките само се баламосва съзнанието...!!

Колкото и да изглеждат полезни на пръв поглед....!!

:D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Refour написа:

Има начин да се облекчи страданието..!!

Но първо трябва да се разбере, какво е страдание и как произлиза то.....!!

После да се намери начинът....!!!

Ами да подпомагат в това е основната работа на психотерапевтите, ама ти още си ги "представяй" като "доктори с лекарства".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, kipen написа:

"Буда" добре си го е казал, ама големио "проблем" е "изгубени в превода"....

И?!

Болшинството неща определено се "губят в превода" ... НО, за сметка на това си имаме местни "мъдрости" характерни за нашия регион, а не регион на над 3000 км. примерно ... Тук действителността е друга!!!

И защо да ползваме модел от Буда?! Основателна причина някаква?! О, бил по-мъдър ... :) Нима по нашите земи не е имало мъдреци?! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, kipen написа:

Първите две изречния - ОК! 

Ама "да се счита, че заради желанието се страда" е "тотална лъжа"?!? Че страданието от кво се поражда, бре човек! "Буда" добре си го е казал, ама големио "проблем" е "изгубени в превода"....

Спорил съм с "модерни будистки и будистчета", щото нещо не ми се връзва мъдър човек да каже, че требе да се отречеш от нещо! А болшинството от "будистки настроените", направо - "наежени", е че требе да се "отрекат" от желанията, да се "преборят" с "Егото" или направо да го отрекат .... нет Его, нет проблем...

Това така ти изглежда, защото има неразбиране все още...

Не желанието само по себе си, проблема......

Страданието, не се поражда от желанието....

От нищо не трябва да се отрича човек...

Това са неразбрани от собствените уж будисти, значения....

Каквото се наблюдава тук, от наколко подобни и то самоуки будисти...

Нещата, не могат да бъдат разбрани интелектуално....

Има съсвсем друг начин и метод, за разборането им, който е извън концептуален...

Или интелктуален....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И?!

Болшинството неща определено се "губят в превода" ... НО, за сметка на това си имаме местни 'мъдрости" характерни за нао ...шия регион, а не регион на над 3000 км. примерно ... Тук действителността е друга!!!

И защо да ползваме модел от Буда?! Основателна причина някаква?! О, бил по-мъдър ... :) Нима по нашите земи не е имало мъдреци?! :)

живей си в битките на вътрешните ти противопоставяния....не ми пречиш...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, kipen написа:

Ами да подпомагат в това е основната работа на психотерапевтите, ама ти още си ги "представяй" като "доктори с лекарства".

Пак помага и лекува само симптоми....

Причината и корена, не...

Причината, е много пъти само причинена..

Следователно, може сам да си я отсрани човек...

преди 3 минути, dioib :cat написа:

И?!

Болшинството неща определено се "губят в превода" ... НО, за сметка на това си имаме местни "мъдрости" характерни за нашия регион, а не регион на над 3000 км. примерно ... Тук действителността е друга!!!

Отново неразбиране има...

Умовете на хората са базирани на един и същ принцип...

Независимо от разстояние и националности....

Действителноста на ума, е еднаква за всеки..

Неговите изражение са само различни, обособени според средата..

Няма значение кой го е казал.....

Важното е да е казал, каквото е.....

преди 5 минути, kipen написа:

живей си в битките на вътрешните ти противопоставяния....не ми пречиш...

Това е, част от страданието....

Има основно страдание....

И само причинено страдание...

От едното няма спасение....

От другото има.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Refour написа:

Вътрешното познание, е плод на зрялост..!!

Чисто житейска зрялост..!!

Първо трябва да се постигне това, и тогава озрява човека за върешно познание..!

Ама до тогава, ще се гърчи много...!!

Както се вижда тук...!

Ама ти са имаш за зрял ли? Че и за разбираш... Само дето освен елементарни емоции, доста незрели при това, нищо друго не показваш. Само претенции с които се опитваш да се самозалъжеш, че си възрастен. 

Тук се виждало... Ти се виждаш. Не е нужно даже човек да прави някакво усилие за да прецени колко струваш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Refour написа:

Причината, е много пъти само причинена.

На това аз му викам, че човек трябва да умее да си признае грешката.

Научи ли се да си прощава, то ще се научи да прощава и на другите.

Да, за въпросното си трябва съзнание и най-вече съвест. Съвест към аза си ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Refour написа:

Пак помага и лекува само симптоми....

Причината и корена, не...

Причината, е много пъти само причинена..

Следователно, може сам да си я отсрани човек...

Докат очакваш некой друг да "лекува", симптомите ще си се възпроизвеждат.

Добри психотерапевти (не твърдя съответно, че всички са добри, щото има доста меркантилци със стил "зъболекарчето" - "Тате, излекувах дългогодишния ти пациент! - Тъпанар, аз с него те изучих, бре"), според мен, не са много!

Но попаднеш ли на такъв, много добре ще ти обясни, че не той/тя те "лекува", а го правиш ти, с помощ от друг човек....а не проповедник...от последните бая са се навъдили....като "Краставици" на Мирча Кришам...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Shiniasu написа:

Ама ти са имаш за зрял ли? Че и за разбираш... Само дето освен елементарни емоции, доста незрели при това, нищо друго не показваш. Само претенции с които се опитваш да се самозалъжеш, че си възрастен. 

Тук се виждало... Ти се виждаш. Не е нужно даже човек да прави някакво усилие за да прецени колко струваш.

Моите емоции ли.....????

Ти сериозно ли......???

Ти колко и какви епитети ме нарече последните дни...???

Я си ги изброй тук...!!

Аз да съм казал нещо такова...???

И не бъди толкова лесна за манипулация...

Отново си жертва....

Ама ко да та прая....

:hit:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, dioib :cat написа:

Опресделено правя разлика между емоция и чувство. Как реши, че разочарованият не страда? В повечето случаи се случва точно това. А психичните отклонения е по-добре да не ги намесваме.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На това аз му викам, че човек трябва да умее да си признае грешката.

Научи ли се да си прощава, то ще се научи да прощава и на другите.

Да, за въпросното си трябва съзнание и най-вече съвест. Съвест към аза си ...

Извинението, не е достатъчно...

Поправяне на поведението, е правилно....

Съвеста всеки я има, сама по себе си не е достатъчна...

Трябва, чиста съвест......

А, за това трябва да се прочисти...

преди 2 минути, Shiniasu написа:

Опресделено правя разлика между емоция и чувство. Как реши, че разочарованият не страда? В повечето случаи се случва точно това. А психичните отклонения е по-добре да не ги намесваме.

Психичното отколонение, е вече факт....

Въпросът е, има ли осъзнатост да си го отбележи човек....

Или си цикли и цикли....

Без да се осети от години....

:hush:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване