Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 16 минути, Śūnyatā написа:

не значи

Не значи, че казваш истината по отношение на християните. 

И що лъжеш, че всички християни са тъй както твърдиш ти?! Кой си?! И твоето било истина ... :) Е ... това си е тотална лъжа .... :) 

Сопри се бе монг ... или буда 007 ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 2,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 49 минути, Марчо Пирчов написа:

Предполагам, че в греховния ти хладилник има бира, произведена на греховни поточна линия и налята в греховна бутилка, произведена от греховен завод.

Той работи с греховен ток. Облечен си в греховни дрехи, миеш се с греховна вода и греховен сапун, талавизеро ти е греховен, да не говорим за греховната клавиатура, на която пишеш... Итънъ итънъ.

Толкова се разглезихте с тези технологични достижения, та чак ги отричате...

Като малките деца.

"Змията ме прелъсти и аз ядох" - Бит 3:13  :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 47 минути, Марчо Пирчов написа:

Предполагам, че в греховния ти хладилник има бира, произведена на греховни поточна линия и налята в греховна бутилка, произведена от греховен завод.

Той работи с греховен ток. Облечен си в греховни дрехи, миеш се с греховна вода и греховен сапун, талавизеро ти е греховен, да не говорим за греховната клавиатура, на която пишеш... Итънъ итънъ.

Толкова се разглезихте с тези технологични достижения, та чак ги отричате...

Като малките деца.

Къде видя отричане на науката? Но тя в общия случай обслужва интересите на хора и то на определен кръг от хора. И хладилникът и бирата са преди всичко маркетинг - предлагане на удобства и забавления свързани с предварително стимулирани желания и създаване на зависимост към удобното им и лесно удовлетворяване. Науката е част от всичко това и докато ресурсът й е насочен основно в тази посока, то изследванията в други области безинтересни за управляващите я, ще бъдат съвсем епизодични. А тях нито ги интересува как възниква мисълта, нито дали е само в мозъка.

преди 39 минути, Марчо Пирчов написа:

Технологичното развитие дава възможност за повече свободно лично време и енергия.

А това, че човечеството избира да е гмеж и твар, си зависи от самото него и от самите индивиди – и не от науката и технологията.

В науката няма морал; ако беше така, отдавна да е станала мракобесие.

В развитите страни, за сметка на изоставащите. А личното време е необходимо за да могат хората да се отдават на зависимостите си и да ги задоволяват (подхранвайки при това системата). Това е твърде повърхностно обобщение де, но дава някои насоки за размисъл. 

Моралът е до човека, а не до заеманата от него позиция. Навсякъде би трябвало да има морал, ако има хора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Соник написа:

Това, което си мислиш, че го имаш, е именно фалшивото аз. Това от гледна точка на будизма, де, иначе нямам против, че си мислиш твоето си аз за истинско. Всички това правим и от това се опитваме да се освободим в будизма.

А- ха. Частно религиозно виждане. Извинете, че се намесих и благодаря за навременното разяснение. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, Śūnyatā написа:

Това не е обида, а здрав разум. 

По какъв начин е "здрав разум". Можеш ли да посочиш положителните последствия от думите си, възоснова на които ги определяш като "здрав разум". Според мен те изобщо нямат за цел никакви положителни последствия, а просто да изкажеш негативната си оценка по отношение на вярващите. Това не е обмислено или разумно действие, а продиктувано от емоциите. 

преди 40 минути, _ramus_ написа:

:) Това са поредните избликвания на простотията и невежеството сред темата. Разбира се - в един и същ техен "говорител". Мизансцена на "злобния и завистливия рамус" е просто "даст ин дъ уинд". Толкова обикновени простотия и невежество, че сред подобията на 'други техни изразители' просто става невидима...

Толкова невежество... и толкова простотия на едно място, при това непрекъснато афишираща се сред "будистки образ"... Таман - за "реклама". :)

Виждам обаче, че невежеството проявено от другите те прави щастлив. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Търсещ истини написа:

А- ха. Частно религиозно виждане. Извинете, че се намесих и благодаря за навременното разяснение. 

Че защо се извиняваш? Както виждаш, всеки се меси, както иска, и няма лошо.

По принцип с "истинско аз" имах предвид термина от будизма, както се определя в сутрите, но пък не виждам защо всеки да не си каже какво разбира под аз, а и всякакви други неща, които го вълнуват.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Śūnyatā написа:

ама като започнат да примират, звънят на 112, а не се молят само на Бог :D

И като от 112 не дойдат, тогава кой е в по-добро положение, хипотетично - освен ако си бил в такава ситуация де. Тези, които се молят тогава, или правят тонглен, или въобще нещо, което идва от други нива на съществото им, или които се надяват само на 112 като на деус екс махина?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 50 минути, Shiniasu написа:

Разликата е в целта. Моята е разсширяване и задълбочаване на осъзнатостта и на разбирането. Наградата за добрите действия не ми е цел, нито ме мотивира в живота. Ако забеляза в написаното малко по-рано наблегнах на съзнанието. А всъщност с осъзнатостта не само наградите и радостите, но абсолютно всичко в живота добива друг смисъл. Така че, не е само до наградата.

Хубаво, но каква е целта всъщност? Искам да кажа до какво се очаква да доведе това разширяване и задълбочаване?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Марчо Пирчов написа:

В праведния ми казан варя ракията, а в правилната каца приготвям виното. 

Не съм буржоа ... :) 

п.п. Поливам си картофите с дъжд, а не от чешмата, а тока го добивам тъй както умея, дали от вятър, слънце или чрез пад на водата все тая ... о, да, ползвам и метални изделия, и ПС, но те ми са от времето когато бях работоспособен и изкарвах някакви пари. Даже и бонус имам ... пенсия, а нея за какво ще я харча си е мой избор ... :) И, хм ... хладилник за какво ми е, при положение, че имам изба?! Знам как да съхранявам храната, а ти?! :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Търсещ истини написа:

То това твърдение и според будизма май е подвеждащо. Както написа, представата за "аз" в човека може да е различна и наистина според будизма се търси осъзнаване при което човек идентифицира себе си с нещо надличностно - с буда природата. Всъщност в християнството това е понятието "христово съзнание". При него всички хора са еднакво важни и значими, и той не разглежда себе си като нещо отделно. Подобно съзнание, съвсем естествено е плашещо за повечето хора. На думи е лесно да се каже, че илюзията за "аз" изчезва, но това е форма на защита на същия този личен "аз".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, Shiniasu написа:

Навсякъде би трябвало да има морал, ако има хора.

То, хора много, но малко са тези които постъпват по човешки. Та .... Хора и човеци са различни неща .... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Shiniasu написа:

според будизма се търси осъзнаване при което човек идентифицира себе си с нещо надличностно - с буда природата.

Не знам как е "според будизма", но не мисля да е така. Когато съзнанието Е, то не се отъждестява с нищо. 

Искам да кажа, че идентификацията е сън и частично отсъствие във всички случаи, без значение какъв е обектът. Всъщност оттам нататък не съм сигурна дали има проблем с това, когато говорим само за чисто присъствие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Соник написа:

Хубаво, но каква е целта всъщност? Искам да кажа до какво се очаква да доведе това разширяване и задълбочаване?

До по-съзнателен живот. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Shiniasu написа:

На думи е лесно да се каже, че илюзията за "аз" изчезва, но това е форма на защита на същия този личен "аз".

Принципно илюзията е в следствие на несъвършени сетива. Да, при някои може да е наложена някаква от вън, но някои имат и друго = интуиция. 

п.п. Не е проблем, че има хора които правят илюзии, а че има човеци които се облагодетелстват от въпросната. ;) В християнството на въпросните им се викат лукави. Те лъжат. Подвеждат другия, като добре прикриват въпросната върховна греховност под мотива, че са по-умни и ползват определено научни способи. В момента който бъдат разобличени, то "зачеркват реда на сметката ако мине под код АКМ" ... и казват, е не мина .... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, witness написа:

Не знам как е "според будизма", но не мисля да е така. Когато съзнанието Е, то не се отъждестява с нищо. 

Искам да кажа, че идентификацията е сън и частично отсъствие във всички случаи, без значение какъв е обектът. Всъщност оттам нататък не съм сигурна дали има проблем с това, когато говорим само за чисто присъствие.

Идентификацията е ограничение. В този смисъл е илюзия. Но пък символи като стълбата на Яков и ступите на Нагарджуна показват ясно, че съзнанието не може да достигне до някакъв краен предел. Предполагам, че за много хора (включително и от тук пишещите) идеята, че всеки завършек всъщност е ново начало ще се стори неприемлива. И че освобождението от самсара е само относителен завършек на един етап, след който следва друг.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, witness написа:

И като от 112 не дойдат

Каквото сабя покаже. Божи съд.

"Безизходни положения няма. От всяко положение има изход, макар и не винаги в желаната посока и непременно встрани от гроба."

Богомил Райнов

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Shiniasu написа:

И че освобождението от самсара е само относителен завършек на един етап, след който следва друг.

Ти все на едро караш) Както се казва, като стигнем до тоя мост, тогава ще го минем. Но аз не разбирам къде мога (чисто умозрително) да вмъкна някакви бъдещи етапи в идея, която предполага край на времето, безвременност. 

И време повече няма да има - визирам онова от Апокалипсиса на св. Йоан

преди 7 минути, Реджеп Иведик написа:

"Безизходни положения няма. От всяко положение има изход, макар и не винаги в желаната посока и непременно встрани от гроба."

Богомил Райнов

Хм, малко ми се струва извадено от контекста, ако е имало такъв. Не разбирам защо непременно встрани от гроба.

А, да... ако взема предвид по-късните виждания на Богомил Райнов по тези въпроси, разбирам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, dioib :cat написа:

Принципно илюзията е в следствие на несъвършени сетива.

И ум. На изток се дава аналогия с отражение във водната повърхност. Платон използва като аналогия сенките хвърлени от огъня върху стената. И в двата случая се има предвид, че сенките или отражението представят само частично действителността. Когато се казва, че светът е илюзия, това означава, че той е само едно твърде ограничено изображение на един друг свят, който е невидим и неразбираем за нас сега, но в действителност се явява далеч по-реален от този. Спрямо безпределното, спрямо абсолюта, непроявеното обаче всеки един свят, какъвто и да е, се явява ограничение и съответно илюзия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, Shiniasu написа:

И ум.

Все пак да уточним, че той е следствие на физиологията ... т.е. всеки го има, но някои не го ползват по предназначение умишлено, защото по им е сгодно наготово .... ;) 

п.п. Едно е да назубриш, а друго е да ползваш знания. Не е необходимо да помниш много, полудяваш. ;) Знание и памет не са едно и също нещо. 

Само не почвай с познавателните способности при човек ... :) Да познаваш дали е истина или не ... Тука има, а тука няма ... :) 

Извън рационалното мислене има и друго ... то към момента не е обяснено от науката, която твърди, че е "плод" на умствените способности (Умът) на човек. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Shiniasu написа:

По какъв начин е "здрав разум". Можеш ли да посочиш положителните последствия от думите си, възоснова на които ги определяш като "здрав разум". Според мен те изобщо нямат за цел никакви положителни последствия, а просто да изкажеш негативната си оценка по отношение на вярващите. Това не е обмислено или разумно действие, а продиктувано от емоциите. 

Виждам обаче, че невежеството проявено от другите те прави щастлив. 

Точно защото невежеството на другите по никакъв начин не ме прави щастлив, от състрадание ги провокирам чрез здрав разум, който за съжаление и ги дразни, за да се събудят. Ако ми бяха безразлични нямаше да си хабя краткото време на този свят с тях. 

преди 1 час, witness написа:

И като от 112 не дойдат, тогава кой е в по-добро положение, хипотетично - освен ако си бил в такава ситуация де. Тези, които се молят тогава, или правят тонглен, или въобще нещо, което идва от други нива на съществото им, или които се надяват само на 112 като на деус екс махина?

Молитвата помага, ако човек благодарение на илюзията на вярването не изпада в паника.

Тонглен помага, ако човек не се натоварва излишно в момент на криза. Но при всички положения:

Memento mori, homine, quia pulvis est et in pulveris reverteris! - Помни смъртта, човече, защото си прах и в прах ще се превърнеш!

преди 35 минути, dioib :cat написа:

Знание и памет не са едно и също нещо. 

Но не са и отделни едно от друго. 

преди 36 минути, dioib :cat написа:

Извън рационалното мислене има и друго ... то към момента не е обяснено от науката, която твърди, че е "плод" на умствените способности (Умът) на човек. 

Но е обяснено от един пенсионер от русенско :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, witness написа:

Не разбирам защо непременно встрани от гроба.

не непременно, в смисъл встрани от гроба или не встрани от гроба. Каквото дойде.

Репликата е на литературния герой Емил Боев. Както Стоичков каваше, самтаймс уин, самтаймс лууз. Те сега го карат да казва само самтаймс уин на рекламата, за да провокира позитивно мислене.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Соник написа:

Че защо се извиняваш? Както виждаш, всеки се меси, както иска, и няма лошо.

По принцип с "истинско аз" имах предвид термина от будизма, както се определя в сутрите, но пък не виждам защо всеки да не си каже какво разбира под аз, а и всякакви други неща, които го вълнуват.

Благодаря.

Според мен, концепцията "Аз" е нещо положително. Тя е познанието за себе си. Да осъзнаваш, че Аз счупи чашата, мина над пропастта, боледува, спечели медал е важно, жизнено важно. Специфичен е обектът-  с него си непрекъснато, но пък се опознават повече параметри, оценката се влияе от състоянието на организма и пр. Познанието за себе си, като процес, не е по- различно от познаването на другите и познаването на нещата. Едни го правят по- задълбочено, други по- повърхностно, трети- налудно. 

Концепцията за нещо"истинско" , което е като яйце в нещата, като тяхна същност и може да бъде познато отделно от постепенното опознаване на различни страни на нещото, не приемам. Няма такава същност. Има постепенно, свързано с практиката опознаване на нещата и в частност на конструкта "Аз".

И така, детето научава някои неща за Аз- боли Ме, гладен Съм, мога да вървя. Младежът научава, че може да чете, че може да включва компютър, че може да вдигне 50 кг. Мъжът/жената, научават да правят и възпитават деца, да работят, научават дали могат/не могат да рисуват, свирят на пиано, ръководят хора, надвиват над тъщата. Постепенно съдържанието на Аз се обогатява, стига човек да има потенциал и е способен адекватно да оценява. Той не открива "истинско аз", такова няма, той обогатява знанието си за себе си.

Ако търсенията на будизма са в посока някакво медитиране и постигане на особено състояние, резултата му е "Установяване способността Ми да постигам медитация или постигане на особеното състояние". След това не е открит нов, истински "Аз", а наличие/отсъствие на нова Своя способност, нова страна на Аз-а.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Śūnyatā написа:

Молитвата помага, ако човек благодарение на илюзията на вярването не изпада в паника.

Значи допускаш, че благодарение на (илюзията на) не-вярването човек е по-склонен да изпадне в паника? Предполагам, че говориш на фантазия в момента и нямаш отпечатък от подобно преживяване в костния си мозък, така да се каже. Но звучиш уверен, че ти няма да изпаднеш в паника. Няма паника, ако помниш смъртта наистина, но тя се помни по различни начини и не на латински, изобщо няма връзка с думите, пък всъщност де да знам ти как я помниш :) 

преди 37 минути, Търсещ истини написа:

Постепенно съдържанието на Аз се обогатява, стига човек да има потенциал и е способен адекватно да оценява.

А при старческа деменция или лудост къде ли отива това преди богато съдържание? Има западане, знанията, физическата сила, талантите са се изгубили и познаваният "аз" се връща в ембрионално състояние според Вас, или как? И какъв е смисълът от всичкото това обогатяване, като ще изчезне. Сега може да се възрази, че човек оставял нещо след себе си на другите и т.н. - да но аз говоря за това какъв е смисълът за самия човек в момента, в който полита в гроба, в който момент е напълно сам пред вселената. Какво му се върти в главата? Дано не са спомените за 50 кг тежести, дето е вдигал - с това си е губил времето на приказка... Или написаните книги - за какво са му лично на него вече, ако "там" има само небитие. И така нататък.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, witness написа:

Значи допускаш, че благодарение на (илюзията на) не-вярването човек е по-склонен да изпадне в паника? Предполагам, че говориш на фантазия в момента и нямаш отпечатък от подобно преживяване в костния си мозък, така да се каже. Но звучиш уверен, че ти няма да изпаднеш в паника. Няма паника, ако помниш смъртта наистина, но тя се помни по различни начини и не на латински, изобщо няма връзка с думите, пък всъщност де да знам ти как я помниш :) 

Много хора не вярват в Бог, но вярват в усещането "аз съм", което не ги освобождава от усещането за страх и паника. Следователно не допускам. Вярата в Бог ги приспива, не ги прави осъзнати за това, което се случва тук и сега. 

Професията, която практикувам дълги години ме е научила как да не изпадам в паника, докато всички граждани около мен се паникьосват. Има няколко будистки техники, които практикувам успоредно в такива моменти. На мен ми плащат не за да изпитвам страх и паника, а да действам спокойно и уверено :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване