Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 4 часа, Anzhel Dimitrov Dimitrov написа:

писани след стотната година

Ха сега де ... принципно ми е известно на мен след 70 години, т.е. приблизително 40 след разпъването му ... Това си е в 'допуска" ... :) 

преди 23 минути, Соник написа:

От друга страна, ако хванем една празна чаша, можем да кажем, че празното пространство вътре е с форма на чаша

Само, че примера ти е неудачен. В чашата има въздух, който не е под формата на чаша. 

Реално истинското ти аз може да е шише, а ти да си мислиш, че си чаша или пък чайник. Все пак ако няма някаква материя, която да те фиксира в материята, то ти не си аз, а ние или пък вие. 

Учението на  Буда е само "съд" в който ти се ограничаваш. ... Примерно аз съм избрал "съдът" на християните (някакъв по-голям съд от твоя единичен), но те понеже не са затворени, то от време на време споделям тук неща, а други в храма, а трети в хоремака ... :) И всичко това съм аз, т.е. където съм, съм истински, но приемам формата на потребител, на приятел, на комшия, на алкохолик събеседник, на мъж когато срещна жена, а понякога и на трети пол, защото вече съм освободен от родителския надзор. :) 

Ако смяташ, че това 'истинско аз' е важно за теб, то се оттегли от обществото и го изживей. Тук се налага във всеки един момент да си някакъв. Той или е в следствие на това което изповядва азът ти или си лицемер и умишлено показваш лъжливото, за да може да живееш. 

Ти май не може да си истински аз, след като тук водиш някакъв социален контакт в следствие на което се променя аза ти.

п.п. Докато не се ориентираш, не вземеш решение за оттегляне от светския живот, то няма как да разбереш истинското си аз, но ти кажа, че решението е фалшивото ти аз. Разбираш ли как неправилно интерпретираш будизма?! И к'во сега ... :) Ще си или не будист?! :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Anzhel Dimitrov Dimitrov написа:

след стотната година

п.п. Дори да са след въпросните, то пак са приблизително шестдесет и няколко след разпъването. Възможно е някой по-възрастен да го помни.

Какво, ти нямаш ли спомен от нещо което да се е случило когато си бил .... хм ... ай на четири години ... Примерно ... :) 

Ся, спомени от смъртта си, може да имаш, а от кога си бил на четири, немаш .... хм ... да ни си в начална фаза на деменция ... :)  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, dioib написа:

Само, че примера ти е неудачен. В чашата има въздух, който не е под формата на чаша. 

Реално истинското ти аз може да е шише, а ти да си мислиш, че си чаша или пък чайник. Все пак ако няма някаква материя, която да те фиксира в материята, то ти не си аз, а ние или пък вие. 

Учението на  Буда е само "съд" в който ти се ограничаваш. ... Примерно аз съм избрал "съдът" на християните (някакъв по-голям съд от твоя единичен), но те понеже не са затворени, то от време на време споделям тук неща, а други в храма, а трети в хоремака ... :) И всичко това съм аз, т.е. където съм, съм истински, но приемам формата на потребител, на приятел, на комшия, на алкохолик събеседник, на мъж когато срещна жена, а понякога и на трети пол, защото вече съм освободен от родителския надзор. :) 

Ако смяташ, че това 'истинско аз' е важно за теб, то се оттегли от обществото и го изживей. Тук се налага във всеки един момент да си някакъв. Той или е в следствие на това което изповядва азът ти или си лицемер и умишлено показваш лъжливото, за да може да живееш. 

Ти май не може да си истински аз, след като тук водиш някакъв социален контакт в следствие на което се променя аза ти.

п.п. Докато не се ориентираш, не вземеш решение за оттегляне от светския живот, то няма как да разбереш истинското си аз, но ти кажа, че решението е фалшивото ти аз. Разбираш ли как неправилно интерпретираш будизма?! И к'во сега ... :) Ще си или не будист?! :) 

Следя внимателно изявите ти в тази тема и и те стават все по-несвързани. Сигурен ли си, че всичко е наред при теб?

Не мога да отрека, че ме разсмиваш, но все пак нека ти обясня нещо. Ти по някаква причина си решил, че истинското аз е някаква нагласа, поведение или кой знае какво, което трябва да се крие и само от време на време се показва по погрешка. Всъщност изобщо не става дума за това - не говорим за характер, поведение и изобщо нещо, което е променливо и ту го има, ту го няма.

Не крия, че малко ме учудва, че започна да се изживяваш като наставник, който дава съвети какво трябва да се прави за изучаването на будизма. Е, то и други неща ме учудиха, като това, че приемаш формата на трети пол, защото си освободен от родителски надзор. Чудя се дали ако пишеш по-малко във форума и се посветиш повече на гледането на животните, това няма да ти се отрази благотворно, но пък ти си голям човек, даже пенсионер, ако разбирам правилно, и не смея да ти давам съвети.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, _ramus_ написа:

Преписала си го от упражнение по маркетинг за зарибявка

Нямам необходимост да преписвам нещо, което практикувам и говоря от личен опит.

И бъди сигурен, че акитата също са чисти и не вонят на мърша! 🤩

А кифлите и мармаладите оставям на теб. Такива боклуци аз не ям!

Но хайде, стига сме спамили темата!

Можеш да разтягаш локуми за истинското ти Аз ... ако има какво да кажеш. Ако ли не - не се изхождай повече в нея! :cool:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Мих. Люз. написа:

Прав ли съм да мисля, че пространството има форма на пространство?

Така казват и физиците – оси XYZ, разстояния, неговото "изчезване" в черните дупки и разни други свойства? Това ми говори, че пространството е определено, или то ест – има форма в този смисъл.

Сергеев, ти ли си ?

Пусни една анкета за изборите

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, dioib написа:

Тук има нещо много вярно според мен, въпреки че не е съвсем точно формулирано. Но и да беше, едва ли щеше да те разбере. Това, което соник иска да представи като "истинския аз" е като празен лист. Смисълът му идва с изписването - това придава различното, уникалното, разнообразното, а не основата, която е една и съща при всички. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Соник написа:

Чудя се дали ако пишеш по-малко във форума и се посветиш повече на гледането на животните, това няма да ти се отрази благотворно, но пък ти си голям човек, даже пенсионер, ако разбирам правилно, и не смея да ти давам съвети.

Принципно не само ги гледам, а и виждам, а така също не само ги слушам, а и чувам. :) 

В много случаи поведението на животните е по смислено от някакви си мъдрости на Буда поднесени на "особен" български. 

Що се касае до твоя образ, то подхождам тотално като атеист от миналия век. Все пак ти показвам, че изключително неспособно употребяваш българския език опитвайки се без сносен редактор да превеждаш будизма. Получава се тотална дисхармония в интерпретацията ти на български, поради факта, че може би не владееш и добре английски. 

Предположих такъв коментар от теб (След като каза, че решението нямало връзка с истинското аз) и още сутринта се сетих за вица:

Някакви български музиканти в Холандия. На холандец му харесало как свирят и пеят. Питайки ги, а те отговаряйки му, че са от България, Холандеца казал = О, че то българския бил близък до английския ... Значи ще се разбирам с българите като дойда в България ... 

Само, че, човек говорещ американски английски и искайки да комуникира културно с англичани във Великобритания или пък в с жители на Австралия ще му е необходим преводач. Не им стига на САЩ, че имат безброй диалекти по тяхна територия, ами и с други говорещи на английски трудно се разбират. Да не говорим за английския на индийците или пък на някои които са усвоили будизма от трудно говорещи английски тибетски учители. 

Та, определено нещо Ви бяга в превода. И няма как да не предизвика в мен саркастични словосъчетания от мен по отношение на изказа Ви на български. :) 

Поне малко го научете този български за бога! А иначе искате да ви разберат. Правите лоша услуга на будизма. 

п.п. Нищо лично, а иначе се радвам, че съм ви разсмял. :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Shiniasu написа:

Тук има нещо много вярно според мен, въпреки че не е съвсем точно формулирано. Но и да беше, едва ли щеше да те разбере. Това, което соник иска да представи като "истинския аз" е като празен лист. Смисълът му идва с изписването - това придава различното, уникалното, разнообразното, а не основата, която е една и съща при всички. 

Да, истинското Аз, е празен лист. Да се върнеш към истинското си Аз, означава да станеш чист и невинен като малко дете, чието съзнание е чисто е необременено  от външни натрупвания, които формират мисленето на детето.

Затова и Исус казва да станете като децата.

Матей 18:3 

„Истината ви казвам: ако не се промените и не станете като децата, няма да влезете в царството Небесно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Shiniasu написа:

Това, което соник иска да представи като "истинския аз" е като празен лист.

Това едно дете което все още не е проговорило го има. Това обаче не означава, че в някакво си животно което не може да говори може се породи съзнателност. 

Може би говори за интелекта, но някакво учение ти дава интелигентност, а не възможност да се справиш с нещо което все още не е познато. Или какво, будистите познават съзнанието ли?! ОК, да, те могат да се научат да не обръщат внимание на своите сетива, но това не означава, че са в мир със света, а само и единствено със себе си. И все пак до момента в който умрат от глад примерно. В тоя случай за какъв живот на истинското аз става въпрос, след като само от Слънцето не ще утолиш глада си. 

Разбирам ги. Бродят, чакат, някой да ги забележи и му казват някаква мъдрост, а другият, цъка с език и го нахранва. Това върви по ония земи, където мнозина не се образоват, но в общество където има някакво образование и степен на някаква обща култура, то не, че аз не ги разбирам, или пък искам да ме разберат, а че са с тотални "бели петна" в мозъчната им кора ... 

п.п. Не е проблем да се дискутира с тях, но при положение, че са "празен лист", то едва ли след вид комуникация ще има нещо по него. Затова и го трансформирам в хумор, поне да имат някаква позитивна емоция, а не като Рамус велики да ги нахоквам ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, dioib написа:

Та, определено нещо Ви бяга в превода.

Ти откъде разбра? Да не би да си прочел някоя будистка сутра в оригинал та да правиш сравнения?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Aumii написа:

Ти откъде разбра? Да не би да си прочел някоя будистка сутра в оригинал та да правиш сравнения?

Може пък да съм посещавал Тибет ... или някъде съм общувал с истински изповядващ будизма, а не с някакво си истинско аз на български будист ... :) 

п.п. Защо трябва непременно да съм чел?! Нима чрез общуване не става?! Защо?! 

п.п.2. Преди, преди четмото е било словото!!! Преди словото са били жестовете. = Казано по "новата религия": Понякога невербалното носи повече смисъл от вербалното. :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Реджеп Иведик написа:

Сергеев, ти ли си ?

В общи линии знам кой и/ли какво е "Сергеев" във форума.

Не съм.

Може би предполагаш така от човеколюбивото ми предложение на Аннето за секс?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Aumii написа:

Да, истинското Аз, е празен лист. Да се върнеш към истинското си Аз, означава да станеш чист и невинен като малко дете, чието съзнание е чисто е необременено  от външни натрупвания, които формират мисленето на детето.

Никой не може да се избави от външните натрупвания, ако търпеливо не приеме тяхната илюзорност.

преди 17 минути, Мих. Люз. написа:

Може би предполагаш така от човеколюбивото ми предложение на Аннето за секс?

На който каквото му липсва за това пише.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Śūnyatā написа:

Никой не може да се избави от външните натрупвания, ако търпеливо не приеме тяхната илюзорност.

Опитът и спомените/знанията също са натрупвания, а не само замърсяванията (клешите). Така че връщането към състоянието на изначално невежестяо, не е точно това към което трябва да се стремим.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, dioib написа:

Това обаче не означава, че в някакво си животно което не може да говори може се породи съзнателност. 

Тук говорим за истинското Аз при хората, а не за това дали животните имат или нямат истинско Аз или съзнание!

преди 1 час, dioib написа:

или някъде съм общувал с истински изповядващ будизма,

Тук също има хора, които истински изповядват Будизма.

Ти въз основа на какво определяш кой е истински будист и кой не?

преди 24 минути, Shiniasu написа:

изначално невежестяо,

а защо определяш чистото изначално съзнание като невежество?

да, едно дете може да натрупа много полезни знания, но също така може да бъде научено на много вредни неща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 44 минути, Śūnyatā написа:

На който каквото му липсва за това пише.

Чушки.

Влязох с въпрос за твърдението ми, че пространството е или има форма, а ти се зае със секса ми. Чушки, сър, кво да ги правиш?

Не написах "празно пространство", защото е или тавтология, или е безсмислица.

Но надали ще се занимавам повече с вас, чушкенски хвилосови.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Shiniasu написа:

Дали има някакво подмятане тук, Шиниасу? Питам само защото съвсем наскоро ме обвини, че съм бил подмятал по твой адрес.

Истинското аз не е празно естествено, нали съдържа цялата ти карма - как ще е празно???

А дали смисълът е в изписването не знам - интересен въпрос. Дай да видим - ти така или иначе си уникален, защото имаш уникална карма - няма дори още едно чувстващо същество, което да има точно същата карма като теб. И така или иначе ти непрекъснато изписваш нещо, а какво точно е то обикновено се разбира по-късно.

преди 2 часа, dioib написа:

Принципно не само ги гледам, а и виждам, а така също не само ги слушам, а и чувам. :) 

В много случаи поведението на животните е по смислено от някакви си мъдрости на Буда поднесени на "особен" български. 

Що се касае до твоя образ, то подхождам тотално като атеист от миналия век. Все пак ти показвам, че изключително неспособно употребяваш българския език опитвайки се без сносен редактор да превеждаш будизма. Получава се тотална дисхармония в интерпретацията ти на български, поради факта, че може би не владееш и добре английски. 

Предположих такъв коментар от теб (След като каза, че решението нямало връзка с истинското аз) и още сутринта се сетих за вица:

Някакви български музиканти в Холандия. На холандец му харесало как свирят и пеят. Питайки ги, а те отговаряйки му, че са от България, Холандеца казал = О, че то българския бил близък до английския ... Значи ще се разбирам с българите като дойда в България ... 

Само, че, човек говорещ американски английски и искайки да комуникира културно с англичани във Великобритания или пък в с жители на Австралия ще му е необходим преводач. Не им стига на САЩ, че имат безброй диалекти по тяхна територия, ами и с други говорещи на английски трудно се разбират. Да не говорим за английския на индийците или пък на някои които са усвоили будизма от трудно говорещи английски тибетски учители. 

Та, определено нещо Ви бяга в превода. И няма как да не предизвика в мен саркастични словосъчетания от мен по отношение на изказа Ви на български. :) 

Поне малко го научете този български за бога! А иначе искате да ви разберат. Правите лоша услуга на будизма. 

п.п. Нищо лично, а иначе се радвам, че съм ви разсмял. :) 

Ти първо си реши дали ще ми говориш на ти или Вие, че е малко странно. (не се притеснявай и аз един път го направих с Рамус, и той не пропусна да ми се подиграе, но беше прав честно казано)

Нека те успокоя веднага, че преводът не е от английски, така че не се притеснявай кой какъв английски има. За диалектите на английския се радвам, че си прочел какви имало, а когато се и поразходиш из онези държави и пообщуваш със съответните националности, ще установиш, че на американците, англичаните и австралийците не им трябва да преводач, за да се разбират. Ето от такива изказвания впрочем веднага си проличават теоретиците, които са чули или прочели нещо и се опитват да впечатлят аудиторията...

Не виждам никакви признаци да си капацитет по английски или български, така че мисля да не обръщам внимание на критиката ти. Възможно е просто да не можеш да схванеш какво ти се пише и затова да ти изглежда странно.

преди 1 час, Shiniasu написа:

Опитът и спомените/знанията също са натрупвания, а не само замърсяванията (клешите). Така че връщането към състоянието на изначално невежестяо, не е точно това към което трябва да се стремим.

Няма такова състояние - нали сещаш "няма начало и няма край", така че няма към какво да се завърнеш. Намираме се в една перманентна въртележка...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Соник написа:

Истинското аз не е празно естествено, нали съдържа цялата ти карма - как ще е празно???

И какво представлява всъщност това неизвестно на науката и на теб "истинско аз"? Някаква хранителна субстанция, която поддържа семената на кармата, които се администрират за следващо прераждане неизвестно от кого и която оцелява дори и при атомен взрив. Звучи като фентъзи, даже не и като научна фантастика. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, Соник написа:

празно и празно не е едно и също

В случая под "празно" се разбира обусловено от контекст, гледна точка, наблюдател, наблюдавано и преплетеността им.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Aumii написа:

И бъди сигурен, че акитата също са чисти и не вонят на мърша! 🤩

що, да не си ги тествала в лаборатория? :lol6:

Няма такава наивност, просто. :lol6:Наивна и религиозна - невероятно стандартна компбинация.

преди 17 минути, Śūnyatā написа:

това неизвестно на науката

Пак забъркваш "наука" някаква си, с тия религиозни глупости? Вероятно защото на "наука", някаква си, й е известно за "средния път" и за лишеното от същност твое ала-балалайстване?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук също има хора, които истински изповядват Будизма.

Цитат

Самите последователи на това учение го назовават Дхарма (Закон, Учение) или Будхадхарма (Учение на Буда).

Това не се изповядва, а учи! Да, европейците го възприемат като религиозно-философска система, но това в основата си не е религия, а учение на Буда. 

Той дава свои прозрения, за да се справи човек с невежеството си, НО, забележи, то е за тези които желаят да се избавят от невежеството си. 

Аз не се считам за невеж. Ти ако се мислиш за невежа, то практикувай си го.

п.п. Все пак в 21-ви век живеем, а не 400 или 600 години преди новата ера.

И друго, по българските земи доволно поверия на баби и/или дядовци има. Те не се отличават от мъдростите на Буда. 

В повечето случаи това довежда до определени навици. Навиците от преди близо 3000 години, ако по ония земи където е живял Буда не са помръднали, то  тук в Европа отдавна сме "открили топлата вода" и ред други полезни навици". А, що се касае за това да не си натоварваш психиката, то определено има други методи, а не да игнорираш обстановката. 

И да попитам, макар и реторично, защо точно именно в Индийския субконтинент и към момента се шири невежеството въпреки това учение?! 

Значи в България има изповядващи, а там въобще няма. :) Препоръчвам на нашите "специалисти" по будизъм да отидат там, за да ги научат на това учение и ги спасят от невежеството им, за да не страдат въпросните хора. :) 

Та, за кое съзнание говорим?! За кое истинско аз говорим, това което е запознато с този свят и се справя дори със съвременните неща или това което следва учението на Буда, за да не страда?! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

а защо определяш чистото изначално съзнание като невежество?

Ами защото е. Всяко същество започва от неосъзнатостта, неспособността и от незнанието. Това е изначалното му състояние. С опитът осъзнатостта, възможностите и познанията нарастват и се появяват разлики между различните същества,т.е. развива се индивидуалност. Тази индивидуалност не е нещо задължително нечисто. Първоначално поради невежеството натрупванията са предимно груби, но с времето това се променя. Различавайки вечното от преходното, чистото от нечистото, правилното от неправилното, човекът вече има възможност да се проявява като отделна индивидуалност, но по един чист, неегоистичен начин и постепенно да се освободи от необходимостта от прераждане. Но само с пречистване не става. Нужно е извличането на определена опитност от множеството съществувания. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, Соник написа:

Ти първо си реши дали ще ми говориш на ти или Вие

Приеми, че с фалшивото ти аз говоря на ти, а с истинското на вие... и няма да има проблем ... :) 

п.п. Все пак не забравяй, че за мен си ИИ. Не си личност, а изкуствен интелект. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Śūnyatā написа:

Външни спрямо какво? А щом са външни, има ли вътрешни? 

преди 1 час, Мих. Люз. написа:

Влязох с въпрос за твърдението ми, че пространството е или има форма

А обем?

Пространството е абстракция. Ако го разглеждаме отделно от телата в него, то всъщност не е ли тяхно отрицание? Каква форма може да има тогава? 

преди 52 минути, Соник написа:

"Съдържа", но не е. Както и листът съдържа изписаното, но не е. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, _ramus_ написа:

що, да не си ги тествала в лаборатория?

пращам за дегустация на тези които не вярват ... :agnes-overjoyed:

а ти престани да се изхождаш в темата, защото вони! 🤑

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване