Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 2 часа, Anzhel Dimitrov Dimitrov написа:

гледам нещата от моята висота

:lol6:Чудесно смешно начало на деня ми., ей, макар че не минава ден без изцепки на примитивизми! :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, _ramus_ написа:

И най-вече - защо не се пробваш да видим дали можеш да си позволиш да опишеш задълбочено - какво е това "ДОБРО", откъде идва, кое го ражда, по чия необходимост се въвежда, каква му е ролята, значението... и защо такива като него са толкова важни за....... Кой разделя ДОБРО, от ЗЛО, защо, кое стои в основата им и как от тия примитивни дуални разделения дават началото на първите стъпки в абстрактното човешко възприемане? Нали това било "работещ модел"... - нека видим...

Доброто, както аз го възприемам, е всичко насочено в посока към реализирането на един идеален модел на живота на човека. Този моде, дори и привнесен отвън, аз пречупвам през призмата на собствените си знания и разбирания. В резултат се получава моята индивидуална представа за добро. В социален план нещата са малко по-различни, защото общата представа се сформара по различен начин според вида група - как и от какви елементи е организирана. 

Относно източника на споменатия модел, явяващ се цел/посока и също така обосновка на моите най-съществени мисли и стремежи, в моя конкретен случай, това са теософското учение и агни йога. Там всъщност цялостен модел не е даден (няма и как), а само отделни негови елементи от които всеки следва да изгради общата си представа според възможностите си. Разбира се има и второстепенни влияния, от всевъзмони посоки и ситуации в живота ми.

Как е при другите (индивидуално и групово), какви други възможни варианти виждам, за това как или друг човек биха могли да изградят собствените си представи за добро, няма да коментирам. 

Добро от зло разделя човека според представите си за тези понятия. Що се отнася до груповите представи, човек може да се съобрази с тях, дори и да не ги разбира и споделя, но те в такъв случай няма да са неговите представи, а наложени му отвън ограничения. 

По отношение на това, дали съществуват някакво универсално добро, универсален модел, следването на който води до подобряване на живота, без значение дали това се осъзнава от живеещите този живот същества - за мен такова добро има. Този ми възглед се основава на цялостното ми разбиране за света, основаващо се на вече споменатите източници. За мен светът е организирана структура и което е по-важното - йерерхична, като степените в йерархията са резултат от изживения опит и изминатия път. Така е ясно, че представите за добро на по-високите йерархични степени, ще са в по-голяма степен изпитани в живота и все повече ще се приравняват с универсалните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много яко се развива темата!

Кът се почне от подвеждането, че ще става въпрос за "истински аз", а се започва да се коментира единствено как нещо си било според религията-будизъм.

Преминава се вече към - някой би ли споделил какво да правиМ  (щото сме малоумни, или напираме за начални учителки в дом за деца с поднормено развитие).

Та до формат - Бар "Мормонска среща", в който на безплатна лимонада ти раздават листовки с указания как да се изхождаш, за да е "духовно", щото "така казал" я "Зарата", я "Будата", я някой друг, дето не се знае казал ли е наистина това, което се пре-предава....

....даже се замислям върху предположението, че последното нещо, което може да е казал Гаутама, е хората да станат религиозни последователи на думите му, идолопоклонници, които да го издигнат като идол и да му се кланят. Аз се съмнявам, но съм почти сигурен, че няма шанс Буда да е споменал подобно нещо, докато е споделял за "освобождение", независимо как им се иска на тези, дето са измисили канони, за да се основе религия... всъщност, парадоксално, дори в препредадените думи на Буда се съдържа призив за тотално "освобождение", вкл. и религии(в контекста на онова време от Индуистическите религиозни култове), а па некои направили религия от това?!?!?!?

...това, на мен поне, ми е трудно да го видя от смешната му страна! Гротеските винаги са ме оставали със смесени чувства, в които радостта е почти неоткриваема.

"Авторчетооо", би ли сменил името на темата?!? За пореден път призовавам за малко етика при озаглавяването на темата. Влияе като цяло на качеството на форума. 

Ясно беше още от началото, че уклонът няма да е да се коментира аз-а, а какво и какъв трябва да е, какво е правилно да прави, как е правилно да мисли и т.н., което е типично за всяка религия. Поне включи в заглавието религията, от която изхождаш в коментарите си! Все пак за религиозни представи става въпрос в темата.

Нали Буда е казал нещо за "правилно говорене", което би следвало да е и "правилно писане" - тва не включва ли честно и ясно за всички изразяване на подбудите?!? ... ..."мадхямика" поне си е именувал темата, без да подвежда за кво има намерение да коментира! Пък и за кво ти беше нужно да има отделна от тази на "Шунята"-та тема, та я отвори?!? За да си ти "авторът"?!? Защото няма "достатъчно" хора да ти обърнат внимание, ако пишеше в неговата?!?

п.п. Още с "истински" се въвежда метакомуникативно и "фалшив", а не просто "Аз"! "Разделяй и владей" не е "будистко", но последният добре служи за това, да не ти пука за подобни констатации! Бая по-хитър проповедник си от @realno. Ма в тоя раздел е нормално да сте доста с тая "професия", тука е "храната"...в други ще ви подминават още след първия установен опит за религиозна пропаганда...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, Śūnyatā написа:

В такъв смисъл и Буда и ние се усъвършенстваме всеки момент. Накрая Буда преминава в паранирвана. 

Така по-бих го приел. Къде се е дянал Буда не ме касае, но пък съм зарекъл къде ще са ми тлените останки. 

За мен е по-важно да живея праведно, а не по правила написани от някой. Това ме прави подобие на Бог. 

п.п. Бог не е идол или някакъв образ от този свят. Не се налага да си го представя човек, но може да го изобрази. Друг е въпроса за кое е икона и кое е художествено произведение. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, kipen написа:

Авторчетооо

безсмислено е - темата и заглавието са просто само и единствено в контекста на религиозността му и рекламата на блога си.

Нищо не го интересува отвъд неговия интерес. Той е и доста слаб в общите си познания извън контекста на будизма. Така, че въобще си губиш времето с обръщението си към него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, _ramus_ написа:

Той е и доста слаб в общите си познания извън контекста на будизма.

Ти в какво си силен рамусче? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, kipen написа:

Шунята, бе ква е тая страст да търсиш нещо твърдо, силно у рамус?

Уж си безметежен, а пък страстен?!?!

Въпросът беше към рамус. Гледай си чаветата и не паразитирай излишно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, kipen написа:

Много "будистко"! Изгарящо направо!

Зависи какъв будизъм визираш. Не всички будисти са решили да спасяват всякаква измет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, kipen написа:

Шунята

няма такъв - него го няма, акаунта е на призрак, дето броди из виртуала.

Пожарната е само за камуфлаш, а може и призрака да е 'огнено духче'.

преди 13 минути, Śūnyatā написа:

будисти са решили да спасяват

въх, духче-спасител. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, _ramus_ написа:

няма такъв - него го няма, акаунта е на призрак, дето броди из виртуала.

Паразитира, друга сила няма. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Shiniasu написа:

всичко насочено в посока към реализирането на един идеален модел на живота на човека.

така, заедно с другите думички - до идеали стигна цялата работа. Че дори и в посоки - се превръщали. Ок

Да видим сега "ДОБРИЯТ ЧОВЕК"... че това нали се оказа дори и представата на религиозния последовател въобще за ЧОВЕК, дори "като някаква форма на извоювано постижение"...

---------------

Навлизаш в блатни води постепенно - само да ти обърна внимание. ДА не кажеш после отново че "си играя" и някой си пак се "почувствал" унизен, напрегнат, засегнат, пренебрегнат...

Живеенето сред постановен ИДЕАЛЕН свят е сигналност за някои посоки в екзистенцията. Ако продължиш сам ще забележиш как навлизаш постепенно в територия, която вече съм описал и съм ситуирал в нея дори и бъдещите ти думички по въпросите за 'доброто'.

До тук всички тия думички са общи положения и личната ти роля в тях е само на миксолог. Ти си много предпазлив, когато става въпрос за изработена от практиката лични виждания, особено ако тя влиза в разрез със социалния канон, или пък би могло да те вкара в неблагоприятна позиция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По-интересното е, че "мадхямика" свърза "спасяването на изметта" с "изгарянето". ...

Аууушв...сигурно е будистка мантра...

преди 31 минути, Śūnyatā написа:
преди 39 минути, kipen написа:

Зависи какъв будизъм визираш. Не всички будисти са решили да спасяват всякаква измет.

Тва "Огънят на Агни", че гори "фалшивото", го казват някой хора, ама знае ли се...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, kipen написа:

По-интересното е, че "мадхямика" свърза "спасяването на изметта" с "изгарянето". ...

Аууушв...сигурно е будистка мантра...

До такъв извод ли достигна марионетката на рамус? Толкова ли можеш и ти? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, kipen написа:

За "Огъня на Агни" - да, до тоя извод достигнах!

А "връзката" сам си я написа!

Връзката е само в твоето съзнание. Не ми приписвай нацисткия си мироглед. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Śūnyatā написа:

Връзката е само в твоето съзнание. Не ми приписвай ....

Ти дъ видиш, все едно Ауми го е написала! Поне малко оригиналност вкарай в стила! Опаа, ми то теб и оригиналност...те тази "връзка" вече ми е трудна...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, kipen написа:

Опаа, ми то теб и оригиналност...те тази "връзка" вече ми е трудна...

Сменяй памперсите и не се мъчи излишно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Śūnyatā написа:

Сменяй памперсите и не се мъчи излишно. 

невероятно будистки изцепки - то просветлени, то "разбрали будизма''... 

Та кво стана с "добрия човек" - нали това бил "Човека"? И това отива към кармата... дето се 'прераждаш всеки миг'.

Във връзка с последното - малко си зациклил с "преражданията" щото форума е записал години в някакви "родилни мъки". Ти ли раждаш, теб ли раждат - не се знае още. И буда да е - пак би се чудил. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, kipen написа:

преди 1 час, _ramus_ написа:

невероятно будистки изцепки - то просветлени, то "разбрали будизма" 

А каква реакция би била "будистка" в случая? Обявявате нещо за несъответстващо на будизма, но не знаете какво би съответствало. Вас всъщност не ви интересува дали реакцията е правилна според будизнма. Дори си мисля, че когато видите реакция несъответстваща на избраната религия или учение, че тайничко вътре нещо се радва, доволно, че е прозряло несъответстяието. Останалото ще го спестя, защото съм убеден, че дори и горните думи няма да имат ефект и е безсмислено да задълбавам повече. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, Anzhel Dimitrov Dimitrov написа:

Източник на страдание ,но за мухльовците и слабите ,които не могат да си изпълнят желанията. Примерно един мухльо не може да има красива жена а толкова много я желае- в този случай мухльото страда . Но някой по -умен като мен иска красавица ,дефакто имам желание и рано или късно се получава между нас и тогава желанието ми се превръща в още по голямо щастие . 

То за мухльовци като монаси наистина всички желания са страдания ,защото са непостижими за монасите . Монасите са наказани от Бога и най - интересното при монасите ми е ,че разсъждават върху живота като че ли са изживяли нещата . Това било така ,онова онака и повечето разсъждения  са им пълни глупости ,които си нямат нищо общото с действителността ,като например да се отречеш от мечтите си за да станеш щастлив . Един вид да пропаднеш и да станеш мизерник и изостанал от развитието на света - Това е пътя на мухльовците - да се откажат от желанията си . 

Извинявам се но гледам нещата от моята висота и ми е жал за вас будистите мохамеданите и християните . Само като си спомня ,че и аз бях от тези със смотаната религия и затова се опитвам да ви помогна да се осъзнаете ,ама няма братче в продънена лейка ,колкото и да наливаш си остава куха ...

В крайна сметка, красавица и красавица не е едно и също.

Да изпитваш жал не е лошо, да имаш желание да помагаш - също. Тук общо-взето сме се събрали все хора, които искат да помагат и всеки помага по своему или с други думи, чудесно се вписваш.

преди 6 часа, Śūnyatā написа:

Ти в какво си силен рамусче? 

Мисля, че е излишно да се занимаваш с голямата и малката черна нинджа - най-много да ти цитират "учителя" Майкъл Дудикоф или някой и друг термин като "когнитивен дисонанс", "проекция" или "ефект на Дънинг-Крюгер", за които са се информирали от Уикипедия. Аз вече спрях да броя колко пъти малката черна нинджа заяви, че напуска темата, за да се завърне триумфално с поредния шедьовър - бяхме стигнали докъм 5...

Не знам защо тази тема ги предразполага да се излагат така, но не ме и интересува особено - тяхна си работа. Предполагам, че има връзка с това, че и двамата са били в някакви секти и явно това е оставило трайна травма, която се опитват да преодолеят, но за момента за съжаление безуспешно.

преди 1 час, Shiniasu написа:

А каква реакция би била "будистка" в случая? Обявявате нещо за несъответстващо на будизма, но не знаете какво би съответствало. Вас всъщност не ви интересува дали реакцията е правилна според будизнма. Дори си мисля, че когато видите реакция несъответстваща на избраната религия или учение, че тайничко вътре нещо се радва, доволно, че е прозряло несъответстяието. Останалото ще го спестя, защото съм убеден, че дори и горните думи няма да имат ефект и е безсмислено да задълбавам повече.

Аз имам отговор - игнор. Както виждаш обаче, е лесно да се каже, но малко по-трудно да се направи. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 44 минути, Соник написа:

В крайна сметка, красавица и красавица не е едно и също.

Да изпитваш жал не е лошо, да имаш желание да помагаш - също. Тук общо-взето сме се събрали все хора, които искат да помагат и всеки помага по своему или с други думи, чудесно се вписваш.:)

Благодаря. Аз бях заблуден и сега ми е жал за заблудените. Затова помагам .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Соник написа:

Аз имам отговор - игнор.

Само това е начинът - не ги четете и не им отговаряйте!

По този начин няма да подхранвате тяхната енергия и няма да бъдете обекти на безкрайните им критики и анализи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, Shiniasu написа:

А каква реакция би била "будистка" в случая? Обявявате нещо за несъответстващо на будизма, но не знаете какво би съответствало.

Шиниацу, според теб, така както се коментира в темата единствено през призмата на будизма, намираш ли ясно съответствие със заглавието й?

Ама що ли питам, след като и ти ми задаваш подвеждащ въпрос - каква би трябвало да е според мен "будистката реакция"? При положение, че в заглавието на темата изобщо не става ясно, че трябва да сме "Равнис, мирно" спрямо религията будизъм. Отново го подчертавам!!! Щото не обръщаш внимание какво пиша...толко те и интересува, но пък питаш за мнението ми?!?

В препредадените думи на Буда, поне аз така го "виждам", става въпрос за това как човек да се "освободи", а не да се "спаси". 

"Спасението" е чисто извращение на "освобождението"! И ясно се видя псевдобудизма в тимбата на "мадхямика", дето и културата му е толко, че децата ми да ги нарича "олигофренчета" или "чавета" ?!?! Пък и след като написах "изгарящо", тъпака сам да напише, да му излезне лапсуса със "спасяването на измет", което си "избират будистите"?!? Бахти пропадналата работа.

То бива болните от страдание да проектират нуждата си некой да ги "спаси", ама поне да не изопачават.

Буда не е "спасителЯ". Това е съвсем друго, а и е част от доктрините на други религии, а не "учението на Буда"!

Те таман в това "учение на Буда" се намират постулати, в които няма Бог, а различни "състояния на съзнание" (не нива, нито степени)! Всъщност постулира човекът като нещо способно да се самоопределя, в противовес на колективно определената кастова принадлежност, при която няма "гък-мък".

А промитите от "греховност" мозъци ще "наклепат" и тази идея с посредствените им способности да мислят, компенсирана с неистово желание някой "бащичко" да ги спаси, което откриват единствено в "топлината на стадото".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване