Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 40 минути, kipen написа:

Шиниацу, според теб, така както се коментира в темата единствено през призмата на будизма, намираш ли ясно съответствие със заглавието й?

Не, но при така формулирано заглавие и аз, ако си забелязал, не се чувствам длъжен да се ограничавам с будистката гледна точка. И не го правя. Съответно няма да се съобразя и с всякакви притенции относно това, че темата била свързана с будизма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Соник написа:

Мисля, че е излишно да се занимаваш с голямата и малката черна нинджа - най-много да ти цитират "учителя" Майкъл Дудикоф или някой и друг термин като "когнитивен дисонанс", "проекция" или "ефект на Дънинг-Крюгер", за които са се информирали от Уикипедия.

Ей, "селско тарикатче", що пишеш че "мислиш"? "Пресмятането" как да изманирулираш малоумниците да ти се доверят, не е единствената форма на мислене! Най-малкото те описва като прилагащ или не етичните стандарти в културата на поведение. А пък иронията в "цитирането на учителя Майкъл Дудиков" и "джедаизма" явно се пробваш да я "пренасочиш" обратно към иронизиралият те, хахха. "Селяндурска нинджа", тръгнала да се прави на "черна"! На кой, бре ги прилагаш тия номера? Виж пред доказалите се вече малоумни наивници си свободен да си го играеш филма на "терминчета", за да си "опазиш кошарката", в която вече си влизат сами "овчиците". Единият ти благодари, даже, че му намаза кънките с "приобщаващото" "добре дошъл сред нас", а другата повтаря като мантра твоето "послание" - "игнор", алелуя бейби!

И да ти отбележа нещо, което не е етично, ама в твоя случай със заглавието, за "етичност" няма смисъл да се таят очаквания, но все пак аз съблюдавам неква по отношение на съдържанието и заглавията на темите, изкаванията на пишещите, независимо от "съпротивите".

Първо - видя се, че правиш нефелни, "тарикатски" опити да прикриваш когнитивния дисонанс по отношение на входящата информация, представена от моята критика за озаглавяването на темата и развитието й. Правиш го отново - подминаваш и последните ми въпроси - "Защо ти беше нужно да отваряш отделна тема, а не писа в тази на "шунята"?". Това е отново форма на проява на поведенческа реакция, обусловена от наличен к.дисонанс в теб. Съответно да се опитваш да иронизираш с "терминчето" "когнитивен дисонанс" е опит за прикриване или тотално нямаш представа за смисъла и значението на термина.

Второ - заиграването ти с "терминчетата" "проекция" и "ефект на Дънинг-Крюгер" и "информирането за тях от уикпедия" си е чисто набеждаване! Безпочвено обвиняване, без да знаеш дали е така!

Трето - също набеждаване е и предположението ти, че съм "бил в неква секта"! Ся остава да се вържа на подвеждащото ти твърдение и да обяснявам, че "нямам сестра"!?! Това ли ти е замисъла? Много хитро "тарикате"...само и да не видиш, че заформяш самия ти секта щото само това можеш. Вече се видя, че се некъв сектант дето се идентифицира като "НИЕ", "смирените"... психясал множественик, дето да зарази с посредствената си лицемерна култура всеки "рибок", "закачил се на гола кука".

Ама така сте вие последователите на "услужливия будизъм"! Както и всички посредствени религиозници - "сбират се" и всеки дето ги критикува е "лош", а те са "света вода неотпита". Без да се съобразяват какво е заглавието на темата, веднага го "насищат" със собствените си пристрастия...нищо повече! Ама това не е нагло, не е "добро" да се критикува...бе направо, който каже, че е нагло несъобразяване, липса на "усет за граници", той е "лош", ТРЯБВА да бъде игнориран...хаххаха. 

А описах още преди неколко страници, методиката на "капсулипане" и последващо остракиране при формирането на подобни групички от малоумници и вживяващ се един от тях като "пастир". Дори "селското тарикатче", вживяващ се като "пастир" проектира собственото си несъзнаване, че се заформя секта от малоумници около него, като някаква моя принадлежност към неква секта?!?! Па ми пише за "терминчето проекция", баси наглеца.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 50 минути, kipen написа:

Ама що ли питам, след като и ти ми задаваш подвеждащ въпрос - каква би трябвало да е според мен "будистката реакция"? При положение, че в заглавието на темата изобщо не става ясно, че трябва да сме "Равнис, мирно" спрямо религията будизъм. Отново го подчертавам!!! Щото не обръщаш внимание какво пиша...толко те и интересува, но пък питаш за мнението ми?!?

Въпросът не беше въпрос. Целта беше да обърнеш внимание на констатацията си (много "будистко") изказана насред една поредица от ненужни мнения от страна на всички "замесени". На мястото на "будистко" можеше да е всичко друго - християнско или духовно и т.н., в зависимост от случая. И какво като "покажеш", че думите на някого в дадена ситуация не кореспондират с възприетата от него система? Рамус напрраво си го каза преди ден, че целта му е да събори детинските (примитивните, идиотстките и какви ли още не) системи в които са попаднали религиозните последователи. Не да ги провокира да се съобразяват с тях в по-голяма степен, а тотално да компрометира в очите на последователите им (а може би не само на последователите) самите системи. Прави го непрекъснато от години всъщност. Щото той бил надраснал този етап. Противоположностите се привличат и това си има своето значение. Една устойчива система от възгледи обаче няма как да бъде съборена, колкото и да се правят опити да се открие слабо място. Но когато фокусът е прекалено много в другите, в опити да се открият грешки в тях, не се забелязват навреме проблемите в собствения си "дом". А пукнатини и слабости има предостатъчно във всеки. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Shiniasu написа:

Не, но при така формулирано заглавие и аз, ако си забелязал, не се чувствам длъжен да се ограничавам с будистката гледна точка. И не го правя. Съответно няма да се съобразя и с всякакви притенции относно това, че темата била свързана с будизма.

Само малката черна нинджа се чувства длъжна.

Е, поне на думи, иначе дори не пише по темата и никога не е писала. Само някакви изблици на "справедлив гняв" - подозирам, че е свързано с "когнитивните дисонанси". 😂

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, kipen написа:

А промитите от "греховност" мозъци ще "наклепат" и тази идея с посредствените им способности да мислят, компенсирана с неистово желание някой "бащичко" да ги спаси, което откриват единствено в "топлината на стадото".

Еволюцията всъщност е много бавен процес (тук имам предвид далеч по-бавен отколкото си го представят повечето) за тези, които не полагат сериозни индивидуални усилия за подпомагането й (а за това е необходимо и да разгърнат потенциала си + проява на съпричастност към еволюционния процес и всички участващи в него). С това искам да кажа, че много хора, каквото и да правиш (не само ти, но и всички месии, буди, светци и др. под.), ще преминат през този път по-бавно, неспособни и нежелаещи да видят очевидното за тези пред тях. Те се интересуват от собствените си светове и всъщност не е удачно да се насилват да излязат от тях. Най-малкото така те се лишават от опитност, която може още да не са придобили.

Наясно съм, че искаш нещата да се случват по друг начин и попадналите в заблуди (а аз не изключвам и себе си от това число) да излязат по-бързо от тях. Това обаче се случва по определени правила и на съответната цена.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, _ramus_ написа:

Живеенето сред постановен ИДЕАЛЕН свят е сигналност за някои посоки в екзистенцията.

Кой е казал, че човешкият свят е идеален? Този идеален свят е далеч от реализиран.  Аз си живея в реалния свят, а идеалния използвам като база за сравнение и посока. Това, че смятам, че някъде другаде във вселената този идеален свят е реализиран, с нищо друго не ми помага, освен че поддържа вярата ми, че реализацията му е възможна (то това не е никак малко де). Опитваш се да изкараш, че живея сред фантазии, но аз си водя съвсем нормален живот (външно). Да, вътрешният ми свят е различен, отношението ми към света е различно, възприемам нещата различно, но това е видимо за другите само доколкото реша да им го покажа и доколкото те могат да го разберат. Дори близките ми знаят единствено, че се интересувам от "духовното", (без подробности от какво точно и доколко) и всичко се върти около съвсем тривиални неща.

преди 17 часа, _ramus_ написа:

До тук всички тия думички са общи положения и личната ти роля в тях е само на миксолог.

"Ролята" ми преди всичко е открия и отсея нужното ми. Пак използваш дума (миксиране), която създава асоциация с хаотичност. Така ти е удобно и кореспондира с целите ти. Но пък думата е заблуждаваща. Освен това знанията са само една част от развитието така, както го възприемам. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, Shiniasu написа:

Целта беше да обърнеш внимание на констатацията си (много "будистко")

Аз "будистко" съм го използвал в контекст, обхващаш поне 3 поста отпреди това! Не мислиш ли, че отново се получава "изваждане от контекста"?

Колко "будистко" да е това, че некой лицемерничи и прикрива пред себе си собственото си решение за отреагиране на "страданието от този илюзорен живот", като развява байряка колко е бил "на Ти" с будизма и колко го бил "разбирал". Па и да задава подвеждащи въпроси "в какво е силен някой си"?!?  той "безметежния", па не мое да обясни отде тази мотивация, след като уж си владее желанията?!?! Всъщност точно с личностните актове на човека зад акаунта "шунята" може да се извежда нарицателно за погрешно интерпретиране на будизма като нихилизъм. Но пък съм достатъчно толерантен, за да не пиша в темата му, щото там си е написано - "за будизма...", тъй че който го влече тоя път нека си пише там.

Ама това формулиране на заглавието и това, което се пише в тази тема и то от автора й, е най-малкото несъответствено. Това, че повечето "залитат" като "есенни листа при повей" си е тяхна работа. Ама тука става въпрос за нещо повече от некви си "ощипани госпожици", дето не могат "да видят по-далече от носа си". 

Става въпрос за качеството на раздела, съобразно това как се формулират заглавията и съответстваа ли това на съдържанието!

В това отношение, аз поне съм последователен в действията си, а не да се "вея като родопска песен". Още в темата "религия и духовност" си изказвах мненията, че нещо се разминава заглавието със съдържанието на постовете, и че погрешно "духовност" се използва като синоним на  "религиозност", а разликата не е като да няма. По същия начин, както критикувам "тарикатчето", критикувах и самозабравилата се "ездачка-валкирка" дето супер суетно насищаше темата със "своето си" но премина "границите на приличното", сравнявайки по-бедните българи с "хранещи се с яйчени черупки". Те тази липса на "усет за граници" е характерна за неосъзнатите религиозни фанатици, по този липса се разпознават всички "псевдо-всякаквисти"!

Същят модел на реакция, преследвайки целта - качествен раздел, проявявах и в темата "Защо няма Бог", защото и там "защитниците" на контратезата на тезата в заглавието, непрестанно "заливаха" с постулати, в които вярват, а не изказваха обосновани аргументи за защита!?! Еле па тоя "реално", дето поне се усети и си "сгъна партакешите". Малоумна работа...дето съвсем сдържано се опитвах да "отбелязвам" като изказвах твърдения, сочещи заглавието и че това предпоставя определена форма на дискусия, изискваща познаване на живота извън рамките на религиозните интерпретации. А то кво, полазиха я темата като че ли е "въпрос на"живот и смърт", при положение, че има  тема "защо има бог", в която да си се "самонадъхват в групички", без да обръщат внимание на достъпното инфо от развитието  и достиженията на съвременната наука. Даже "демонизираха" и учените, а пък Ауми не спря да "бълва" цитати я от Библията, я от Ошо, я от некаде другаде, все едно това е "доказателство"?!? Това е типично за религиозните фундаменталисти, ама като им го кажеш ...ставаш "лошия", дето "излива злобата си"... егаси липсата на съзнателност за поведението им....таман като децата и "черно-бялото" им мислене, а па се "обиждат" като използвам инфантилно, при положение, че "инфант" е дете. 

В тая тема вече си изложих аргументите за критиката ми и не само. Описах и какво се случва и как би се развило и точно това се случва, ама залупеняшки се подминава....щото просто или е въпрос на малоумие, ако не се е разбрало, или както е в случая с "авторчето" - "селско-тарикатско" хитруване чрез отклоняване(Изместване). За да замаже не само намеренията си за "реклама" и "приобщаване към неговото", не само подвеждането, дето прави със заглавието и предпоставката за "конфликти", ами и невежеството си отвъд заучените "писания" и посредствените му интерпретации за "термини" дето другите, видиш ли, "се информирали за тях от уикипедия"?!? 

преди 56 минути, Shiniasu написа:

Наясно съм, че искаш нещата да се случват по друг начин...

Само че желанието ми касае качеството на форума, а не хората. Защото още в началото след регването ми, преди няколко месеца, си изказах съвсем ясно, че желанието ми да пиша тук е продиктувано от нуждата да контактувам с интелигентни хора. А такива като последните, няма и да припарят към този раздел, при подобно развиване на темите в него. Съответно наместо да тъгувам, аз се гневя, и правя това, което мога, за да може да не пада качеството на раздела. А не да чакам "некой да ми оправи стаята", а па аз инфантилно "да разхвърлям".

преди 56 минути, Shiniasu написа:

Наясно съм, че искаш нещата да се случват по друг начин и попадналите в заблуди (а аз не изключвам и себе си от това число) да излязат по-бързо от тях.

А това за "попадналите в заблуди" мое да е само мое пожелание, щото не аз мога да ги "извадя от блатото" - това го прави със себе си човек с достигнато високо ниво на самосъзнаване...или другия случай е някой със специално отношение към него от по-вещ в проблематиката, дет да го дундурка с години, та белким разбере и сам да "отскочи на по-високо".

Аз мога да споделям само моята гледна точка...решенията, съзнато или не, си ги взема човека на който споделям. Също и тези, които евентуално прочетат какво съм написал. Те също си вземат некви решения как да възприемат и интерпретират, споделяното по темите, па било и под формата на спорове - все е информация, която могат да си подреждат, както решат. Ала, когато в поредна тема в раздела, с по генерализирано заглавие, се "изпадне" в пошло "религиозно пропагандиране" от некви посредствени "проповедници", то това се отразява като цяло на форума. Колкото повече "търговци" влизат в "магазина", без да си изтрият обувките в стелката пред вратата, толко по-ще запада "магазина"! Аз се опитвам да им "се скарам", че не си "изчистват подметките на влизане". Виж "анджелиста" си ги е "забърсал" - човека не се крие, съвсем искрено си вярва, в това което говори, направил си е отделна тема, и не разиграва "бал с маски", в който да го играе "ентелегент". Аумито и тя "вятър я вее". Ама "търгашите" дето си вкарват "калта" в общото помещение - ммммммарш обратно!

п.п. изпитвах гняв, че при сегашния момент от развитието на цивилизацията, при толкова налична информация, да не се възползваш да навлезнеш в това, за което преди хората са били в неведение, на мен поне ми е неразбираемо. Но вече не съм така. Щото вече разбрах и приех, че некой хора просто немат потенциал за повече. Че всеки си има неква граница на растеж, особено когато вече достигам мойте предели, а интуитивно знам, че има и още, ама не мога "да платя цената"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, kipen написа:

Съответно наместо да тъгувам, аз се гневя, и правя това, което мога, за да може да не пада качеството на раздела.

Какъв смисъл има да изливате помията си Рамус тук? Така нивото пада още повече. Подобни незадоволени комплексари като вас много точно е описал Томас Лиготи. 

Все мы, будучи исторгнутыми из небытия, распахиваем глаза навстречу миру — и почти сразу же нас ставят перед фактом нашего неизбежного исчезновения. Странный сценарий — не находите? Так зачем же нам вообще утверждать что-либо, зачем делать добродетель необходимостью? Нам суждено предстать перед глупой судьбой, а та заслуживает лишь издевки. И поскольку никому другому в этом мире не дана способность издеваться, мы возложим задачу на себя. Итак, давайте же предаваться извращенным удовольствиям себе и своим притязаниям во вред, давайте же возрадуемся космическому ужасу. По крайней мере сей утлый уголок старой и безжалостной Вселенной огласит звук нашего исполненного горечи смеха.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Śūnyatā написа:

Какъв смисъл има да изливате помията си Рамус тук?

Ти си изпростял от много "несубстанциониране" и няма да разбереш, дори и да се аргументирам? Дори не си се направил труда да разпознаеш различните форми на "колективния дух" в езотеричните школи в Русия и западния свят. Мандаш се като "куцо пиле" в "колективното", щото при "потъването ти в безбрежното" си забравил умението да откриваш "смисъла на настоящето".....и естествено, логично се въодушевяваш от цитати на "космическия ужас" като предния ти.

Не ми задавай подвеждащи въпроси, с добавени истинни констатации за "западащото" ниво на раздела, та белким клъвна на гола кука! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, kipen написа:

Ти си изпростял от много "несубстанциониране" и няма да разбереш, дори и да се аргументирам? 

Нищо ново. Реплика на рамус. Блед имитатор. Не че въпросния не е марионетка на невежеството си.

Без колективното ти и децата ти щяхте да садите картофи и да носите кожи от убити животни. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, kipen написа:

Не ми задавай подвеждащи въпроси, с добавени истинни констатации за "западащото" ниво на раздела, та белким клъвна на гола кука! 

А знаеш ли защо е ниско нивото в раздела? Поради участниците, които са останали. Останали са тези, които са дотолкова уверени в позициите си (без значение дали и доколко тези позиции отразяват истината), че никоя друга позиция не може да ги събори. Другите не могат да издържат (а и не искат, не виждат смисъл) всяко тяхно мнение да бъде атакувано и подлагано на тотална критика (най-вече от рамус, който участва в темите издключително с идеята да подлага възгледите и участниците на тотална критика, без самия той да има някакви познания по темите, но и от участниците с различни религиозни възгледи). Много стойностни участници се отказаха именно поради тази причина - че са дошли да споделят нещо, но противодействието ги отказва. Иначе трябва да пишат без да отвръщат на негативната насрещна реакция или поне не дотолкова, че да се въвличат в безсмислени спорове. 

Отделно, че модата на духовните учения попремина и тази масовост от едно време я няма. Хората достигнаха до една граница,след която е трудно да се развиват възгледите. И повечето си останаха дотам. Било защото не виждат смисал или защото не искат да положат нужните усилия, или пък им липсва нужната увереност.

Аз затова и напоследък пиша много сбито и кратко. Ако значението на написаното не бъде схванато от първия път, ако вложената идея не бъде открита в малкото думи, тя няма да бъде открита и в просторните обяснения. А идеята всеки може да си я доразвие, ако види смисъла в нея. Само това е важно - да подхвърлиш някоя и друга идея, която някой (незнайно кой) евентуално да си хареса и да си я доразвие. Ако има желание ще намери начин и ще получи възможност - това съм го изпитал многократно.

Колко "будистко" да е това, че некой лицемерничи и прикрива пред себе си собственото си решение за отреагиране на "страданието от този илюзорен живот", като развява байряка колко е бил "на Ти" с будизма и колко го бил "разбирал".

Това вече е казвано толкова много пъти. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В това отношение, аз поне съм последователен в действията си, а не да се "вея като родопска песен". Още в темата "религия и духовност" си изказвах мненията, че нещо се разминава заглавието със съдържанието на постовете, и че погрешно "духовност" се използва като синоним на  "религиозност", а разликата не е като да няма.

преди 1 час, Śūnyatā написа:

Какъв смисъл има да изливате помията си Рамус тук? Така нивото пада още повече.

преди 3 минути, Shiniasu написа:

А знаеш ли защо е ниско нивото в раздела? Поради участниците, които са останали. Останали са тези, които са дотолкова уверени в позициите си (без значение дали и доколко тези позиции отразяват истината), че никоя друга позиция не може да ги събори.

Също съм недоволен от това развитие на темите.
Но така е, когато всичко е само на думи, без да могат да бъдат потвърдени знанията на практика.

Един хирург ако има неправилни разбирания - пациентите ще умират.
Един електротехник ако не знае за електричеството - ще го убие тока.
Един програмист ако не може да програмира - неговите програми няма да работят и всички ще видят това.
Музикант ако не може да свири и няма слух - няма как да се представи за компетентен в своята област.
Могат да се дават още такива примери от конкретни професии.

Но всеки самозванец може да се представя за компетентен например в будизма и да набива непрестанно объркани приказки по темата.
Може всякакви сектанти само да приказват кой учител какво бил казал, без да се виждат никакви практически достижения.
Може и войнстващи атеисти да се борят с цялата си безчовечност срещу всеки, който прояви истински интереси в духовната област.

Всичко може, затова светът е такъв какъвто е.
Да не се правят после на учудени защо светът не е идеален и безпроблемен (не можах да измисля по-мек израз).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност точно с личностните актове на човека зад акаунта "шунята" може да се извежда нарицателно за погрешно интерпретиране на будизма като нихилизъм. 

Погрешните интерпретации са проблем на интерпретиращите най-вече. А незапознатите, ако желаят да се започнаят с това какво е будизъм и какво не е, ще започнат най-вероятно от уики или от будистки източник. На подвеждащи интерпретации могат да се вържат поради незнанието си хора, които така или иначе са склонни към това и всъщност грубо казано търсят това, което кореспондира със склонността им.

В тая тема вече си изложих аргументите за критиката ми и не само. Описах и какво се случва и как би се развило и точно това се случва, ама залупеняшки се подминава

Ами подминава се. Това следващото не съм го казвал, но при мен се получава така, че точно тези мои мнения, в които аз самия виждам най-много смисъл и полза, се подминават без никаква реакция. За разлика от други в които не се влагам чак дотолкова. Така че нямам очаквания. Приемам реакцията на мненията ми каквато е. Може да отговоря, но отново без очаквания за резултата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, NVJ написа:

Но така е, когато всичко е само на думи, без да могат да бъдат потвърдени знанията на практика.

Един програмист ако не може да програмира - неговите програми няма да работят и всички ще видят това.
Музикант ако не може да свири и няма слух - няма как да се представи за компетентен в своята област.

Някои си ги пере тока, но не умират. Мъчат себе си и другите. 

Всеки може да се вълнува и бучи по темите, но не всеки може да седи мирен. Това е резултат от практиката. Да можеш да оставиш всичко и да останеш в покой. Комуникацията отдавна е станала безсмислена. Отчитам като признак на незрялост факта, че продължавам да пиша тук. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Śūnyatā написа:

Някои си ги пере тока, но не умират. Мъчат себе си и другите. 

Каза "черната м(н)инджа"... поне имаш и неква положителна роля - да си нарицателно за нихилистичния прочит на будиската идея за човека.

В Перник "прошка за слабия нема"! Съвсем "нормален" пернишки мироглед си имаш, само дето си опитал "оригинално да пришиеш" и "будизъм" към визитката си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А на спокойствието може да се гледа и като умение да се вложи енергията продуктивно. Но пък затова трябва да е налична енергия и трябва да се знае как да се използва. Когато човек е неспокоен, енергията му се разхищава. Но тя така или иначе трябва да е в движение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, kipen написа:

Каза "черната м(н)инджа"... поне имаш и неква положителна роля - да си нарицателно за нихилистичния прочит на будиската идея за човека.

Това, че феномените нямат същност не значи, че не съществуват. Ако виждаш неизменна същност у тях, като автора на темата, Шиниасу и др., значи че си етерналист. 

Но с Рамус единствено проецирате злостта си върху другите. Толкова жалко е безсилието ви. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Shiniasu написа:

А на спокойствието може да се гледа и като умение да се вложи енергията продуктивно. Но пък затова трябва да е налична енергия и трябва да се знае как да се използва.

Ъхъ, ъмъ гат подкововали коня и жабата подигнала крак!

току-що, Śūnyatā написа:

Но с Рамус единствено проецирате злостта си върху другите. Толкова жалко е безсилието ви. 

Ауу, драмата "Горкият аз".... най-лесно е всичко да е у чуждия двор!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Shiniasu написа:

Когато човек е неспокоен, енергията му се разхищава. Но тя така или иначе трябва да е в движение.

Иска се доста енергия и сила, за да останеш спокоен и да не се вълнуваш. Но на теб това ти е непонятно. 

преди 3 минути, kipen написа:

Ауу, драмата "Горкият аз".... най-лесно е всичко да е у чуждия двор!

Твоя двор не ме интересува. Не показваш нищо по темите в които взимаш участие. Безидейно имитиране. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, kipen написа:

Не! Различни хора, но еднакъв за теб ОБРАЗ в огледалото!

Не сте различни по това, че не можете да разберете и не ви достига психична енергия да практикувате учението на Буда. Приличате си и по това, че силите ви стигат единствено да ненавиждате. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Shiniasu написа:

Кой е казал, че човешкият свят е идеален

ТИ ( второ лице, единствено число) вярваш в това. Не живееш "материален живот", а той само се развива в материална среда. Всяко съзнание е потопено сред идеални образи, всяка идеология е идеална (най-малкото защото е тафталогия). Но за теб материалната среда съдържа неприемливи елементи, гъмжащи от дисонанси. Затова идеалния свят е толкова привлекателен - защото спасява от тях и решава илюзорно някои проблеми с дисонансите в екзистенцията.

Бягаш чрез трикове, като този в цитираното изречение. Нарича се "генерализиране" и целта му е да размие "личното отношение", което е скрито зад него. Рядкото или никакво използване на личното местомение АЗ, е просто белег за няколко простички неща.

Генерализирането има няколко посоки - тезите, изказа и автора - всичките са за избягване и скриване, както и подмяна на казуса. Изборът на основното е важен елемент от всяка реторика - възможността за изменчивост на основните тези само в подходящата посока на автора им - вече е игра, а не сериозен разговор. Можеш така да играеш на думички и на понятийни трикове през всички години - както го и правиш, и нищо да не се промени с това. Както и става.

Смислен дебат не се води заради игри. Води се заради възможността му да обогати, да реализираш нещо... като го ползваш. То това опира и до ценности, разбира се. Ценности, които ти твърдиш че са "осъзнати", но те не са. Целите в дискусията и поведението ти в нея, се диктуват от съвсем различно място, а не съзнанието. Няма момент, с няколко малки преходни изключения, в който да не си участвал с предпазливост и избягване, прикриване и лични опити за контрол над общуването.

преди 3 часа, Śūnyatā написа:

силите ви стигат единствено да ненавиждате. 

Но с Рамус единствено проецирате злостта си върху другите.

:lol6:Изкифляваш , освен че послъгваш честичко. То може би тия вървят заедно.

Изглежда е заразно и преносителката на този вирус сред темата е "първия пациент". :) Интересно е също кои ще са следващите податливи. Като също така е важно - че това е ментален вирус и за него "примитивизма е нужно да е налице в достатъчни количества". 

преди 6 часа, Shiniasu написа:

думата е заблуждаваща

не е заблуждаваща думата, а нейната асоциация за теб. Има съществена разлика, а ти построи цял абзац на личната си интерпретация, нагласена да привижда нещо в рамус.

няма изречение, което да няма уклон да не извеждаш твоята отговорност извън теб.

Иска се доста енергия и сила, за да останеш спокоен и да не се вълнуваш.

Това е пълна лъжа. Просто не ти понася "спокойствието" и се опитваш да го ' постигаш и задържаш'. А това означава че си извън него и го опитваш с "изнасилване" - образно казано.

И като спре извращението - и айде пак в неврозния кюп - обратно. - защото вливането на "енергия и сила" не може да се задържи до безкрай. А за да напише горното си гола вода в практическите занимания. Което си е съвсем естествено, защото ти живееш в 'друга вселена", различна от "спокойната" и не си наясно с базови положения. Но пък - си нахакан индивидуален будист... прикрит че е "светски". :) А си некомпетентен, та дрънкаш

Постигането на баланс и спокойствие не се прави с "подскоци" в които главното е да се преживее нещо си. Подготовката е най-важното и ако тя е достатъчно компетентна, последователна и систематична - не се налага никакво изнасилване, нито "енергия или сила". Влизането и задържането на 'покой със сила' е опит за вътрешен театър. Не е по-различно от това всеки да се натисне да 'преживее нещо си'... спираш натиска - и айде обратно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, _ramus_ написа:

Влизането и задържането на 'покой със сила' е опит за вътрешен театър. Не е по-различно от това всеки да се натисне да 'преживее нещо си'... спираш натиска - и айде обратно.

Веднага лъсна колко си бос по темата. Докато последствията от непостоянството и страданието са видими, третата характеристика - аната, анатман, отсъствието на постоянна същност у феномените е невидима, затова е нужна силата на практически тренираното въображение, за да я реализира като осъзнаване. 

Повечето хора, обаче си мислят (по-точно не се замислят), че такава същност съществува и реагират съответно невежеството си, възприемат феномените като абсолютно реални, желаят ги, страдат когато не ги обладават/притежават или когато ги губят. 

А ти продължаваш да си мигаш с очички пред монитора из темите, опитвайки се да намериш оправдание за невежото си съществуване или о, ужас! за да имаш основание да не станеш добър и състрадателен човек. Наистина жалко, защото в това няма нищо оригинално. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Наистина жалко, защото в това няма нищо оригинално. 

повтаряш се с папагалски опити за провокации. Нямат шанс, но ти си повтаряш.

Вероятно защото си осъзнат та дрънкаш :)

затова е нужна силата на практически тренираното въображение, за да я реализира като осъзнаване. 

Затова ли толкова си я "реализирал като осъзнаване". :) Това са пълни глупости, но за фантазьори с "въображение" - толкова. 

Големият медитатор... дето "толкова години практика" - спокойствие, с "тренирано въображение"... вероятно и с послъгвания и изхвърляния по форуми вече толкова години "практика" в това.

Аматьорчета, с фантазии пак аматьори си остават, щото си остават невежи. Кой да ти обясни за детайлите - като "ти си светски будист" и никой практик там не би ти обърнал грам внимание. 

"Тренираното въображение" е за съвсем други положения и друга посока на практиката. Ти от нея понятие си нямаш, затова ще циклиш заради преживяване колко си велик, докато другите ти завиждат и злобеят. Освен това си толкова 'добър човек'... толкова добър... благороден, възвишен, толкова цитати си напускал, толкова широко и духовно сърце, душа. :)  Състрадателен си толкова колкото магарето е маруля на луната, но си просто артист, за да се докараш за будисткия образ. Заради същото е "колко много съжаляваш, колко съжаление се лее" и... поредните лъжи

За едничката дозичка полза и преживяване на значимост - е основната ти практика. Е... тя вече ти е многогодишнам, но има общо с будизма толкова колкото тоалетно казанче и скилидка чесън.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, NVJ написа:

Но всеки самозванец може да се представя за компетентен например в будизма и да набива непрестанно объркани приказки по темата.
Може всякакви сектанти само да приказват кой учител какво бил казал, без да се виждат никакви практически достижения.
Може и войнстващи атеисти да се борят с цялата си безчовечност срещу всеки, който прояви истински интереси в духовната област.

Всичко може, затова светът е такъв какъвто е.
Да не се правят после на учудени защо светът не е идеален и безпроблемен (не можах да измисля по-мек израз).

Темите са такива, каквито ги направят участниците в тях. Специално в тази конкретно е странно, че този, който най-много се завайка за заглавието и съдържанието, я опошли най-много с характерния селско-просташки маниер на изказванията си, в които става дума за всичко друго, но не и за темата. Това не е толкова важно обаче - често се срещат хора, които шумно се оплакват срещу нещо, което те самите правят с удоволствие и не затова започнах да ти пиша.

Заинтригува ме тезата, която излагаш за "практиката". Интересни примери даваш с различни професии, но не мислиш ли, че нещата не са само черно-бели и компетентността не е 0 или 1? Има достатъчно не особено компетентни хирурзи, електротехници или програмисти, че даже и музиканти, което не означава, че всичките им пациенти умират, или че винаги ги бие ток, или че никоя тяхна програма изобщо не работи, или че пък публиката е толкова музикална, че може винаги и единодушно да си даде сметка, че съответният музикант не го бива особено.

Всъщност за да може човек да прецени дали даден хирург, електротехник и т.н. е компетентен, трябва самият той да е компетентен в съответната област - иначе се налага да се довери на статистиката или на някой друг авторитет, като нито едното, нито другото е особено надеждно. И тук, забележи, става забавно - всъщност ако човек е компетентен в дадена област, то е лесно да забележи, ако някой пише нелепи неща в същата тази област и съответно може да си изгради мнение дори само като прочете няколко мнения в един форум.

Например не е трудно да се види, ако някой противоречи на сутрите специално що касае будизма, ако се притежават някои основни познания. От друга страна, ако тези основни познания липсват, то няма как да се прецени кой е прав и кой бърка и стават възможни и приемливи всякакви възгледи - дори и най-абсурдните.

И понеже говорим за "практически достижения", то дори за тях са необходими някакви критерии. Иначе всеки може да представи каквото си реши за голямо достижение и няма да има как подобни претенции да бъдат оспорени. И за да не бъда голословен, нека вземем примера, който си дал в другата тема с Джон Цай. Пипа разни хора, те подскачат и това означава според теб, че им е "активирал" жизнената енергия.

А дали означава наистина това? Или означава просто, че ги хипнотизира и ги кара да подскачат и това няма нищо общо с някаква "енергия", а човекът просто е решил да прибере някой и друг лев?

Има предостатъчно "майстори" в Ютюб, които правят подобни неща с учениците и след това ядат здрав бой, ако са достатъчно глупави да се пуснат на човек, който знае какво прави.

Та какви точно са твоите критерии за "практически достижения", защото, надявам се, вече разбираш, че и те не са еднозначни?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване