Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Обучение за електротехник

Препоръчан отговор

Здравейте. Възможно ли е и има ли начин някъде да се обучавам как се борави с ток, електрически вериги и системи, как се определят фазите и нулите, как се заземява, как се работи с инструментите, как да не те убие тока - с други думи токаджия :Д. Предполагам едва ли ще изляза професор академик, но поне да мога да помагам на баща ми с тези неща. Не мога да занимавам него да ме учи той, та аз сам проявих желание да се науча самостоятелно, но ако има как от някъде, по възможност безплатно, защото има доста неща, които правя/които правим и нямам/нямаме толкова излишни приходи, че да давам пари за всичко.. Все някакви клипове, статии, сайтове, линкове ще са от от полза. И сам търсих, но като не знам какво точно да търся не се получи. Благодаря предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Bryca03 написа:

Здравейте. Възможно ли е и има ли начин някъде да се обучавам как се борави с ток, електрически вериги и системи, как се определят фазите и нулите, как се заземява, как се работи с инструментите, как да не те убие тока - с други думи токаджия :Д. Предполагам едва ли ще изляза професор академик, но поне да мога да помагам на баща ми с тези неща. Не мога да занимавам него да ме учи той, та аз сам проявих желание да се науча самостоятелно, но ако има как от някъде, по възможност безплатно, защото има доста неща, които правя/които правим и нямам/нямаме толкова излишни приходи, че да давам пари за всичко.. Все някакви клипове, статии, сайтове, линкове ще са от от полза. И сам търсих, но като не знам какво точно да търся не се получи. Благодаря предварително!

Безплатно няма как да стане. Онлайн такива неща не се учат. Ако имаш някой познат електротехник, го помоли да те вземе да му помагаш и да те учи. Има учебници по основи на електротехниката. Вземи прочети някой учебник. Но си трябва и практика, без нея не може.

Ето линк с примерна литература.: Линк

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, hjhj написа:

Безплатно няма как да стане. Онлайн такива неща не се учат. Ако имаш някой познат електротехник, го помоли да те вземе да му помагаш и да те учи. Има учебници по основи на електротехниката. Вземи прочети някой учебник. Но си трябва и практика, без нея не може.

Ето линк с примерна литература.: Линк

Най добрият за него начин да се учи е практиката. И както е казал - за да помага на баща си - това е най разумната идея. Хем ще се учи, хем ще му помага, хем ще е без пари и накрая. Ако нещо сбърка в процеса на работа, хем ще изяде някой  шамар през врата си. Независимо от това аз го подкрепям момчето. Практиката е най добрият учител. Но ти трябва и....МЕРАК!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На  колко години си и кой клас? Населено място?

преди 6 часа, Bryca03 написа:

поне да мога да помагам на баща ми с тези неща

Само с помощ не става. Смяташ ли да изкарваш пари с това? Ако да, то ще ти трябва и документ. И едно сиво картонче за група по електробезопасност. Аз например имам само трета. Изпитът е като за оператор на подстанция. Някакви неща, които въоще не ми трябват за електроника, въобще няма такива токове. Завършил съм техникум и висше - инжинер. И цял живот с това се занимавам.

Ако смяташ да работиш навън там има други нормативи и изпити по тях за да можеш да работиш там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако хванеш баща ти да ти обясни основните неща, за всичко останало може да си намериш клипове, да питаш във форуми и така. Другият вариант е да се запишеш на някой курс, но са скъпи. Теоретични книги не ти трябват освен как се разчитат схеми, трябва ти да си наясно с безопасността, за да не пратиш себе си или някой друг при Свети Петър. А това означава никога да не правиш нещо, за което не си сигурен. Като начало можеш да помолиш баща ти да ти помогне да си направиш едно подвижно табло с бушон и там да си играеш да се учиш да свързваш разклонителни кутии, ключове, контакти. Нещо такова, задължително с бушон и след като ти е обяснил той основните неща:

https://www.youtube.com/watch?v=Mtreu-6cDv8&ab_channel=СергейСощенко

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите, радвам се, че няма злоба. Просто искам да помагам.. И да не се налага да давам постоянно пари. По принцип бих помолил баща ми, но той също като всеки останал е зает човек, а не мисля че има нервите да се занимава с мен.. 11ти клас съм и съм на 18 години.. Надявах се на лесен вариант, защото финансово в момента не сме много стабилни и така.. Надявам се все нещо да излезе.. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, polaana написа:

Теоретични книги не ти трябват освен как се разчитат схеми, трябва ти да си наясно с безопасността, за да не пратиш себе си или някой друг при Свети Петър

Е как да не му трябва теоретични книги? Нали за да се научи на безопасност трябва да прочете това: Правилник за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи (ПБЗРЕУТЦЕМ).

Има някой неща които без теория не може. Да практиката е най- добрия учител, но си трябва понякога и теория.

Да не говорим, че за изпълнение на електрическа инсталация е трябва да е запознат и с това: Наредба 3.

Ако естествено всичко ще се прави по закон.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...
на 13.04.2021 г. в 15:54, Bryca03 написа:

Благодаря ви за отговорите, радвам се, че няма злоба. Просто искам да помагам.. И да не се налага да давам постоянно пари. По принцип бих помолил баща ми, но той също като всеки останал е зает човек, а не мисля че има нервите да се занимава с мен.. 11ти клас съм и съм на 18 години.. Надявах се на лесен вариант, защото финансово в момента не сме много стабилни и така.. Надявам се все нещо да излезе.. 

Христос воскресе!

Може вече и да си намерил нещо, но ако не си, щом си на 18 може да попиташ във вашето бюро по труда дали няма някакви такива безплатни курсове. Може и да си пуснеш обява из фейсбук групите на вашия град и да кажеш на познати, че търсиш работа като помощник на някой ел техник. Хем ще изкараш някой лев, хем ще се учиш. Може и да питаш по строежите, но не общаците, а търси някой бригадир или технически. Те познават в повечето случаи много хора и ще те свържат с някой електричар, който си търси помощник. Не се притеснявай да казваш, че нищо не знаеш и искаш да се научиш, на хора като теб се гледа с много добро око в тези среди. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Още в заглавието на темата има неточност. Подобно самоубочение създава един ел.монтьор. За да станеш ел. техник са нужни 4 години учене на много предмети, практика и сума изпити. Освен това самоубочението , когато става дума за опасни напрежения и работа с отговорност, не върши работа. Хора загиват от некомпетентно изпълнение на ел.уредби. Бих нарекъл темата -Създаване на обща култура по електротехника.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване