Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, 
имам едно старо захранване (FSP Blue Storm II 500W), което разглобих и изчистих. Смазах перката, но не знам как да го тествам дали работи, тъй като нямам свободна машина, за да го закача. Какви варианти има за тест? Разполагам с Мултицет, но идея си нямам как точно се ползва. Разбрах, че има метод с окъсяване. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Еми да, правиш с едно кабелче мост между зеленият кабел и някой от черните и си ти. Хубаво е да пуснеш и някакъв товар на 12в поне да видиш дали държи, дали напреженията играят по линиите и с какви пулсации т.е. дали е поне в норми !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Еми да, правиш с едно кабелче мост между зеленият кабел и някой от черните и си ти. Хубаво е да пуснеш и някакъв товар на 12в поне да видиш дали държи, дали напреженията играят по линиите и с какви пулсации т.е. дали е поне в норми !

С обикновен мултицет едва ли ще види пулсации. С другото съм съгласен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Искате да кажете, че дори и зарядното да работи и да подава ток, ако има пулсации и напрежението играе, означава че не става и че трябва да се подменя някой кондензатор? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, killchain написа:

С обикновен мултицет едва ли ще види пулсации. С другото съм съгласен.

Ще си вземе на заем един осцилоскоп от някой другар 😄

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кондензаторите се тестват свалени на специален уред (ESR метър). В повечето случай се сменят всички електролитни. Големия на първичната страна (тъй като е малко скъп) може да се остави ако няма проблеми под товар.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, stan4opan4o написа:

Искате да кажете, че дори и зарядното да работи и да подава ток, ако има пулсации и напрежението играе, означава че не става и че трябва да се подменя някой кондензатор? 

Ами то само като му гледам ЕГН-то не става .... е за някой стар "компот" !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 59 минути, stan4opan4o написа:

Ето какво искаме да кажем.

Намираш една лампа от автомобил за габаритите. Трябва да и запоиш две жици, които ще свържеш към черен  и оранжев проводник от молекса, който е накрая на кабелите( куплунга към дъното.) След това  намираш едно късо проводниче и с него правиш късо съединение на молекса, между зеления и някой черен цвят. Тогава вече можеш да включиш кабела на захранването в мрежата(230 волта) Ако всичко е изправно, вентилаторът ще се завърти и на молекса ще излязат напреженията, написани на една от страните на тенекиената кутия. Вземаш мултимера, включваш го и поставяш превключвателя му на право напрежение и обхват малко по голям от 12 волта( какъвто е написан на мултимера).  Черния кабел на мултимера на някой чер кабел от молекса и със червената сонда, мериш какви са напреженията на отделните проводници. Няма да ти ги пиша. Ти ще ги напишеш във следващия твой рапорт. Пулсации с мултимер бил той аналогов или цифров - не може да мериш. Сега е твой ред на действие и после отговори какво си направил!

преди 26 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Ами то само като му гледам ЕГН-то не става .... е за някой стар "компот" !

Не му трябва осцилоскоп, щото виж го какво е написал:  "Разполагам с Мултицет, но идея си нямам как точно се ползва." А осцилоскопа ще го гледа  - като индианец - афиш!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Направих мост между тези два пина с кабелче и вентилатора на захранването започна да върти. Когато е изнсталиран в кутията, при натискане на power бутона, машината не пали. 
Параметрите са следните:

Процесор: AMD Ryzen 5 1600, 3.2 GHz, 16MB, Socket AM4
Дъно: ASRock AB350 PRO4
Проблемното захранване: FSP Blue Storm II 500W
RAM: 8ГБ ADATA
Хард диск: 512 SSD Samsung
Видео карта: Gigabyte GeForce GTX 260 OC 896 MB

Screenshot_2дд.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега пък

на 12.04.2021 г. в 16:20, stan4opan4o написа:

зарядното

??? За какво говорим?

След като

преди 6 часа, stan4opan4o написа:

Направих мост между тези два пина с кабелче и вентилатора на захранването започна да върти.

се взема мултицет или поне обикновен волтметър и се измерват напреженията, които са четливо написани на снимания по-горе етикет.

До тоя момент не се ръга по разни "кутии", за да не се окаже после, че и кутиите са заминали! ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Инсталирах захранването в работещ компютър, но при включване стоковия охладител завърта за момент перката и спира. Май ще се наложи да го пращам за ремонт или да му подменя кондензаторите. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 25.04.2021 г. в 20:23, JohnTRIVOLTA написа:

Направо пробвай с друго захранване и ще се разбере !

Не друг компютър ти трябва да си пробваш загиналото захранване , а друго захранване да пробваш !!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, JohnTRIVOLTA написа:

Не друг компютър ти трябва да си пробваш загиналото захранване , а друго захранване да пробваш !!!

Пробвах вече с друго захранване и дъното си работи без проблем. 
Като цяло, не знам колко си заслужава поправката на 500 ватово захранване. Ново такова струва около 40-50лв.
Иначе тези кондензатори ли се сменят? 

кондернз.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имах същия проблем преди време. Ту включваше ,ту изключваше. Забелязах , че ако подам захранване  ИЗВЕСТНО по-продължително време  от ключа на самото захранване и след това включвам да работи компа  ВЕРОЯТНОСТТА да започне работа  беше по-голяма. Захранването беше много старо ,някъде около 15 години  и с много зор успях да намеря из нета някаква подобна схема . Мислих много по нея и повече заради спорта реших да го поправям. С лупа разглеждах всеки елемент,гледах за спойки и т.н. Стигнах до извода ,че трябва да сменя два големи черни кондензатора /при вас е един/ Взех ги от друго старо захранване и сега всичко е точно. Винаги обаче оставам захранването включено предварително по-дълго време. Смених за всеки случай и вентилатора му.

ПС При Вас може всичко да е ПО-РАЗЛИЧНО   и причината за изключването на захранването да е съвсем друга. Аз го направих за да поддържам форма😀.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, stan4opan4o написа:

Ще пробвам да сменя този големия, да видя дали ще се оправи. Напълно възможно в проблемът да се крие някъде другаде. 

Кондензатори не се сменят просто така едно към гьотере... Може да се сменят подути или изтекли такива, но няма гаранция, че единствено те са повредени.

https://vism.ru/bg/repair-of-computer-power-supplies-step-by-step-instruction-repair-of-computer-power-supplies.html

https://elektononika.ru/bg/fuses/show-fuse-in-the-atx-power-supply-repair-computer-power-supply.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, stan4opan4o написа:

Пробвах вече с друго захранване и дъното си работи без проблем. 
Като цяло, не знам колко си заслужава поправката на 500 ватово захранване. Ново такова струва около 40-50лв.
Иначе тези кондензатори ли се сменят? 

кондернз.png

Само няколко думи от мен.

Захващаш се  за ремонт, който никога не си правил през живота си. Нямаш и познания за елементите. Тези са, да, но виж как са профилирани всичките тези кондензатори в горната си(бяла част). Това не е направено за да са красиви, а за това, да не се получи  гръм в някой момент. Там капачката във жлебовете е много тънка и последните само ще се спукат, кондензатора ще изтече и няма да направи по големи пакости. Нито един от тях визуално няма такива признаци.

Друго изключително важно. Дори и да си добър в ремонта, веднага след като смяташ че си извършил всичко правилно, си длъжен да провериш импулсното изхождайки от стикера на него за неговите напрежения и токове. Захранването трябва да издържи на всичко написано на стикера и чак тогава да го монтираш в компютъра си.

В горния пост на колегата ти е написал с две приказки  какво можеш само да установиш, а не да ремонтираш.

Не се занимавай с неща, от които нямаш понятия, защото по твоята логика излиза, че наместо хирурга, сам можеш да си направиш операция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Приемам критиките. Наистина няма смисъл да се впускам в нещо, което не разбирам, а и може да стаен беля. Ще си поръчам направо едно ново 750w захранване. 
Спрях съм се на:
Super Flower LEADEX Platinum, 750W
SEASONIC FOCUS GX 750W FOCUS-GX

Какво ще кажете? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, stan4opan4o написа:

Приемам критиките. Наистина няма смисъл да се впускам в нещо, което не разбирам, а и може да стаен беля. Ще си поръчам направо едно ново 750w захранване. 
Спрях съм се на:
Seasonic FOCUS PLUS 750W Gold

Какво ще кажете? 

Аз нищо не мога да кажа не щото не разбирам а не ви зная конфигурацията в кутията на компютъра. Мога да кажа само едно. Заслушвайте се в съветите на хората, които се занимават с такива дейности и ще си спестите много неприятности за напред. И двете захранвания са добри за мен. Важно е какви модули ще захранват. Със сигурност ще ви свършат работа  че ще има и в резерв. 

При еднаква мощност от 750 вата, ще погледнете стикерите на захранванията. На тях примерно е написано така:  12 волта   18 Ампера, а на другото   12волта 16 ампера. Ще вземете това, което е с 18 ампера. А тук друг колега може и да ви даде добри решения, ако знае цялата ви конфигурация. Ако сте я написал, аз не съм я чел и нямам намерение да я чета, затова така ви отговарям. То е по повод, че в предна тема ви попитах поне три пъти за някакво уточнение, а вие писахте всевъзможни лъкардии. За да получиш добър и точен отговор се изисква повече от питащият, колкото от този, който му отговаря. Няма да ви давам пример какви гамени пишат теми и написал точно 2 думи. А иска да му разрешим проблема. Или отговорил сега, задал си въпроса и го оставил за домашна работа на тези, които му отговарят. А той си вдигнал куфарите и заминал на почивка на Сейшелските острови.  Това са технически раздели , а не публичен дом за да си правиш каквото искаш. (не се отнася за вас) С уважение и приятен ден от мен!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз взех кондензаторите от старо захранване ,което беше здраво . То не можеше да се монтира заради РАЗЛИЧНИ размери. Да не  стане така да поръча захранване , което не може да се постави на мястото за захранване в кутията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, stan4opan4o написа:

Спрях съм се на:
SEASONIC FOCUS GX 750W FOCUS-GX

Какво ще кажете? 

Хубави са захранванията, но и цените им са над 200лв. С тях можеш да захраниш система със съвременна видеокарта от висок клас като GTX 3080 Ti или дори 3090. Ако цените те устройват и смяташ да ъпгрейдваш видеото, поръчвай.

Иначе, за настоящата ти конфигурация можеш да минеш и с това захранване с 84м. гаранция и цена 127лв. с включена доставка -> https://www.vario.bg/super-flower-leadex-iii-80-plus-gold-550w-sf-550f14hg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако няма да захранваш видеокарта която "лакома" за W, или да ъпгрейтваш със по-сериозен процесор (8-12 ядрен) това е чудесно захранване (полу-модулно)

Захранващ блок Seasonic 500W, Core Series, 80 PLUS Gold

Поставил съм го преди повече от два месеца на един I5 7500. И съм доволен от цена/качество.

П.П..Когато избирам захранване за PC билд се доверявам на Seasonic.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване