Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте

Смятам да си взимам десктоп конфигурация като процесор и дънна платка да са най-доброто възможно а другите компоненти да ги ъпгрейдвам в зависимост от нуждите си. И тук леко се заплетох - до сегашните ми машини винаги са работели с интел и се насочих към 11 ген интел. I9 11900к изглежда е най актуалното но ревютата му не са блестящи - да отбележа, компютъра няма да се ползва за игри, но ще се възползвам от мултитрединга и да се има предвид че сегашния ми комп процесор i7 8700 достига от време на време 100% при положение че не го тормозя толкова колкото ако знаех че би го понесъл без проблем. 
така, че погледнах конкуренцията ryzer 9 5900 и ryzer 9 5950. Каквото прочетох изглежда ок. Не възнамерявам да преизползвам друго освен периферия от предишния комп така че може да се счита, че започвам от 0 и няма нужда да се съобразявам налични части. 
Едно мнение което да хвърли светлина върху битката за  надмощие интел вс амд от гледна точка на нон-геймър? И коментар за ryzer 9 59xx процесорите. 
Бюджета за конфигурацията е ~3000 лв, така че ~1500лв процесор е макс допустима стойност

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ryzen 9 5900X е определено по-добър избор. Много по-производителен, хладен и икономичен процесор, а и с 4 ядра отгоре. За Ryzen™ 9 5950X малко трудно ще ти стигне бюджета, но не е невъзможно. Intel е много по-горещ, с по-малко ядра и харчи много повече ток. Да не говорим, че си тъпчат на едни и същи 14 нанометра, като последно време новите им процесори дори са по-зле от по-старите. За дъна може да видиш някои от тук:

Best Motherboards For Ryzen 9 5900X [April 2021] (levvvel.com)

или Best Motherboards For AMD Ryzen 9 5950X - (Tried & Tested) (neogamr.net)

Не е ясно и колко памет ще ти трябва, но гледай да е на колкото се може по-висока честота, поне четен брой плочки и максимално стегнати тайминги (вече за каквото стигне бюджета).

AMD Ryzen 9 5900X vs Intel Core i9-11900K: Rocket Lake and Ryzen 5000 CPU Face Off | Tom's Hardware

Интел може да водят в някои игри и малко в single thread приложенията, поради по-високата честота, но в повечето случаи и особено в multithread приложенията издишат отвсякъде. Да не говорим за това, че харчат много повече ток и са много по-горещи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за изчерпателния отговор. 5900 изглежда като по добрия вариант на този етап. Разликата в производителността между 900 и950 не изглежда релевантна в моя случай а така или иначе имам скок от над 50 % в производителност спрямо сега. Ще прочета още малко но вероятно ще се присъединя към амд семейството. 
@цър-вул, проектът по който бачкам поддържа паралеризъм, и мултитрединг използвайки  различни сървиси в бекграунд. Улесняване на работата ми е главата причина за ъпгрейд и на 2 ро място желание за експериментиране  - Automatic testing, machine learning, local virtual machines,   etc.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

най-добрият и изгоден процесор за такива цели е 10900KF/10900F , 10тата генерация на интел е значително по-добра от 11тата за масова употреба на конвенционален тип охлаждане... по-хладна, повече и по-малки ядра, добра многонишкова производителност.. комбинация със z490/z590 дъно и става екстра... дори бих казал че 10900Ф с добро дъно и памети на висока честота е отличен избор за работна машина

5900X да, добре, но и парите са поне 500 над 10900F в момента, а е добре да помислиш за много памет и добре организирано съхранение на данните с бързи ССД устройства

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чак пък по-хладна и по-добра производителност от АМД - а дано, ама надали. С тези 300 вата консумация, не знам кое му е хладното или икономичното:

Intel Core i9-10900K 10 Core CPU Sips More Than 300 Watts of Power (wccftech.com)

Ако ще се минава на по-стара генерация, по-добрия избор отново е Ryzen

AMD Ryzen 9 3900x 12-Core 3.8GHz AM4, избор на Процесори от онлайн магазини с евтини цени и оферти (pazaruvaj.com)

2 ядра в повече и 4 нишки, съответно по-добра производителност, за няма и 100 лева отгоре на интелската печка. Единствено в игрите интел ще има малко предимство и то при стокови честоти на АМД, но не мисля, че си струва:

10900KF vs 3900X Benchmarks – 15 Tests 🔥 - YouTube

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

неорентиран си и ти натъртих дупето в 100 теми... спри се вече 10900Ф не ми го сравнявай с изкъртен 10900К и никъде не съм писал че е по добра производителност от на амд а че е много по изгоден 10 ядра за 750 лева и са по хладни от 11то поколение, сравни го с 11900к по температури и консумация ... 3900Х ще предлагал... я виж си гъл кор и тогава говори

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Що да се спирам? И какво му е различното на 10900ф, като консумацията не е много по-различна? Единствено е малко по-евтин, но разликата ще отиде за водно охлаждане и скъпо дъно, да не говорим, че и захранването трябва да може да осигури достатъчно ватове.

Intel's 65W Core i9-10900F 10 Core Desktop CPU Actually Consumes 224W Power at Full Load (wccftech.com)

Как се охлаждат 220+ вата, сравнени с Ryzen, който и 140 вата едвам минава, при това с повече ядра?

AMD Ryzen 9 3900X Power Consumption at Full Load - CPUAgent

Да не говорим за по-новите. Спри се с тези интелски печки вече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

смешки и половина .... водно му трябвало за 10900Ф , и частен трафопост нали ! ..... да взема се спасявам най накрая от тоя раздел ли не знам и аз

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване