Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!

Имам домашен интернет от Виваком, но искам да си сменя рутера. Причините са няколко, по-добри скорости, да имам достъп до настройките, dual band, да мога да си инсталирам ВПН, т.н. 

Потърсих в този форум и виждам, че има няколко различни процеса. Например: Да сложа мой суич на мястото на сегашния рутер и да вържа мой към него, да вържа мой рутер към Виваком-ския рутер, да помоля Виваков да ми дадат техен суич и да вържа моя рутер към него, т.н.

Може ли съвет кое ще гарантира най-малко проблеми? Като техническа трудност, няма проблем, не съм експерт по networking, но мога например да си сглобя/разглобя компютъра така че освен ако не е нещо с 10/10 трудност, би трябвало да мога да се справя.

Благодаря предварително за помощ-та!

(И извинявайте ако има отговор на този въпрос някъде, потърсих и наистина не успях да го намеря)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, danipaw написа:

Здравейте!

Имам домашен интернет от Виваком, но искам да си сменя рутера. Причините са няколко, по-добри скорости, да имам достъп до настройките, dual band, да мога да си инсталирам ВПН, т.н. 

Потърсих в този форум и виждам, че има няколко различни процеса. Например: Да сложа мой суич на мястото на сегашния рутер и да вържа мой към него, да вържа мой рутер към Виваком-ския рутер, да помоля Виваков да ми дадат техен суич и да вържа моя рутер към него, т.н.

Може ли съвет кое ще гарантира най-малко проблеми? Като техническа трудност, няма проблем, не съм експерт по networking, но мога например да си сглобя/разглобя компютъра така че освен ако не е нещо с 10/10 трудност, би трябвало да мога да се справя.

Благодаря предварително за помощ-та!

(И извинявайте ако има отговор на този въпрос някъде, потърсих и наистина не успях да го намеря)

Оптика ли влиза при теб? Или... модел на устройството, което са ти дали. А това с инсталирането на VPN...малко безсмислено, ако нямаш статично публично IP

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, NewRedDragon написа:

Оптика ли влиза при теб или... 

Щом говори за „суич“ (мрежов комутатор) - най-вероятно е ADSL. За Виваком - не знам да „раздават“ нет по ЛАН.

Ако беше „оптика“ - щеше да има някакво оптично устройство, а след него - „каквото му душа сака“.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да ти препоръчаме, като те пак се продадоха и рекламират "нови" телевизии

https://www.vivacom.bg/bg/eon/eon-paketi

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявайте ако нещо е било неясно. Само интернет имам, кабела от стената към него вързан рутера и това е (т.е. няма тв предаватели или др сложни неща които да се чудя къде да включа, а суича го споменах защото просто видях главно че за това се говори в другите подобни теми). Не знам точните фрази затова по-на прост език ще говоря да не кажа нещо още повече да ви объркам...

А за ВПН-а, защо да няма смисъл? Аз главно си го ползвам да мога да си стрийм-вам Netflix USA и за adblock функционалността, само че ми се иска да мога да си го сложа директно на рутера защото например ТВ-то ми няма опция за ВПН, т.н.

Модела на устройството, пише отпред Vivacom Wifi Router а отзад на стикера - The Bonds SAM (това мисля е модела) от smartcom.bg

(БТВ сори за бавните отговори, нощна смяна ме извикаха в последния момент...)

преди 6 часа, Bubbles написа:

Е че какво ти пречи да си правиш настройките и най вече да си инсталираш VPN?

Нямам достъп до настройките на рутера, а и до колкото разбирам за ВПН-а трябва да си инсталирам някакъв custom firmware което пък съвсем нямам достъп да го направя... А и живея в блок и има около мен 50 wifi-я, казаха ми че ако си включа 5ghz щяло да има по-малко interference, но на този рутер не било възможно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, danipaw написа:

Извинявайте ако нещо е било неясно. Само интернет имам, кабела от стената към него вързан рутера и това е (т.е. няма тв предаватели или др сложни неща които да се чудя къде да включа, а суича го споменах защото просто видях главно че за това се говори в другите подобни теми). Не знам точните фрази затова по-на прост език ще говоря да не кажа нещо още повече да ви объркам...

А за ВПН-а, защо да няма смисъл? Аз главно си го ползвам да мога да си стрийм-вам Netflix USA и за adblock функционалността, само че ми се иска да мога да си го сложа директно на рутера защото например ТВ-то ми няма опция за ВПН, т.н.

Модела на устройството, пише отпред Vivacom Wifi Router а отзад на стикера - The Bonds SAM (това мисля е модела) от smartcom.bg

(БТВ сори за бавните отговори, нощна смяна ме извикаха в последния момент...)

Нямам достъп до настройките на рутера, а и до колкото разбирам за ВПН-а трябва да си инсталирам някакъв custom firmware което пък съвсем нямам достъп да го направя... А и живея в блок и има около мен 50 wifi-я, казаха ми че ако си включа 5ghz щяло да има по-малко interference, но на този рутер не било възможно.

Само интернет ли използваш или и телевизия? Можеш да смениш рутера на виваком без никакви проблеми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, NewRedDragon написа:

А това с инсталирането на VPN...малко безсмислено, ако нямаш статично публично IP

преди 6 часа, danipaw написа:

А за ВПН-а, защо да няма смисъл? Аз главно си го ползвам да мога да си стрийм-вам Netflix USA и за adblock функционалността,

Вероятно използва платен VPN клиент на чийто сървър му осъществават някаква филтрация на рекламите.

@danipaw, използването на каква да е VPN инфраструктура без да си аболютно запознат с нея, може и най-вероятно ще представлява ОГРОМНА ДУПКА в твоята поверителност и сигурност. Чисто и просто VPN представлява платформа, която криптира трафика между две устройства. За целта обезателно трябва да са налични две неща - VPN сървър и VPN клиент. Клиенът се "закача" за сървъра и абсолютно целият трафик на машината (а не само на една или няколко апликации както е при проксито) минават перез тази криптирана връзка. Защо казвам, че е опасно това? Защото, ако сървърът не е твой, а е кртпоративен, 100% ще ти записва и анализира трафика - кои адреси достъпваш, какви DNS-и заявки правиш, сесии и т.н.. Корпоративните доставчици на VPN услуги като по шаблон се кълнат, че не снимфат трафик. И абсолютно всички хакнати досега показаха точно обратното - че са лъгали клиентите си. Най-близко до ума е, щом ти "спират" рекламите, как го правят без да анализират и филтрират трафика?

По принцип, малките кутийки, които пробутват за рутери, са такива, но адски орязани откъм възможности. В 90% от случаите им липсват базови настройки, а за инсталация на програми и дума не може да става. Решението е да си изградиш собствен рутер на десктоп машина с Linux, BSD или готови решения като pfsense.

Така ще можеш сам да си блокираш адреси, DNS заявки, протоколи и т.н към едно или повече устройства. Ставаш цар и господар на мрежата си. Ще можеш да наблюдаваш абсолютно всеки пакет, който влиза и излиза към абсолютно всяко устройство закачено за мража ти.  Ако знаеш какво правиш, значително ще си повишиш сигурността и най-вече поверителността, не на поселдно място и скоростта на връзката. Ествствено това има своята цена - финасова за хардуер и физическо време първо за инсталиране и конфигуриране, после и за мониторинг.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, danipaw написа:

Извинявайте ако нещо е било неясно. Не знам точните фрази затова по-на прост език ще говоря да не кажа нещо още повече да ви объркам...

Нормално - повечето хора не зная/не ползват професионални термини/жаргон.

преди 38 минути, Емил Костов написа:

Само интернет ли използваш или и телевизия? Можеш да смениш рутера на виваком без никакви проблеми.

Я кажи - като човек „от кухнята“ - този модел (The Bonds Sam WIFI рутер) какъв точно е?
ADSL, ONT, „обикновен“ (с WAN вход) или ... 

Според мен - ползва САМО нет-достъп, а телевизията - през браузър.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, jhoro написа:

Нормално - повечето хора не зная/не ползват професионални термини/жаргон.

Я кажи - като човек „от кухнята“ - този модел (The Bonds Sam WIFI рутер) какъв точно е?
ADSL, ONT, „обикновен“ (с WAN вход) или ... 

Според мен - ползва САМО нет-достъп, а телевизията - през браузър.

Обикновен рутер. До адреса има оптика, която стига до HUAWEI суич. На всеки порт на този суич се менажира отделен клиент. До клиента се пуска UTP кабел.

Ако се ползва телевизия се слага един малък суич ТП-линк. Ако рутерът на Виваком има опцията VLAN/IPTV може и без тоя суич.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

Обикновен рутер.

Мерси! Този модел ... не съм го срещал!

Обаче ...

преди 3 минути, Емил Костов написа:

До клиента се пуска UTP кабел.

пак тая „икономия“. Можеше поне FTP да ползвате!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, jhoro написа:

Мерси! Този модел ... не съм го срещал!

Обаче ...

пак тая „икономия“. Можеше поне FTP да ползвате!

Смартком. Бял с 2 антени

image.png.a7e41886d9b55eb98897c0a580ca27fc.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, danipaw написа:

Ами обади се на 123 и помоли да ти я дадът, обикновено не е проблем, освен ако не си тотален лаик.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване