Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Мажоритарни избори. Мнения?

Препоръчан отговор

Вчера се оказва, че депутатите приели следващите редовни избори да са мажоритарни. Това е най-великата глупост сътворявана от българският парламент в цялата му модерна история. Уж бяха против статуквото, а туко-що го бетонираха! Ако не сте се интересували как работи тази система и се чудите, обяснявам. При мажоритарни избори в два тура, от десет кандидата в една листа, ще влезе само един. Кой ще бъде този един? Ами нормално представителят на най-голямата партия. А кои партии имат такъв потенциал? Те са две - ГЕРБ и БСП. Тоест туко-що си въведохме двупартийна система, като тази в САЩ. Също така разбирайте край за малките партии. ДБ са директно аут. Най-много да влязат регионални босове тип Ценко Чоков. Няма да има малки партии (такива със слаби финансови възможности). Това минира България за напред в бъдещето. Да, ВМРО никога нямаше да влязат в парламента, но и БСП никога нямаше да изгубят властта. Пак казвам, това само бетонира статуквото.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а аз не - например аз съм бизнесмен/ мафиот и закона не ме устройва - отивам в маалата и пека кебапчета и давам - и после част от тези ще гласуват за мен и аз хоп депутат, и си променям закона, според нуждите ми

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Без умствен капацитет написа:

а аз не - например аз съм бизнесмен/ мафиот и закона не ме устройва - отивам в маалата и пека кебапчета и давам - и после част от тези ще гласуват за мен и аз хоп депутат, и си променям закона, според нуждите ми

А какво пречи да се получи същото при партииния избор ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, -Fu- написа:

А какво пречи да се получи същото при партииния избор ?

преди 29 минути, VRumen написа:

Да, ВМРО никога нямаше да влязат в парламента, но и БСП никога нямаше да изгубят властта. Пак казвам, това само бетонира статуквото.

получава се пари при пари отиват

крайностите явно не бачкат

а и ако си на 158 място, дали ще влезеш с кебапчета

вече ще трябва не само маалата на 1 град

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Без умствен капацитет написа:

а и ако си на 158 място, дали ще влезеш с кебапчета

Ако имаш пари за кебапчета няма да бъдеш на 158 място .

Мажоритарната система е частица надежда ,че могат изборите да са малко по персонални от сега.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе и тая система си има плюсовете и минусите, а и какво лошо партиите да са две? Те ся като по 6-7 партии к4ъв е смисъла? Някакви групички от по 4-5 чиляка лягат на първия голям за шепа трохи и мишкуват до следващите избори.

Ей на пример за следващите : https://novini.bg/bylgariya/politika/659470

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, VRumen написа:

Вчера се оказва, че депутатите приели следващите редовни избори да са мажоритарни

Всъщност, приели са отпадане на пропорционалното гласуване, без да се уточнява какви точно мажоритарни ще са.

Което пак си е глупост де. Ама те толкова глупости натвориха и приеха какви ли не лобистки мутренски поправки, та това ли ...

Важното е да се бърза и за 3 дена да "сътворят света" . Фигуранта и той сън не спи да обнародва в Държавен вестник.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.04.2021 г. в 22:00, VRumen написа:

Вчера се оказва, че депутатите приели следващите редовни избори да са мажоритарни. Това е най-великата глупост сътворявана от българският парламент в цялата му модерна история. Уж бяха против статуквото, а туко-що го бетонираха! Ако не сте се интересували как работи тази система и се чудите, обяснявам. При мажоритарни избори в два тура, от десет кандидата в една листа, ще влезе само един. Кой ще бъде този един? Ами нормално представителят на най-голямата партия. А кои партии имат такъв потенциал? Те са две - ГЕРБ и БСП. Тоест туко-що си въведохме двупартийна система, като тази в САЩ. Също така разбирайте край за малките партии. ДБ са директно аут. Най-много да влязат регионални босове тип Ценко Чоков. Няма да има малки партии (такива със слаби финансови възможности). Това минира България за напред в бъдещето. Да, ВМРО никога нямаше да влязат в парламента, но и БСП никога нямаше да изгубят властта. Пак казвам, това само бетонира статуквото.

Подкрепям на 100% това мнение!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приеха нещо, дето и те (приемащите) не знаят какво е - то нито е мажоритарни, нито не е мажоритарни. Вчера нейде из телевизиите мярнах Биков, каза го в прав текст, че за мажоритарните и чалгата, и останалите почнаха да се дърпат, защото почнаха да осъзнават, че герб ще ги спечелят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, insec написа:

Вчера нейде из телевизиите мярнах Биков, каза го в прав текст, че за мажоритарните и чалгата, и останалите почнаха да се дърпат, защото почнаха да осъзнават, че герб ще ги спечелят.

Точно  ! По Канал1 мисля беше и размаза яко всичкото задкулисие и мафия което се напъва сега за власт :)

Ще поровя за запис на това участие.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По логика на автора, то мажоритарният избор води до две партии да са парламента, което не е точно така. 

В даден район (избирателен) ще са ГЕРБ и БСП, но в друг не ще е така. Няма как да се подменя вота. Да, на първи кръг ще се обособят две партии в района и в последствие ще избираш от въпросните. Всеки във всеки регион трябва да реши коя партия с мнозинство по отговаря за българското, за европейското развитие на България.

Местните избори показаха кои от БСП застанаха зад ГЕРБ и не допуснаха вид ориенталско управление. Да, видяха се и кои от БСП застанаха зад ДПС.

Говори се за някакво статукво. То в полза на България ли е, в полза на развитието ѝ към Европа ли е, или на някакъв народ който е сред българите в България?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, dioib :cat написа:

В даден район (избирателен) ще са ГЕРБ и БСП, но в друг не ще е така.

Тогава ГЕРБ ще е с тотално абсолютно мнозинство

Пренареждане по области на Избори 2021: 24 за ГЕРБ, две за Трифонов, една  за БСП - Bgonair

хайде да припомня и една картинка от кметските, че те най ярко показват какво става когато се гласува за конкретни личности .

Спас Гърневски: Картата на България е категорично синя. ГЕРБ са  единствените победители на тези избори - Избори - Новини

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мажоритарните във вида, в който се обсъждат от стана години вече, не знам какво трябва да му има на човек, за да не разбира, че бетонират трите големи партии повече от всякога и всичко, което е правено до сега.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, insec написа:

Мажоритарните във вида, в който се обсъждат от стана години вече, не знам какво трябва да му има на човек, за да не разбира, че бетонират трите големи партии повече от всякога и всичко, което е правено до сега.

Това не е точно така. Кандидатите от партии по региони ще решават в полза на кого да гласуват на втория тур тези които са подкрепили партията му.

преди 13 часа, miro20 написа:

от кметските

Аз го казах по-простичко .... В нашия район кандидата от БСП каза на "своите" да гласуват на втория тур за кандидата от ГЕРБ. Сега е в общинския съвет. Видяха се и кои са предателите в БСП.

И друго: В селото където съм кмета е от ДПС. Нямам проблем с него. В малките населени места хората се познават.

Нима в район Варна Воля няма да е поне втора?! И не ще влезе Парламента?!

По моя идиотски начин  ще се изразя така: В парламента ще се надгражда местната власт, която е по-важна за гражданите на съответния регион. По този начин на държавно ниво ще се развиват всички райони, а не някой за сметка на друг. 

Глупост е роден в Плевен да получи мандат от Стара Загора ... или роден в София да получи мандат от Сливен. Също така е глупост да има и район зад граница. Би следвало да имат лични карти и гласовете им да се отнасят за региона където са родени.

Не може само софийския район да се развива. България не е само София!!! Да не говорим, че има и областна управа.

Определено българите трябва да разберат какво е това Народен представител в Парламента, а не политик облечен като депутат.

п.п. По този начин лидерите на партии ще станат по-отговорни по отношение на развитието на държавата ни, а не на определено лоби.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, insec написа:

Приеха нещо, дето и те (приемащите) не знаят какво е - то нито е мажоритарни, нито не е мажоритарни. Вчера нейде из телевизиите мярнах Биков, каза го в прав текст, че за мажоритарните и чалгата, и останалите почнаха да се дърпат, защото почнаха да осъзнават, че герб ще ги спечелят.

Именно Биков и ГЕРБ настояваха настоящият закон за мажоритарните избори да бъде приет. Защо гласуваха ЗА тогава да питам? Ако не бяха те - закона не влизаше. Жалки манипулатори са тези от партията на шофьорчето.

Ще ти спестя отговора на въпроса ми. На тях не им пука дали ще работи в ред парламента и страната, просто искат да има хаос, за да дискредитират ИТН. За да кажат после - "ето, видяхте ли, държавата катастрофира".

преди 6 часа, dioib :cat написа:

Не може само софийския район да се развива. България не е само София!!! Да не говорим, че има и областна управа.

Определено българите трябва да разберат какво е това Народен представител в Парламента, а не политик облечен като депутат.

Нали разбираш, че сега София ще има още повече мандати? Съвсем ще придобият мнозинство. Поне вече няма да оказват влияние над цялостният вот. 

Де да работеше така.

В САЩ и Англия си ги избират мажоритарно, имат си 2 партии и всички гласуват по партийна линия. На никой не му пука кой точно е кандидата на "неговите" в неговия район. И като изключим двама-трима по-популярни сенатора и големите говорители на партиите, останалите 400 и кой знае колко MP-та са си тотални анонимници.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, miro20 написа:

Тогава ГЕРБ ще е с тотално абсолютно мнозинство

Пренареждане по области на Избори 2021: 24 за ГЕРБ, две за Трифонов, една  за БСП - Bgonair

хайде да припомня и една картинка от кметските, че те най ярко показват какво става когато се гласува за конкретни личности .

тази картинка нали ти казах къде можеш да си я завреш?

на 15.04.2021 г. в 23:50, ivottoshev написа:

Ако изборите бяха мажоритарни в два тура, Боко щеше да си остане с десетина депутата.

Навсякъде, където на първия тур неговият кандидат не вземе повече от 50%, на втория тур всички гласове разпръснати за различните партии щяха да се обединят за опонента му и гербаджията щеше да е отвян с невиждана разлика. С две думи тази графика можеш да си я разпечаташ и да я ползваш за тоалетна хартия. Тамън ще можеш да си останеш в мазето и няма да ти се налага да ходиш до магазина, където върлува короначумата. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, VRumen написа:

Именно Биков и ГЕРБ настояваха настоящият закон за мажоритарните избори да бъде приет. Защо гласуваха ЗА тогава да питам? Ако не бяха те - закона не влизаше. Жалки манипулатори са тези от партията на шофьорчето.

Ще ти спестя отговора на въпроса ми. На тях не им пука дали ще работи в ред парламента и страната, просто искат да има хаос, за да дискредитират ИТН. За да кажат после - "ето, видяхте ли, държавата катастрофира".

Каквото и да направи гЕРБ винаги са виновни :)  И когато бойкотират или провалят дневния ред.. оревахте света.. Сега подкрепят  това което именно издигнаха чалгарите като лайтмотив на предизборната си програма - референдума, и пак не ви харесва :)

Показаха че именно на чалгарите не им пука дали ще има ред в страната или искат хаос защото идея си нямат какво да правят с властта която им приседна още от сега. :) 

Реално погледнато гЕРБ предприеха отдавна една много ама наистина много ефективна тактика.

Дай на всички популисти това за което реват и им гледай сеира.

Помните как беше с предложението за Конституция. Всички демагози реваха - и отровни триота, и протестъри и Маями Галевици, и фигуранти от президентството ... И какво стана ?

- ГЕРБ им навря проект и всички популисти и демагози плямпалници увяхнаха като попарерно и препикано мушкато . Фигуранта измънка че и той имал ама нямало да покаже проекта си :)  а отровните моментално написаха нови искания в които вече нямаше точка за нова Конституция :)  

Сега е същото - натиснаха чалгарите за да им лъсне популизма и факта че не искат въобще това. И  които хъм мън ... щъ не щъ ,  в последния момент въведоха тази точка в обсъждането !

:) 

преди 2 часа, ivottoshev написа:

Навсякъде, където на първия тур неговият кандидат не вземе повече от 50%, на втория тур всички гласове разпръснати за различните партии щяха да се обединят за опонента му и гербаджията щеше да е отвян с невиждана разлика.

Проблема ти е че това са си твои фантазии. Хората се обединяват именно около кандидатите на ГЕРБ. И процентите показват ясно това.

Та нали кметските отразяват именно реалността и показват борба на личности .Всичко останало са твои фантазии и откровенни простотии :) 

Ще ти се да стане както сега - ГЕРБ печели , но проектите на мутрите и червената мафия се обединяват срещу тях и сумарно имат повече проценти .

Уви , при мажоритарни можеш само да си мечтаеш за подобни игрички и подмяна на вота.

Точно това е твоя самоцитат по горе - класически пример как с мижитуркане и задкулисни игри да свалиш първия и да подмениш вота на хората. :) 

Така че.. заври си твоите фантазии .. знаеш сам :hush:

Редактирано от miro20 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, miro20 написа:

Ще ти се да стане както сега - ГЕРБ печели , но проектите на мутрите и червената мафия се обединяват срещу тях и сумарно имат повече проценти .

Уви , при мажоритарни можеш само да си мечтаеш за подобни игрички и подмяна на вота.

Точно това е твоя самоцитат по горе - класически пример как с мижитуркане и задкулисни игри да свалиш първия и да подмениш вота на хората. :) 

При мажоритарни избори в два тура печели този с над 50%., нещо което Герб посмъртно не може да постигне.  Ако не ми вярваш - питай леля Цецка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, ivottoshev написа:

При мажоритарни избори в два тура печели този с над 50%., нещо което Герб посмъртно не може да постигне.  Ако не ми вярваш - питай леля Цецка.

Остави я леля ти Цецка, от която самия ББ се отказа ПРЕДИ втория тур. :) 

Вади резултатите от сайта на ЦИК и медитирай кой какво е спечелил на кметските избори 2019 г.

Няма по показателно сравнение, което спокойно може да се приложи за евентуални мажоритарни .

И няма да ти хареса,ама никак :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване