Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблеми със зареждането на батерията

Препоръчан отговор

За начало, компютърът е взет към 2017-та, но е от по-ранна година. Веднъж вече съм сменявал зарядното, т.е. това не е оригиналното - същото изгоря /спря да работи, по-точно/ при първата поява на тези проблеми, ако информацията помогне с нещо за казуса ни. Ще ви помоля да ми спестите съвети за купуване на нов компютър - ако се реша на това, първо искам да знам какво му куца на стария и съответно дали има спасение за този, а и обичам сам да вземам такива решения вместо друг да ми ги пуска. Знам, странна птица съм, но това сега не е важно!

Сега по същество: първоначално /някъде от декември миналата година, ако помня добре/ почна спорадично да мютва и ънмютва звука на компютъра когато си реши без други ядове /явно някакъв механизъм за икономия на заряд, знам ли/, а от около седмица както си работи гладко и със заредена батерия от нищото /е, най-често след пускане на видео или Стийма, понякога при видеоразговор по Скайп, т.е. като понатоваря видеокартата, ако съм прав за общото между трите дейности/ започва да не се зарежда при включено в буксата зарядно /ту въобще не зарежда дълго време, ту иконата на батерията премигва - т.е. редува зареждане с незареждане в рамките на секунди/ и този цирк продължава до изключване на лаптопа заради липса на достатъчно заряд в батерията или докато по чудо след постоянно вадене и връщане на накрайника в буксата /местният спорт номер 1 напоследък, задобрявам и развивам зверска сила и рефлекси / успея да го накарам да почне да зарежда достатъчно дълго време, за да повишава заряда вместо да го сваля. Тук добавям налудничавите стойности на заряда, които виждам понякога по време на кризите. От нищото "сваля" или "качва" 20 процента, а понякога пише 100% и след около минута се оказват 75% /и тъй като и без батерия имам ядове, отхвърлих идеята самата батерия да е главен виновник за тези лъжливи данни поради старост/, Донякъде помагаше да го държа на режим икономия на енергия, но и това не е универсална панацея. Днес вече втори път се готви да спре заради липса на заряд, хора!

Какво направих дотук /освен смяната на зарядното при първите симптоми в миналото - тогава въобще беше спряло да зарежда, новото зарядно ме върна към някаква по-нормална ситуация/ - някъде през първите месеци на 2020-та май беше, което действие понамали ядовете и дори дълго време си работеше прилично, залъгвайки ме, че съм се справил/? При новата криза пробвах на зарядно и без батерия, за да се убедя, че е тя /реших, че просто ѝ е дошло времето/. Естествено, при първата криза лаптопа изгасна /като няма батерия да бави процеса.../. Това беше лесната част, но преди да тръгна да разглобявам или да купувам неща искам да се подготвя с инфо за възможния проблем. Въпросът е как да разбера дали е зарядното, ел. инсталацията или някакъв конфликт на драйвъри. Циркът започна, когато си инсталирах приложението на Стийм и няма как да не се замисли човек за някаква връзка. А и като цяло се опитвам да прекарам през главата си всяка възможна причина. Хрумва ми и да е някакъв проблем със самата букса за зареждане. 

Ако имате други идеи, давайте! Просто не се трае, но искам да го вкарам в някакъв ред, защото не ми се сменя компютъра - системата има доста добри параметри и не съм убеден, че ми се рови да търся заместник сега, при тоя Ковид. Предпочитам някакво по-елегантно решение, при което да не се наложи да обикалям по твърде много места и съответно твърде много хора. А за начало се надявам описанието ми и отговорите на евентуални допълнителни въпроси да помогнат да се изясни къде да търся проблема и като цяло какво се случва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Елегантни решения няма. Тестваш с друго зарядно, в което си сигурен че работи. Ако то е наред тогава се проверява буксата за зареждане. Ако и тя е ок, отиваме на проблем с контролера за зареждане, който е на дъното. А това значи че сменяш лаптопа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо марка, модел? Дай батерията някъде да ти я замерят и тестват. Тествай с някоя live linux дистрибуция дали ще има подобни проблеми. Дълги фермани не ми се четат, прегледах отгоре-отгоре и не стана много ясно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Raze написа:

Нещо марка, модел? Дай батерията някъде да ти я замерят и тестват. Тествай с някоя live linux дистрибуция дали ще има подобни проблеми. Дълги фермани не ми се четат, прегледах отгоре-отгоре и не стана много ясно.

При положение, че и без батерия му прави проблеми едва ли е от нея. Да, разбира се че тя е консуматив и вероятно и тя е за коша, но проблемът е друг.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

но проблемът е друг

Верно, в

преди 2 часа, Емил Костов написа:

контролера за зареждане, който е на дъното

:yanim:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
При положение, че и без батерия му прави проблеми едва ли е от нея. Да, разбира се че тя е консуматив и вероятно и тя е за коша, но проблемът е друг.
Три лаптопа у дома работят само на захранване. Тоест - батериите (клетки и електроника) са „издали багажа”.
Но машинките си работят „стационарно”!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, jhoro написа:

Три лаптопа у дома работят само на захранване. Тоест - батериите (клетки и електроника) са „издали багажа”.
Но машинките си работят „стационарно”!

Моя лаптоп от подписа също работи от години без батерия и е 24/7 включен, въпреки че почти не го ползвам (само вечер като си легна).

Иначе прочетох темата на трезво и като гледам, проблема е в зарядното, щом не работи нормално и без батерия, въпреки че и тя най-вероятно е заминала. Но без да разберем кое на колко години е, само си гадаем. Най-добре да се направи замерване на зарядното при включен лаптоп и като почне да прави проблемите. Без сервиз няма да стане, друг вариант е да се тества с читаво и оригинално зарядно с достатъчен ампераж.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Иначе прочетох темата на трезво …

Независимо от „показанията на дрегера” - има неща за уточняване.
… проблема е в зарядното, щом не работи нормално и без батерия, въпреки че и тя най-вероятно е заминала. Но без да разберем кое на колко години е, само си гадаем. Най-добре да се направи замерване на зарядното при включен лаптоп и като почне да прави проблемите. Без сервиз няма да стане, друг вариант е да се тества с читаво и оригинално зарядно с достатъчен ампераж.

Освен „зарядното” (адаптер, източник на енергия от мрежата) и батерията (втори източник на енергия) има и един „регулировчик” - контролера вътре (вече се каза).
Адаптера има две състояния - или работи, или не. Проверява се с обикновен волтметър - няма нужда от сервиз.
При батерията нещата са по-обширни. Може да съхранява много, по-малко, още по-малко … Но това ше променя времето за автономна работа, а не - дали ще работи лаптопа или не.
Обаче - ако контролера вътре е дефектирал - вариантите са хиляди.
Само това оправдава ходене до сервиз или магазин за електроника, и изпробване с работещ адаптер. Ако няма „джокер” - „Обади се на приятел”.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване