Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Колко музика имате локално

Виж решението Разрешен от цър-вул,

Препоръчан отговор

Класическите носители са чудесни, но специално грамофонните плочи ме притесняват. Имам приличен грамофон, имам два RIAA коректора, имам няколко ММ дози, всяка монтирана на отделен шел (държач), основната ми доза е с геометрия на иглата Шибата, останалите са с игли с елиптичен връх.Имам и колекция от над 300 плочи. 

Обаче... За съжаление с всяко пускане на грамофонна плоча качеството на възпроизвеждане леко се влошава, каквито и грижи да полагаш. И реално след 20-30 пускания плочата вече е със забележимо влошено качество на звука. Пуканки, съскане и т.н. Което адски ме дразни.

Затова все по-рядко и по-рядко посягам към грамофона. Предпочитам цифровите носители или направо - цифровите записи, съхранявани на хард дискове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 107
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 6 минути, Михайлов написа:

За съжаление с всяко пускане на грамофонна плоча качеството на възпроизвеждане леко се влошава, каквито и грижи да полагаш. И реално след 20-30 пускания плочата вече е със забележимо влошено качество на звука. Пуканки, съскане и т.н. Което адски ме дразни.

Има нещо гнило в тази работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам какво е гнилото. Просто имаме механично въздействие на игличка с диамантен връх върху каналчето на винилова (пластмасова) плоча. Колкото и минимален да е натискът на иглата (примерно 1.5 грама). Получава се нещо подобно на стругарски нож.😀

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Михайлов написа:

Не виждам какво е гнилото. Просто имаме механично въздействие на игличка с диамантен връх върху каналчето на винилова (пластмасова) плоча. Колкото и минимален да е натискът на иглата (примерно 1.5 грама). Получава се нещо подобно на стругарски нож.😀

Още малко ще кажеш, че ако вземеш да удариш плачата с чук, ще я счупиш (то и за другите класически носители се отнася), та затова най-добре всичко да е на компа.
Пък ако имаш кашон с плочи - той тежи, излишно място заема.
А и не са евтини.

Чудно обаче защо хората дават по 50-100 кинта за плоча. Голяма мистерия е!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, Михайлов написа:

Ами те тези дето са баш колекционери на записи от грамофонна плоча правят тази процедура. ; Купуват си плочата от  солиден магазин, записват я в нужния формат на диск и след това си слушат от него. Плочата минава на рафта при колекцията. Когато му дойде познат като него, собственикът на плочата, може и да му пусне  и самата плоча, сваляки я от колекцията на грамофона. От 1 до 4 грама налягана на "иглата', практически е установено че плочата запазва своите характеристики.  Материала не е наилон, за да го "разоре" иглата.

преди 20 минути, gothicrock написа:

Още малко ще кажеш, че ако вземеш да удариш плачата с чук, ще я счупиш (то и за другите класически носители се отнася), та затова най-добре всичко да е на компа.
Пък ако имаш кашон с плочи - той тежи, излишно място заема.
А и не са евтини.

При цифровия запис за мен ги няма ония нюанси от грамофонната плоча защото при цифровизацията имаме записа само на единици и нули, каквато и динамика да ти е написана в неговото ръководство.  Всяко хоби си има силно изразени  лоши и добри черти. Защо наново се връща производството на грамофонни плочи тогава? Пример със Англия.Продажбата на грамофонни плочи и производството им се е увеличила близо...7 пъти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако пуканките не ти пречат, слушай си плочите на воля!

Аз се опитах да обясня нещата от аудиофилска маниашка гледна точка.😀 Между другото, в една стара книжка, посветена на HiFi техниката, издадена през 80-те години на миналия век, бяха дали следното решение за слушането на плочи.

Трябва освен грамофон трябва да имаш два ролкови магнетофона. Правиш запис от чисто новата плоча и я прибираш в шкаф, разбира се изправена. След това пускаш записа на единия магнитофон и правиш втори запис на втория магнетофон. След това прибираш първия запис (master записа) и слушаш само втория запис (работното копие). Ако нещо се случи с работното копие, вадиш мастър записа и правиш ново работно копие, което слушаш.

Ако по някакви причини (земетресение, изригване на вулкан, падане на метеорит 😀) нещо се случи с мастър записа, само тогава вадиш с треперещи ръце грамофонната плоча и правиш нов мастър запис...😀 Та така се слуша плоча.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Михайлов написа:

Ако пуканките не ти пречат, слушай си плочите на воля!

Аз се опитах да обясня нещата от аудиофилска маниашка гледна точка.😀 Между другото, в една стара книжка, посветена на HiFi техниката, издадена през 80-те години на миналия век, бяха дали следното решение за слушането на плочи.

Трябва освен грамофон да имаш два ролкови магнетофона. Правиш запис от чисто новата плоча и я прибираш в шкаф, разбира се изправена. След това пускаш записа на единия магнитофон и правиш втори запис на втория магнетофон. След това прибираш първия запис (master записа) и слушаш само втория запис (работното копие). Ако нещо се случи с работното копие, вадиш мастър записа и правиш ново работно копие, което слушаш.

Ако по някакви причини (земетресение, изригване на вулкан, падане на метеорит 😀) нещо се случи с мастър записа, само тогава вадиш с треперещи ръце грамофонната плоча и правиш нов мастър запис...😀 Та така се слуша плоча.

Написал си това, което съм казал в моя пост. И точно по този начин маняците и в България процедираха. Намаше известен хайфист по онова време, който да не разполага с два ролкови магнетофона.Аз даже съм участвал в Бургас на такова републиканско състезания и взех трето място, щото престигнах със малко закъснение за състезанието.( разполагах с Тандберг X10  и Rewox A77)

60960771-53c7-4fe8-8f48-9284748e86f9.jpg

Revox-A77.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лоша работа...

В последно време се улавям, че най-често слушам музика от ей тази черна кутийка със синьото диодче долу вляво на снимката:

spacer.png

Това е мрежови стриймър/плейър Blusound Node 2i. Т.е. пускам си нещо от Tidal или в краен случай от Spotify.

Имат от пиле мляко във всички музикални жанрове. Tidal е със CD качество 16 bit/44.1 kHz, а някои записи са във формат MQA  с HiRes качество.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Михайлов написа:

Лоша работа...

В последно време се улавям, че най-често слушам музика от ей тази черна кутийка със синьото диодче долу вляво на снимката:

spacer.png

Това е мрежови стриймър/плейър Blusound Node 2i. Т.е. пускам си нещо от Tidal или в краен случай от Spotify.

Имат от пиле мляко във всички музикални жанрове. Tidal е със CD качество 16 bit/44.1 kHz, а някои записи са във формат MQA  с HiRes качество.

На днещно време, това твоето е много добро и процедираш правилно, но за един пенсионер  се явява вече непосилно да го има, да плаща на Спотифи и Тидал, за да слуша това, което иска. Аз пък най си падам през последните 20 години по кънтри музиката и дал господ колкото искаш от нея- безплатно. Имам и около 7-800 концерта с избрани изпълнители и ежегодишния кънтри фестивал от Нашвил. Кефя се и чакам да гушна букета!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абонаментът за Спотифай е 10 лв. месечно. Тайдъл е малко по-скъп - 18 лева месечно.

Спотифай Премиум, въпреки че е с качество 320 kb/ sec. Ogg Vorbis, звучи много, много добре. Спокойно може да се слуша с голямо удоволствие без да ползваш Тайдъл.

Естествено въобще не е необходимо да използваш стриймър. Спотифай може да се пусне и от компютър и оттам през външен DAC (цифровоаналогов преобразовател) или през звуковата карта на компютъра към усилвателя.

Стриймърът дава допълнителни удобства - не си вързан към компютър, управляваш всичко през мобилния си телефон (през безплатно приложение за телефона).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Михайлов написа:

Класическите носители са чудесни, но специално грамофонните плочи ме притесняват. Имам приличен грамофон, имам два RIAA коректора, имам няколко ММ дози, всяка монтирана на отделен шел (държач), основната ми доза е с геометрия на иглата Шибата, останалите са с игли с елиптичен връх.Имам и колекция от над 300 плочи. 

Обаче... За съжаление с всяко пускане на грамофонна плоча качеството на възпроизвеждане леко се влошава, каквито и грижи да полагаш. И реално след 20-30 пускания плочата вече е със забележимо влошено качество на звука. Пуканки, съскане и т.н. Което адски ме дразни.

Затова все по-рядко и по-рядко посягам към грамофона. Предпочитам цифровите носители или направо - цифровите записи, съхранявани на хард дискове.

Имаше по едно време грамофон, който чете плочите без физически контакт. Не си спомням точно принципа на работа, но цената беше сравнима с тази на апартамент в малките градове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, killchain написа:

Имаше по едно време грамофон, който чете плочите без физически контакт. Не си спомням точно принципа на работа, но цената беше сравнима с тази на апартамент в малките градове.

Първият магнетофон от снимката ми в другия пост е почти същото. Системата се казваше Tandberg Cross-Field . Магнетофонната лента не се опира във главите(четяща и записваща) Говоря за модела на Тандберг X10. Няма никакво "износване" на главите и на магнетофонната лента.  Освен скандинавците по онова време, никой друг не е правил такова чудо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, gothicrock написа:

Има нещо гнило в тази работа.

Няма

преди 6 часа, gothicrock написа:

Не е. Обикновен маркетинг. Част от новите плочи са пиратски, правени от МР3-ки. В Германия преди години изловиха две пиратски фабрики. Истината е в оригинални, запечатани, американски и английски първо преси, но пък кой днес ще ти слуша Манфред ман (примерно).

преди 6 часа, Kolev71 написа:

От 1 до 4 грама налягана на "иглата', практически е установено че плочата запазва своите характеристики. 

Всъщност е установено това за натиск под 1.5 грама. Аз винаги използвах 0.9 грама.

https://en.wikipedia.org/wiki/Laser_turntable

https://www.elpj.com/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, JKirilov написа:

Няма

Не е. Обикновен маркетинг. Част от новите плочи са пиратски, правени от МР3-ки. В Германия преди години изловиха две пиратски фабрики. Истината е в оригинални, запечатани, американски и английски първо преси, но пък кой днес ще ти слуша Манфред ман (примерно).

Всъщност е установено това за натиск под 1.5 грама. Аз винаги използвах 0.9 грама.

https://en.wikipedia.org/wiki/Laser_turntable

https://www.elpj.com/

Кирилов!

По онова време никога не е имало в паспорта на дозата налягане под 2 грама. Я си спомни твоята каква е била? Напиши и модела ако си го спомняш. Такива работи трудно се забравят.

По ония години съм ползвал само три модела дози. Shure V15 IV, Ortofon  i Audio Technica.

Никой не говори в тази тема за LD бре. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, JKirilov написа:

Обикновен маркетинг е когато купуваш ширпотреба или пазаруваш на промоция в супера.
50-100 кинта за плоча днес е вид луксозна стока - причината някои хора да си я купуват е малко по-различна. 20-30 кинта за CD има сходна логика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, gothicrock написа:

Обикновен маркетинг е когато купуваш ширпотреба или пазаруваш на промоция в супера.
50-100 кинта за плоча днес е вид луксозна стока - причината някои хора да си я купуват е малко по-различна. 20-30 кинта за CD има сходна логика.

Аз като ти написах че тези неща не са му ясни, ти не ми повярва. Коментираме едно, той отива на лазерно производство, което я го е виждал, я не! LD  навлиза след 81 година.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Kolev71 написа:

Кирилов!

По онова време никога не е имало в паспорта на дозата налягане под 2 грама. Я си спомни твоята каква е била?

Той е чувал за грамофон най-вероятно от дядо му,защото сигурно не е бил роден тогава.Ама се прави,че разбира от грамофони.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Kolev71 написа:

Аз като ти написах че тези неща не са му ясни, ти не ми повярва. 

Ние все пак да обясним, че някой невинен читател може да се върже на такива приказки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, gothicrock написа:

Ние все пак да обясним, че някой невинен читател може да се върже на такива приказки.

Обсъждате само простотии, но... толкова си можете.

преди 1 час, Kolev71 написа:

По онова време никога не е имало в паспорта на дозата налягане под 2 грама.

Старост-нерадост. Моят Ортофон беше 0.75 до 1.25.

Други глупости да сте чували на Женския пазар?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега видях моята папка с "Music" 1.90GB :D От известно време си ги събирам (доста от тях дори забравям да ги изтегля или ме домързява) пълно само с СайТранс и Техно музика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, JKirilov написа:

Обсъждате само простотии, но... толкова си можете.

Старост-нерадост. Моят Ортофон беше 0.75 до 1.25.

Други глупости да сте чували на Женския пазар?

Твоят  "Ortofon"Kirilow има модел. Напиши го за да те видим до де си стигнал. Аз ти разправям, че по тези години ти най доброто - да си вървял прав под масата, а не да си се занимавал с техника. И вземи та се отмести от такива теми.Не ти е тука мястото да даваш акъл на хората. Ебаси и гламавото хлапе!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз имам доза Ортофон. Ето какви технически данни публикува производителят. Удебелил съм данните за силата на натиск на иглата.

2M Bronze Technical data

Output voltage at 1000 Hz, 5cm/sec.  -  5 mV
Channel balance at 1 kHz  -  1 dB
Channel separation at 1 kHz  -  26 dB
Channel separation at 15 kHz  -  15 dB
Frequency response  -  20-20.000 + 2 / - 0 dB
Tracking ability at 315Hz at recommended tracking force  -  80 µm
Compliance, dynamic, lateral  -  22 µm/mN
Stylus type  -  Nude Fine Line
Stylus tip radius  -   r/R 8/40 µm
Tracking force range  -  1.4-1.7 g (14-17 mN)
Tracking force, recommended  -  1.5 g (15 mN)

Tracking angle  -  20°
Internal impedance, DC resistance  -  1.2 kOhm
Internal inductance  -  630 mH
Recommended load resistance  - 47 kOhm
Recommended load capacitance  -  150-300 pF
Cartridge colour, body/stylus  -  Black/Bronze
Cartridge weight  -   7.2 g

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 57 минути, Михайлов написа:

И аз имам доза Ортофон. Ето какви технически данни публикува производителят. Удебелил съм данните за силата на натиск на иглата.

2M Bronze Technical data

Output voltage at 1000 Hz, 5cm/sec.  -  5 mV
Channel balance at 1 kHz  -  1 dB
Channel separation at 1 kHz  -  26 dB
Channel separation at 15 kHz  -  15 dB
Frequency response  -  20-20.000 + 2 / - 0 dB
Tracking ability at 315Hz at recommended tracking force  -  80 µm
Compliance, dynamic, lateral  -  22 µm/mN
Stylus type  -  Nude Fine Line
Stylus tip radius  -   r/R 8/40 µm
Tracking force range  -  1.4-1.7 g (14-17 mN)
Tracking force, recommended  -  1.5 g (15 mN)

Tracking angle  -  20°
Internal impedance, DC resistance  -  1.2 kOhm
Internal inductance  -  630 mH
Recommended load resistance  - 47 kOhm
Recommended load capacitance  -  150-300 pF
Cartridge colour, body/stylus  -  Black/Bronze
Cartridge weight  -   7.2 g

И ти не си написал модела, но може и да не съм го видял.  Нали се сещаме, че говорех за периода 78-86 година.Качествата и техническите параметри днес се подобряват със всеки изминал ден. В този подфорум когато пиша, го правя съвсем отговорно, а не да си измислям характеристики от себе си.Върни се в тези години и ще видиш какво са произвеждали Ortofon през ония. И трите марки които съм написал в по горен пост са се продавали непрекъснато в България в "специализирания " магазин.И още нещо. Тогава всички компоненти бяха, забележете - Оригинални, а не правени из Нова Каледония.   ( 2M Bronze Technical data)

https://www.stereophile.com/content/shure-v15-iv-phono-cartridge

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Koлев, престани с обидите, накрая ще дойда и ще те набия!

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjGi97zsazxAhVBgf0HHfFLAEwQFjAAegQIAxAD&url=https%3A%2F%2Fpubs.shure.com%2Fguide%2FV15-Type-4%2Fen-US&usg=AOvVaw2GYNazCvYt-KPXDyuIPvZk

Тук, на 12 страница долу в ляво ще видиш същото, като за моя Ортофон 0.75 до 1.25г.

A за Ортофон:

https://www.ortofon.com/vms-cartridges-p-614

Там по-долу е написано конкретно "...да се ползва на рамена със средна и ниска маса". Това е и разликата със съвременните дози, нарочно се правят за по-голям натиск. В противен случай, примерно моята доза на неговия грамофон ще подскача.

Т.е. вече доказа, че нищо не разбираш и е редно да се спреш!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване