Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Температура на харддиск около 50 градуса...?

Препоръчан отговор

Имам хард Seagate 120 GB 8mb cache. Забелязвам че температурата му се движи между 45 и 50 градуса.В горещи дни и под натоварване даже се качва до 52 ,53 градуса. Доколко това може да бъде проблем и има ли място за притеснения?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвсем основателно е да се притесняваш - температурата изобщо не е ниска за харддиск - моят Хитачи си държи около 42 градуса в момента след като не е спиран вече 2-ри ден. Съветвам те да си вземеш вентилатор за харддиск - около 7-8лв им е цената и евентуално да си помислиш за по-добро охлаждане в самата кутия на компютъра ти.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора какви са тия температури на хард диск за които говорите? Моя хард е WD и не минава 36 ° и това е при дефрагментиране. При нормални условия стои на 32-33 °. Обърнете внимание на охлаждането, защото 50 ° за хард не са никак малко.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Имам хард Seagate 120 GB 8mb cache. Забелязвам че температурата му се движи между 45 и 50 градуса.В горещи дни и под натоварване даже се качва до 52 ,53 градуса. Доколко това може да бъде проблем и има ли място за притеснения?

Ако не преминава границата от 60 градуса, няма причина за притеснение. Пък и горещините скоро свършват и температурата на харда ти най-вероятно ще падне под 50 cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Температурата е доста висока !!! Моят е същият (САТА е) и температурата в момента му е 30гр. Ако кутията ти позволява сложи един вентилатор отпред под диска, така температурата ще падне с няколко градуса.

Редактирано от Carcass (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако не преминава границата от 60 градуса, няма причина за притеснение. Пък и горещините скоро свършват и температурата на харда ти най-вероятно ще падне под 50 cool.gif

...а докато стане студено, можеш да изкараш харда извън кутията и да си пържеш яйца на него :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде моля ви се стига сте плашили човека. Моя хард е абсолютно същия модел и температурата винаги се е движела 50-54 градуса. Ако беше много досега да е изгорял а го имам от 2 години !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам вентилатор отстрани на кутията и температурата на харда ми (Maxtor) е между 27C и 31C при 100% натоварване в зависимост от външната температура. Преди да сложа вентилатора държеше около 46-47C при натоварване. Слагай вентилатор cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Айде моля ви се стига сте плашили човека. Моя хард е абсолютно същия модел и температурата винаги се е движела 50-54 градуса. Ако беше много досега да е изгорял а го имам от 2 години !

Мнението на горните юзери е много по правилно. Те не го казват току така. А как работи вашия, си е за Вас. Човекът се интересува правилно и правилно са му отговорили. Когато си неподготвен по даден въпрос, не вземай участие. Спаменето не е много необходимо. Виж, съветите - ДА!

С уважение:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен е нормална температурата ти. Ето тук са моите данни с кратко описание. Каркас и Йови, ако имате климатик в стаята си при компютъра и той поддържа не-повече от 20 градуса, може да имате 30 градуса на диска през пъвия час на работата на компютъра си. Твърдя, че имам добро охлаждане и 30 градуса в момента в стаята си :) . В офиса имаме един "роден на черния петък" сървър, който не е спиран от 5 години. През лятото температурата на диска му не пада под 55 градуса. И е в отлично състояние. Ако можеш сложи си един допълнителен вентилатор на кутията, опитай да накараш въздуха отвън да влиза покрай диска ти, може и през съпротивление да го свържеш, да не ти бучи по много. А най-добре е да си сложиш климатик за да ви добре и на двамата :lighter:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ти плашене - хората говорят чистата истина. Тези градуси хич не са малко. Само за пример, моят диск ( Maxtor 120Gb SATA), миналата година лятото: постоянни забивания, сини екранчета -температури между 50-55 градуса. От момента в който му сложих охлаждане, всичките проблеми се изпариха заедно с 15-20 градуса от диска.

Една извадка от www.hddtemp.com:

According to manufactures, the normal recommended working temperature of a hard disk is 35-40°С. Once it rises by just 10°С – from 40°С to 50°С, the safety of its work becomes more than two times less!
За незапознатите с езика на Шекспир, на български значи горе-долу това:

Според производителите (на твърди дискове), нормалната препоръчителна работна температура на твърд диск е 35-40°С. Вдигне ли се с 10°С - от 40°С на 50°С, безопасността (надеждността) на работата му спада повече от два пъти!

Всеки да си прави изводите. ПРЕДУПРЕДЕНИ СТЕ !!! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Според мен е нормална температурата ти. Ето тук са моите данни с кратко описание. Каркас и Йови, ако имате климатик в стаята си при компютъра и той поддържа не-повече от 20 градуса, може да имате 30 градуса на диска през пъвия час на работата на компютъра си. Твърдя, че имам добро охлаждане и 30 градуса в момента в стаята си :) . В офиса имаме един "роден на черния петък" сървър, който не е спиран от 5 години. През лятото температурата на диска му не пада под 55 градуса. И е в отлично състояние. Ако можеш сложи си един допълнителен вентилатор на кутията, опитай да накараш въздуха отвън да влиза покрай диска ти, може и през съпротивление да го свържеш, да не ти бучи по много. А най-добре е да си сложиш климатик за да ви добре и на двамата :lighter:

Температурата в стаята е около 25°. А харда ми е 32° не само след първия а и след 31. час. И всичко е добро охлаждане. 2 вентилатора духат пред харда и вкарват въздух, 2 изкарват отзад, 1 вкарва отстрани, отделно и захранването духа навън. Производителите пишат спецификации, като дадените от колегата горе, не за да си чешат езиците. Всеки решава сам за себе си, но ако моя хард е пред изпотяване, бих взел мерки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ozzy, не е нужно да се притесняваш много, щом тези "високи" температури от 50-55 градуса не водят до споменатите от Miteto проблеми. Да ти кажа честно, познавам един хард, работел 5 години при подобни температури и до ден днешен му няма нищо biggrin.gif

Да, може да се каже, че някои модели хардове са по-издръжливи на високи температури от други :write a letter: .

Ако все пак не искаш да рискуваш, жертвай 10-20 лева за приставка с вентилатор, която се прикрепя към харда и обикновено сваля работните му температури с 10-20 градуса cool.gif

FANSPIREHD05010S1M4_250x250.jpg

Редактирано от myd (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно уточнение към поста (снимката) на myd:

точно този охладител се предлага в два варианта - с втулкови вентилатори и лагерни вентилатори. Според мои наблюдения и ослушвания лагерните вентилатори са по-надеждни и по-безшумни. Разлика в цената на двата модела почти няма, а цената варира между 10-15 лв.

Друго нещо касаещо гордите собственици на подобни устройства:

Понеже целта му (на устройството) е да охлажда посредством подаване на силен поток въздух към диска, с течение на времето по електрониката се наслоява прах. Така че няма да е зле през няколко месеца да сваляте охлаждането и да почистите натрупания прах с четка с мек косъм.

Също така, когато поставяте охлаждането, уверете се че сте го пристегнали добре към твърдия диск (комплектите съдържат четири винтчета), в противен случай ще се получат слаби вибрации, който ще докарат големи поразии на диска, респективно и на вас.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря на всички за отговорите и загрижеността. Ще се наложи да отварям компа и да размествам хардове най-вероятно .Като краен вариант ще трябва верно да прижаля малко пари за вентилатор или споменатите устройства защото на компа ще се работи и не трябва да има изненади... :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И един последен съвет от мен!

Съвременните харддискове хич не обичат ВИБРАЦИИТЕ. Така, че когато изпълняваш операциите с вентилаторите, направи го ПРОФЕСИОНАЛНО, а не както много аматьори по сервизите.

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И един последен съвет от мен!

Съвременните харддискове хич не обичат ВИБРАЦИИТЕ. Така, че когато изпълняваш операциите с вентилаторите, направи го ПРОФЕСИОНАЛНО, а не както много аматьори по сервизите.

Успех!

благодаря ти , много полезен съвет наистина...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=30053

ето тук има подобна информация

понеже ме мързи да се цитирам прочети последния ми отговор

Редактирано от saentist (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Едно уточнение към поста (снимката) на myd:

точно този охладител се предлага в два варианта - с втулкови вентилатори и лагерни вентилатори. Според мои наблюдения и ослушвания лагерните вентилатори са по-надеждни и по-безшумни. Разлика в цената на двата модела почти няма, а цената варира между 10-15 лв.

Друго нещо касаещо гордите собственици на подобни устройства:

Понеже целта му (на устройството) е да охлажда посредством подаване на силен поток въздух към диска, с течение на времето по електрониката се наслоява прах. Така че няма да е зле през няколко месеца да сваляте охлаждането и да почистите натрупания прах с четка с мек косъм.

Също така, когато поставяте охлаждането, уверете се че сте го пристегнали добре към твърдия диск (комплектите съдържат четири винтчета), в противен случай ще се получат слаби вибрации, който ще докарат големи поразии на диска, респективно и на вас.

Всичко казано тук е абсолютно вярно. Аз имах такова охлаждане и след няколко месеца го монтирах там където му е мястото-В КОША ЗА БОКЛУК. Количеството прах, което беше натрупал между себе си и харда предизвикваше обратен ефект. Освен това вентолаторчетата са малко, съответно бързооборотни, съответно бързоразтропващи се. И трябва да се вземе предвид, че бях взел най-качественото, което се предлага. Та моето предложение е ако имаш място за вентилатор на панела пред хардовете, да си сложиш там една качествена и тиха перка. Ефекта е същия, ако има отзад на кутията вентилатор(и), който да издухва топлия въздух.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всичко казано тук е абсолютно вярно. Аз имах такова охлаждане и след няколко месеца го монтирах там където му е мястото-В КОША ЗА БОКЛУК. Количеството прах, което беше натрупал между себе си и харда предизвикваше обратен ефект. Освен това вентолаторчетата са малко, съответно бързооборотни, съответно бързоразтропващи се. И трябва да се вземе предвид, че бях взел най-качественото, което се предлага. Та моето предложение е ако имаш място за вентилатор на панела пред хардовете, да си сложиш там една качествена и тиха перка. Ефекта е същия, ако има отзад на кутията вентилатор(и), който да издухва топлия въздух.

Освен това вентолаторчетата са малко, съответно бързооборотни, съответно бързоразтропващи се
и шумни , и като се разтропат ,предават вибрации на харда ;)

:)iovi , ако това дето си го написал по-горе, вземем че го напишем още 10-ина пъти ,дали някой накрая ще ни повярва,че по-този начин е по-лесно и по-ефективно . Казвам " ...ни повярва " ,защото и аз съм го писал това не помня колко пъти :sobbing: Поздрави :wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм моите дискове вече 1 година са на 60-65 градуса имам 3 диска по 200GB пуснал съм Web сървър и работи перфектно.Компютъра не се изключва никога тегли се почти постоянно от него.Средната скорост с която се тегли е околко 5-6 МB/s и се поддържа поти постоянно като трафик зависи колко е шейшъра на човека който тегли от мен и до сега никога нищо не се е скапало до 11.5МB/s съм стигал като Upload и ги поддържа за съжаление нямам по бърза връзка към peering ,но в крайна сметка дори и при тези натоварвания никога не съм имал проблем с дисковете

Редактирано от jigsaw (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
и шумни , и като се разтропат ,предават вибрации на харда ;)

;)iovi , ако това дето си го написал по-горе, вземем че го напишем още 10-ина пъти ,дали някой накрая ще ни повярва,че по-този начин е по-лесно и по-ефективно . Казвам " ...ни повярва " ,защото и аз съм го писал това не помня колко пъти ;) Поздрави :offtopic_s:

Защото тия джаджи са хубави и превличат вниманието. Трябва да ги имаш, за да разбереш, че не са по-ефективни от другия начин. В крайна сметка си личи, кое е по-добре, с теб тоя проблем го нямаме cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Защото тия джаджи са хубави и превличат вниманието. Трябва да ги имаш, за да разбереш, че не са по-ефективни от другия начин. В крайна сметка си личи, кое е по-добре, с теб тоя проблем го нямаме cool.gif

За да се вместя в темата - информация за моя хард в момента при температура в стаята - 26 * ( толкова ми показва един стаен термометър ) ,та градусите му са 32 * ,компа не е изключван от вчера по обяд и в момента не е натоварен с нищо особено ,освен обичайните леки неща .Показанията са на SpeedFan , харда е Сийгейт Сата . Не ми се пуска шот в момента,но ако не вярвате - ще го направя ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По темата ... аз имам Seagete 160 GB Sata - 7200 оборота , към него блъска Zalman 120мм 2800 оборота ;)

Сегашната ми температура е 36-37 градуса.

За 10 лева можеш да си го набавиш в Мултирама, заедно със скоба за захващане към кутията.

Edited by kokomil

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Eдин тъп трик за охлаждане на твърдия диск и кутията в едно

повечето кутии имат един или два 3.25" капака за флопи или ZIP устроиства.

Mахате капака и зад него монтирате твърдия диск, така ще охладите твърдия диск,

а и ще влиза повече въздух в посока към дъното

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване