Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Температура на харддиск около 50 градуса...?

Препоръчан отговор

С хубава кутия и отвеждане на топлия въздух навън няма да ти трябва охладител.Аз имам кутия Foxconn с два вентилатора и хард Хитачи 80/8мб САТА 2 и в момента температурата му е 38 градуса.След едночасово гърчене на макс с конвертиране на ДВД съм го виждал до 48 градуса.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всичко казано тук е абсолютно вярно. Аз имах такова охлаждане и след няколко месеца го монтирах там където му е мястото-В КОША ЗА БОКЛУК. Количеството прах, което беше натрупал между себе си и харда предизвикваше обратен ефект. Освен това вентолаторчетата са малко, съответно бързооборотни, съответно бързоразтропващи се. И трябва да се вземе предвид, че бях взел най-качественото, което се предлага. Та моето предложение е ако имаш място за вентилатор на панела пред хардовете, да си сложиш там една качествена и тиха перка. Ефекта е същия, ако има отзад на кутията вентилатор(и), който да издухва топлия въздух.

Значи много ясно, че ще е пълен с прах, като се има в предвид, че предният ти вентилатор вкарва прах в кутията, който бива засмукван от вентилатора на приставката на харда. Повечето хора, вклютелно и аз нямаме място за преден, вкарващ въздух вентилатор. Изкъртването на предницата на кутията (препоръчано от една статийка в нета) не го приемам насериозно, така че остава само вариантът с приставката, който според мен е достатъчно ефективен. Вече 2 години охлаждам така харда си и температурата не се качва над 35 градуса дори при най-големите горещини. Желателно е един път месечно приставката да бъде сваляна с цел почистване от прах попаднал по вентилатора й.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Значи много ясно, че ще е пълен с прах, като се има в предвид, че предният ти вентилатор вкарва прах в кутията, който бива засмукван от вентилатора на приставката на харда. Повечето хора, вклютелно и аз нямаме място за преден, вкарващ въздух вентилатор. Изкъртването на предницата на кутията (препоръчано от една статийка в нета) не го приемам насериозно, така че остава само вариантът с приставката, който според мен е достатъчно ефективен. Вече 2 години охлаждам така харда си и температурата не се качва над 35 градуса дори при най-големите горещини. Желателно е един път месечно приставката да бъде сваляна с цел почистване от прах попаднал по вентилатора й.

Когато бях си сложил тая играчка, нямах вентилатор на предния панел. Него го сложих после :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Когато бях си сложил тая играчка, нямах вентилатор на предния панел. Него го сложих после :P

Може да си имал странични вкарващи вентилатори или да си оставил дупка в кутията, от която да се е засмуквал въздух, следователно и прах biggrin.gif

Аз по принцип нямам вкарващи вентилатори и дупки по кутията и се раздвам на горе-долу безпрашен комп cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Кутията не се надува при нагнетяване, нито се свива при изсмукване, нали?

Няма значение посоката на вентилатора.Значение в този случай има само запрашеността на помещението, където се помества машината.

Аерология.Наука за въздуха.Разглежда успоредно и последователно свързване на вентилатори. cool.gif

Като си казал "а",кажи и "б" :beer11: Какво точно искаш да обясниш :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Може да си имал странични вкарващи вентилатори или да си оставил дупка в кутията, от която да се е засмуквал въздух, следователно и прах biggrin.gif

Аз по принцип нямам вкарващи вентилатори и дупки по кутията и се раздвам на горе-долу безпрашен комп cool.gif

За да се охлажда кутията и съдържанието и, трябва въздуха да циркулира. А той сам по себе си носи праха. Прах има навсякъде. Така че е неизбежно да попадне и в кутията. Та...или охлаждаш както трябва и чистиш по-често прах, или не охлаждаш и праха е по-малко. Аз предпочитам да охлаждами да чистя, но когато имаш охлаждане, лепнато върху харда, е малко по-трудно, защото всеки път трябва да го сваляш.

Освен това като нямаш вентилатор, който да вкарва студен въздух отвън какво се получава-тази плочка придърпва топлия въздух от задната част, където са процесора и графичната карта и започва да го върти в кръг около 15° по-сътудения хард. И резултата скоро е налице - 50°-55°!

Редактирано от iovi (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За да се охлажда кутията и съдържанието и, трябва въздуха да циркулира. А той сам по себе си носи праха. Прах има навсякъде. Така че е неизбежно да попадне и в кутията. Та...или охлаждаш както трябва и чистиш по-често прах, или не охлаждаш и праха е по-малко. Аз предпочитам да охлаждами да чистя, но когато имаш охлаждане, лепнато върху харда, е малко по-трудно, защото всеки път трябва да го сваляш.

Освен това като нямаш вентилатор, който да вкарва студен въздух отвън какво се получава-тази плочка придърпва топлия въздух от задната част, където са процесора и графичната карта и започва да го върти в кръг около 15° по-сътудения хард. И резултата скоро е налице - 50°-55°!

Не съм специалист по охлаждане на хардове и въздушна цирклулация, но както казах в предишните постове, една приставчица е напълно достатъчна да държи харда в нормални температури. Тези 50-55 градуса са много далеч от истината. Както споделих в предния пост от 2 години харда ми не е минавал 35 градуса и си карам със същата приставка и без вкарващи въздух вентилатори :) Имам само 1 изкарващ под захранването.

Относно прахта съм съгласен че винаги ще я има в кутията, но при наличието на вкарващи вентилатори без филтри за прах, тя просто завладява вътрешността на кутията с пъти по-бързо biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още малко по темата:

- Ниско долу (на пода) - по-добро охлаждане, повече прах съответно.

- Високо, от 30 см. и нагоре от пода (по принцип на бюро или маса) - по-слабо охлаждане, по-малко прах съответно. :headphones:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 5 месеца по-късно...

Харда седи на 38 при работа до 45 градуса.Обаче пуснах HD Tune да направи анализ за лоши сектори и температурата 50,после изведнъж 55-57 направо щях да полудея.Даде критикал температуре и после постепенно смъкна до 50 градуса.Може ли да се е повредил харда нещо от високата температура и да се появят лоши сектори?С един вентилатор съм и харда не прави проблеми(но кутията е до външна дебела стена която си седи студена :rolleyes: ).Предполагам 50 градуса няма да го повредят така , но все пак дайте мнение.

Редактирано от mantodeus (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че е до външна стена не е от значение, след като топлият въздух остава в кутията и няма циркулация. Казах ти и в другата тема, задължително добави още вентилатори и ако може, почисти прахоляка. 50° и нагоре за хард диск са все едно 40° за човек! Погледни тази тема, може да ти е от полза ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прахоляка го чистих скоро.Той не работи постоянно на 50 градуса.Притесних се когато пуснах HD Tune защото тогава стигна 55 иначе си работи на 38-40.Мисля че са нормални.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно така трябва да се движи въздушния поток в кутията. По този начин твърдите дискове и другите компоненти трудно би стигнали високи температури.

imageviewwm7.jpg

Все пак погледни темата на iovi за охлаждане на компютъра. Може да ти е от полза :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Прахоляка го чистих скоро.Той не работи постоянно на 50 градуса.Притесних се когато пуснах HD Tune защото тогава стигна 55 иначе си работи на 38-40.Мисля че са нормални.

Да, така е поради слабото охлаждане (или никаквото) на кутията. Когато хард дискът не върти, няма как да грее. При извършената от тебе операция обаче хардът се натоварва на максимум. Виж схемата на Conroe за разположението на вентилаторите и след като добавиш един отпред да вкарва и обдухва харда и един (или два) да изкарват, всичко ще си отиде на мястото. А имай предвид, че както искаш да си клокваш и графичната карта, температурата в кутията ще се покачи още повече (въпреки външната стена, до която си паркирал машината biggrin.gif ).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми се смеи много за тая глупост "външна стена" :) .Имам един вентилатор отзад в горния десен ъгъл.Не знам дали върши изобщо някаква работа.Погледнах темата ти за охлаждане и наистина е много полезна :whist: .Ако ще слагам охлаждане то трябва да знам каква марка и до колко пари варират качествените продукти.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето и моя опит в тази насока:

Дискът е 80-ка Макстор и държеше температура над 50 градуса стабилно. Дълго време "разчитах" на пасивно охлаждане от един стар радиатор, поставен върху диска. После прочетох във форума на hardwarebg.com тема за захранването на компютъра. Наплашен от нея смених моето noname 300W със също 300 ватов Фортрон. След тази смяна температурата на диска спадна с около 15 градуса и сега рядко достига 40. А не ползвам никакви допълнителни вентилатори в кутията...

Специалистите обясняват това със добре стабилизираните напрежения при марковите захранвания... Не знам - не разбирам от тези неща, но факта си е факт :)

Някой по-напред в темата беше споменал, че евтиното излиза скъпо - вервайте му!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

дам и аз съм със скапано захранване и дисковете ми вече година и половина са от 60 до 67 градуса :) което според всички писания е лошо е сигурно е така и от друга страна си работят и не мога да се оплача :) така ,че н езпадай в паника :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Jigsaw,

Може и да работят нормално, но това е засега. Не се успокоявай с факта, че ако нищо не е станало няма и да стане. При хард-дисковете всичко се прави превантивно. Ако нещо (недай Боже) му се случи после ходи го оправяй. В твоя случай ако му сложиш охлаждане само "рискуваш" да се подобри работата и надеждността на диска, така че давай смело напред cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Температурата си е различна за всеки хард. Аз имам 2 харда, единият е 80GB/8mb cache и е вързан на IDE, а другия е 250GB/16mb на SATA2 и работят на съвсем различни температури (вторият грее повече).

Сложи си HDD Life Pro - там освен моментната температура ти показва и колко е максималната допустима за модела. Също така има и други полезни статистики за Life, Performance и т.н.

Ако всичко ти е в зелената зона значи си ОК. Ако си в жълтата може да се замислиш, но ако си в червената тогава наистина има проблем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такава температура е малко нереална за подобен диск.120ГБ не е кой знае колко голям диск че да грее толкова.Аз имам 250ГБ Макстор който работи при 26-35 градуса (според ползването).Най-добре отвори кутията и провери собственоръчно дали грее толкова.Ако градусите са 50 би трябвало да те опари.Ако е само леко топъл значи датчика му се е скапал.Има и друга причина при която да отчита подобни температури,например видеокартата.Ако е някой от по-мощните модели с въздушно охлаждане е възможно горещия поток от вентилатора да се завихря около диска.Най-добре ще е да инсталираш допълнителен вентилатор в предната част на кутията който да вкарва хладен въздух към картата и един в задната част на кутията който да изкарва топлия въздух.Често видеокартите са причината за така наречените "горещи точки" в кутията на ПС то.

Редактирано от TOPCON (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 13 години по-късно...

Не се притеснявай, но вземи мерки. Нямам идея колко са ти вентилаторите, и кой точно от тях не работи, но ако искаш компютърът ти да живее по-дълго, организирай си в него един хубав въздушен поток, който да го охлажда.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.dekada.com/харддиск-охлаждания-c-46.html

Навремето с първия си голям диск - 250 гиги, още предварително му купих 5 инча охладително чекмедже с вентилатор, датчик и дисплейче за температурата отпред. Няма шега с тези неща, въпреки че днес дисковете не пекат чак толкова.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви приятели че ми отговорихте ами имам един вентилатор отпред и един отзад и на видео картата 2 на долу са ?Обаче като играя силни игри загрява !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Новобранка, май не разбираш? Дискът загрява не от претоварване, ако и това да влияе, а от повишената температурата вътре в кутията, понеже:

преди 19 минути, Kaloian1987 написа:

играя силни игри

Хвани една програма и виж тези два вента управляват ли се или са пуснати на 5V да не е без хич? Пусни втория. Почисти всичко.

Също кажи захранващия блок откъде дърпа въздух?

Дай също 3 или 6 лева по линка по-горе, не се стискай!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване