Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Липсващи икони на локалните дискове?

Виж решението Разрешен от цър-вул,

Препоръчан отговор

преди 13 минути, B-boy/StyLe/ написа:

последната е Hard Disk Sentinel 5.70.4 Beta

в момента тегля това, ще видя какво ще покаже, дали пак няма да изкара 100% здраве

е, не мога да се съглася, че е 100% здрав, при условие, че има пропадания на скоростта
големите пропадания на скоростта в ССД са предупреждение към ползващите ги
1753727216_.JPG.b0f8ee8d00a7ffb1e7b814b1a24d769d.JPG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, дръндю написа:

в момента тегля това, ще видя какво ще покаже, дали пак няма да изкара 100% здраве

Специално Sentinel-a е важно да е винаги последния build. На един познат едва не му докара Heart Attack като видя това:

photo-2021-05-12-12-13-46.jpg

При положение, че другите показваха, че диска е ок:

photo-2021-05-12-12-13-51.jpg

photo-2021-05-12-12-13-55.jpg

И като обнови програмата и вече всичко беше наред и при нея. А, ако не е винаги може да се пише на автора (отговаря доста бързо) за да оправи нещата, защото няма перфектен софтуер. Специално при дисковете постоянно се добавят поддръжка на драйвери, контролери и прочие. На мен досега един път не е сгрешила в показанията си, нито на SSD диск, нито на HDD такъв. Два от засечените и сменени през годините HDD си бяха за смяна и според другите програми, както и в момента SSD-то е за смяна и чака да му бодна 970 Evo Plus заместника като остане време.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Специално Sentinel-a е важно да е винаги последния build

виж предишния пост

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, дръндю написа:

виж предишния пост

Няма какво да го гледам. Не си показал SMART статуса все още, нито снимка от CrystalDiskInfo. Пропаданията си ги обсъждай с производителя на диска. Тук говорим затова до колко здрав е диска според показателите. Другата ти програма също показва 94% здраве. Дай снимка на SMART-a да видим 232 показател откъдето идва и показателя за здравето на SanDisk.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

111854042_.JPG.292f14fb8462ff2897bfcf91aec9564b.JPG

85564181_Bitmap.thumb.jpg.f97e40374e01b6fbfc7e58cedaf378ba.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами на мен ми изглежда като 100% здрав:

E8     232     Available Reserved Space

Reports the number of reserve blocks remaining. The normalized value begins at 100 (64h), which corresponds to 100 percent availability of the reserved space. The threshold value for this attribute is 10 percent availability.

232    100    100    4    0x00000000000064   Available Reserved Space

Питай във форума на Sandisk защо според тях е на 94% здраве ако искаш. Може да пишеш и на автора на HDSentinel, защото в нета наистина намирам доста разминавания специално за SanDisk между HDSentinel и софтуера от другите тулчета.

https://forums.sandisk.com/t/available-reserve-space-failure-on-new-sandisk-ultra-ii-960gb/70103

https://forums.sandisk.com/t/232-available-reserved-space-x600-1tb-ssd-hdd/74975

Може би, защото Тhreshold ти е 4, не 10 процента.

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000055367/memory-and-storage.html

Доста vendors използват 232 показател, но явно той се различава при всички тях:

Seems so interesting: it seems the mentioned attribute works differently than with the WD Blue SSDs previously tested, probably due to different firmware version.

https://www.hdsentinel.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=12043

Не знам, в крайна сметка ползвай това, което сметнеш за добре и ти върши работа. Аз все пак бих писал и на Sandisk и на автора на HDSentinel ей тъй за спорта да видя къде е проблема и кой е крив и кой е прав и да им помогна да си оправят тулчетата. За мен на този етап диска ти е здрав, но това не пречи да си правиш бекъп разбира се, защото гаранция-Франция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Аз все пак бих писал и на Sandisk

мен ми е все тая
но прави впечатление, че когато ССД беше нов,
поддържаше скорост при тестване без пропадания  и показанията бяха 100% при Dashboard
днес със тези пропадания в скоростта,  Sentinel не отчита промяната

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пак ти казвам промяната не се взима от пропаданията. Говорихме само за разликата за здравето вариращо между 94%-100% при различните инструменти. Не за дропа в скоростта. Това може да е проблем на чипа/контролера използван в диска или друг проблем с електрониката. Виж му дали е последната версия на firmware-a и дали си с последните драйвери за контролера (или ползваш Windows-ския драйвер)? Пусни му един ръчен TRIM ако не си го правил скоро и ако трябва един chkdsk или му виж SPEED MAP-a с HDTune. Това, което показва здравето на диска е показателя 232. Вече дали performance-a трябва да е на 100% не знам, но то и програмата на SanDisk не го показва него. И тя показва само здравето... Виж тук какво отчита Sentinel-a за друг SanDisk само, че вече с 80% performance и 98% здраве макар 232 статуса да е наред. Показва за проблеми с кабела, изключен TRIM в Windows, стар драйвер за контролера и т.н.

https://forums.sandisk.com/t/232-available-reserved-space-x600-1tb-ssd-hdd/74975

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, B-boy/StyLe/ написа:

Говорихме само за разликата за здравето вариращо между 94%-100% при различните инструменти

без да искам цъкнах върху питанката и всичко ми се изясни
916570968_Bitmap.jpg.9e168ba4b3ac3c11a98afacc4dd807bd.jpg

пп

благодаря за многото информация, която ми даде
да си жив и здрав

Редактирано от дръндю (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И кое се е изяснило? Това, което програмата е казала, какво точно означава параметър 232. Това е описанието му. То се подразбира още от названието на самия параметър: Available Reserved Space или някои го пишат като Spare Blocks Remaining.

Пак не става ясно, защо го третира като 94%, а не като 100% след като Current Status-a в SMART-а е на 100%.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, B-boy/StyLe/ написа:

Пак не става ясно, защо го третира като 94%, а не кат о100% след като Current Status-a в SMART-а е на 100%

смарт отчита дефекти и тънъ, а това отчита колко съм го използвал
и колко ми остава да го ползвам за записи тъй като ССД е с ограничен брой записи,
а ти си специалиста, за да кажеш дали вярно разсъждавам

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, дръндю написа:

смарт отчита дефекти и тънъ, а това отчита колко съм го използвал
и колко ми остава да го ползвам за записи тъй като ССД е с ограничен брой записи,
а ти си специалиста, за да кажеш дали вярно разсъждавам

Ами не, защото СМАРТ не засича дефекти, а отклонения от нормите за различните показатели. Специално показател 232 показва именно колко си го ползвал и според HDSentinel и CrystalDiskInfo си го ползвал малко и не си изхабил още от заделените (SPARE) сектори, защото CURRENT стойността е на 100%. Демек програмата на Sandisk трябва да показва 100% здраве. Затова им пиши, защото не само HDSentinel може да бърка. Показах ти тема, в която инструмента на SanDisk показва POOR здраве при добри SMART стойности и го поправиха с нова версия на софтуера си:

Thank you for contacting SanDisk, we have noticed your inquiries about SSD Dashboard showing your Ultra II SSD have poor health and Available Reserve Space error in SMART. This is a known issue for us and our development team is working actively on it, a fix will be released soon. This issue is related to Dashboard software not calculating the value of some SMART attributes correctly, this will not affect your drive’s functionality or performance, if you have doubts in your drive’s statues, we recommend using third party tools like Crystal Disk Info to provide SMART report before we release a fix.

https://forums.sandisk.com/t/available-reserve-space-failure-on-new-sandisk-ultra-ii-960gb/70103

Самите те са препоръчали да се ползва CrystalDiskInfo докато си решат проблема!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Благодарим ви, че се свързахте със SanDisk, забелязахме вашите запитвания относно таблото за управление на SSD, показващи, че вашият Ultra II SSD има лошо здраве и грешка в наличното резервно пространство в SMART. Това е известен проблем за нас и нашият екип за разработки работи активно по него, скоро ще бъде пусната корекция. Този проблем е свързан със софтуера на таблото за управление, който не изчислява правилно стойността на някои SMART атрибути, това няма да повлияе на функционалността или производителността на вашето устройство, ако имате съмнения в статусите на вашето устройство, препоръчваме да използвате инструменти на трети страни като Crystal Disk Info, за да предоставите SMART отчет преди да пуснем поправка.

разбрах
благодаря
ще ползвам Sentinel 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По-добре пиши на Sandisk да си оправят проблема и си ползвай тяхната програма, защото по принцип тяхната програма би трябвало да е най-точна за техния си диск (УЖ), макар често това да не е така при повечето vendors. Пък вече си ползвай, която ти допада и ти върши повече работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване