Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

EVGA 1080Ti SC2 "Артефакти" Спед смяна на Термо Паста и Падове

Виж решението Разрешен от Brutallize,

Препоръчан отговор

току-що, Raze написа:

Предната ми GTX 970 Asus strix си работеше клокната при игри няколко години при ядро 75+ градуса и памет 90 и малко отгоре понякога. Продадох я работеща и още работи най-вероятно.

Не е проблем да работи при тези градуси. Проблемът е ако не може да се охлаждат чиповете на видеорамта. Ако те се охлаждат както трябва няма проблем за видео картата, но ако те са подложени на зверска темепратура от 80 градуса постоянно с тях е свършено, а от там и с видеокартата. Радиаторът охлажда само GPU-то, но то не е проблемно. Проблем е видеорамта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Емил Костов май наистина ти куца хардуера, както споменаха и други потребители, нищо лично :) 

Имам комшия, който сменя чипове на лаптопи и ги ремонтира и си работят след това.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ValentinKamenov37 написа:

Хахах взимал съм си колата без да му платя и то с полиция и пак мина метър тогава.

И съм си тръгвал от зъболекър без да му платя порцелановата корона на стойност 500 евро.Въпросния ме даде на съдия изпълнител и си смени кабинета.Сумата нарастна до 1200 евро и се насрочи дата на дело.Въпросния тиквеник зъболекър само по име и фамилия му намерих новата место работа и адрес в 20 милионна държава.Само като го изкарах културно от новия му кабинет за десет минути се обади на съдия изпълнителна и му каза, че нищо не дължа и да отегли делото.

От всичко на света на мразя некоректни и безпринципни лекенца.

Да, добре. Може даже да започнеш и книги да издаваш на тази тематика. Това са си твои свободни съчинения. Но ако искаш да са верни напиши брошура как да излъжем

системата.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Емил Костов написа:

Не е проблем да работи при тези градуси. Проблемът е ако не може да се охлаждат чиповете на видеорамта. Ако те се охлаждат както трябва няма проблем за видео картата, но ако те са подложени на зверска темепратура от 80 градуса постоянно с тях е свършено, а от там и с видеокартата. Радиаторът охлажда само GPU-то, но то не е проблемно. Проблем е видеорамта.

Пак казвам, видео паметта издържа на много по-високи температури. 

Щом самите производители си казват, че температури до 110 градуса не са проблем. Ето тук

Max temps for VRAM (Not VRM, actual VRAM)? | Overclock.net

А и на други места можеш да потърсиш подобни теми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Raze написа:

Пак казвам, видео паметта издържа на много по-високи температури. 

Щом самите производители си казват, че температури до 110 градуса не са проблем. Ето тук

Max temps for VRAM (Not VRM, actual VRAM)? | Overclock.net

А и на други места можеш да потърсиш подобни теми.

В голяма грешка си. Точно тя не издържа. И там е целият проблем. Махни ги тези глупаци какво пишат. При разглобяване на видеокарта, точно тези чипове падат първи. Няколко пъти вече доказано и проверено.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, pepy86 написа:

Прти него вентилатора не работи до 70 градуса. Как да не решава проблема. Ако ядрото е на 70градуса не ми се мисли vrm_ите и други части от платката на какви температури са работели .  За мен колкото е вероятно автора да е повредил по невнимание след отварянето картата , точно толкова може проблема да е последствие от постоянното им прегряване . Едно е да ти шумят вентилаторите , съвсем друго е да не охлаждат през голяма част от времето под товар.

А ми трябвало е тогава само панела с вентилаторите да смени.Без да сменя термопастата.А и човек когато не е компетентен в някоя област е добре да заплати на компетентен такъв да му свърши работа.Сега така или иначе пак плаща, но в пъти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Raze написа:

Това даже са ниски температури за ядро. VRM може да си работят без проблем и при над 100 до към 110 градуса, над това ще тротълнат най-вероятно. Моята RTX 3070 достига ядро над 76 градуса при игри, а hotspot отива 88 и малко нагоре понякога. А си е с едно от най-добрите охлаждания. Aorus Master. Иначе при майнинга не я оставям над 55 ядро и 70 памет, даже е под това.

изключително грешно сравнение е това . Никой не говори за температура на ядрото. SC2 има достатъчно сензори (9-на брой) , които могат да те убедят че на отделни места от платката температурата е далеч по-висока. До колко са достигали , автрора така и не сподели.  На моята карта преди да и сменя падовете съм имал пикове до 106градуса на паметите . Да сравняваме две съсвсем различни поколения с напълно различни памети е неправилно. Сегашните спокойно могат да работят и на 100-110 .  Но за това поколение изобщо не мисля , че това са нормални стойности. Да не говорим , че 1070/1080 моделите на Евга имаха ако помниш проблеми точно с прегряване на врми-те , преди от Евга да признаят вината си и да раздават безплатни падове на всички собственици на 1-те ревизии карти.   

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом за теб производителите са глупаци, няма какво да коментираме. Това ти го дадох само за пример. Ти сам преди малко ми писа, че хем моята видеокарта ти казах, че работеше при 90+ градуса на паметите и

преди 7 минути, Емил Костов написа:

Не е проблем да работи при тези градуси.

Иначе това също е интересно, тук пише, че VRM може да "поеме" температури от 125, дори до 150 градуса. Вече при копачките може да е проблем, понеже там става въпрос за работа 24/7, но предполагам, че температури малко над и около 100 градуса не биха били фатални. При условие, че температурата на топене на калая е над 230 градуса:

Калай – Уикипедия (wikipedia.org)

преди 6 минути, pepy86 написа:

изключително грешно сравнение е това . Никой не говори за температура на ядрото. SC2 има достатъчно сензори (9-на брой) , които могат да те убедят че на отделни места от платката температурата е далеч по-висока. До колко са достигали , автрора така и не сподели.  На моята карта преди да и сменя падовете съм имал пикове до 106градуса на паметите . Да сравняваме две съсвсем различни поколения с напълно различни памети е неправилно. Сегашните спокойно могат да работят и на 100-110 .  Но за това поколение изобщо не мисля , че това са нормални стойности. Да не говорим , че 1070/1080 моделите на Евга имаха ако помниш проблеми точно с прегряване на врми-те , преди от Евга да признаят вината си и да раздават безплатни падове на всички собственици на 1-те ревизии карти.   

Възможно е, въпроса е колко са фатални тези температури. То е ясно, че при 100-110 градуса картата тротълва. Ако не се ползва за майнинг да работи 24/7 при такива температури, а по няколко часа на ден, не вярвам да има проблем, освен да имаш малко по-ниска производителност. За 10хх поколението не съм се интересувал особено, не съм имал карта от там, няколко поколения ги пропуснах :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С чист калай никой не запойва. И отдавна се ползва безоловен припой с температура на топене +430'С. Температура от +100'С и нагоре е бич за кондензаторите. Танталови, полимерни колкото и да се гордеят с надпис 105'С започват да съхнат/деградират скоропостижно, в резултат пулсации по линиите. Въпросната платка е шестслойна 0.95мм и също е заподозряна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, това за кондензаторите също го мярнах някъде, въпреки че директно не става въпрос за тях. Въпроса е те доколко се загряват, когато въпросните елементи станат много горещи, но за това никъде не се споменава точно. И все пак кондензатор е много по-лесно и евтино да се смени. Още по-малко за платките - дали ще им окажат влияние температури от 110 градуса примерно......?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление в момента само гадаем .  Нека изчакаме да видим от сервиза какво ще кажат. Абсолютно всичко е възможно.   Примера за врм-ите го дадох , защото си спомням на едната ми ftw3 1080ти , че един от сензорите при 55градуса на ядрото , удряше 86градуса . Имал съм и SC2  но пък там подобни аномалии не помня.  Това разбира се са температури при майнинг. При игри въпросния сензор на FTW3 показваше по-завишени стойности само на определени заглавия. Така , че пак всичко остава в  сферата на догадките. Особено след като автора очевидно не е следял въпросните датчици.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Понеже масово проблемите по видеокарти и платки на лаптопи например са от разлепени чипове от прегряване може би...в някои случи има изгорели VRM или цял процесор. Като изключим дреболии от повредени кондензатори и други елементи.

преди 2 минути, pepy86 написа:

Особено след като автора очевидно не е следял въпросните датчици.

Той автора и да следи датчиците, едва ли ще може да направи много по въпроса - евентуално да увеличи вентилаторите, да отвори кутията или да включи климатика, ако има такъв. Вече за профилактика - уж казва, че е правил и преди това, но кой знае... Според мен най-вероятно нещо е повредил при смяна на термопадовете - натиснал е някой чип повече от нужното, както писах и в началото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така, изчетох ви коментарите, и ще пробвам да отговоря на тези които са пряко свързани... До колкото ми е ясно VRM-ните си държат спокойно на над 100 градуса, или поне така пишат в "голуемите" книги. Относно до температурата на сензорите и прочие. 73-75С е общата температура измерена от MSI Afterburner.  Проблема във вентилатора е най - вероятно на Софтуерно ниво. Изтеглих си EVGA Prescision X1 и му дадох Fan curve и на двете C=% тогава картата падна на 69-71 градуса с този къстъм кърва и въпросният вентилатор беше "force"-нат да се върти заедно с другия тъй като самата EP X1 има опция в която може да настройваш перките индивидуално, коя на колко % да се върти. Колкото до температурите на VRM/VRAM когато беше 75С картата на сензорите показваше средно 82-85С което е напълно допустимо. Картата не е била прегряване до безбожие както някой колега се изказа.
Колкото до тези карти които изброих в моя последния пост. Знам, че са сравнително по - слаби, но в момента просто пазара не позволява да взема друго. И няма какво да се лъжем, живеем в България и средната заплата която един гражданин взема е 700-900лв ако е извън София. Та относно "камарата пари" Дори да ми вземат 200лв в сервиза за да я оправят, пак ще е добра цена защото за 200лв дори 1060 трудно се намира. По - скоро 1050Ti, а няма нужда да казвам каква е разликата между 1080Ti и 1050Ti, нали?

Едит1: Иначе се сетих сега, че понякога като ползвам определени програми които използва главно GPU имаше понякога странен Coil whine който преди го нямаше когато взех GPU-то. Не казвам, че не съм я преебал аз, но до някъде го очаквах да стане нещо подобно след време, но не точно сега.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И тук следва уточнение. Разлепя се не припоя под крачетата към пистите на платката, а самите тоководещи нишки вътре в чипа под капачката. Мъчат с реболинг и се надяват на чудо, но покрай манипулациите с реболинга възстановяват нишки. Те също са един вид запойка. Тук се мерна мнение за фолио и в фурна на 200 градуса. Нонсенс, но нейсе. Нагрява се отдолу с инфрачервен нагревател до 180'С, а отгоре с коптонов филм се изолират съседите, после флюс и горещ фен върху болния радиоелемент.  Всичко в възможни кратки срокове.

Що се касае платката и там не ме разбра. Високата температура най-много да прогори маската. Имах предвид метализацията между етажите на слоевете. При грубо отношение се късат и това е един от най-коварните дефекти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди доста години имах една 8800 GT. След като спря да работи, 2-3 пъти я пекох във фурната на към 200 градуса по спомен и изкарваше по около месец, но след поредното изпичане спря да работи. След време го пробвах това нещо на платката на един лаптоп, на който му беше заминал видео чипа (някакво АМД и процесора беше някакъв celeron 2 ядрен, без вградено видео). Нищо не се получи :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Raze написа:

Преди доста години имах една 8800 GT. След като спря да работи, 2-3 пъти я пекох във фурната на към 200 градуса по спомен и изкарваше по около месец, но след поредното изпичане спря да работи. След време го пробвах това нещо на платката на един лаптоп, на който му беше заминал видео чипа (някакво АМД и процесора беше някакъв celeron 2 ядрен, без вградено видео). Нищо не се получи :)

Нормално - най-малко си разказал играта на електролитните кондензатори !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Profruit написа:

И тук следва уточнение. Разлепя се не припоя под крачетата към пистите на платката, а самите тоководещи нишки вътре в чипа под капачката. Мъчат с реболинг и се надяват на чудо, но покрай манипулациите с реболинга възстановяват нишки. Те също са един вид запойка. Тук се мерна мнение за фолио и в фурна на 200 градуса. Нонсенс, но нейсе. Нагрява се отдолу с инфрачервен нагревател до 180'С, а отгоре с коптонов филм се изолират съседите, после флюс и горещ фен върху болния радиоелемент.  Всичко в възможни кратки срокове.

Що се касае платката и там не ме разбра. Високата температура най-много да прогори маската. Имах предвид метализацията между етажите на слоевете. При грубо отношение се късат и това е един от най-коварните дефекти.

Аз затова предложих на питащия да опита да опече картата в фурната. И ако се реши да я пече след като я извади да се помоли да тръгне даже, на църква да отиде да и запали свещица и да се помоли. Ако не тръгне да се огледа за най близкия кош

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 часа, Brutallize написа:

Именно. На тази няма. Точно за това гледах ПРЕДИ да я сложа. И се зачудих дали може да е от това. Погледнах в сайта и там пише Highly conductive

За пореден път не виждам причината, поради която си маркирал този свой пост за решение на темата:speak:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Joss Bomon написа:

За пореден път не виждам причината, поради която си маркирал този свой пост за решение на темата:speak:

Ha! Снощи бях от телефона и сигурно съм го цъкнал без да искам. Премахнах го. Благодаря, че си забелязал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Решение

Картата се върна от ремонт, казаха, че са сменили падовете и са оправили пастата, но проблема е същия. Не ми взеха нито една стотинка и ми казаха да отида да я тествам в къщи дали ще стане. Направих го, но проблема пак си седи. Най - вероятно е от VRAM чип който е заминал. Също така понеже сега съм с една 1060 6GB Временно установих, че другия проблем който съм имал е бил от картата, а не от дъното. Когато взех новото дъно Z490 Tomahawk с 10700K и включа на някой от жаковете за слушалките, през самите ми слушалки се чуваше Coil-whine-а на картата когато е с над 80 кадъра в игра. С тази карта в момента го няма този проблем. Един - два пъти също преди съм засичал да изкарва в ъглите зелени точки когато съм с 2 монитора включени. Явно ѝ е трябвало малко да се разбута за да се прецака.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Brutallize написа:

Картата се върна от ремонт, казаха, че са сменили падовете и са оправили пастата, но проблема е същия. Не ми взеха нито една стотинка и ми казаха да отида да я тествам в къщи дали ще стане

Без да се обиждаш , но за пръв чувам подобно нещо . Да сменят паста и падове и да ти кажат тествай я сам ? Това може да е всичко друго , но не и сервиз. От написаното стигам до извода , че ''майсторите'' даже не са разбрали какъв е проблема . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, pepy86 написа:

Без да се обиждаш , но за пръв чувам подобно нещо . Да сменят паста и падове и да ти кажат тествай я сам ? Това може да е всичко друго , но не и сервиз. От написаното стигам до извода , че ''майсторите'' даже не са разбрали какъв е проблема . 

Не, то не е за обиждане. Просото пичовете са 4-5 човека и са затрупани с работа. Просто ми казаха сам да си я тествам и ако е окей да си гледам кефа.  Иначе се надяваха след смяната на ВСИЧКИ падове и паста да се оправи, но уви. Ами най - вероятно ще я обявя за части и така. По - добре от нищо. И съм си набелязал една R9 290 защото цената ѝ е 200лв а като Performance е почти 1060/480 които вървят по 600лв+

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само внимавай с тази R9 290. Тествай я обстойно, преди да я вземеш - това е гореща и лакома карта, а и предвид годините си, може да ти я дадат повредена или претоплена. Тези карти лесно се повреждат, особено ако са мъчени за копаене или не са почиствани редовно. Реално някоя GTX 970/980 ще е по-добър избор - по-мощни, по-хладни и икономични са, както и по-нови.

GeForce GTX 970 vs. Radeon R9 290, How do they Compare After 5 Years? - YouTube

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Brutallize написа:

Иначе се надяваха след смяната на ВСИЧКИ падове и паста да се оправи, но уви.

Тези са майстори, колкото кварталния "специалист" бай Генади... Има сервизи, които ще тестват картата и ако ремонта те устройва като цена, ще го направят. Пусни си тема с питане за професионален сервиз в твоя град, или за гарантиран такъв от доволни клиенти с мнение от първа ръка.

Картата си струва да се види от специалист, дори ремонта и да стигне 200лв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Joss Bomon написа:

Тези са майстори, колкото кварталния "специалист" бай Генади... Има сервизи, които ще тестват картата и ако ремонта те устройва като цена, ще го направят. Пусни си тема с питане за професионален сервиз в твоя град, или за гарантиран такъв от доволни клиенти с мнение от първа ръка.

Картата си струва да се види от специалист, дори ремонта и да стигне 200лв.

Хайде да видим какво ще тестват на тази карта след като при включване излизат артефакти?! Навсякъде просто ще кажат, че тя си е заминала, защото това е истината. Ремонт не може да и се направи, защото няма как да се сменят видео чипове. Да, можеш да ги понагрееш и да закърпиш положението с цел да излъжеш някой, но нищо повече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване